Рішення № 98335437, 13.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
520/4395/21
Номер документу
98335437
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 липня 2021 року № 520/4395/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н. Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

установив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить суд:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо не сформування та не подання до управління державної казначейської служби Шевченківського району у м. Харкові подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 09.04.2020 р. у розмірі 8370 грн.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до управління державної казначейської служби Шевченківського району у м. Харкові подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8370 грн., з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 09.04.2020 р., сплата якого підтверджується квитанцією № 0004450 від 09.04.2020 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що нею згідно договору купівлі-продажу було придбано нерухоме майно – квартиру. Під час оформлення договору сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування. Позивач звернулася до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про повернення сплаченого збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна, проте, 11.01.2021 відповідачем надано відмову у поверненні виплати з посиланням на відсутність підстав. Таку відмову позивач вважає протиправною, що зумовило звернення з даним позовом до суду. Крім того позивач зазначила, що відповідач, як на підставу для відмови, вказує на наявність у неї іншого нерухомого майна (квартири), однак не враховано, що таку квартиру було отримано нею у спадщину.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі в порядку статті 257 КАС України. Запропоновано відповідачу надати до суду у встановлений строк відзив на позов.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

На підставі договору купівлі-продажу квартири від 09.04.2020 року, позивач придбав у власність 3-кімнатну квартиру АДРЕСА_2 . Вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Онищенко С.В. та зареєстрований за № 859.

Під час укладення договору купівлі-продажу квартири позивач перерахував збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % вартості нерухомого майна, що становить 8 370.00 грн., що підтверджено копією квитанції №0004450 від 09.04.2020 (а.с.21).

29.12.2020 року позивач звернувся до ГУПФУ в Харківській області із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна.

Листом від 11.01.2021 № 201-17810/Т-05/8-2000/21 ГУ ПФУ в Харківській області відмовило позивачу в поверненні сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна. У листі зазначено, що з доданих до звернення документів, а саме в Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, зазначено, що у платника збору ОСОБА_1 вже є у власності нерухоме майно (квартира), набуте на підставі свідоцтва про право власності від 26.11.1993, серія та номер НОМЕР_2 та нерухоме майно (квартира), набуте на підставі свідоцтва про право на спадщину від 04.10.2017, серія та номер 1 -571. Крім того відповідно до Положення «Про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 (зі змінами), органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визначення прав власності громадян на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абзац 2 пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР).

Пунктом 8 статті 2 вказаного Закону встановлено, що об`єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 15-3 цього Порядку передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 03.12.2020 № 235280979 позивачу належить на праві власност:

з-кімнатна квартира АДРЕСА_2 , яка придбана на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Онищенко О.С., реєстраційний номер 859;

1-кімнатна квартира АДРЕСА_3 на підставі свідоцтва про права власності, серія та номер: 7-93-38094 виданий 26.11.1993 р. Харківським міським центром приватизації державного житлового фонду;

На праві спільної часткової власності 2-кімнатна квартира АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва на спадщину, за законом, серія та номер: 1-571, виданий 04.10.2017 р. сьомою харківською державною нотаріальною конторою (а.с. 13-17).

Суд зазначає, що 1-кімнатна квартира АДРЕСА_3 приватизована, відповідно, набуття права власності на нерухоме майно за результатами приватизації житла, в т.ч. безоплатної приватизації житлового фонду на підставі розпорядження органу приватизації, - не охоплюється поняттям "придбання" як і 2-кімнатна квартира АДРЕСА_4 , що належить позивачці на праві спільної часткової власності на підставі свідоцтва на спадщину, за законом.

За змістом положень п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону №400/97-ВР критерієм звільнення особи від сплати збору є саме придбання житла, а не його набуття у інший спосіб (дар, спадкування, приватизація та ін.).

Враховуючи наведене, суд зазначає, що будь-якого нерухомого майна в результаті придбання за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.

Щодо посилань у листі від 11.01.2021 № 201-17810/Т-05/8-2000/21 та відзиві на позов на постанову КМУ від 23 вересня 2020 р. № 866 "Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій", якою внесено зміни до Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, зокрема, пункт 15-3 було доповнено абзацом такого змісту: «нотаріальне посвідчення договорів купівлі - продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна за наявності визначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від спалти збору на обов`язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає, що вказаний нормативний акт набув чинності 26.09.2020, тобто після заключення договору купівлі-продажу, сплати збору та державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 (надалі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Виходячи з наведеного законодавчого регулювання питання повернення коштів помилково або надміру зарахованих до бюджету, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обов`язку подавати подання до органу Казначейства, оскільки таке подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету. Відтак суд відмовляє в задоволенні вимоги в частині зобов`язання відповідача подати подання про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області.

Відповідач видає заявнику подання, а вже він особисто звертається до відповідного органу Державної казначейської служби України та надає йому подання разом із заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа, який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, безпідставно або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління ПФУ покладено обов`язок щодо формування подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

30 жовтня 2020 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2020 №507 Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, яким визначено, що заява та подання або копія судового рішення, засвідчена належним чином, подаються до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.

З огляду на наведене, враховуючи положення ст.9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов`язання відповідача сформувати подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області щодо повернення позивачці помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8 370.00 гривень.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.241-247, 255,293,295,297 КАС України суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нескладання подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна зо договором купівлі-продажу квартири від 09.04.2020 р. у розмірі 8 370.00 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8370.00 грн., з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу квартири від 09.04.2020 р., сплата якого підтверджується квитанцією № 0004450 від 09.04.2020 р.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зоркіна Ю.В.