Постанова № 98350494, 15.07.2021, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
431/4396/20
Номер документу
98350494
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

15.07.2021

Справа № 431/4396/20

Провадження № 3/431/3/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2021 року Старобільський районний суд Луганської області

В складі: головуючого - судді Ткач О.В.,

за участю секретаря с/з: Кустової О.О.,

прокурора: Жданова М.А.,

розглянувши матеріали, що надійшли з УСР в Луганській області ДСР НПУ стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Калинова Балка, Білокуракинського району, Луганської області, пенсіонера, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

Згідно протоколу № 153 від 27.10.2020 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією ОСОБА_1 , будучи депутатом Старобільської районної ради Луганської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абз. 1 п. 21 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради, та інших нормативно - правових актів, що визначають діяльність ради та її органів (пункт 1 частини першої статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

Згідно витягу порядку проведення першої сесії Старобільської районної ради Луганської області від 12.11.2015 Старобільська районна виборча комісія Луганської області зареєструвала обраних депутатів до Старобільської районної ради Луганської області, на ряду з іншими депутатами, і ОСОБА_1 .

Листом Старобільської районної ради Луганської області від 02.09.2020 № 405 (від 08.09.2020 вх. № 1281) зазначено, що після реєстрації обраних депутатів, на підставі ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова зазначеної територіальної виборчої комісії на першому пленарному засіданні першої сесії районної ради лише офіційно оголошує підсумки виборів депутатів місцевої ради. Це і є момент визнання повноважень депутатів ради нового скликання.

У відповідності до підпункту «б» пункту першого частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема, до Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пункт 2-1 такого змісту:

«2-1. Встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня».

Таким чином, ОСОБА_1 , зобов`язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік (далі - Декларацію за 2019 рік) до 01.06.2020.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) від 27.08.2020 № 47-01/44121/20 зазначено, що граничний термін подання декларацій встановлено Законом та обмежено моментом у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення, що повністю узгоджується із положеннями ч.ч. 2, 3 ст. 251 та ч. 2 ст. 252 Цивільного Кодексу України. До того ж положення ч. 5 ст. 254 Цивільного Кодексу України не можуть бути застосовані до визначення своєчасності подання декларацій, оскільки Законом не встановлено строк подання декларації роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а обмежено конкретною календарною датою. Також у листі вказано, що декларації, які були подані до Реєстру до 23 години 59 хвилин 31 березня (включно) (до 23 години 59 хвилин включно) 31 травня - для декларацій, які подаються у 2020 році) вважаються такими, що подані своєчасно. Декларації, які будуть подані до Реєстру о 00 годин 00 хвилин 01 квітня (включно і пізніше) (до 00 години 00 хвилин 01 червня (включно і пізніше) - для декларацій, які подаються у 2020 році), вважаються такими, що подані із порушенням термінів, встановлених ч. 1 ст. 45 Закону, за що ч. 1 ст. 1726КУпАП передбачена відповідальність.

Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подав Декларацію за 2019 рік лише 22.07.2020 о 12 годині 24 хвилині, тобто несвоєчасно.

Згідно листа НАЗК від 23.09.2020 № 47-05/50731/20, ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2020 до 01.06.2020 ніяких дій у інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр) не здійснював.

В ході опитування ОСОБА_1 , останній пояснив, що будучи депутатом Старобільської районної ради Луганської області був ознайомлений з вимогами, заборонами та обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції», про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік ОСОБА_1 знав, про це йому нагадувалось, як письмово, так і усно секретарем районної ради, однак Декларацію за 2019 рік ОСОБА_1 подав лише 22.07.2020, у зв`язку з тим, що забувся про свій обов`язок подання Декларації за 2019 рік. Також ОСОБА_1 вказав, що в період часу з 01.01.2020 по 01.06.2020 він постійно знаходився вдома, на амбулаторному або стаціонарному лікуванні у медичних закладах не перебував, за межі країни не виїжджав, крім того, за вищезгаданий період був присутній на всіх сесіях районної ради.

Згідно з відомостями, які вказані в ІТС Реєстр ОСОБА_1 подав щорічні декларації за 2016, 2017 та 2018 роки, в установлений законом строк, а саме 24.04.2017, 27.03.2018 та 22.03.2019, що також вказує на його обізнаність з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» зазначено, зокрема, на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією запроваджується послаблення протиепідемічних заходів.

Об`єктивних причин, які б унеможливлювали виконання вимог ч. 1 ст. 45 розділу VІІ «Фінансовий контроль» та абзацу 1 п. 21 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VІІ у ОСОБА_1 не встановлено.

Листом НАЗК від 24.06.2020 № 71-03/27282/20 про роботу інформаційно- телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зазначено, що у період з 17.00 03.01.2020 по 12.40 04.01.2020 мала місце помилка у відсутності доступу до персонального кабінету та ненадходженням листів з посиланням для зміни кваліфікаційного електронного підпису. Також вказано, що за інформацією адміністратора ІТС Реєстр ДП «УСС» з 09:00 15.01.2020 по 12:25 15.01.2020 при спробі подання або збереження документів - ІТС Реєстр виникала помилка «Помилка. Не вдалося з`єднатися з сервером. Спробуйте пізніше.» Також зазначено, що з 10:00 11.03.2020 у окремих -користувачів на етапі автентифікації та при спробах подання і збереження документів в ІТС Реєстр виникали помилки, які були усунуті 12.03.2020 о 16:00.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції»

правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції,

але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене

особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Старобільської районної ради Луганської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом на якого поширюється дія Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 п. 21 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 22.07.2020 о 12 годині 24 хвилині, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання правопорушник ОСОБА_1 не з`явився, про час, місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. SMS повідомлення про розгляд справи 15.07.2021 р. отримав 05.07.2021 р. об 11 годині 40 хвилин. Причину неявки не повідомив.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу у відсутність правопорушника.

Факт скоєння ОСОБА_1 адмінправопорушення підтверджується:

- протоколом № 153 від 27.10.2020 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією (а.с. 2-9);

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 10-11);

- завіреною копією запиту до Старобільської районної ради Луганської області від 25.08.2020 (а.с. 13-14);

- відповіддю на запит зі Старобільської районної ради Луганської області від 02.09.2020 (а.с. 15-16);

- завіреною копією витягу порядку проведення першої сесії Старобільської районної ради від 12.11.2015 (а.с. 17-18);

- завіреною копією роздруківки з веб-сайту Старобільської районної ради Луганської області щодо декларування за 2019 рік (а.с. 19-22);

- завіреною копією запиту НАЗК відносно ОСОБА_1 (а.с. 23-24);

- супровідним листом з НАЗК відносно ОСОБА_1 (а.с. 25);

- послідовністю дій користувача ОСОБА_1 (а.с. 26-28);

- завіреною копією витягу з ЄДРД ОСОБА_1 (а.с. 29);

- завіреною копією декларації ОСОБА_1 за 2019 р. (а.с. 30-32);

- завіреною копією кваліфікаційного сертифікату у КНЕДП ІДД ДПС стосовно ОСОБА_1 (а.с. 33);

- рекомендаціями до чергового етапу електронного декларування (а.с. 34-35);

- завіреною копією листа НАЗК від 27.08.2020 № 47-01/44121/20 (а.с. 36);

- завіреною копією листа НАЗК щодо некоректної роботи ЄДРД у 2020 р. (а.с. 37);

- завіреною копією науково-експертного висновку (а.с. 38-40);

- завіреною копією листа Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ВРУ від 11.09.2018 № 04-18/10-1584 (а.с. 41);

- завіреною копією витягу з положення УСР в Луганській області ДСР НПУ (а.с. 42-43);

- рапортом стосовно ОСОБА_1 (а.с. 44).

Приймаючі до уваги вищевикладене, суддя дійшов висновку про наявність факту адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Строк притягнення особи - ОСОБА_1 не сплив, оскільки датою вчинення правопорушення є дата 22.07.2020 року.

За ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією може бути накладено протягом 6 місяців з дня його виявлення, але не пізніше 2-х років з дня його вчинення.

Днем складання протоколу є 27.10.2020 року. Проте, з 29.01.2021 р. до 22.04.2021 р. та з 14.05.2021 до 15.07.2021 року строк розгляду справи про адміправопорушення був зупинений загальним терміном 4 місяці.

Таким чином, строк накладення адмінстягнення не сплинув.

При обранні адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 судом враховується особистість правопорушника, ступінь його вини, те, що він свою провину у письмових поясненнях визнав у повному обсязі, суд враховує матеріальний стан та стан здоров`я ОСОБА_1 , що страждає на хронічні хвороби. За таких обставин суд вважає за можливе призначити адмінстягнення правопорушнику у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбаченого санкцією статті.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 1726, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1 ) визнати винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП та обрати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Штраф перераховувати в дохід держави, отримувач: ГУК у Луг.обл./СТАРОБ.Р-Н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) : 37991110, банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) : UA408999980313000106000012331, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки: "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

Стягнути з ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 грн. 00 копійок в дохід держави отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача(код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанову може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Старобільський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: О. В. Ткач