
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2021 р. справа № 400/5597/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаВійськової частини А2802, пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Військової частини А2802 (надалі - відповідач або Військова частина А2802), в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;
2) визнати протиправними дії Військової частини А2802 щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;
3) зобов`язати Військову частину А 2802 нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно в сумі 81 551,69 грн., із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;
4) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3 734,45 грн. відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078;
5) зобов`язати Військову частину А2802 нарахувати та виплатити позивачу щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 3 734,45 грн. за період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року включно, у загальній сумі 84 758,76 грн. відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 07.2003 року № 1078.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем у період з 01.12.2015 року по 21.01.2020 року в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" не виплачувалась індексація грошового забезпечення в повному обсязі. Зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, а її проведення у зв`язку із зростанням споживчих цін є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Також, позивач заперечує наявність у відповідача дискреційних повноважень щодо нарахування суми індексації грошового забезпечення та провів самостійний розрахунок індексації за спірний період, виходячи з базових місяців - в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року - із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення 3 734,45 грн., згідно з яким загальна сума індексації становить 166 310,45 грн. Позивач наголошує, що віднесення питання щодо нарахування належної позивачу індексації грошового забезпечення до дискреційних функцій відповідача є неможливим та створить необхідність подальшого оскарження протиправних дій відповідача до адміністративного суду.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20, Військовою частиною А2802 виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення в сумі 4 435,66 грн. за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року. Відтак, позивачу виплачено індексацію грошового забезпечення в повному обсязі (а. с. 63-69).
Додатково відповідач надав пояснення, згідно яких наводить розрахунок належної позивачу індексації грошового забезпечення: всього за час служби ОСОБА_1 виплачено 6 648,90 грн. індексації, з яких за період з січня 2016 року по лютий 2018 року на виконання рішення суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20 - 4 435,66 грн. та за період з грудня 2018 року по січень 2020 року - 2 145,69 грн. (а. с. 51-55).
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач на власний розсуд нарахував індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січень 2016 року, не врахувавши пункт 10-2 Порядку № 1078. Також позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на висновки Верховного Суду (а. с. 80-86).
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 40-41).
Ухвалою від 19.02.2021 року суд відмовив у задоволенні клопотання Військової частини А2802 про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду.
Військовою частиною А2802 подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки позивач, звертаючись з даним позовом, фактично просить суд виконати належним чином рішення суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20, яким відповідача зобов`язано виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.
Вирішуючи клопотання, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини А2802, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Військової частини А2802 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 31.12.2019 року включно;
- стягнути з Військової частини А2802 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 31.12.2019 року включно в сумі 168 212,13 грн.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Військової частини А2802 та вирішено:
1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2802 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;
2) зобов`язати Військову частину А2802 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.
3) у задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Суд зазначає, що правовідносини у цій справі не є тотожними тим, що розглядались у справі № 400/1423/20. Так, предметом розгляду справи № 400/1423/20 була бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, тобто право на її виплату, а предметом розгляду цієї справи є бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації в повному обсязі.
Тобто, позивачем оспорюються дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.
Відтак, підстави для закриття провадження у справі в частині вимоги про визнання протиправними дій Військової частини А2802 щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, а також похідних вимог (п. 1, 3), відсутні.
Щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3 734,45 грн. відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, а також похідної вимоги про зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію, суд зазначає наступне.
У рішенні суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20 суд відмовив позивачу в задоволенні вимоги про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 31.12.2019 року, оскільки грошове забезпечення позивача індексації не підлягає.
В мотивувальній частині рішення зазначено, що відповідно до офіційних даних Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103 %, а тому передбачених законом підстав для індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 року по 31.12.2019 року, немає.
У цій справі період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року, за який позивач просить нарахувати та виплатити індексацію, охоплює період з 01.03.2018 року по 31.12.2019 року, стосовно якого мається рішення, яким у задоволенні вимог позивачу відмовлено.
