Рішення № 98334158, 23.06.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
440/3150/21
Номер документу
98334158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3150/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Шевякова І.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Оніщенко В.В.,

представника позивача – Дмитриченко О.О.,

представника відповідача – Яловець М.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт" до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису.

Позовні вимоги:

- визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці в Полтавській області про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з будівельними матеріалами промислового призначення від 01.02.2021 №53.05/-01(П), виданий ТОВ "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт" у частині вимог пунктів 1, 2 та 3 Розділу І припису.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

01.04.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт" (надалі позивач; ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області (далі також відповідач) про визнання протиправним та скасування припису.

Ухвалою суду від 06.04.2021 позовну заяву залишено без руху, в зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 26.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3150/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт" до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису. Ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.06.2021 закрито підготовче провадження у справі №440/3150/21 та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні 23.06.2021.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначала, що твердження Управління Держпраці щодо порушень, викладених в пунктах 1, 2 та 3 є повністю бездоказовими, а виконання позивачем оскаржуваного припису є неможливим. Позивач вважав, що порушення, на підставі яких винесено оскаржуваний припис, не є виною ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт", та останнє не має обов"язку їх усувати. Зокрема, щодо порушення пункту 4.10 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів", затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008р. №190 (далі Правила №190), порушення відсутнє: цей пункт лише визначає поняття "технічне обслуговування", яке на виконання укладених договорів здійснює позивач. Фактів ненадання технічного обслуговування або надання його без отримання певних дозволів, відповідач не встановив. Зазначав, що опис інших порушень, викладених відповідачем, як порушення п.п. 7.1.3, 9.7.8, 9.7.15, 9.8.1 Правил № 190 - повністю відсутній в пунктах 1 та 2 Акту від 01.02.2021 року.

Представник позивача стверджувала, що товариство не є суб`єктом порушення цих пунктів Правил №190 та їх не порушувало, а тому виконання відповідних пунктів припису з цих підстав є також неможливим.

Позивач стверджував, що проведення експертного обстеження ліфтів, забезпечення технічною документацією від виробника, іншою технічною документацією, внесення певної інформації до паспорту ліфта під час технічних оглядів (адже терміни "технічне обслуговування" та "технічний огляд", згідно відповідних Правил №190, не є тотожними), питання обладнання ліфту двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом, не входять до компетенції та обов`язків позивача, а тому Товариство об`єктивно не може виконати ці вимоги Припису від 01.02.2021.

Крім того, позивач вказував, що відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю його співвласників. Відтак, ліфти є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку. Договір №71 від 01.06.2017 року між позивачем та ТОВ "Житлорембудсервіс" та договір №46 від 10.05.2019р. між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Місто для людей Кременчук" - укладені виключно на виконання робіт з технічного обслуговування ліфтів. А тому, згідно вище зазначеної норми Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" не є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку (в тому числі і не є власником та/або співвласником ліфтів), не експлуатує зазначені ліфти, не використовує їх за призначенням.

Наявність чи відсутність експертного обстеження ліфтів, наявність чи відсутність їх обладнання двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом або пунктом розміщення обслуговуючого персоналу на весь строк їх експлуатації (які є обов`язком власників ліфтів), жодним чином не впливають на встановлений законодавством та договором обов`язок товариства здійснювати технічне обслуговування ліфтів, але і не покладають на товариства тих обов`язків, які мають нести виключно власники ліфтів

Позивач вказував, що згідно вимог, передбачених підпунктом 26 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою КМУ № 96 від 11 лютого 2015, Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань: організовує проведення експертної оцінки стану безпеки охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, об`єктів підвищеної небезпеки, а також експертного обстеження (технічного діагностування) устаткування машин, механізмів підвищеної небезпеки. Тобто, саме на Державну служби України з питань праці покладається завдання щодо здійснення заходів, підготовку та проведення, а також забезпечення проведення експертного обстеження (технічного діагностування) устаткування машин, механізмів підвищеної небезпеки, вишукуючи для цього необхідні можливості.

Таким чином, положення пункту 4.10, Правил №190 позивачем виконується у відповідності до вимог законодавства. Пункти ж 6.1.22, 7.1.3, 9.7.8, 9.7.15, 9.8.1. Правил №190 можуть бути виконані лише власниками відповідних ліфтів (зокрема, співвласниками багатоквартирних будинків) та за їх рахунок, оскільки діюче законодавство не покладає відповідних вимог на суб`єкти господарювання, які здійснюють лише технічне обслуговування ліфтів.

