Рішення № 98359935, 12.07.2021, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
906/1169/19
Номер документу
98359935
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" липня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1169/19

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Веркалець У.Д.

за участю представників сторін:

від позивача: Сичов Д.В., адвокат, довіреність №1/12 від 20.01.2021 року

від відповідача: Кучерук М.Г., адвокат, довіреність №007-163-1220 від 30.12.20

від третьої особи: не прибув

В засіданні з розгляду справи по суті 07.07.2021 року оголошено перерву в засіданні до 10:00 12.07.2021 року.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" (м. Житомир)

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОВЕНТСЕРВІС" (м.Житомир)

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"

про визнання протиправним та скасування Рішення комісїї з розгляду актів про порушення (в редакції заяви про зміну предмету позову від 07.05.21року (вх. г/с № 9684 від 11.05.21р.)

Процесуальні дії по справі.

Відповідно до ухвали суду від 11.11.2019 року судом розглянуто справу за позовом Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" (м.Житомир) до відповідача Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з вимогою про визнання протиправним та скасувати Рішення комісії з розгляду актів про порушення за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ухвали суду від 14.11.2019 року суд відмовив Іноземному підприємству "Євроголд Індестріз ЛТД" у вжитті заходу до забезпечення позову шляхом заборони Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" вчиняти дії з припинення (обмеження) газопостачання (розподіл природного газу) Іноземному підприємству "Євроголд Індестріз ЛТД" до набрання законної сили рішення по справі відповідно до заяви Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" від 12.11.2019 року (вх. г/с №02-44/1776/19) про забезпечення позову.

В ході підготовчого провадження судом було прийнято наступні ухвали: від 20.12.2019 року суд продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів по 11.02.2020 року, відкладено розгляд підготовчого засідання на 21.01.2020 року о 14:30; від 21.01.2020 року оголошено перерву до 29.01.2020 року; 29.01.2020 року оголошено перерву до 31.01.2020 року до 11:00; від 31.01.2021 року відкладено підготовче засідання на 27.02.2020 року о 14:30, застосувавши ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Тепловентсервіс"; від 27.02.2020 року відкладено підготовче засідання на 24.03.2020 року о 10:30; від 24.03.2020 року відкладено підготовче засідання на 28.04.2020 року о 10:00, застосувавши ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; від 28.04.2020 року відкладено підготовче засідання на 21.05.2020 року о 14:30; від 21.05.2020 року відкладено підготовче засідання на 23.06.2020 року о 14:30; від 23.06.2020 року відкладено підготовче засідання на 06.07.2020 року о 14:30; від 06.07.2020 року відкладено підготовче засідання на 27.07.2020 року о 10:00; від 27.07.2020 року відкладено підготовче засідання на 16.09.2020 року о 14:30; від 07.10.2020 року відкладено підготовче засідання на 22.10.2020 року о 10:00; від 22.10.2020 року відкладено підготовче засідання на 14.12.2020 року о 11:00; від 14.12.2020 року відкладено підготовче засідання на 21.01.2021р. о 11:00; від 21.01.21 року продовжено стадію підготовчого провадження та оголошено перерву в підготовчому засіданні на 15.02.2021 року о 15:30, застосувавши ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод; від 15.03.2021 року продовжено стадію підготовчого провадження та оголошено перерву в засіданні до 11.03.2021 року о 11:30; від 11.03.2021 року продовжено стадію підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 06.04.2021 року о 14:30, застосувавши ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод; від 06.04.2021 року оголошено перерву до 19.04.2021 року о 12:00; від 19.04.2021 року продовжено строк підготовчого провадження та оголошено перерву до 11.05.2021 року о 16:00.

Ухвалою суду від 11.05.21р. закрито підготовче провадження та призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 14:30 год. 03.06.21р, залишено без розгляду клопотання Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 09.04.2021р. (вх. г/с №02-44/618/21 від 09.04.21) про закриття провадження на підставі п.2 ч.1 ст. 231 ГПК України в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 693 100, 30 грн та прийнято до розгляду заяву Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" про зміну предмету позову від 07.05.21року (вх. г/с № 9684 від 11.05.21р. та розглянути по суті позов Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року в частині задоволення Актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021року в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД".

В межах стадії розгляду справи по суті прийнято наступні ухвали: від 03.06.2021 року про відкладення розгляду справи по суті на 24.06.2021 року; в засіданні з розгляду справи по суті 24.06.2021 року оголошено перерву до 29.06.2021 року о 14:30; 29.06.2021 року оголошено перерву до 07.07.2021 року до 15:30; 07.07.2021 року оголошено перерву до 12.07.2021 року до 10:00.

В засіданні з розгляду справи по суті 12.07.2021 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення про відмову у задоволенні позову.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Іноземне підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р., прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 693100,30 грн (надалі у тексті - Позивач, Відповідач та Рішення комісії 26.09.2019 року).

В якості правових підстав позову визначено ст. 237 ГК України.

В обґрунтування підстав поданого позову Позивач доводить, що нарахування Відповідачем необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є таким, що здійснено з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем та при недоведеності несанкційованого втручання позивача в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) з огляду на приписи Кодексу ГРС.

Відповідач у відзиві на позов від 19.12.19р (вх. г/с №34960/19 від 20.12.2019 року) позовні вимоги заперечує в повному обсязі, доводить, що Позивачем не наведено обставин застосування норми п.п. 1 та 2 глави 2 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем (надалі за текстом - Кодекс ГРМ), оскільки жодних фактів відхилення в роботі газорозподільної системи Позивачем не наведено, предметом даного спору є рішення комісії відповідача, винесене внаслідок позаштатної роботи лічильника газу Позивача, а не функціонування газорозподільної мережі Відповідача. Доводить, що порядок зміни режиму нарахувань об`ємів природного газу внаслідок задоволення акту про порушення, передбачений гавами 1-5 розділу 11 Кодексу ГРМ, сама зміна режиму нарахування об`ємів природного газу не є обмеженням чи забороною реалізовувати споживачу свої права та обов`язки, а є лише видом обліку природного газу, який застосовується при виникненні відповідних. Доводить, що наведена Позивачем у позові норма п. 8 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРМ не може бути застосована у спірних правовідносинах з огляду на ненастання тих обставин, за яких оператор ГРМ не застосовує зміну режиму нарахування об`ємів природного газу з приладового на номінальну потужність. Доводить, що додатками до позовної заяви вбачається, що порушення Кодексу ГРМ було виявлено 20.06.2019 року (акт обстеження №140266Б від 20.06.2019 року, додаток №6), тоді як Позивач звернувся з листом до Відповідача 21.06.2019 року за №2666, яким просив зняти комплекс КВР №1504 на позачергову повірку, аналогічна ситуація відбулася 24.06.2019 року під час обстеження (акти №140268Б, №140269Б та №140270Б від 24.06.2019 року) було виявлено позаштатний режим роботи трьох інших комплексів КВР і зазначено про необхідність проведення позачергової повірки, зазначене підтверджується листом Позивача від 24.06.2019 року в якому зазначено, що при проведенні перевірки працездатності вузла обліку газу від 24.06.2019 о 8:30 було виявлено зупинку лічильника газу. Доводить, що спочатку відбулася перевірка вузлів обліку газу за участю представників Відповідача, а потім Позивач вже звернувся з листом до товариства від 24.06.2019 року. Щодо тверджень Позивача про наявність лічильника газу "Курс-01" який забезпечував комерційний облік газу, спростовує актом обстеження №140260Б від 15.06.2019 року, яким лічильник газу "Курс-01" було виведено із експлуатації, підписаний сторонами.Доводить, що при задоволенні актів про порушення складених відносно Позивача, оператор ГРМ, керувався положеннями підпункту 1 п. 11 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ, оскільки акти про порушення складено в червні 2019 року, рішення про його задоволення прийняті у вересні 2019 року. Щодо доводів Позивач про неврахування об`єму природного газу, фактично сплаченим споживачем протягом періоду порушення, вважає, що дане твердження спростовується доказами, поданими Позивачем.