При цьому, суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі, оскільки згідно вищезазначеної статті КАС України, підставою для закриття є наявність, у тому числі, рішення суду між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, а оскільки період в повному обсязі не співпадає, у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Одночасно, суд враховує, що оскільки в частині періоду виплати індексації, а саме з 01.03.2018 року по 31.12.2019 року, є таке, що набрало законної сили рішення суду, суд не розглядає таку вимогу по суті, а розглядає тільки в частині періоду: з 01.01.2020 року по 21.01.2020 року.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 КАС України без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач проходив військову службу з 28.01.2015 року по 21.01.2020 року у Військовій частині А2802.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу виплачена індексація грошового забезпечення у таких розмірах:
- з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року - 4 435,66 грн. на виконання рішення суду від 27.05.2020 року у справі № 400/1423/20 із встановленням базового місяця - січень 2016 року;
- за грудень 2018 року - 71,08 грн.;
- за січень 2019 року - 71,08 грн.;
- за лютий 2019 року - 71,08 грн.;
- за березень 2019 року - 134,47 грн.;
- за квітень 2019 року - 134,47 грн.;
- за травень 2019 року - 134,47 грн.;
- за червень 2019 року - 134,47 грн.;
- за липень 2019 року - 206,72 грн.;
- за серпень 2019 року - 206,72 грн.;
- за вересень 2019 року - 206,72 грн.;
- за жовтень 2019 року - 206,72 грн.;
- за листопад 2019 року - 206,72 грн.;
- за грудень 2019 року - 216,51 грн.;
- за січень 2020 року ( 21 день) - відомості відсутні.
Зазначені виплати підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон № 1282-ХІІ), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (надалі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п. 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад, обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Порядок № 1078 в редакції чинній до 15.12.2015 року містив посилання на базовий місяць.
Після редакції 15.12.2015 року та в нинішній редакції, пункт 5 Порядку № 1078 викладено так: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Враховуючи вищенаведені норми вбачається, що передумовою виплати індексації є встановлення місяця підвищення доходів населення, в даному випадку - посадового окладу позивача.
Отже, початком для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. В такому місяці значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 %, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Проте коли настане право на індексацію грошового забезпечення, а також яким буде коефіцієнт поточної індексації, залежить від розміру приросту індексу споживчих цін.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10-1 Порядку № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Судом абзац пункту 10-1 Порядку № 1078 застосований в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 року № 526, який був чинним до 01.12.2015 року.
Після 01.12.2015 року до Порядку № 1078 внесено зміни та, зокрема, змінено редакцію пункту 10-2, згідно з яким змінилися правила індексації оплати праці (грошового забезпечення) для новоприйнятих працівників.
За новим правилом обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуального для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Так, відповідно до пункту 10-2 Порядку № 1078, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, яка застосовується з 01.12.2015 року, (...) для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Відтак, при визначенні "базового" місяця для початку обчислення індексації за спірний період застосуванню підлягає саме пункт 10-2 Порядку № 1078.
Слід також зауважити, що на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року № 1294 (надалі - Постанова № 1294), якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до п. 13 Постанови № 1294 вона набрала чинності з 01.01.2008 року.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018 року.
Проаналізувавши Постанову № 1294 в період її дії з 01.01.2008 року. по 01.03.2018 року., тобто періоду який охоплює період оскаржуваних правовідносин, суд вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.
Разом з цим, судом встановлено, що відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 650 від 24.02.2020 року, посадовий оклад позивача з грудня 2015 року по вересень 2016 року становив 800,0 грн., натомість з жовтня 2016 року по лютий 2018 року посадовий оклад позивача збільшено та він становив 830,0 грн. (а. с. 25).
Підвищення посадового окладу позивача з 800,0 грн. до 830,0 грн. підтверджується також витягами з розрахунково-платіжних відомостей прапорщику ОСОБА_1 за 2016-2018 роки, наданих відповідачем (а. с. 73-75).
Отже, базовим місяцем для початку обчислення індексації за період з 01.12.2015 року по 30.09.2016 року слід вважати січень 2008 року - місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займав позивач, а за період з 01.10.2016 року по 28.02.2018 року - листопад 2016 року - місяць, наступний за місяцем підвищення посадового окладу позивача.
Таким чином, вимога позивача про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення у період з 01.12.2015 року по 30.09.2016 року, враховуючи базовий місяць січень 2008 року, підлягає задоволенню. В іншій частині періоду застосуванню підлягає базовий місяць - листопад 2016 року.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 року по 21.01.2020 року включно, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3 734,45 грн. відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078, суд зазначає наступне.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 року в зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом четвертим цієї постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Таким чином, Постановою № 704 визначено порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.
Оскільки Постанова № 704 набрала чинності 01.03.2018 року, відповідно базовим місяцем для проведення індексації є березень 2018 року.
Пунктом 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться лише в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Отже, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.
Згідно інформації Держстату України, розміщеному на веб-сайті, індекс споживчих цін у березні 2018 склав 101,1; - індекс споживчих цін у квітні 2018 року склав 100,8; - індекс споживчих цін у травні 2018 року склав 100,0; - індекс споживчих цін у червні 2018 року склав 100,0; - індекс споживчих цін у липні 2018 року склав 99,3; - індекс споживчих цін у серпні 2018 року склав 100,0; - індекс споживчих цін у вересні 2018 року склав 101,9. - індекс споживчих цін у жовтні 2018 року склав 101,7.
Відповідно до положень Порядку № 1078, розрахунок індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з місяця наступного за базовим.
Оскільки березень 2018 року є базовим місяцем (значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків та індексація грошового забезпечення відповідно не нараховується), індекс споживчих цін у листопаді 2018 року склав 103,7 (1,008 х 1,00 х 1,00 х 0,993 х 1,00 х 1,019 х 1,017 х 100).
Таким чином лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103 % (100,8 % х 100,0 % х 100,0 % х 99,3% х 100,0 % х 101,9 % х 101,7 % х 100) перевищено, отже у позивача виникає право на індексацію заробітної плати. При цьому, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексацію необхідно було проводити з грудня 2018 року (п. 1-1 Порядку № 1078).
Отже, оскільки індекс споживчих цін для проведення індексації розрахований наростаючим підсумком з квітня 2018 по листопад 2018 року (включно) не перевищив 103 %, тому індексація грошового забезпечення за період з квітня 2018 по листопад 2018 року (включно) позивачу правомірно не проводилася.
В свою чергу, з грудня 2018 року по грудень 2019 року включно, позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами справи, із застосуванням базового місяця березень 2018 року.
Щодо виплати індексації в січні 2020 року, у своїх розрахунках відповідач зазначає, що виплатив позивачу за січень 2020 року 144,46 грн., натомість жодних доказів на підтвердження зазначеного, Військовою частиною А2802, не надано.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2020 року по 21.01.2020 року із застосуванням базового місяця березень 2018 року.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 21.01.2020 року включно у загальній сумі 166 310,45 грн., суд зазначає наступне.
В обґрунтування вказаного розміру індексації грошового забезпечення позивач посилається на розрахунок індексації грошового забезпечення (а. с. 19-22).
Суд звертає увагу, що з аналізу норм Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078 слідує, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення.
Так, Верховним Судом у постанові від 17.09.2020 року у справі № 420/1207/19 викладено наступну правову позицію: "... Оцінюючи наданий позивачем висновок експерта з урахуванням наданих відповідачем заперечень проти нього, суд апеляційної інстанції правомірно виходив з того, що здійснення розрахунку суми індексації належить до компетенції відповідача як роботодавця. Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому належним способом захисту прав позивача у даному випадку є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за спірний період, а не стягнення визначеної у висновку експерта суми заборгованості." (https://reyestr.court.gov.ua/Review/91603360).
З наведених підстав, суд відхиляє розрахунок індексації грошового забезпечення, доданий позивачем до позову.
Таким чином, вимога позивача про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з з 01.12.2015 року по 21.01.2020 року включно у загальній сумі 166 310,45 грн., задоволенню не підлягає.
У позовній заяві позивач також просить при виконанні рішення забезпечити судовий контроль відповідно до ст. 382 КАС України.
Відповідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищезазначену статтю, встановлення судового контролю є правом суду, а не обов`язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Позов задовольнити частково.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Військової частини А2802 (пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025, ЄДРПОУ 26614159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військової частини А2802 (пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025, ЄДРПОУ 26614159) щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.
3. Зобов`язати Військову частину А2802 (пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025, ЄДРПОУ 26614159) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення: за період з 01.12.2015 року по 30.09.2016 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року; за період з 01.10.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - листопад 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2802 (пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025, ЄДРПОУ 26614159) щодо невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2020 року по 21.01.2020 року.
5. Зобов`язати Військову частину А2802 (пр. Героїв України, 60, м. Миколаїв, 54025, ЄДРПОУ 26614159) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2020 року по 21.01.2020 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - березень 2018 року, з урахуванням виплачених сум.
6. У задоволенні вимоги про зобов`язання Військової частини А2802 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.10.2016 року по 28.02.2018 року включно в сумі 81 551,69 грн., із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року - відмовити.
7. У задоволенні вимоги про зобов`язання Військової частини А2802 нарахувати та виплатити позивачу щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 3 734,45 грн. за період з 01.03.2018 року по 21.01.2020 року включно, у загальній сумі 84 758,76 грн. відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 07.2003 року № 1078 - відмовити.
8. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз