Рішення № 98335150, 12.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
520/1730/21
Номер документу
98335150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 липня 2021 року № 520/1730/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

-зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області розглянути скаргу ОСОБА_1 , подану відповідно до Закону України "Про звернення громадян", термін розгляду якої сплив 23.10.2020.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідачем скарга, термін розгляду якої сплив 23.10.2020, не розглянута, відтак слід у судовому порядку зобов`язати відповідача вчинити такі дії.

Ухвалою суду від 19.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.

Згідно розпорядження в. о. керівника апарату суду №03-05/32 від 28.05.2021, проведено повторний автоматизований розподіл судової справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.05.2021, справу передано на розгляд судді Севастьяненко К.О.

Ухвалою суду від 01.06.2021 прийнято справу до провадження.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Справа розглянута відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням перебування судді Севастьяненко К.О. у відпустці з 25.06.2021 по 06.07.2021.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

До Харківського управління ДВБ НП України 21.09.2020 надійшло звернення ОСОБА_1 щодо можливих неправомірних дій окремих працівників Барвінківського ВП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області.

На підставі ст. 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України листом від 23.09.2020 направлено матеріали перевірки для прийняття рішення до ГУНП у Харківській області, про що повідомлено заявника.

За результатами вивчення скарги складено доповідну записку(а.с.57-58).

Згідно змісту доповідної записки судом встановлено, що 30.09.2020 до УПД ГУНП в Харківській області з Харківського управління ДВБ НП України надійшла скарга ОСОБА_1 щодо можливих неправомірних дій працівників Барвінківського ВП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області. В ході розгляду вищевказаного звернення було встановлено, що 22.11.2019, 30.12.2019, 21.01.2020, 11.03.2020 та 27.08.2020 до Барвінківського ВП надійшли звернення ОСОБА_2 та її співмешканця ОСОБА_1 щодо законності розміщення прибудови біля магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у м. Барвінкове, які зареєстровані у журналі єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Барвінківського ВП за № 2727, № 2999, № 156, № 468 та №1991 відповідно. У ході розгляду поліцейськими Барвінківського ВП опитано представника власника, який надав державний акт про право власності на земельну ділянку, план меж земельної ділянки, з зазначенням її кадастрового номеру, схему розміщення групи тимчасових споруд торгівельного призначення для здійснення підприємницької діяльності та пояснювальну записку до паспорту прив`язки. Також власник повідомив, що демонтував кронштейни в зв`язку з тим, що вони заважали проведенню ремонтних робіт. Під час розгляду ознак кримінального або адміністративного правопорушення не встановлено. За результатами перевірки проведеної відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» авторам звернення направлено відповіді. Також встановлено, що відповідь за зверненням ОСОБА_1 до Барвінківського відділення Лозівської місцевої прокуратури надіслана 15.09.2020 за вих. 6519/119-69/01-20.

Відтак вирішено службове розслідування по зверненню ОСОБА_1 не проводити, а перевірку припинити про що повідомити заявника та Харківське управління ДВБ НП України.

Заступником начальника ГУНП в Харківській області 08.10.2020 сформовано рішення про результати розгляду скарги від 08.10.2020 (а.с.70-71).

Не погоджуючись і вказаним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких підстав.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення визначає Закон України "Про звернення громадян".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

За змістом ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Статтею 5 Закону України "Про звернення громадян" визначені вимоги до звернення.

У відповідності до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 (далі за текстом Закон України №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Пунктом 5 частини 1 статті 23 Закону України № 580-VIII визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.

Порядок розгляду звернень в територіальних органах Національної поліції України визначений у Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженому наказом МВС України від 15.11.2017 № 930 (далі - Наказ № 930).

Так, відповідно до положень абзацу 2 пункту 1 розділу IV Наказу № 930 розгляд скарг громадян на дії (бездіяльність) працівників органів (підрозділів) поліції здійснюється в порядку, передбаченому цим Порядком.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 розділу V Наказу №930 за кожною скаргою громадян на наявність порушень чи недоліків у роботі органів (підрозділів) поліції або на дії (бездіяльність) поліцейських проводиться ретельна перевірка органом чи підрозділом поліції, до якого звернувся зі скаргою громадянин, або тим органом (підрозділом) поліції, якому доручено проведення відповідної перевірки керівництвом Національної поліції України.

За результатами перевірки виконавець складає і подає на розгляд керівнику органу (підрозділу) поліції або його заступникам рапорт (доповідну записку), в якому (якій) зазначає чи підтвердилися наведені відомості (факти) та яких заходів вжито для усунення виявлених порушень або недоліків.

Громадянину за наслідками розгляду скарги надається письмова відповідь. Рішення за розглядом скарги громадянина приймає керівник органу (підрозділу) поліції (або його заступник), у провадженні якого знаходиться скарга.

Службова дисципліна в поліції врегульована Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (далі Дисциплінарний статут НПУ).

Відповідно до частини 1 статті 12 Дисциплінарного статуту НПУ дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Відповідно до частини 1 статті 14 Дисциплінарного статуту НПУ підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

З огляду на встановлені судом обставини та норми законодавства уповноваженими особами своєчасно розглянуто звернення позивача та сформовано рішення про його розгляд від 08.10.2020.

При цьому, згідно ст. 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Проте, відповідачем до справи не надано належних та допустимих доказів надіслання або вручення ОСОБА_1 даного рішення, чим порушено права останнього.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме у спосіб визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо неповідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду скарги ОСОБА_1 , що подана відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 21.09.2020 та зобов`язання відповідача вчинити дії щодо повідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду його скарги від 21.09.2020, що подана відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судового збору здійснити відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо неповідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду скарги ОСОБА_1 від 21.09.2020, що подана відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області вчинити дії щодо повідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду його скарги від 21.09.2020, що подана відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

У задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 липня 2021.

Суддя Севастьяненко К.О.