За викладених обставин наполягав на незаконності вимог пунктів 1, 2 та 3 Припису, як таких, що покладають на позивача обов`язки інших суб`єктів, через що виконання цих пунктів Припису є неможливим.

07.05.2021 до суду надійшов відзив від відповідача, в якому представник Управління Держпраці в Полтавській області заперечувала проти позовних вимог та просила суд відмовити у їх задоволенні. Зазначала, що за результатами перевірки виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення законодавства.

Так, відповідно до виявлених порушень встановлено:

Відповідно до укладеного між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Житлорембудсервіс" договору №71 від 01.06.2017 року, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" здійснює технічне обслуговування ліфтів без забезпечення безпечної їх роботи, які наведені в Додатку № 1 до договору. Зазначеним в Додатку №1 ліфтам після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження, що унеможливлює здійснення технічного обслуговування та використання ліфтів за призначенням, а відповідно до укладеного між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Місто для людей Кременчук" договору №46 від 10.05.2019 року, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" здійснює технічне обслуговування ліфтів без забезпечення безпечної їх роботи, які наведені в Додатку № 1 до договору. Зазначеним в Додатку №1 ліфтам після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження, що унеможливлює здійснення технічного обслуговування та використання ліфтів за призначенням.

А відповідно до пункту 9.7.12 Правил № 190, робота ліфта не дозволяється, якщо не проведено технічний огляд або експертне дослідження ліфта.

Ще одним порушенням, які зафіксували головні державні інспектори під час планової перевірки є порушення п. 9.8.1. Правил №190, в якому зазначено, що пасажирські, вантажопасажирські ліфти, встановлені в житлових будинках, повинні обладнуватись двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом або пунктом розміщення обслуговуючого персоналу на весь строк їх експлуатації.

Таким чином відповідач вважав, що припис не підлягає скасуванню, а навпаки - вимоги припису повинні бути усунені у терміни, які зазначені в припису про усунення порушень №53.05/-01 (П) від 01.02.2021 та підлягають виконанню.

18.05.2021 до суду надійшла відповідь на відзив від ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт", в якій позивач заперечував проти тверджень відповідача щодо того, що робота ліфта не дозволяється, якщо не проведено технічний огляд або експертне дослідження ліфта. Зазначив, що оскаржуваних пунктах Припису (пункти 1, 2, 3) не йдеться про порушення порядку проведення технічних оглядів ліфтів, відтак обставини проведення та/або не проведення технічних оглядів не входять до предмету доказування по даній справі та не стосуються предмету позову.

Вважав невірними посилання відповідача на те, що відповідно до договору № 46 на технічне обслуговування ліфтів від 10.05.2019 року визначено те, що "до обов`язків Виконавця належить зупиняти роботу ліфтів, з обов`язковим письмовим попередженням Замовника, у разі виявлення грубих порушень пасажирами правил експлуатації та невиконання Замовником своїх обов`язків, а також незадовільного технічного стану ліфту, який не гарантує безпечного перевезення пасажирів". Дійсно, пунктом 3.2.6 Договору на технічне обслуговування ліфтів від 10.05.2019 року, укладеного між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Місто для людей Кременчук", передбачений відповідний обов`язок Виконавця. Однак, в Акті від 01.02.202 та приписі від 01.02.2021 відповідачем не наведено жодних підтверджених доказами фактів щодо існування підстав для реалізації позивачем зазначеного обов`язку. Зокрема, відсутні докази наявності грубих порушень пасажирами правил експлуатації та/або невиконання Замовником своїх обов`язків та/або незадовільного технічного стану ліфту, який не гарантує безпечного перевезення, пасажирів.

Крім того, наголошував, що договорами не передбачено також обов`язку позивача монтувати, встановлювати системи диспетчеризації (в разі їх відсутності). За відсутності відповідних договірних зобов`язань у вартість послуг з технічного обслуговування ліфтів не входить плата за монтаж (встановлення) систем двостороннього зв`язку з диспетчерським пунктом (системи диспетчеризації) або обладнання пункту розміщення обслуговуючого персоналу.

