Рішення № 98333554, 12.07.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
400/2204/21
Номер документу
98333554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2021 р. № 400/2204/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області, вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101,

про:скасування рішення від 04.02.21 р. № 46та визнання протиправним, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Баштанської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд:

скасувати рішення відповідача від 04.02.2021р. №46 V сесії сьомого скликання про відмову в наданні дозволу громадянину ОСОБА_1 щодо замовлення в земельній організації виготовлення проекту землеустрою;

визнати рішення відповідача протиправним;

зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 13.02.2021р. відповідно до Земельного кодексу України й надати дозвіл на замовлення в замовлення в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою надання земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування споруд площею 0,25га із земель комунальної власності по АДРЕСА_2 ;

зобов`язати відповідача у строк визначений судом надати до суду звіт про виконання судового рішення відповідно до ст. 382 КАС України;

стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд рішенням від 23.12.2019 р. № 33 протиправно відмовив позивачу без зазначення причини відмови, передбаченої ст.118 Земельного кодексу України (далі – ЗК України).

Відповідач у відзиві на позов вказав, що відповідно до довідки БТІ від 23.04.2021року №166 за адресою АДРЕСА_2 знаходиться житловий будинок, що належить на праві приватної власності громадянину ОСОБА_2 . Баштанська міська рада не могла за заявою ОСОБА_1 від 13.02.2021 року прийняти позитивне рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд. Оскільки міською радою було б відступлено від

норм законодавства щодо непорушності права власності, яке прямо передбачено ст. 41 Конституції України та нормами ст. 321 Цивільного кодексу України. В задоволенні позову відповідач просив відмовити повністю.

Ухвалою від 08.04.2021р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

13.02.2020р. позивач звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

04.02.2021р. рішенням V сесії сьомого скликання Баштанської міської ради №46 позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, затвердженої у встановленому законом порядку, та в зв`язку з розташуванням за вказаною адресою майна іншого власника.

Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Земельним кодексом України передбачено, що єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації).

Посилання відповідача у спірному рішенні на розташування за адресою АДРЕСА_2 майна іншого власника на території населеного пункту с. Новоєгорівка Баштанського району Миколаївської області як на підставу для відмови у видачі дозволу, судом до уваги не приймається.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 4 ЗКУ, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Позивач до відповідача із заявою звернувся відповідно до норм Земельного кодексу України, який і регулює спірні правовідносини. Норми Земельного кодексу не містять застережень стосовно можливості отримання громадянином відповідного дозволу з наявністю чи відсутністю плану зонування та детального плану території населеного пункту.

Отже, відмовляючи позивачу в задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га, відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, діяв не у межах і не у спосіб, визначений ЗК України.

Таким чином, з урахуванням зазначеного вище, суд вважає , що позов належить задовольнити.

Вимога про зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення відповідно до ст.382 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки вимога про надання звіту відноситься до права суду зобов`язати або не зобов`язувати владних повноважень подати звіт.

Сплачена позивачем сума судового збору в сумі 908,00 грн відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 04376469) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення V сесії сьомого скликання Баштанської міської ради від 04.02.2021р. №46 про відмову в наданні дозволу громадянину ОСОБА_1 щодо замовлення в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої по АДРЕСА_2 , орієнтовним розміром 0,25 га із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

3. Зобов`язати Баштанську міську раду (вул. Героїв небесної сотні, 38, Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 04376469) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 13.02.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої по АДРЕСА_2 , орієнтовним розміром 0,25 га із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 04376469) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 02.04.2021р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов