Рішення № 98333588, 13.07.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
400/3036/21
Номер документу
98333588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2021 р. № 400/3036/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв, 54020,

про:визнання протиправним та скасування рішення від 28.01.2021 № 55/03.04-пр; зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в призначенні йому пенсії за віком №55/03.04 - пр від 28.01.2021 року; зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 01.04.2004 по 15.09.2004 року, з 01.03.2007 по 04.02.2009 року, з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року; та зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, однак відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача з 01.04.2004 по 15.09.2004 року, з 01.03.2007 по 04.02.2009 року, з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року, оскільки відсутня сплата ними страхових внесків.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Відповідно до позиції відповідача, страж зараховується при обчисленні пенсії у разі, якщо дотримано наступні умови: - з доходу застрахованої особи (працівника) сплачуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсіфне страхування; - страхувальником (роботодавцем) із загального фонду оплати праці по підприємству сплачується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Оскільки в індивідуальних відомостях позивача, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків цими підприємствами, то вказаний період роботи на даних підприємствах не зараховано до страхового стажу правомірно.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в порядку, передбаченому ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 1961 року народження, в січні 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV .

Відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_1 у період з 01.04.2004 по 15.09.2004 року працював в Очаківському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства, у період роботи з 01.03.2007 по 04.02.2009 року працював в Багатоцільовому госпрозрахунковому підприємстві "Сирена" та у період роботи з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року працював в Комунальному підприємстві "Очаківський комбінат комунальних послуг".

Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області було прийнято рішення №55/03.04-пр від 28.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії та повідомлено, що до страхового стажу не враховано періоди його роботи з 01.04.2004 по 15.09.2004 року в Очаківському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства, з 01.03.2007 по 04.02.2009 року в Багатоцільовому госпрозрахунковому підприємстві "Сирена" та з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року в Комунальному підприємстві "Очаківський комбінат комунальних послуг", оскільки згідно з даними реєстру застрахованих осіб відсутня сплата страхових внесків цими підприємствами.

Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в

грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Як свідчать матеріали справи, позивач в період часу з 01.04.2004 по 15.09.2004 року працював в Очаківському підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства, з 01.03.2007 по 04.02.2009 року працював в Багатоцільовому госпрозрахунковому підприємстві "Сирена" та з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року працював в Комунальному підприємстві "Очаківський комбінат комунальних послуг", що підтверджується копією трудової книжки.

Разом з тим, згідно відомостей відповідача з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, за вказані періоди відсутня сплата страхових внесків, тому позовні вимоги в частині зарахування до стахового стажу вказаних періодів як зазначає відповідач є безпідставним.

Внаслідок невиконання Очаківським підприємством водопровідно - каналізаційного господарства, Багатоцільовим госпрозрахунковим підприємством "Сирена" та Комунальним підприємством "Очаківський комбінат комунальних послуг"" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата Очаківським підприємством водопровідно - каналізаційного господарства, Багатоцільовим госпрозрахунковим підприємством "Сирена" та Комунальним підприємством "Очаківський комбінат комунальних послуг" за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вище викладеного, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є

суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.01.2021 за №55/03.04-пр про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до страхового стажу період роботи з 01.04.2004 по 15.09.2004 року, в Очаківському підприємстві водопровідно- каналізаційного господарства, період роботи з 01.03.2007 по 04.02.2009 року в Багатоцільовому госпрозрахунковому підприємстві "Сирена" та період роботи з 01.01.2015 року по 28.02.2015 року в Комунальному підприємстві "Очаківський комбінат комунальних послуг" та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням вказаних періодів роботи з 01.04.2004 по 15.09.2004 року, 01.03.2007 по 04.02.2009 року, 01.01.2015 року по 28.02.2015 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн, згідно квитанції 28.04.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Мельник