25.05.2021 до суду від відповідача надійшли заперечення, обґрунтовані аналогічно відзиву на позов.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимог підтримала, просила суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

Наказом Держпраці від 27.11.2020 № 158 затверджений план заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2021 рік, до якого включено Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управлінню "Кременчукліфт" для здійснення планової перевірки з 19 січня 2021 року, предмет перевірки - промислова безпека, охорона праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці.

Про проведення планової перевірки направлено повідомлення про проведення планової перевірки №05-12/192 від 06.01.2021 /а.с. 161/.

13.01.2021 начальником Управління Держпраці у Полтавській області видано направлення за номером №36 на проведення планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління "Кременчукліфт" щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення. /а.с. 162/.

Про проведення планової перевірки ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" направлено повідомлення від 06.01.2021 №05-12/192, яке отримане уповноваженою особою позивача 12.02.021, про що свідчить її підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення /а.с. 161 зворот/.

За наслідками планової перевірки відповідачем складено акт №53.05/-01 (А) від 01.02.2021, яким зафіксовано, зокрема, порушення:

- статті 13 Закону України №2694, п.п 4.10, 6.1.22, 7.1.3, 9.7.8, 9.7.15, 9.8.1 Правил №190, а саме: відповідно до укладеного між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Житлорембудсервіс" договору №71 від 01.06.2017 року, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" на надання послуг, здійснює технічне обслуговування ліфтів без забезпечення безпечної їх роботи, які наведені в Додатку № 1 до договору. Зазначеним в Додатку №1 ліфтам, після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження, що унеможливлює здійснення технічного обслуговування та використання ліфтів за призначенням. Зазначені в Додатку № 1 до договору №71 від 01.06.2017 ліфти експлуатуються за адресами: вул. 1905 р., будинок 2, вул. 1905 р. будинок 1, провулок Дмитра Тьомкіна будинок 1, вул. Перемоги будинок 13, вул. Небесної Сотні будинок 21/35, вул. Івана Мазепи будинок 17, вул. Троїцька будинок 1, вул. 29 Вересня будинок 8, вул. Небесної Сотні будинок 54, вул. Троїцька будинок 61/52, вул. Л. О. Богаєвського будинок 9/77, вул. Небесної Сотні будинок 55, вул. Сумская будинок 40А, вул. Небесної Сотні будинок 51, вул. Небесної Сотні будинок 53, вул. Сумская будинок 40Б, пров. Героїв Бреста будинок 45, Проспект Свободи будинок 19, вул. Європейська будинок 66/13, вул. Червона Гірка будинок 37, Проспект Свободи будинок 20, Квартал, 101 будинок 1, АДРЕСА_1 , вул. Європейська будинок 76, Квартал, 101 будинок 3, АДРЕСА_2 , вул. Європейська будинок 76А, Квартал, 101 будинок АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , вул. Першотравнева будинок 3, Проспект Свободи будинок 152, проспект Лесі Українки будинок 140, вул. Генерала Родимцева будинок 7, Квартал, 274 будинок 1, Квартал, 274 будинок 2, Квартал, 274 будинок 3, Квартал, 274 будинок 4, АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , вул. Київська будинок 18, вул. Ватутіна будинок 27, вул. Гвардійська будинок 12, вул. Київська будинок 44, вул. Київська будинок 54, вул. Київська будинок 59, вул. Київська будинок 63, вул. Вадима Пугачова будинок 41, вул. Мира будинок 3, вул. Мира будинок 5А, АДРЕСА_17 , АДРЕСА_19 , вул. Перемоги будинок 32А, Квартал, 101 будинок АДРЕСА_20 , Квартал, 101 будинок АДРЕСА_21 , Квартал, 101 будинок АДРЕСА_21 , Квартал, 304 будинок АДРЕСА_22 , Квартал, 304 будинок АДРЕСА_22 , АДРЕСА_23 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , Квартал 278 будинок АДРЕСА_37 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_42 , АДРЕСА_43 , АДРЕСА_26 , зул. АДРЕСА_44 , АДРЕСА_45 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_43 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_43 ‘/країни будинок АДРЕСА_48 , АДРЕСА_44 , АДРЕСА_44 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_53 , АДРЕСА_54 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_55 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_56 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_57 , АДРЕСА_58 , АДРЕСА_59 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_59 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_59 , АДРЕСА_60 , АДРЕСА_61 , АДРЕСА_53 , АДРЕСА_62 , АДРЕСА_63 , АДРЕСА_64 , АДРЕСА_65 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_66 , АДРЕСА_67 , АДРЕСА_68 , АДРЕСА_69 , АДРЕСА_70 , АДРЕСА_37 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_71 ;

