Рішення № 98338046, 14.07.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
640/13694/20
Номер документу
98338046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2021 року м. Київ № 640/13694/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

Прийняв до уваги наступне

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить :

- визнання неправомірними дій Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , починаючи з 27.09.2019;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком з дати досягнення пенсійного віку, а саме з 28.06.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та отримала відповідь, у якій їй відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Зазначає про безпідставність доводів відповідача щодо відсутності у нього необхідного пільгового стажу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.03.2021 прийнято до провадження адміністративну справу №640/13694/20. Ухвалено, що Справа буде розглядатися суддею Арсірієм Р.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що у позивача страховий стаж складає 10 років 03 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягла свого пенсійного віку та відповідно до розписки 27.09.2019 звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надала необхідні документ.

06 березня 2020 року відповідач надав відповідь в якій зазначив, шо згідно наданих документів в позивача відсутній страховий стаж для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересни 1960 року.

Відповідно статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Згідно із частиною четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 62 Закону №1788-XII та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними документами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. У тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Судом встановлено, що відповідно до довідки №0519/30-01 від 30.05.2019, виданої Фармацевтичною фірмою «Дарниця», позивачка працювала в Київському виробничому хіміко-фармацевтичному об`єднанні «Дарниця» з 11.11.1977 (наказ №229-А від 03.11.1977) та була звільнена 31.07.1978 (наказ № 123-л від 31.07.1978).

Відповідно до наказу №229-А від 03.11.1977 позивачка була прийнята з 11.11.1977.

Відповідно до наказу №123-л від 31.07.1978 позивачка була звільнена з посади за власним бажанням.

Відповідно до довідки про заробітну плату №119 від 29.05.2019 позивачка отримувала заробітну плату за період з листопада 1977 по липень 1978. На всі виплати нараховані страхові внески.

Відповідно до довідки №180 від 22.11.2019, виданої Дошкільним навчальним закладом №303. Позивачка працювала в Дошкільному навчальному закладі №303 Дніпровського району м. Києва з 03.01.1979 (наказ №198 від 02.01.1979) по 29.07.1980 (наказ №74 від 29.07.1980).

Відповідно до диплому НОМЕР_2 позивачка 1983 року вступила до Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка і в 1989 закінчила повний курс за спеціальністю психологія. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 10 червня 1989 року позивачці присвоєно кваліфікацію психолог.

Відповідно до довідки №07/02 від 22 липня 2019, виданої ТОВ ВКФ «Поляни». Позивачка дійсно працювала в ТОВ ВКФ «Поляни» на посаді маляр 3-го розряду з 01.08.1998 (наказ №17л від 31.07.1998) до 31.12.2003 (наказ №58 лр від 31.12.2003).

Відповідно до довідки №0394 від 29.08.2019, виданої Київською міською клінічною лікарнею №4, позивачка була прийнята на посаду ліфтера пасажирського ліфта Київської міської клінічної лікарні №4 з 06.08.1993 (нак№64-к від 09.08.1993). Була звільнена з займаної посади 03.09.1993 (наказ №87-к віл 29.10.1993) за власним бажанням.

Відповідно до довідки №0395 від 29.08.2019, виданої Київською міською клінічною лікарнею №4, позивачка була прийнята на посаду санітарки II хірургічного відділення Київської міської клінічної лікарні №4 з 01.11.1993 (нак.№88-к від 02.11.1993). Була звільнена з займаної посади 01.07.1998 (нак.№107-к від 28.07.1998) за власним бажанням.

Відповідно до довідки про заробітну плату №0405 від 30.04.2019 позивачка отримувала заробітну плату з серпня 1993 року по травень 1995. На всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, позивачка сплачувала страхові внески до пенсійного фонду починаючи з 2010 по 2019 рік.

Позивач звернулась з заявою про призначення пенсії 27.09.2019.

31.10.2019 позивачка долучила довідку за період роботи з 01.08.1989 по 04.08.1993.

Відповідно до довідки від 23.10.2019, позивачка була прийнята на роботу в ВО «Київ» на посаду пакувальниці взуття з 01.08.1989 (нак.№5 від 31.07.1989). Була звільнена з ВО «Київ» з 04.08.1993 (нак.№12А від 04.08.1993) за власним бажанням.

05.12.2019 відповідач надіслав відповідь, в якій зазначив, шо стаж роботи ОСОБА_1 складає 25 років 9 місяців 24 дні. До стажу не врахований період роботи з 11.11.1977 по 31.07.1978, з 03.01.1979 по 29.07.1980. Для зарахування стажу по довідці від 30.05.2019 №0519/30-01, виданої «Київським виробничим хіміко-фармацевтичним об`єднанням «Дарниця», за період роботи з 11.11.1977 по 03.11.1977 необхідно надати документ, що підтверджує прізвище ОСОБА_3. Періоди роботи з 03.01.1979 по 29.07.1980 в дошкільному закладі №303 Дніпровської РДА в м. Києві зарахувати неможливо оскільки прізвище ОСОБА_2 не співпадає з паспортними даними ОСОБА_1 . Для того, щоб врахувати ці періоди необхідно донести документи до 27.12.2019 : свідоцтво про народження, документ, що підтверджує прізвище ОСОБА_3 та виправлену уточнюючу довідку та період з 03.01.1979 по 29.07.1980.

24 грудня 2019 року Дарницьким районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві було надано витяг, який підтверджує прізвище позивачки - ОСОБА_3.

Відповідно до довідки № 180, виданої Дошкільним навчальним закладом №303, Позивач ОСОБА_1 працювала з 03.01.1979 по 29.07.1980.

25 грудня 2019 представником за довіреністю ОСОБА_4 були донесені до Солом`янського відділу : свідоцтво про народження та довідка про періоди роботи з 03.01.1979 по 29.07.1980 ( ОСОБА_2 на ОСОБА_1 ) та документ, шо підтверджує прізвище ОСОБА_3.

Всі документи знаходяться в матеріалах пенсійної справи.

27.01.2020 відповідач надав відповідь в якій зазначає, що згідно всіх наданих документів страховий стаж складає 10 років 03 місяці 20 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком.

06.03.2020 відповідач надав відмову про призначення пенсії, в якій не зараховує періоди роботи :

- диплом за період навчання з 1983 по 1989, оскільки період навчання перевищує термін навчання у вищих навчальних закладах і страховий стаж обчислено без врахування періоду навчання в університеті;

- період роботи з 01.08.1998 по 31.12.2003 ТОВ ВКФ «Поляни» не враховано, оскільки в довідці не вказано підстав для видачі;

- період роботи в Київській міській клінічній лікарні №4 з 01.11.1993 по 15.05.1995 не враховано, оскільки не вказано підстав для видачі.

Стаж позивачки відповідно до довідки від 23 жовтня 2019 року, позивачка була прийнята на роботу в ВО «Київ» на посаду пакувальниці взуття з 01.08.1989 (нак.№5 від 31.07.1989). Була звільнена з ВО «Київ» з 04.08.1993 (нак.№12А від 04.08.1993) за власним бажанням навіть не врахований, відповідно до відповіді відповідача.

Відповідно до диплому НОМЕР_2 позивачка 1983 року вступила до Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка і в 1989 закінчила повний курс за спеціальністю психологія. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 10 червня 1989 року позивачці присвоєно кваліфікацію психолог.

Відповідно до п. «д» ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Згідно п. 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, шо підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів можливе лише у випадку відсутності трудової книжки або відсутності в ній записів. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

В позивачки відсутня трудова книжка, отже підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі довідок.

Суд зазначає, що відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.

Відтак, враховуючи вищенаведене, у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих особою документів відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності. Однак, ГУ ПФУ в м.Києві таким правом не скористалося.

Відтак з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач досягла 60 років, має страховий стаж роботи не менше 26 років та право на призначення пенсії тому пенсійний орган протиправно відмовив у призначенні пенсії.

Відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду.

Так, Верховний Суд у постановах від 30 вересня 2019 року в справі №638/18467/15-а та від 25 квітня 2019 року в справі №593/283/17 зазначив, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів Пенсійного фонду України для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2018 року, в справі №687/975/17 вказав, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства, відтак вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань з призначення пенсії за віком.

Згідно вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач ГУ ПФУ в м.Києві як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що дії щодо не зарахування позивачу вказаного вище періоду роботи вчинені відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх вчинення.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що з врахуванням вимог статті 245 КАС України належать до задоволення шляхом визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , починаючи з 27.09.2019 та зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком з дати досягнення пенсійного віку.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком згідно ст. 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV з 28.06.2019, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки, позивачка досягнула 59 років 28.06.2019, а її звернення до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії відбулось 27.09.2019, тобто в межах строку визначеного п. 1 ч. 1 статті 45 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV, то призначення пенсії має відбутися з 01.07.2019 (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку).

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , починаючи з 27.09.2019.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком з дати досягнення пенсійного віку, а саме з 01.07.2019.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Р.О. Арсірій