
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/1607/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування рішення.
Позовні вимоги (з урахуванням заяви про уточнення):
- скасувати рішення відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову позивачу у призначенні дострокової пенсії;
- зобов`язати відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняти до виконання заяву позивача від 09.12.2020 та призначити йому пільгову пенсію відповідно до законодавства України, яка повинна бути призначена з 29.10.2020;
- зобов`язати відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати позивачу пільгову пенсію у відповідності до законодавства України, яка повинна бути призначена з 29.10.2020;
- зобов`язати відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській виплатити позивачу всі пенсійні кошти, які будуть нараховані йому з 29.10.2020 по дату вступу в законну силу рішення суду на банківський рахунок позивача.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
01.03.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування рішення.
Історія справи
Ухвалою суду від 09.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 29.03.2021 після уточнення позовних вимог і усунення таким чином недоліків, допущених при поданні позову, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.12.2020 позивач звернувся до відповідача зі заявою, у якій просив призначити йому відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дострокову пенсію як учаснику бойових дій, який досяг 55-річного віку. Однак рішенням від 10.12.2020 №2461 відповідач відмовив позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю підстав, які передбачені статтею 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ОСОБА_1 вважав зазначене рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 29.04.2005, та довідки Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни та учасників бойових дій; станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення дострокової пенсії за віком, йому виповнилось 55 років, у нього наявний страховий стаж більше 34 років, він є учасником бойових дій, а отже має право щодо призначення дострокової пенсії за віком.
12.04.2021 до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, з огляду на те, що аналіз поданої позивачем заяви від 09.12.2020 про призначення дострокової пенсії за віком та документів до неї показав, що в довідці Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059 не зазначено період бойових дій та відсутнє посилання на роботу чи перебування у відрядженні заявника в державах, де в цей період велися бойові дії. У зв`язку з чим, ГУ ПФУ в Полтавській області було прийнято рішення від 10.12.2020 №2461 про відмову позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю підстав, які передбачені статтею 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 29.04.2005, має статус учасника бойових дій.
Згідно з довідкою Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059, виданою ОСОБА_1 1965 року народження: статус учасника бойових дій був наданий відповідно до пункту 11 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту": як особа, яка була залучена до розмінування полів і об`єктів народного господарства та траленні бойових мін у воєнний та повоєнний час.
09.12.2020 позивач звернувся до відповідача зі заявою, у якій просив призначити йому відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дострокову пенсію як учаснику бойових дій, який досяг 55-річного віку.
Рішенням відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 10.12.2020 №2461, відповідач відмовив позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю підстав, які передбачені статтею 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач, вважаючи зазначене рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Зазначена норма кореспондується зі пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно зі статтею 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 82 Закону України "Про пенсійне забезпечення", документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Стаття 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, зокрема, пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Висновки щодо правозастосування
Із аналізу наведених норм пенсійного законодавства вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу зі заявою про призначення пенсії, останній зобов`язаний перевірити правильність оформлення заяви, розглянути подану заяву зі документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунку) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно зі пунктом 11 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Виходячи з правових норм, визначених статтею 18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", порядок видачі посвідчень особам, на яких поширюється чинність цього Закону встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання цих норм Кабінетом Міністрів України постановою від 12.05.1994 №302 затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (далі - Положення №302).
Пунктом 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону, учасникам бойових дій видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій".
Відповідно до пункту 2 Положення №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
Суд зазначає, що повноваження щодо перевірки наявності у особи права на отримання статусу учасника бойових дій, в тому числі й перевірки факту того, чи брала така особа участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил армії, належать органам, які видають "Посвідчення учасника бойових дій".
Відповідно до пункту 7 Положення №302 такими органами є Мін`юст, органи Міноборони, МВС, Національної поліції, ДСНС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, ДФС, Адміністрації Державної прикордонної служби, Держспецзв`язку, а також Держспецтрансслужби за місцем реєстрації ветерана.
З аналізу наведених вище норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника бойових дій та надає особі право користування пільгами, встановленими законом, в тому числі, і пільгами щодо дострокового призначення пенсії - є "Посвідчення учасника бойових дій".
Матеріалами справи підтверджено, що позивач на момент звернення до відповідача зі заявою про призначення пенсії досяг 55-річного віку, що підтверджується копіями аркушів його паспорта громадянина України.
На той же момент позивач мав загальний страховий стаж 34 роки 07 місяців 29 днів, що не є предметом спору у цій справі та визнається відповідачем.
Позивач є учасником бойових дій, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 29.04.2005, а також довідка Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059.
Відповідно до довідки Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059, позивачу статус учасника бойових дій був наданий відповідно до пункту 11 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту": особа, яка була залучена до розмінування полів і об`єктів народного господарства та траленні бойових мін у воєнний та повоєнний час.
Перелічені вище документи, у тому числі трудова книжка, диплом про перепідготовку, орденська книжка, довідка про роботу та заробітну плату від 10.10.2019 №4/2736, довідка про роботу від 27.11.2020 №491/115/12/03-2020 подавались ОСОБА_1 відповідачу для призначення дострокової пенсії за віком, що підтверджується рішенням відповідача про відмову позивачу у призначенні пенсії від 10.12.2020 №2461.
Системний аналіз наведених норм пенсійного законодавства, належна оцінка наявних у справі доказів, їх достатня кількість та взаємний зв`язок у сукупності, свідчать про те, що в позивача наявні всі умови для призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Твердження відповідача про відсутність у довідці Кременчуцького об`єднаного міського військового комісаріату від 17.09.2020 №66/4059 відомостей про період бойових дій та відсутність посилання на роботу чи перебування у відрядженні заявника в державах, де в цей період велися бойові дії, суд не приймає до уваги, оскільки ці обставини жодним чином не впливають на висновки суду, адже лише наявність у позивача посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 29.04.2005 надає йому право на призначення пенсії за віком, відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Оскільки належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не ставилася під сумнів, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, позивач має право на користування пільгами, встановленими Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії.
Суд враховує, що згідно зі частиною першою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся до відповідача зі заявою про призначення пенсії 09.12.2020, а 55 років йому виповнилось 28.10.2020, а відтак - звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Отже, слід зобов`язати відповідача призначити позивачу дострокову пенсію за віком саме з 28.10.2020.
При цьому, суд також бере до уваги, що відділ призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області входить до структури Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яке є самостійним структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Тому належним відповідачем у справі є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Але оскільки оскаржуване рішення винесене відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області суд викладає у резолютивній частині назву органу, який його виніс, в такій формі, як вона вказана у рішенні.
Беручи до уваги викладене, виходячи з вимог, заявлених позивачем у цій справі, суд, з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 10.12.2020 №2461 та зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 28.10.2020 та провести зі вказаної дати відповідні виплати.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.
Розподіл судових витрат
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 10.12.2020 №2461.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) дострокову пенсію за віком відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 28.10.2020 та провести зі вказаної дати відповідні виплати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.С. Шевяков