- статті 13 Закону України №2694, п.п 4.10, 6.1.22, 7.1.3, 9.7.8, 9.7.15, 9.8.1 Правил №190, а саме: відповідно до укладеного між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Місто для людей Кременчук" договору №46 від 10.05.2019 року, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" на надання послуг, здійснює технічне обслуговування ліфтів без забезпечення безпечної їх роботи, які наведені в Додатку № 1 до договору. Зазначеним в Додатку №1 ліфтам, після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження, що унеможливлює здійснення технічного обслуговування та використання ліфтів зі призначенням. Зазначені ліфти експлуатуються за адресами: вул. Велика набережна будинок 9, вул. Велика набережна будинок 17, вух Велика набережна будинок АДРЕСА_22 , АДРЕСА_72 , АДРЕСА_73 , АДРЕСА_74 , АДРЕСА_75 , АДРЕСА_76 , вул. Європейська будинок 43, вул. Генераті Манагарова будинок 1. вул. Генерала Манагарова будинок 11, АДРЕСА_37 , АДРЕСА_77 , вул. Генерала Манагарова будинок 21. АДРЕСА_78 , АДРЕСА_79 , АДРЕСА_80 , вух наб. л-та Дніпрова будинок 46, вул. наб. л-та Дніпрова будинок 54, вул. наб. л-та Дніпрова будинок 54А, вул. наб. л-та Дніпрова будинок 76, вул. наб. л-та Дніпрова будинок 76А. вул. наб. л-та Дніпрова будинок 80, вул. наб. л-та Дніпрова будинок 82, АДРЕСА_81 , АДРЕСА_82 , АДРЕСА_83 , АДРЕСА_83 , АДРЕСА_84 , АДРЕСА_85 , вух Небесної Сотні будинок 22/13, АДРЕСА_86 , АДРЕСА_87 , АДРЕСА_88 , АДРЕСА_89 , АДРЕСА_90 , АДРЕСА_91 , АДРЕСА_92 , вул. Республіканська будинок 95, проспект Свободи будинок 5, АДРЕСА_93 , вул. Троїцька будинок 70, вул. Чкалова будинок 1Б, вул. Чкалова будинок 7, вул. Чумацький шлях будинок 1, вул. Чумацький шлях будинок 11, вул. Чумацький шлях будинок 1А, вул. Чумацький шлях будинок 5, АДРЕСА_94 , АДРЕСА_95 , пров. І. Кожедуба будинок 2, вул. наб. л-та Дніпрова, будинок 48, вул. Соборна будинок 23, вул. В.Сухомлинського будинок 4, АДРЕСА_96 ;

- статті 13 Закону України №2694, пункту 9.8.1 Правил №190, а саме: зазначені в додатку №1 ліфти до договору №71 від 01.06.2017 та додатку 1 до договору №46 від 10.05.2019 не обладнані двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом або пунктом розміщення обслуговуючого персоналу на весь строк їх експлуатації.

Директор ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" ОСОБА_1 примірник акта перевірки отримав 01.02.2021, про що міститься відмітка на стор. 51 акту /а.с. 178/.

01.02.2021 Управлінням Держпраці у Полтавській області складено припис про усунення виявлених порушень № 53.05/-01 (П) /а.с. 189-202/.

Примірник припису директор ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" ОСОБА_1 отримав 01.02.2021.

Позивач не погодився із пунктами 1, 2, 3 припису, в зв`язку з чим оскаржив припис в цій частині до суду.

Норми права, які підлягають застосуванню

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дані критерії суд використовує для оцінки правомірності оскаржуваного рішення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення №96).

Наказом Держпраці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Полтавській області, відповідно до пункту 1, якого Управління Держпраці у Полтавській області є територіальній органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.19 № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових акти про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує держави політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляд; (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877 державний напис: (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, і територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої владі Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевогосамоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавств, суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населенні, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 4 підпункту 16 Положення Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначенню у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і мангри механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Вимоги до будови, виготовлення, монтажу, налагодження, проведення технічного огляду та експертного обстеження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації ліфтів, підйомників та їх складових частин встановлені Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів, які затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 (далі - Правила №190).