Позивач в уточненій заяві від 27.01.2020 року (вх. г/с №2349 від 29.01.2020 року) просить суд залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Тепловентсервіс" (код ЄДРПОУ 32313676), який відповідно до умов укладених Договору МР№012/2018 від 02.10.2018 року, Договору підряду №МР016/2018 від 22.11.2018 року, Додаткової угоди №1 до Договору МР№012/2018 від 31.01.2019 року та Договору підряду №МР002/2019 від 19.02.2019 року здійснив реконструкцію системи газопостачання, закупівлю газових лічильників в повному комплекті з їх подальшим встановленням, повіркою та введенням в експлуатацію.

Відповідач у запереченнях на заяву Позивача про залучення третьої особи ТОВ "Тепловентсервіс" від 29.01.2020 року (вх. г/с №2366/20 від 29.01.2020 року) доводить, що за умови доведення факту неякісного монтажу лічильників газу ТОВ "Тепловентсервіс" Позивачу, дана обставина не може слугувати підставою для скасування рішення оператора ГРМ з розгляду акту про порушення, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019р.

Позивач у відповіді на відзив заперечує доводи Відповідача, викладені у відзиві на позов та доводить, що за умовами п. 3.2. Типового договору розподілу природного газу: за наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим Договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об`єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. В Додатку 5 до Типового договору, між Позивачем та Відповідачем було погоджено договірні обсяги розподілу природного газу на 2019 рік, згідно договірними обсягами сторони погодили обсяги газу позивачу, що значно менше ніж відповідачем було нараховано спірним Актом про порушення та прийнятого рішення. Доводить, що при прийнятті рішення відповідачем не враховано наявність на вузла обліку газу "Курс-01 G400", який знаходиться на лінії транспортування природного газу, що через лічильник "Курс-01 G400" проходив в подальшому до лічильників, які були виведені з ладу та відправлені на позачергову повірку. До матеріалів справи позивачем надавався звіт за місяць по даним лічильника "Курс-01 G400" та паспорт на даний лічильник, який свідчить що лічильник справний та такий, що пройшов повірку. Отже дані споживання природного газу по такому лічильнику є законні та правомірні. Крім того, позивачем 25.06.2019 року було направлено відповідачу листа, яким просив провести технічне обстеження вузла обліку газу та базі лічильника "Курс-01 G400" з метою отримання даних за спожитий природний газ.

Третя особа ТОВ "Тепловентсервіс" у своєму поясненні зазначає, що ним було укладено Договори підряду з ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" та АТ "Житомиргаз" на виконання будівельно-монтажних робіт по реконструкції системи газопостачання ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" згідно з Робочим проектом "Приєднання до газорозподільної системи за адресою вул. Промислова, 1/154 м. Житомир", виготовленим та погодженим ПАТ "Житомиргаз" та Управління Держпраці у Житомирській області. Усі роботи були виконані в повному обсязі та прийняті АТ "Житомиргаз", що підтверджується додатками Р (Будівельний паспорт внутрішньо будинкового газообладнання), П (Будівельний паспорт надземного газопроводу), С (Будівельний паспорт ГРП), Актом ппро приймання закінченого будівництвом об`єкта системи газопостачання, Додатком Ю (Акт приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско-налагоджувальних робіт), Актом приймання газообладнання для проведення комплексного випробування, актами обстеження №140261б, №140262б, №140263б, підписаними та затвердженими уповноваженими особами усіх сторін, а також актами здачі-прийняття робіт №ОУ-0000021, №ОУ0000025, №ОУ-0000027, №ОУ-0000029. Зазначає, що значну частину робіт на даному об`єкті виконував безпосередньо АТ "Житомиргаз" на підставі Договору №29А100-873-19, який в подальшому прийняв закінчений будівництвом об`єкт системи газопостачання, провів комплексне випробування, здійснив обстеження вузлів обліку газу тощо. Вказує, що ймовірною причиною виходу з ладу засобів обліку є наявність пневмоудару, що ніяк не стосується предмету виконання укладених між ними договорів.

Позивач у своїх додаткових поясненнях вказує, що відповідачем на адвокатський запит не надано відповіді на питання щодо штатного розпису та наказу про затвердження складу комісії не надано, однак надано витяг з положення про комісії з розгляду актів про порушення. Ознайомившись із пунктом 2.6 Положення, до складу комісії входять: директор технічний, директор комерційний, директо з безпеки, директои фінансовий, головний метролог та за згодою представник АО "Правовий альянс", представник НКРЕКП та представник ДП "Житомирстандартметрологія". Звертає увагу на те, що в комісії, яка розглядала Акти про порушення позивача, були відсутні технічний директор, комерційний директ ор, головний метролог та юрист, тому позивач ставить під сумнів легітимність комісії з розгляду актів про порушення та правомірність прийнятих такою комісією рішень. Посилаючись на норми п. 9 ч. 5 глави 11 Кодексу газорозподільних систем зазначає, що з протоколу не зрозуміло чи виконані Відповідачем вимоги Кодексу. Крім того, позивач вказує, що ним проведено аналіз відповідності показників спожитового природного газу по лічильнику "Курс-01 G400Б2" та лічильників, які виходили з ладу. Згідно звіту за період 01.07.2019 по 31.07.2019 по лічильнику "Курс-01 G400Б2" за даний період обсяги споживання природного газу склали 67898,92. Згідно звітів за період 01.07.2019 по 31.07.2019 року по лічильниках КВР 1504, КВР 1506 та КВР 1491 загальний обсяг споживання природного газу склад 67385, 55. Вважає, що даний факт підтверджує наявність на газопроводі повіреного та опломбованого лічильника Курс та належний облік споживання природного газу, що, в свою, чергу, унеможливлює нарахування позивачу вартості природного газу за відсутності обліку. Додатково вказує, що 03.02.2020 року на адвокатський запит отримано відповіділь від ТОВ "АУР" в якому останній зазначив, що ймовірною причиною виходів з ладу вимірювальних комплексів є різкий перепад тиску, що призвело до заклинення роторів та надходження на дослідження лічильників від ТОВ "Тепловентсервіс". На думку Позивача, даний факт можна розцінувати як підтвердження неналежних пусконалагоджувальних робіт при реконструкції системи газопостачання, що в подальшому і призвели виходи лічильників з ладу.

