Ухвала суду № 98338190, 15.07.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
640/18243/21
Номер документу
98338190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про забезпечення доказів

15 липня 2021 року м. Київ № 640/18243/21

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Добрянської Я.І., ознайомившись зі заявою ОСОБА_1 про забезпечення доказів у справі №640/18243/21

за позовом ОСОБА_1

до Служби безпеки України

про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

В С Т А Н О В И В:

На адресу Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача у справі №640/18243/21 - ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення доказів, з вимогою:

- витребувати у відповідача Акт перевірки стану охорони державної таємниці у Чернівецької обласній прокуратурі від 08.04.2021 №26/5/1-2570 ДСК, який став підставою для прийняття розпорядження № 98д від 05.05.2021 та є документом «для службового користування», що унеможливлює подання відповідного доказу до суду.

Вирішуючи питання про можливість розгляду вказаної заяви, суд встановив її невідповідність вимогам ст. 116 КАС України, та ухвалою від 05.07.2021 р.- залишив без руху заяву про забезпечення доказів.

Вимоги ухвали про залишення без руху заяви про забезпечення доказів- виконано, недоліки усунено.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 114 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 115 Кодексу адміністративного судочинства України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язанням вчинити певні дії щодо доказів.

Відповідно до ч. 5 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви.

Аналізуючи наведені положення у зіставленні з вимогами заявника насамперед треба зауважити, що процесуальний механізм забезпечення доказів, зокрема шляхом їх витребування, призначений для того, щоб отримати/зберегти ті докази, щодо яких існують достатні підстави вважати, що з часом їх може бути безповоротно втрачено.

Тобто, це не тільки спосіб здобути докази, які стосуються предмету доказування і мають значення/потрібні для вирішення справи, але насамперед спосіб одночасно запобігти їх ймовірній втраті у майбутньому. Щодо останнього, то ризик такої втрати повинен ґрунтуватися на об`єктивних фактах і тільки в сукупності усіх наведених умов суд може вжити заходів для забезпечення доказів.

Так, зі змісту поданої заяви про забезпечення доказів, вбачається, що заявником не наведено обґрунтованих підстав у розумінні вимог ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим, отже заявником не зазначено підстав, з яких згідно із приписами ст. 114 Кодексу адміністративного судочинства України допускається застосування інституту забезпечення доказів.

Разом з тим, суд на підставі аналізу позовних вимог та матеріалів позовної заяви встановив необхідність дослідження, як доказу, Акту перевірки стану охорони державної таємниці у Чернівецької обласній прокуратурі від 08.04.2021 №26/5/1-2570ДСК, який став підставою для прийняття розпорядження № 98д від 05.05.2021, що є в свою чергу предметом оскарження по справі №640/18243/21.

Забезпечення доказу шляхом витребування Акту перевірки стану охорони державної таємниці у Чернівецької обласній прокуратурі від 08.04.2021 №26/5/1-2570 ДСК суд вважає виправданою мірою, з огляду на характеристику даного документа- «для службового користування», що створює перешкоди позивачу в самостійному поданні даного доказу.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про забезпечення доказу у справі №640/18243/21.

Згідно з ч. 9 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала про забезпечення доказів (крім забезпечення доказів шляхом допиту свідків, призначення експертизи, огляду доказів) є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Керуючись ст. ст. 114, 115, 117, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва-

У Х В А Л И В:

1. Заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення доказів в адміністративній справі №640/18243/21- задовольнити.

2. Витребувати у Служби безпеки України Акт перевірки стану охорони державної таємниці у Чернівецькій обласній прокуратурі від 08.04.2021 №26/5/1-2570 ДСК.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Я.І. Добрянська