Ці Правила поширюються на всіх суб`єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.

Висновки щодо правозастосування

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

У ході розгляду справи було встановлено, що між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" (Виконавець) та ТОВ "Житлорембудсервіс" (Замовник) укладено договір №71 від 01.06.2017 року /а.с. 116-123/, про надання послуг з технічного обслуговування ліфтів, за умовами якого замовник передає, а виконавець приймає на себе зобов`язання про надання послуги з технічного обслуговування згідно з встановленою структурою, періодичністю та строками надання та основними умовами надання Послуги (додаток 1) на групу будинків згідно переліку (додаток 2), які є невід`ємною частиною цього договору.

Відповідно до підпункту 2.2.1, 2.2.11, 2.2.15 пункту 2.2 Договору №71 виконавець зобов`язується:

- надавати послугу у відповідності із стандартами, нормативами, нормами, порядками, правилами, вимогами, затвердженої структури, періодичності та строків надання послуги, передбаченими законодавством та умовами договору;

- забезпечити якісне технічне обслуговування ліфтів у відповідності до додатку № 1 цього договору.

- своєчасно виконувати комплекс робіт визначених переліком послуг, а саме п. 1.1.17 вчених в наказі Держжитлокомунгоспом України від 10.08.2004 року № 150 навченим і атестованим персоналом.

Згідно додатку 1 до договору №71 від 01.06.2017 визначено таку структуру послуги:

- обхід, перевірка роботи та технічного стану ліфтів, забезпечення безпечної роботи ліфтів;

- технічне обслуговування вузлів і деталей ліфтів, дрібні ремонтні роботи, пов`язані з усуненням пошкоджень ліфтової кабіни у відповідності до наказу Держжитлокомунгоспу України №150 від 10.08.2004;

- аварійне обслуговування ліфтів та усунення непередбачених відмов у роботі (звільнення пасажирів, що застрягли).

Також між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" (Виконавець) та ТОВ "Місто для людей Кременчук" (Замовник) укладено договір №46 від 10.05.2019 року /а.с. 131-136/, про надання послуг з технічного обслуговування ліфтів, з умовами якого замовник передає, а виконавець приймає на себе зобов`язання про надання послуги з технічного обслуговування згідно з встановленою структурою, періодичністю та строками надання та основними умовами надання Послуги (додаток 1) на групу будинків згідно переліку (додаток 2), які є невід`ємною частиною цього договору.

Підпунктом 3.2.2 пункту 3.2 договору №46 від 10.05.2019 визначено, що виконавець зобов`язаний своєчасно виконувати комплекс робіт з технічного обслуговування ліфтів навченим і атестованим персоналом.

Згідно додатку 2 до договору № 46 від 10.05.2019 визначено таку структуру послуги:

- обхід, перевірка роботи та технічного стану ліфтів, забезпечення безпечної роботи ліфтів;

- технічне обслуговування вузлів і деталей ліфтів, дрібні ремонтні роботи, пов`язані з усуненням пошкоджень ліфтової кабіни у відповідності до наказу Держжитлокомунгоспу України №150 від 10.08.2004;

- аварійне обслуговування ліфтів та усунення непередбачених відмов у роботі (звільнення пасажирів, що застрягли).

Як стверджує відповідач, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" не було проведено експертне дослідження ліфтів за адресами у будинках, визначених у додатках до договору №71 від 01.06.2017 та № 46 від 10.05.2019, а тому відповідачем і визначено в приписі такі порушення.

Суд зазначає, що відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 №190 (далі - Правила №190), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628 технічне обслуговування - комплекс дій або дія для підтримання справного стану чи працездатності ліфта (підйомника) під час використання його за призначенням, простою, зберігання та транспортування (пункт 4.10 Правил №190).

Відповідно до Правил будови безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08) експлуатація - це стадія життєвого циклу ліфт чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу.

Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування, поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення).

Згідно з п. 6.1.22 Правил №190 після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004.

Згідно з п. 7.1.3. вище зазначених правил виготовлені ліфти повинні бути забезпечені такою технічною документацією від виробника: паспортом ліфта, зразок якого наведено в додатку 1 до цих Правил; установчим кресленням (для ліфтів); настановою з експлуатації; настановою з монтажу, пуску, регулювання та обкатки; принциповою електричною (гідравлічною) схемою з переліком елементів; описом електроприводу і автоматики (дозволяється опис записувати в настанову з експлуатації); електричною (гідравлічною) схемою з`єднань, а також іншою документацією, передбаченою технічними умовами на конкретний ліфт.

Відповідно до п. 9.7.15. Правил №190 робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Технічний огляд та експертне обстеження дають можливість визначити технічний стан, умови і термін подальшої безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки з урахуванням режиму роботи, а також з`ясувати необхідність проведення ремонту, модернізації, реконструкції або виведення з експлуатації.

Після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті (настанові з експлуатації) устаткування про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою. У разі проведення позачергового технічного огляду у паспорті устаткування зазначається причина його проведення.

Для проведення технічного огляду та експертного обстеження керуються вимогами "Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687 та залежно від виду робіт та обладнання іншими нормативно-правовими актами з охорони праці.

Перевіркою встановлено, що ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" не забезпечено безпечної роботи ліфтів, адже не проведено експертне обстеження ліфтів після закінченням граничного строку експлуатації таких ліфтів.

Проаналізувавши у своїй сукупності зміст договорів про надання послуги з технічного обслуговування ліфтів №71 від 01.06.2017 та №46 від 10.05.2019 та зміст приписів Правил №190, суд дійшов висновку, що на ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" поширюється дія Правил №190.

З огляду на викладене, ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" є суб`єктом господарювання, який має нести відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

А тому у приписі від 01.02.2021 №53.05./-01-(П) і міститься посилання на підпункти, пункти, частини, статті нормативно-правового акту, які порушено суб`єктом господарювання, зокрема пункти Правил №190.

Суд не приймає доводи ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" щодо відсутності у нього обов`язку проводити експертне обстеження ліфтів, оскільки ліфти є власністю співвласників багатоквартирного будинку. З процитованих вище норм слідує, що у зв"язку з договірними відносинами позивача з ТОВ "Житлорембудсервіс" та ТОВ "Місто для людей Кременчук" саме на ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" покладено обов`язок з технічного обслуговування ліфтів, що у свою чергу входить в поняття експлуатації ліфта та проведення експертного обстеження.

Представник позивача зазначив, що не погоджується із висновком посадової особи Управління Держпраці в Полтавській області, що граничний строк експлуатації ліфтів, що знаходяться у будинках за адресами, визначеними у додатках до договорів №71 від 01.06.2017 та №46 від 10.05.2019 закінчився. Вказував, що у ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" немає жодних документів, в яких би було зазначено граничний строк експлуатації таких ліфтів.

Разом з тим, представник відповідача пояснив, що граничний строк експлуатації ліфтів було визначено з огляду на документацію попередніх перевірок, документів, що складалися під час ремонту ліфтів та графіків експлуатації ліфтів.

Натомість позивачем документів, які б підтверджував факт того, що граничний строк експлуатації ліфтів, визначених у додатках до договорів №46 від 10.05.2019 та №71 від 01.06.2017, не закінчився, суду не надано.

А тому, суд за відсутності технічної документації із зазначенням граничного строку експлуатації, приймає до уваги твердження представника відповідача про визначення граничного строку експлуатації ліфтів з попередніх перевірок, акту, припису. Вказане ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" ніяким чином в ході розгляду справи не спростовано.

Суд вважає за необхідне зауважити, що зауважень та претензій директором ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" при ознайомленні з актом проведення перевірки та приписом від 01.02.2021 №53.05/-01 (П) не зазначено.

Представник відповідача стверджувала, що відсутність експертного обстеження ліфтів, визначених у додатках до договорів, є саме по собі фактом незабезпечення ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" безпечної роботи ліфтів.

А тому у спірному приписі посадовими особами відповідача зазначено, що здійснення технічного обслуговування ліфтів без забезпечення безпечної їх роботи є порушенням приписів Правил №190.

Ще одним порушенням, які зафіксували головні державні інспектори під час планової перевірки, є порушення позивачем п. 9.8.1. Правил №190, в якому зазначено, що пасажирські, вантажопасажирські ліфти, встановлені в житлових будинках, повинні обладнуватись двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом або пунктом розміщення обслуговуючого персоналу на весь строк їх експлуатації.