У запереченні на відповідь на відзив Відповідач щодо посилання Позивача на п. 3.2. Типового договору на розподіл природного газу доводить, що Позивач не конкретизує та не вказує на будь-які порушення АТ "Житомиргаз" положень даного пункту. Щодо посилання Позивача на додаток №5 до заяви приєднання, зазначає, що даний додаток містить планові, а не фактичні об`єми розподілу природного газу і в першу чергу наявність між сторонами погодженого та підписаного додатку №5 на кожен рік, лише свідчить про намір сторін продовжувати правовідносини в рамках даного Договору. Звертає увагу на неможливість здійснення комерційного обліку природного газу через вузол обліку газу на базі "Курс-01 G400", оскільки останній не відповідає за своїми технічними параметрами наявному у споживача газоспоживаючому обладнанню (типорозмір лічильника газу Курс є меншим чим газоспоживаюче обладнання Позивача) і його подальша експлуатація в якості комерційного вузла обліку газу без зменшення числа підключених газових приладів є не можливою з огляду на положення п. 4 глави 2 розділу 10 Кодексу ГРМ, яким встановлено процедуру визначення типорозміру лічильника газу до наявного газоспоживаючого обладнання. Звертає увагу на те, що Позивач не надав жодного доказу виконання субпідрядних робіт Відповідачем саме в частині встановлення ВОГ, натомість вказує, що всі роботи із облаштування підприємства Позивача по встановленню нових ВОГ здійснювалось виключно ТОВ "Тепловентсервіс", а АТ "Житомиргаз" здійснювало роботу по реконструкції газопроводів. Щодо доводів Позивача на наявність висновку заводу виробника спірних лічильників газу - ТОВ "АУР", суть яких зводиться до наявності пневмо удару, що, в свою чергу, слугувало причиною заклинення роторів лічильників, тобто сам завод припускає наявність такої обставини. Щодо не встановлення причини виходу з ладу спірних лічильників газу, про які вказує Позивач, з посиланням на норми п. 3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРМ доводить, що не потребує доводення вини Позивача, тим самим при винесенні оскарзжуваного рішення по актам про порушення, не повинен був з`ясовувати причини виходу з ладу, а лише керуватися самим фактом непридатності лічильників газу і тим самим відсутність таких дій з боку АТ "Житомиргаз", не може ставитися як порушення та причиною скасування рішення комісії. До вказаного заперечення Відповідач додав копію Витягу з наказу №488/ос від 25.09.2019 та Витяг з Положення про Комісію з розгляду актів про порушення, які підтверджують правомірність оскаржуваного рішення в частині суб`єктного складу комісії.

У поясненнях від 21.05.2020 року Відповідач щодо детального розрахунку необлікованого об`єму природного газу зазначає, що нарахування здійснювалося на вузли обліку природного газу, встановлені на об`єкті Позивача, зокрема. По ВОГ №2 Відповідач вказує, що 20.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" та Позивача було здійснено обстеження ВОГ №2 та встановлено позаштатний режим роботи, а саме: розд. 10 гл. 6 п. 6 пп.2, відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу та ініційовано позачергову повірку, про що складено акт обстеження №140266Б від 20.06.2019р. Нарахування об`ємів природного газу на ВОГ №2 здійснювалося за період з 17.06.2019 по 20.06.2019 року з урахуванням годин роботи наведених в додатку №1 до даних пояснень. Вихідні дані номінальної потужності ГСО було взяті із акту перевірки ВОГ стану обліку природного газу №140156 від 05.06.2019 року, який складався у відповідності до п. 6 п. 4 розділу 10 Кодексу ГРМ. В подальшому, лічильник газу КВР №1504 було знято, замість якого встановлено КВР №1321 в якості підмінного лічильника газу. Натомість 24.06.2019 року було зафіксовано позаштатний режим роботи, а саме: розд. 10 гл. 6 п. 6 пп. 2, відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фіктичній витраті (споживанні) природного газу та ініційовано позачергову повірку, про що складено акт обстеження №140270б від 24.06.2019 року ініційовано позачергову повірку лічильника газу КВР №1321. Нарахування об`ємів природного газу на ВОГ №2 з підмінним лічильником газу КВР №1321 здійснювалося за період з 24.06.2019 по 28.06.2019 року з урахуванням годин роботи наведених в додатку №1 до даних пояснень. Нарахування здійснювалося на наступне ГСО: Пальник "Riello FS 20" потужністю 23,5 м.куб на годину, два пальника "Riello RS 38" потужністю 47,04 м.куб на годину кожний та пальник "Riello RS 50" потужністю 62,04 м.куб на годину. Нарахування необлікованих об`ємів природного газу по номінальній потужності було припинено 28.06.2019 року у зв`язку із встановленням відремонтованого лічильника газу КВР №1504, що підтверджується актом обстеження №140278Б від 28.06.2019 року. По ВОГ №1 Відповідач вказує, що 24.06.2019 року було здійснено обстеження ВОГ №1 та встановлено позаштатний режим роботи, а саме: розд. 10 гл.6 п. 6 пп. 2, відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу та ініційовано позачергову повірку, про що складено акт обстеження №140268Б від 24.06.2019 року. Нарахування об`ємів природного газу на ВОГ №1 здійснювалося за період з 21.06.2019 по 28.06.2019 року з урахуванням годин роботи наведених в додатку №1 до даних пояснень. Нарахування здійснювалося на наступне ГСО: чотири котли "Конві" КТН 100СЕ потужністю 11, 38 м.куб на годину, один пальник "Riello FS 20" потужністю 23,5 м. куб на годину та один пальник "Riello FS 28" потужністю 37,71 м.куб на годину. Вихідні дані номінальної потужності ГСО було взяті із акту перевірки ВОГ стану обліку природного газу №140158 від 05.06.2019 року, який складався у відповідності до п. 6 гл. 4 розділу 10 Кодексу ГРМ. Нарахування необлікованих об`ємів природного газу по номінальній потужності було припинено 28.06.2019 року у зв`язку із встановленням відремонтованого лічильника газу КВР №1491, що підтверджується актом обстеження №140276Б від 28.06.2019 року. По ВОГ №3 24.06.2019 року було здійснено обстеження ВОГ №3 та встановлено позаштатний режим роботи, а саме: розд. 10 гл. 6 п. 6 пп. 2, відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу та ініційовано позачергову повірку, про що складено акт обстеження №140269Б від 24.06.2019 року. Нарахування об`ємів природного газу на ВОГ №3 здійснювалося за період з 21.06.2019 по 28.06.2019 року з урахуванням годин роботи наведених в додатку №1 до даних пояснень. Нарахування здійснювалося на наступне ГСО: 2 пальники Cuenod C75 потужністю 74,75 куб.м. на годину кожен, 1 пальник Riello RS100 потужністю 143,1 куб.м. на годину. Вихідні дані номінальної потужності ГСО було взяті із акту перевірки ВОГ стану обліку природного газу №140157 від 05.06.2019 який складався у відповідності до п. 6 гл. 4 розд. 10 кодексу ГРМ. Нарахування необлікованих об`ємів природного газу по номінальній потужності було припинено 28.06.2019 року у зв`язку із встановленням відремонтованого лічильника газу КВР №1506, що підтверджується актом обстеження №140279Б від 28.06.2019 року. Відповідач вказав, що для встановлення початкової т очки відліку у проведенні перерахунку було взято не дату пуску газу на лічильник (15.06.2019), а вихідні дані з роздруківки коректорів за 17.06.2019 року.

