
Справа № 344/6592/21
Провадження № 2/344/2700/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
15 липня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого – судді Татарінової О.А.
секретарів Кондратів Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом Івано-Франківського міського центру зайнятості — робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 21.05.2020 року в Івано-Франківський міський центр зайнятості, з метою пошуку роботи звернувся ОСОБА_1 , якому 22.05.2020 надано статус безробітного відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та того ж дня призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». При звірці даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та на підставі Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Івано-Франківського міського центру зайнятості від 06.10.2020 № 1268 встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітного 14.07.2020 року працевлаштувався до ТОВ «М`ясо-ІФ». Отже, з 14.07.2020 ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення, не мав права перебувати на обліку в Івано-Франківському міському центрі зайнятості як безробітний та отримувати допомогу по безробіттю. Сума виплаченого матеріально забезпечення за період з 14.07.2020 по 05.10.2020 становить 2243,01грн. 16.10.2020 року ОСОБА_1 направлено повідомлення про повернення коштів в сумі 2243,01грн. в тридцятиденний термін та попередження про вирішення питання про повернення коштів у судовому порядку у разі невідшкодування коштів у встановлений термін в добровільному порядку. Проте, дані кошти на рахунок Івано-Франківського міського центру зайнятості не поступили, а тому просять суд стягнути з відповідача на користь позивача кошти в сумі 2243,01 грн., а також судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи за їх відсутності, не заперечив проти заочного розгляду справи.
В судове засідання відповідач повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Про судове засідання відповідач був повідомлений також шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада».
Від відповідача не надходило відзиву на позов, інших заяв та клопотань.
З урахуванням положень ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено наступне.
Івано-Франківським міським центром зайнятості Івано-Франківської області, на підставі письмової заяви від 21 травня 2020 року ОСОБА_1 надано статус безробітного та з 22 травня 2020 року призначено допомогу по безробіттю.
Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Івано-Франківського міського центру зайнятості від № 1268 від 06 жовтня 2020 року позивачем встановлено, що ОСОБА_1 , під час знаходження на обліку в центрі зайнятості, як безробітний та отримання допомоги по безробіттю, прийнятий на роботу на посаду страхувальника з 14.07.2020 року «М`ясо ІФ» і отримував допомогу по безробіттю. На обліку в Івано-Франківському міському центру зайнятості в статусі безробітного ОСОБА_1 перебував з 22.05.2020 року. Допомогу по безробіттю отримував з 22.05.2020 року по 16.09.2020 року. Таким чином, сума виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 підлягає поверненню до Фонду загальобов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 14.07.2020 року по 05.10.2020 року.
Згідно розрахунків позивача, за період 14.07.2020 року по 05.10.2020 року, розмір зайво виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення на випадок безробіття складає 2243,01 грн.
16 жовтня 2020 року Івано-Франківським міським центром зайнятості було видано наказ № 152 «Про повернення коштів”.
16 жовтня 2020 року за №4798-06/29-20 ОСОБА_1 надсилалося повідомлення про повернення коштів, в тридцятиденний термін та попередження про вирішення питання про повернення коштів у судовому порядку у разі невідшкодування коштів у встановлений термін в добровільному порядку, що залишилося без відповіді.
Згідно записів із трудової книжки ОСОБА_1 14.07.2020 року він прийнятий на роботу сортувальника у виробництві харчової продукції ТОВ «М`ясо ІФ».
Згідно частини 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
За приписами частини другої і абзацу першого частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
За змістом п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 792 від 19 вересня 2018 року центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Пунктом 4 частини другої статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що зареєстровані безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону (зокрема щодо своєї зайнятості - діяльності, яка пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі).
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється також з інших підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних.
Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положеннями ст. 1215 ЦК України, передбачено, що підставами за яких безпідставно набуте майном не підлягає поверненню, крім іншого є заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплату проведено фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз наведених норм закону та ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» свідчить, що надміру сплачені, безпідставно нараховані суми допомоги по безробіттю можуть бути утримані за умови зловживань з боку заявника або умисного подання недостовірних даних.
У відповідності до п.18. ч.2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань мають право звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідач своїм правом подати заперечення проти позову не скористався.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
ОСОБА_1 не повідомив Івано-Франківський міський центр зайнятості Івано-Франківської області про те, що його 14.07.2020 року прийнято на роботу сортувальника у виробництві харчової продукції ТОВ «М`ясо ІФ», чим порушив положення частини другої статті 44 Закону України «Про зайнятість населення», частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», не повідомивши спеціалістів центру зайнятості про свою зайнятість, намір виконувати роботу (надавати послуги), за яку отримувати винагороду, що є підставою для задоволення позовних вимог центру зайнятості щодо стягнення 2243,01 грн. виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття, оскільки відповідачем внаслідок умисного невиконання своїх обов`язків отримано допомогу по безробіттю у вказаному розмірі за період з 14 липня 2020 року по 05 жовтня 2020 року, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Наведене узгоджується із позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 27 лютого 2019 року у справі № 464/9098/16-ц.
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому з відповідача слід стягнути 2270 гривень 00 копійок судового збору на користь позивача.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 22, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», ст. ст. 1212, 1215 Цивільного Кодексу України, керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 259, 263-265, 268, 273, 274 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Івано-Франківського міського центру зайнятості — робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в користь Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області, який знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна імені В. Стефаника, буд. № 34 «Б» (р/р НОМЕР_2 , код одержувача 19390067, ДСУ м. Київ УДКСУ у м. Івано-Франківську) виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття в розмірі 2243 (дві тисячі двісті сорок три) гривні 01 копійку.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в користь Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області, який знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна імені В. Стефаника, буд. № 34 «Б» (р/р НОМЕР_2 , код одержувача 19390067, ДСУ м. Київ УДКСУ у м. Івано-Франківську) судовий збір в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського Апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач: Івано-Франківський міський центр зайнятості Івано-Франківської області, який знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Набережна імені В. Стефаника, буд. № 34 «Б» (р/р НОМЕР_2 , код одержувача 19390067, ДСУ м. Київ УДКСУ у м. Івано-Франківську).
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Суддя Татарінова О.А.