
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/5021/20
У Х В А Л А
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
13 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Кушик Й-Д.М.,
представник відповідача Дяків Л.В.,
розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, – задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа № ХВ59238) на підставі отриманих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657; Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа № ХВ59238) на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії; Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року у справі № 380/5021/20 – без змін.
Львівським окружним адміністративним судом 19.01.2021 видано виконавчі листи з примусового виконання рішення у справі № 380/5021/20.
26 квітня 2021 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року (вх. № 29262) в якій просить суд:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року, щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії.
Заява мотивована тим, що у листі-відповіді від 04 березня 2021 року відповідач вказує, що станом на 04.03.2021 вчиняються дії щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі № 830/5021/20. Про виконання вищезазначеного рішення суду, позивача буде повідомлено окремим листом відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Управління пенсійного забезпечення. Оскільки станом на день подання заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 в адміністративній справі № 380/5021/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області так і не було виконано рішення суду, позивач звернувся до суду із цією заявою.
Заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.
Позивач в судове засідання не прибув подав клопотання про розгляд заяви за його відсутності.
Представниця відповідача проти заяви заперечила з підстав, викладених у запереченні на заяву. В обґрунтування зазначила, що на підставі рішення суду від 21.09.2020 року Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року. Вказують, що виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з Державного бюджету, здійснювалося відповідно до порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 № 1189/32641. Відтак вважають, що Головне управління жодним чином не ухиляється від виконання судового рішення та вживає всіх заходів щодо належного, законного та в повному обсязі його виконання. Надала аналогічні усні пояснення, просила у задоволенні заяви відмовити.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю суд виходив із такого.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім того, в рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь - яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року у справі № 380/5021/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії;
- стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року у справі № 380/5021/20 – без змін.
Львівським окружним адміністративним судом 19.01.2021 видано виконавчі листи з примусового виконання рішення у справі № 380/5021/20.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду від 01.09.2020 здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується перерахунком пенсії по пенсійній справі № ХВ59238 (а.с.218), після перерахунку сума пенсії становить 16245 грн. 42 коп. також судом встановлено та підтверджується поданими до матеріалів справи, здійснення розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № ХВ59238 (а.с.219) сума такої виплати згідно вказаного розрахунку становить 19272 грн.51.коп.
Однак, з моменту набрання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області продовжує виплату пенсії у сумі 9821 грн. 25 коп., що підтверджується випискою по картковому рахунку ОСОБА_1 (а.с.231), що свідчить про не виконання у повному обсязі рішення суду від 01.09.2020 у справі № 380/5021/20 доказів протилежного відповідач не надав.
Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
При цьому суд враховує, що оскільки положення ч. 1 ст. 382 КАС України надають суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Водночас, суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256,293- 295, 382 КАС України, суд -
ухвалив:
1. Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/5021/20 задовольнити.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 01 вересня 2020 року у справі №380/5021/20 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п`ятнадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст ухвали складено та підписано 14.07.2021.