Позивач у додаткових поясненнях від 06.07.2020 року вказав, що Відповідач у своїх поясненнях лише вказав алгоритм підключення та зняття лічильників на повірку та додано акти обстеження, однак Відповідач не надано та не доведено у поясненні стосовно відсутності у Додатку №4 до типового договору розподілу природного газу, яким фактично встановлюється перелік точок комерційного обліку природного газу та встановлення газоспоживаючого обладнання. В розрахунку суми нарахованого штрафу Відповідачем вказано лише години роботи приладів, однак не зрозуміло яким чином нараховувалась сум а коштів до стягнення та чи дійсно вказана в акті та протоколі комісії сума відповідає дійсності не наведено по якій формулі відбувалося нарахування коштів для стягнення.

Позивач у додаткових поясненнях від 16.10.2020 року щодо розрахунку Відповідачем годин роботи та зазначення номінальної потужності споживання обладнання природного газу, звернув увагу на наступне: лічильник КВР-1.01 G160 заводський номер 01504 вказує пальники Riello FS20 (1), Riello RS38 (2), Riello RS50 (1) та Weishaupt WG30 (7), споживання природного газу згідно паспорта, м3/ч загалом - 392, 28, споживання природного газу згідно даними Житомиргаз м3/ч загалом - 403, 89, різниця: 11,61 м3/ч. Лічильник КВР-1.01 G160 заводський номер 01506 вказує на котел Колві 350 (2), пальники Coenod C75 (2), пальник Riello RS100, теплогенератор Pankeros з пальником RS38, споживання природного газу згідно паспорта, м3/ч загалом 446,6, споживання природного газу згідно даними Житомиргаз м3/ч - 481, 04, різниця: 34,44 м3/ч. Лічильник КВР-1.01 G100 заводський номер 01491 вказує на інфрачервоні обігрівачі ВТ34EU (2), BT51EU (8), BTL51EU (6), SRL35 (10), SRU35 (9), котел АОГВ100Е (2), котел Колві КТН100СЕ (7), пальник Riello FS20 (1), пальник Riello RS28 (1) загалом споживання природного газу згідно паспорта, м3/ч - 289, 23, споживання природного газу згідно даних Житомиргаз м3/ч - 310, 37, різниця: 21,14 м3/ч. Доводить, що Відповідачем при розрахунку штрафних санкцій було проігноровано дані щодо номінальної потужності, які містяться в паспортах на газове обладнання та які наведені в проєкті.

Відповідач у запереченні на додаткові пояснення Позивача від 16.10.2020 року доводить, що Позивач є замовником технічних умов приєднання №70 від 17.04.2018, які визначають вихідні дані для проектування газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Розрахунок витрат на ГСО позивача проводилось згідно наданих паспортів на ГСО та ФХП газу, які визначені в розділі V п. 2.4. Технічних умов №70 від 17.04.2018. Витрати на ГСО для донарахування вартості необлікованого природного газу визначались згідно проведених розрахунків в проектній документації в частині організації комерційного вузла обліку (комерційного ВОГ) в порядку, встановленому законодавством у сфері містобудування та з урахуванням вимог Кодексу ГРС. Замовником були погоджені та підписані "Завдання на проектування вузла обліку газу, де були зазначені розрахункові витрати ГСО. До даного завдання для проведення розрахунків позивачем були додані паспорти на ГСО, які завірені печаткою ІП "Євроголд Індестріз ЛТД". Крім того, сторони в технічній умові погодили вихідні параметри для розрахунку, а саме, тиск, температуру газу, густину газу, нижчу теплоту згорання, яка становить 8050 ккал. У разі незгоди з вихідними даними технічних умов або із проектною документацією на комерційний ВОГ Позивач не був позбавлений права ініціювати експертизу технічних умов чи проектної документації, будь-яких заперечень чи зауважень до технічних умов, проектної документації не надходило.

Відповідач на виконання вимог ухвали суду від 14.12.2020 року надав суду пояснення в якому зазначив, що відповідно до п. 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач) на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходи для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу. Відповідач вважає: 1) матеріали справи не містять жодного доказу, який би вказував на виявлення позаштатного режиму роботу вузла обліку газу Позивача, самим би позивачем, однак матеріали справи свідчать про про те, що Відповідач виявив такий позаштатний режим роботи, а відтак правові підстави виникнення у споживача обов`язку з повідомлення оператора газорозподільної системи не виникли; 2) матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу, який би свідчив про термінове повідомлення Позивачем Відповідача в розумінні п. 6 гл. 6 розділу Х та і взагалі про належне повідомлення в розумінні п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ. Окрім того, самим Позивачем в хронології обставин зазначено про першочергове виявлення позаштатного режиму саме представниками Відповідача, зокрема зазначено: "20" червня 2019 року представниками Відповідача було проведено контрольний огляд ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01-6160" №01504 та складено Акт обстеження №140266Б. Відповідно до Акту Відповідачем було встановлено необхідність проведення позачергової повірки ВОГ №2 на базі комплексу "КВР -1.01-6160"; 3) п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ є єдиною нормою Кодексу ГРМ, яка звільняє споживача від наслідків передбачених главою 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, але в будь-якому випадку за умови беручи відсутність повідомлення Позивачем Відповідача в порядку п. 6 гл. 6 розділу Х та п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ; 4) Відповідач, в контексті норми п. 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, розглядає поняття "терміново", яке негайне, невідкладне повідомлення оператора газорозподільної системи про позаштатну ситуацію, яка виникла на вузлі обліку газу, зокрема телеграмою, електронним листом, направленням листа кур`єром, дзвінком на телефон аварійної служби оператора газорозподільної системи - 104 та/або в будь-якому випадку інший спосіб, за для недопущення відбору газу за відсутності комерційного обліку або ж мінімізації періоду такого відбору газу, адже позаштатний режим, є свідчення не належного функціонування вузла обліку газу, що створює підстави для початку застосування процедур з донарахування необлікованих (донарахованих) обсягів природного газу, як альтернативи комерційного обліку природного газу.

Позивач у додаткових поясненнях від 21.01.2021 року щодо доводів Відповідача щодо здійснення розрахунку витрат ГСО позивача проводилася відповідно до наданих паспортів на ГСО та ФХП газу, які визначені в розділі V п. 2.4. Технічних умов №70 від 17.04.2018 року, а витрати на ГСО для донарахування вартості не облікованого природного газу визначались згідно проведених розрахунків в проектній документації заперечує зазначене та вказує, що згідно глави 4 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача. Станом на дату складання Актів мінімальна теплота згорання газу відповідно до даних Укртрансгазу, які містяться у вільному доступі в мережі Інтернет, складає 8286 ккал/м3, а максимальна теплота згорання 9171 ккал/м3, середній показник за місяць становить 8729 ккал/м3, тоді як Відповідачем було застосовано теплоту згорання 8050 ккал/м3, тому вважає розрахунок суми стягнення неправомірним. Щодо тверджень Відповідача про обов`язок Позивача щодня здійснювати перевірку вимірювальних комплексів та належного обліку витрат природного газу доводить, що відповідно до типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП 30.09.2015 №2497, оператор газотранспортної системи вносить в комп`ютерну програму дані про споживачів та щодоби вказує відомості про обсяг споживання та транспортування природного газу на платформі Укртрансгазу, тому саме на Відповідача покладено обов`язок вчасно виявляти порушення обліку газу та вчинити своєчасно дії з метою забезпечення безпеки постачання природного газу.

Позивач у додаткових поясненнях по справі від 11.02.2021 року проаналізував розрахунок Відповідача витрат по ГСО , який проводився відповідно до наданих паспортів на ГСО та ФХП газу, які визначені в розділі V п. 2.4. Технічних умов №70 від 17.04.2018 року, витрати на ГСО для донарахування вартості не облікованого природного газу визначалася згідно проведених розрахунків в проектній документації доводить, що по лічильнику КВР-1.01 G160 заводський номер 01504 різниця в розрахунку становить 14415, 47 грн, по лічильнику КВР-1.01 G160, заводський номер 01506 сума різниці становить 35742, 65 грн, по лічильнику КВР-1.01 G100 заводський номер 01491становить 21914, 14 грн., загалом сума різниці в розрахунку складає 72072, 26 грн, номінальна потужність споживання природного газу підтверджується копіями паспортів газового обладнання. Додатково надав переклад паспортів лічильників на українську мову.

Відповідач у додаткових поясненнях від 11.03.2021 року звертає увагу на те, що по вузлу обліку газу №2 в додаткових поясненнях від 10.02.2021 року Позивачем вказано кількість роботи годин газоспоживаючого обладнання 117 годин, що є не вірним, оскільки згідно доказів, які містяться в матеріалах справи такий показник становить - 183,25. Щодо ВОГ-1 по пальнику Riello RS50 показник 183,50, тоді як такий показник становить - 183, 25.

Відповідач повідомив суд про те, що 10.03.2021 року ним було переглянуто оскаржуване рішення стосовно Позивача, а частині номінальної потужності газоспоживаючого обладнання, внаслідок чого змінено обсяг необлікованого (донарахованого) природного газу на 72 152, 75 тис.м.куб, вартістю 639 496, 50 грн.

Позивач у своїх додаткових поясненнях від 01.04.2021 року, що фактично Відповідачем переглянуто оскаржувані рішення стосовно позивача в частині номінальної потужності газоспоживаючого обладнання, внаслідок чого змінено обсяг не облікованого природного газу на 72152, 75 тис.м.куб вартістю 639 496, 50 грн та долучено витяг з протоколу №10/03-21 засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснено перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`єм природного газу, тому вважає, що фактично Відповідачем переглянуто акти про порушення та прийнято зміни в рішення комісії.

Відповідач у запереченні від 06.04.2021 року на додаткові пояснення зазначає, що предметом перегляду рішення комісії Відповідача від 10.03.2021 не були акти про порушення, вказані документи не переглядалися, було переглянуто оскаржуване рішення стосовно Позивача, а в частині номінальної потужності газоспоживаючого обладнання, внаслідок чого змінено обсяг необлікованого (донарахованого) природного газу на 72 152, 75 тим.м.куб, вартістю 639 496, 50 грн. Вважає посилання Позивача на норми п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ не обгрунтованим, оскільки даної норми не існувало на момент прийняття оскаржуваного рішення комісії Відповідача. Зазначає, що вказана норма стосується першого рішення комісії Відповідача щодо акта про порушення, оскільки вказана норма Кодекс ГРМ передбачає те, що акт про порушення має бути розглянути на комісії, водночас результат такого розгляду вже визначається за правилами п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ. Кодекс ГРМ не містить вичерпний перелік можливих для прийняття оператором газорозподільної системи рішень, зокрема п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково) або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. Доводить, що засідання комісії (протокол комісії, ким оформлюється результат засідання) є другорядним по відношенню до акту про порушення (рішення комісії є похідним від акту про порушення), адже саме акт про порушення є тією правовою підставою, яка створює початок процедури нарахування необлікованих (донарахованих) обсягів природного газу, а том відповідно і процедура (визначена розділом ХІ Кодексу ГРМ) має здійснюватися з урахуванням законодавства, яке діяло коли був складений акт про порушення.

Відповідач 09.04.21 року до суду надіслав клопотання (вх. г/с №02-44/618/21 від 09.04.21) про закриття провадження з підстав визначених в п.2 ч.1 ст. 231 ГПК України, в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії Відповідача з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 693100,30грн ( надалі у тексті - Клопотання про закриття провадження в частині вимог від 09.04.21р.).

Позивач письмово заперечив (вх. г/с №8150 від 19.04.21р.) проти задоволення Клопотання про закриття провадження в частині вимог від 09.04.21р.

11.05.2021 року до суду надійшла заява позивача Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" від 07.05.2021 року (вх. г/с №8684 від 11.05.2021 року) про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/19-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019 року, №140270б/п від 24.06.2019 р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021 року в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятими Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 03344071) стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32265502) (надалі за текстом - Заява про зміну предмету позову від 07.05.2021р. та акти про порушення).

У Заяві про зміну предмету позову від 07.05.2021р. позивач доводить, що відповідач рішенням, оформленим протоколом №10/03-21 від 10.03.2021 року, змінив оскаржуване рішення, оформлене протоколом №26/19-19 від 26.09.2019 року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, визначивши його вартість на загальну суму 639496,50грн замість 693100,30грн, визначених спочатку. Позивач доводить, що предметом розгляду комісії відповідача як станом на 26.09.2019 року, так і станом 10.03.2019р., були одні і ті ж акти про порушення, які визнано правомірними, натомість рішенням комісії від 10.03.21р. змінено обсяг необлікованого природного газу з 78201,00 тис куб.м на 72152,75 тис. куб.м (різниця - 6048,25 тис. куб.м) та вартість з 693100,30 грн на 639496,50 грн (різниця - 53603,08 грн). Позивач доводить, що змінює лише предмет позову та не змінює його підстави, оскільки не вважаються такою зміною доповнення позову новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №916/1764/17).

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

1. Між оператором ГРМ ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" та споживачем Іноземним підприємством "Євроголд Індестріз ЛТД" було укладено Типовий договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання №09420W7DDYAP016 від 14.01.2016 року.

Додатком №4 до Типового договору розподілу природного газу визначено розрахунок витрат і втрат природного газу та перелік точок комерційного обліку споживача (а.с. 202, 204, т. 1).

Додатком №5 до Типового договору розподілу природного газу визначено договірні обсяги розподілу природного газу.

Так, на 2019 рік сторони погодили договірні обсяги розподілу природного газу на 2019 рік для власного споживання в обсязі 1825 тис. куб.м, та визначено по місяцях та кварталах зазначений обсяг природного газу (а.с. 207, т.1).

У Акті №2111 розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між оператором ГРМ та споживачем визначено, що межею балансової належності між газовим оператором ГРМ та споживачем встановлюється на: точці забезпечення потужності по надземному газопроводі середнього тиску Q200 по м. Житомирі, вул. Промислова. На балансі (в користуванні) споживача знаходиться система газопостачання від межі балансової належності разом із газовикористовуючим обладнанням, зокрема: ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G100 (а.с. 224, т. 1).

02.10.2018 року між споживачем (Позивач) та ТОВ "Тепловентсервіс" (Третя особа) був укладений Договір МР№012/2018, згідно якого Третя особа зобов`язалася виконати із власних матеріалів, а саме: лічильників газових Delta G100 Dn80 - 1 шт. і Delta G160 Dn80 - 2шт. в комплексі з відповідними фланцями, прокладками, метизами, маслом, фішками для підключення до роз`єму імпульсних датчиків, муфтами для підключення датчиків температури, робіт по державній повірці, вхідному контролю, монтажу і пуско-налагодженню вказаних лічильників. Додатковою угодою №1 до Договору МР№012/2018 від 31.01.2019 року сторони погодили також проведення із власним матеріалів виконавця, а саме: лічильників газових КВР-1.01 G100-80 - 1 шт, КВР-1.01 G160-80 - 2 шт в комплекті з відповідними фланцями, прокладками, метизами, робіт по державній повірці, вхідному контролю, монтажу і пуско-налагоджуванню вказаних лічильників.

22.11.2018 року між Позивачем та Третьою особою було укладено Договір підряду МР№016/2018, згідно якого Третя особа зобов`язалася з власних матеріалів на свій ризик за завданнями замовника і за його рахунок виконати наступні роботи: перший етап реконструкції системи газопостачання ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" за адресою м. Житомир, вул. Промислова, 1/154.

31.01.2019 року між Позивачем та Третьою особою було укладено Договір підряду №МР 001/2019, згідно якого сторони погодили роботи: другий етап реконструкції системи газопостачання Позивача за адресою м. Житомир, вул. Промислова, 1/154.

В Додатку №1 до Договору підряду МР №001/2019 від 31.01.2019 визначено План-графік виконання робіт, згідно якого визначено, серед іншого, виготовлення трьох вузлів обліку газу на виробничих потужностях виконавця (а.с. 3-21, т.2).

31.01.2019 року між Третьою особою (як замовник) та ПАТ "Житомиргаз" (як виконавець) було укладено Договір №29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання, згідно якої виконавець зобов`язався виконати роботи з реконструкції системи газопостачання об`єкта замовника, серед іншого, будівництво та введення в експлуатацію системи газопостачання об`єкта замовника; пуск газу в газове обладнання об`єкту споживання.

Згідно Акту №ОУ-0000027 здачі-прийнаття робіт (надання послуг) від 17.05.2019 року між Позивачем та Третьою особою було прийняті роботи: проведення з власних матеріалів виконавця, а саме: лічильників газових КВР-1.01 G100-80- 1шт. КВР-1.01 G160-80 - 2шт у комплекті з фланцями, прокладками, метизами, робіт з державної повірки, вхідного контролю, монтажу та пуско-налагодженню вказаних лічильників (а.с. 26, т. 2).

Згідно Акту приймання-передачі виконаних робіт по реконструкції системи газопостачання від 19.06.2019 року між ПАТ "Житомиргаз" та ТОВ "Тепловентсервіс" прийнято послуги з будівельно-монтажних робіт по реконструкції системи газопостачанню ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" за адресою: м. Житомир, вул. Просимлова, 1/154 (а.с. 42, т. 2).

2. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" майстра енергодільниці Кравченкв Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154, за результатами якої встановлено: виведення вузла обліку газу на базі лічильника газу "Курс-01" G400Б2 №10093 з комерційної експлуатації:

1) встановлені пломби в наявності, не порушені;

2) герметичність ВОГ забезпечена;

3) канали виміру Р, Т, Q - в робочому стані;

4) аварійних ситуацій, несанкціонованих втручань в роботу ВОГ не виявлено;

5) знято пломби; коректор "ВЕГА-1.01" №6343=R21313944; покази коректора =509245 м.3; - лічильник газу "Курс-01" G400Б2 №10093=R22739991; показники лічильника газу =509236,8 м.3; н.ч. лічильника газу =R22739990; - перетворювач температури =R21313942; - фільтр газу =R21313940; - манометри фільтра газу = R14173904+R14173938+R21313945; - струмовипрямляч = R14173906; - вхідний кран = R14173981; - вихідний кран = R17272855; блінда байпасної лінії = R22739992; - річка крана байпасної лінії = R22739993; - інпул. лінія відбору тиску на коректор = R21313943.

За наслідками здійсненої перевірки стану обліку природного газу зроблено висновки: 1) ВОГ на базі лічильника газу "Курс-01" №10093 з 09-00 год 15.06.19р. виведений з комерційної експлуатації; 2) споживачу надати звіт про спожитий газ за червень місяць до 09:00 год 15.06.19р.

Перевірку проведення стану обліку природного газу оформлено Актом №140260Б обстеження (а.с. 97, т.1).

2.1. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: введення в комерційну експлуатацію ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01 G 100" №01491, зокрема, показники комплексу на час пуску газу становлять = 41,895 м.3 р.у. Здійсно висновки: змонтований ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01 G100" №01491 з 10:30 год 15.06.19р. введений в комерційну експлуатацію.

Перевірку проведення стану обліку природного газу оформлено Актом №140261Б обстеження (а.с. 13, т. 1)

2.2. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова 1/154 в результаті перевірки встановлено: введено в комерційну експлуатацію ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01504; показники комплексу на час пуску газу становлять = 39,479м3р.у. Здійснено висновки: змонтований ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №101504 з 10:30 год 15.06.19р введений в комерційну експлуатацію (а.с. 14, т. 1).

2.3. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: введення в комерційну експлуатацію ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01506; показники комплексу на час пуску газу становлять = 46,919м.3р.у.. Здійснено висновку про те, що змонтований ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01506 з 10:30 год 15.06.19р. введений в комерційну експлуатацію (а.с. 15, т.11).

3. 21.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного енергетика Медушевського А.І. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154, за заявою споживача в зв`язку з позаштатним режимом ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01" №01504 було проведено зняття комплексу "КВР-1.01" №01504 на позачергову повірку:

1) встановлені пломби в наявності, не порушені;

2) герметичність ВОГ забезпечена;

3) канали виміру Р,Т - в робочому стані;

4) канал виміру витрат - непрацездатний, не відбувається зміна показів лічильника газу при витраті газі;

5) в 12-15 год споживання через ВОГ №2 зупинено, споживання природного газу не проводиться;

6) знято пломбу з комплексу "КВР-1.01" №1504 R25894363;

7) знято пломбу з транспортної тари комплексу "КВР-1.01" №01321 пл. №R22578742, повірка: 17.05.18р, вхідний контроль комплексу в ДП "Житомирстандартметрологія" від 03.07.18р., показники комплексу: 32,386 м.3 р.у, Qmax=0,65м.3/год;

8) знято пломбу з фланців ФГ №R25894399 для очищення фільтруючого елементу, наявна: значна засміченість ФГ;

9) проведено встановлення "КВР-1.01" №01321; знято "КВР-1.01" №01504 - засміченість роторів, заклинювання роторів;

10) складено протокол про направлення на позачергову повірку "КВР-1.01" №1504 за №140267Б та акт про порушення за №140267Б;

11) відновлено газопостачання через ВОГ №2 в 12-25 год;

12) опломбовано: "КВР-1.01" №01321, пл. №R25894348; фільтр газу (флонець) = пл. №R25894308; - незадіяне ГСО ВОГ №2 = пальник "Weishaupt WG30", №300кв=7од; опломбовано пл. №R25894329 загальний кран до пальників комплекс "КВР-1.01" №01321 функціонує в штатному режимі.

Перевірку стану обліку природного газу оформлено Актом №140267Б обстеження (а.с. 129, т.2).

В Акті про порушення №140267Б/П від 21.06.2019 року на об`єкті ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" вузол обліку газу на базі "КВР-1.01" №01504 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1: "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта: - 42,3м.3р.у. Зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно провести ремонт, повірку "КВР-1.01" №01504. Визначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 27.06.2019 року о 10:00.

У Протоколі №140267Б/Рп щодо направлення засобів вимірювальної техніки/пломб на позачергову повірку від 21.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - комплекс "КВР-1.01" заводський номер 01504, покази лічильника - 42,3 м.3, пломби не порушені. Зазначено, що встановлене ГСО відповідає проектній документації. Вказано місце проведення повірки: ДП "Житомирстандартметрологія" або ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськстандартметрологія". Зобов`язано споживача подати: 1) довідку про непридатність, яка буде проведена перед ремонтом "КВР-1.01" №01504; 2) свідоцтво про повірку після ремонту "КВР-1.01" №01504 (а.с. 19-20, т.1).

4. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 за результатами якої встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ№2 на базі комплексу "КВР-1.01" №01321:

1) встановлені пломби в наявності, не порушені;

2) герметичність ВОГ забезпечена;

3) канали виміру Р,Т - в робочому стані;

4) канал виміру витрат газу - непрацездатний;

5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно кодесу №2494 розд. Х гл. 6 п. 6 пп. 2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби : - "КВР -1.01" №01321, пл. №R25894348; - фільтр газу, пл. №R25894308 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу;

7) знято комплекс "КВР-1.01" №01321, встановлено катушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894347 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів;

8) показники комплексу становлять= 420, 719 м.3р.у

9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140270Б/пр та акт про порушення за №140270Б/п (а.с. 136, т. 2).

В Акті про порушення №140270Б/П від 24.06.2019 року встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта - 420, 719 м.3р.у. Визначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: провести позачергову повірку в разі необхідності ремонт "КВР-1.01" №01321. Повідомлено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 27.06.19 о 10:00 (а.с. 27, т. 1).

5. 24.06.2019 року Позивач повідомив листом за №СЛ-3402-10001-0619 Відповідача про виявлення зупинки лічильників газу на лініях постачання №1 та №3, просив направити представника позивача для з`ясування обставин непрацехдатності (а.с. 21, т. 1).

5.1. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті якого встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01" №01491:

1) встановлені пломби в наявності, не порушені;

2) герметичність ВОГ забезпечена;

3) канали виміру Р,Т - в робочому стані;

4) канал виміру витрат газу - непрацездатний;

5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно Кодексу №2494: розд. Х гл. 6 п. 6 пп. 2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу";

6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби: - "КВР-1.01" №01491, пл. №R25894398; - фільтр газу, пл. №R25894326 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу;

7) знято комплекс "КВР-1.01" №01491, встановлено катушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894380 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів;

8) показники комплексу становлять: 446 м.3 р.у;

9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140268Б/пр та акт про порушення за №140268Б/п (а.с. 130, т. 2).

В Акті про порушення №140268Б/П від 24.08.2019 року встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта - 446 м.3р.у. Зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: провести позачергову повірку в разі необхідності ремонт "КВР-1.01" №01491. Повідомлено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 27.08.2019 року о 10:00.

Протоколом №140268Б/пр щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову повірку від 24.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - комплекс "КВР-1.01", заводський номер 01491, зафіксовано покази лічильника - 454,795 м.3, пломби на ЗВТ - не порушені. Зазначено, що газоспоживаюче обладнання відповідає проекту. Визначено місце в якому буде проведена повірка: ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськстандартметрологія", зобов`язано споживача подати довідку про непридатність - в разі проведення ремонту; 2) свідоцтво про повірку, в разі не проведення ремонту, або після проведення ремонту.

6. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01"№01506:

1) встановлені пломби в наявності, не порушені;

2) герметичність ВОГ забезпечена;

3) канали виміру Р,Т - в робочом у стані;

4) канал виміру витрати газу - непрацездатний;

5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно кодексу №2494: розд. Х гл. 6 п. 6 пп.2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби: - "КВР-1.01" №01506, пл. №R25894330; - фільтр газу, пл. № R25894396 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу;

7) знято комплекс "КВР-1.01" №01506, встановлено котушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894336 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів;

8) показники комплексу становлять =3249,502 м.3р.у;

9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140269Б/пр та акт про порушення за №140269Б/п (а.с. 131, т. 2).

У Протоколі №140269Б/пр щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову повірку від 24.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - Комплекс "КВР-1.01", заводський номер 01506, покази лічильника - 3249, 502 м.3р.у., пломби на ЗВТ - не порушені. Зазначено, що газоспоживаюче обладнання відповідачє проекту. Визначено місце проведення позачергової повірки: ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськівськстандартметрологія", зобов`язано споживача подати: 1) довідку про не придатність - в разі проведення ремонту; 2) свідоцтво про повірку, в разі не проведення ремонту або після проведення ремонту.

7. Згідно Актів про дослідження причини виходу лічильників газу з ладу вимірювального комплексу КВР-1.01 №01491, проведених ТОВ "АУР", зроблено висновки про те, що заклинення роторів відбулося внаслідок вневмоудару або різкого перепаду тиску, класифікація дефекту: експлуатаційний; висновок про ремонтопридатність: ремонтопридатний (а.с. 40-42, т. 1).

8. Згідно довідки ТОВ "АУР" за вих. №001/02-20 від 03.02.2020 року зазначено, що ймовірною причиною виходу з ладу вимірювальнизх комплексів КВР-1.01 №04191, КВР-1.01 №01504, КВР-1.01 №01506 є різкий перепад тиску, що призвело до заклинення роторів. Вказано, що комплекси надійшли на дослідження від ТОВ "Тепловентсервіс"; дослідження вимірювального комплексу КВР-1.01 №01504 було зроблено 24.06.2019 року, а КВР-1.01 №01491 та КВР-1.01 №01506- 25.06.2019 року (а.с. 37, т. 2).

9. 24.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" було видано Довідку про непридатність №039П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01G160 №01504 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 98, т. 1).

25.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" були видані Довідки про непридатність №042П-05/19 №041П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01 №01506 та КВР-1.01 №01491 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 99-100, т. 1).