Як уже зазначалось, відповідно до укладених договорів між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Житлорембудсервіс" (договору від 01.06.2017 №71), між ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" та ТОВ "Місто для людей Кременчук" (договору № 46 від 10.05.2019), ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" здійснює технічне обслуговування ліфтів згідно додатків до цих договорів, яким після закінчення граничного строку експлуатації проведено експертне обстеження.

Відповідно до п. 2.2.15 Договору №71 про надання послуги з технічного обслуговування ліфтів від 01.06.2017, на який також посилається позивач, виконавець зобов`язується своєчасно виконувати комплекс робіт, визначених переліком, а саме п.1.1.17 визначених в наказі Держжитлокомунгоспом України від 10.08.2004 року №150 (далі - Наказ №150) навченим і атестованим персоналом.

Відповідно до Наказу №150 визначено примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків і споруд.

До даного переліку відповідно до п. 1.1.17 входить перевірка роботи та технічного стану ліфтів і систем диспетчеризації, забезпеченні безпечної роботи ліфтів.

Представник позивача у судовому засіданні не заперечувала, що у розпорядженні ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" наявний диспетчерський пункт, через який здійснюється двосторонній зв`язок з ліфтами, щодо яких здійснюється технічне обслуговування ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт". При цьому представник позивача не заперечувала, що деякі ліфти, що обслуговуються ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт", забезпечені двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом. Разом з тим, перевіркою встановлено, що ліфти, які знаходяться у будинках за адресами, визначеними у додатках до договорів №71 від 01.06.2017 та №46 від 10.05.2019 не обладнані таким зв`язком.

Представник позивача не змогла пояснити суду, яким чином в разі аварійної ситуації ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" приймає сигнал про поломку ліфта та про звільнення пасажира, що застряг у такому ліфті.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити, що ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" як виконавець послуг з технічного обслуговування ліфтів несе обов"язок забезпечити безпечну роботу ліфтів.

Щодо того, що виконання експертного обстеження та диспетчеризація ліфтів не передбачена договорами з власниками ліфтів, суд вказує, що, реалізовуючи обов"язок забезпечення безпечної роботи ліфтів, позивач мав можливість та зобов`язаний був звернутися до співвласників багатоквартирних будинків з приводу забезпечення умов експлуатації ліфтів та здійснити контроль за наявністю або відсутністю експертного обстеження ліфтів та наявності забезпечення ліфтів двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом, визначених у додатках до договорів.

Відповідне питання суд задав представнику позивача у судовому засіданні. Однак, як повідомила представник позивача, інформації щодо того, чи зверталося ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" до замовників послуг по договорам №71 від 01.06.2017 та №46 від 10.05.2019 щодо забезпечення експертного обстеження ліфтів чи забезпечення таких ліфтів двостороннім зв`язком з диспетчерським пунктом - вона не має.

Враховуючи наведені обставини, які встановлені в ході розгляду справи і підтверджуються відповідними доказами, та норми законодавства, суд вважає доведеним факт порушення п.п. 4.10, 6.1.22, 7.1.3, 9.7.8, 9.7.15, 9.8.1 Правил № 190.

Виявлені у ході перевірки, яка реалізована шляхом винесення оскаржуваного припису, порушення правил експлуатації ліфтів ставлять під загрозу їх безпечну експлуатацію, і, як наслідок, життя і здоров"я людей.

У компетентного державного органу відсутній інший механізм усунення небезпеки життю і здоров"ю громадян, окрім як вплив на особу (підприємство), відповідальну за їх утримання й експлуатацію.

Таким чином, суд дійшов висновку, що припис про усунення виявлених порушень від 01.02.2021 №53.05/-01(П), виданий ТОВ "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт", у частині вимог пунктів 1, 2 та 3, прийнятий Управлінням Держпраці у Полтавській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття.

Таким чином, позов ТОВ "СРБУ "Кременчукліфт" задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Кременчукліфт" (вул.Київська 32 оф.69 м.Кременчук ЄДРПОУ 21048376) до Управління Держпраці в Полтавській області (вул.Пушкіна 119 м.Полтава ЄДРПОУ 39777136) про визнання протиправним та скасування припису в частині - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05 липня 2021 року.

Головуючий суддя І.С. Шевяков