10. 26.09.2019 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила задовольнити акти про порушення, а саме:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 26487 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 234 755, 92грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 10271 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 91 032,50 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 653 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5787, 56 грн та в кількості 9511 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 84296, 58 грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2838 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 25 153, 37 грн та в кількості 28441 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 252 074,35грн (а.с. 33, т. 1).

11. В ході судового вирішення спору 10.03.2021 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила :

- залишити без змін попереднє рішення Комісії в частині задоволення актів про порушення;

- здійснити перерахунок в частині визначення номінальної потужності згідно паспортів газоспоживаючого обладнання наданих Споживачем , і зокрема:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 25501,87 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 226025,81грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 9138 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 80990,66 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 599,15 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5308,97 грн та в кількості 8988,59 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 79670,06грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2522,35 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 22352,64 грн та в кількості 25402,79 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 225148,36грн (а.с. 78, т. 3).

Позивач скористався правом змінити предмет позову та оскаржує за цим позовом рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн. Відповідач позов не визнав.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

Згідно з абзацом першим пункту 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору, що передбачено абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС.

Як встановлено судом, між сторонами є погоджений додаток №4 до Типового договору розподілу природного газу від 14.01.16р., у якому визначено, що комерційним вузлом обліку природного газу є лічильник Курс-01G400 (а.с.204, т. 1).

У новій редакції додаток №4 сторони не погодили.

У п.1.4 Договору № 29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання від 31.01.2019р., укладеному між ТОВ "Тепловентсервіс" ( в статусі Замовника) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" ( в статусі Виконавця) погоджено, що Виконавець зобов`язаний здійснити роботи з приймання та введення в експлуатацію реконструйованої системи газопостачання Об`єкту Замовника протягом 5 (п`яти) робочих днів у міській місцевості та 10 (десяти) робочих днів у сільській місцевості після виконання таких умов: підписання Замовником , на момент приймання в експлуатацію , Заяви про внесення змін до "Заяви про приєднання до договору про розподіл природного газу" (із зазначенням змін в переліку газового обладнання після реконструкції".

Зазначена умова Договору № 29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання від 31.01.2019р. не була виконана. Суд в межах предмету та підстав цього позову обмежується лише цим висновком, оскільки сторони спору вказували на бездіяльність іншої сторони з підготовки додатку №4 до Типового договору розподілу природного газу від 14.01.16р. в новій редакції.

Оскільки сторони спору визнали, що підписали Акт №2111 ( дата підписання достовірно не встановлена) розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між оператором ГРМ та споживачем , судом за змістом останнього встановлено, що межа балансової належності між газовим оператором ГРМ та споживачем встановлюється на точці забезпечення потужності по надземному газопроводі середнього тиску Q200 по м. Житомирі, вул. Промислова. На балансі (в користуванні) споживача знаходиться система газопостачання від межі балансової належності разом із газовикористовуючим обладнанням, зокрема: ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G100 (а.с. 224, т. 1).

Зазначений засіб доказування доводить, що визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на підставі даних вище наведених комерційних ВОГ.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження / акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язані з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів.

Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Виходячи з системного аналізу пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, суд зазначає, що зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення.

При цьому для цілей визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася:

1) внаслідок його пошкодження;

2) внаслідок позаштатного режиму роботи.

Так, вказаним положенням підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об`єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об`єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.

Таких підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити.

Згідно з п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

Отже, процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу не застосовується, якщо: 1) споживач своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності); 2) відсутні пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Позивач як споживач не довів , що своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу.

Судом встановлено, що згідно з актами про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ, п.п. 3 п. 6 глави 6 розділу Х - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковуються некоректно.

24.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" було видано Довідку про непридатність №039П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01G160 №01504 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 98, т. 1).

25.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" були видані Довідки про непридатність №042П-05/19 №041П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01 №01506 та КВР-1.01 №01491 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 99-100, т. 1).

Довідки про непридатність лічильників газу підтверджують, що всі три ВОГ визнані непридатними через заклинення роторів, що не відповідає вимогам МП 407273.001, тому в Оператора ГРМ були всі підстави для проведення перерахунку об`ємів природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Лише несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС (постанова Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.12.2020 у справі №906/962/18).

Як вже судом зазначено, положення абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачають, що якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Абзацом першим пункту 1 глави 1 розділу XІ Кодексу ГРС визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 8, 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу"). При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Оператор ГРМ подав витяг з Положення про Комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу , згідно п.2.5 якого до складу Комісії входять: директор технічний - голова Комісії; директор комерційний; директор з безпеки; директор фінансовий; головний метролог; представник АО "Правовий Альянс"; представник НКРЕКП (за згодою); представник ДП "Житомирстандартметрологія" ( за згодою). ( а с. 79, т.2).

Доводи позивача про невідповідність складу Комісії Оператора ГРМ вимогам Кодексу ГРМ спростовуються зазначеним засобом доказування.

Згідно з пунктом 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

26.09.2019 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила задовольнити акти про порушення, а саме:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 26487 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 234 755, 92грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 10271 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 91 032,50 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 653 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5787, 56 грн та в кількості 9511 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 84296, 58 грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2838 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 25 153, 37 грн та в кількості 28441 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 252 074,35грн (а.с. 33, т. 1).

Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства, зокрема, є справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Таким чином, приписами абз. 1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про пошкодження лічильника до виявлення порушення оператором ГРМ, тобто у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання згідно з договором.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), що виникає, зокрема в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки.

Таким чином, підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. - відсутні.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу I Кодексу ГРМ номінальна потужність газового обладнання – сумарна об`ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання/устаткування.

В ході судового вирішення спору 10.03.2021 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом № 10/03-21, на якому Комісія самостійно виправила невідповідність визначених об`ємів природного газу та його вартості станом на 26.09.2019р. у зв`язку із незастосуванням паспортних даних встановленого газового обладнання у позивача щодо його номінальної потужності.

Комісія на засіданні 10.03.2021р. вирішила здійснити перерахунок в частині визначення номінальної потужності згідно паспортів газоспоживаючого обладнання наданих Споживачем , і зокрема:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 25501,87 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 226025,81грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 9138 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 80990,66 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 599,15 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5308,97 грн та в кількості 8988,59 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 79670,06грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2522,35 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 22352,64 грн та в кількості 25402,79 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 225148,36грн (а.с. 78, т. 3).

Таким чином, підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №10/03-21 від 10.03.2021 року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50 грн - відсутні .

Суд при вирішенні питання щодо застосування розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем виходить з фактичних обставин, встановлених у справі на підставі доказів, наданих учасниками справи на підтвердження їх вимог і заперечень, та яким надана оцінка згідно з вимогами ст. 86 ГПК України.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Недоведеність позову є підставою для відмови у його задоволенні.

Щодо розподілу судового збору

При зверненні з позовом до суду позивач ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" сплатив судовий збір в розмірі 1921,00грн згідно платіжного доручення № 16613 від 01.11.2019р.

У зв`язку із відмовою у позові, судовий збір покладається на позивача ( ч.2 ст. 129 Кодексу).

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

У позові Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 15.07.21

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати: 1 - у справу, 2-4 - сторонам та третій особі (рек. з пов.)