
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про закриття провадження у справі в частині позовних вимог
08 липня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/5441/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача-1: Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, с. Тишківка, Добровеличківський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 3,
відповідача-2: Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, с. Тишківка, Добровеличківський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 3,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1
про визнання протиправним, скасування рішень та наказів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області про:
- визнання протиправним та скасування рішення тридцятої сесії сьомого скликання Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області від 09 липня 2020 року №817 «Про затвердження положення «Про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти державної, комунальної власності»;
- визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника опорного закладу загальної середньої освіти Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, оформлене Протоколом №3 засідання конкурсної комісії від 28.08.2020 р.;
- визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 10 липня 2020 року №53/1-од «Про проведення конкурсу на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти Тишківської ОТГ»;
- визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області».
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.152-153, Т.1).
З огляду на ч.ч.1, 2 ст.124 Конституції України делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Частиною 1 статті 125 Конституції України визначено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. №1402-VIII суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Суд враховує, що в правовому значенні судова юрисдикція є інститутом права, який покликаний розмежовувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства – цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктивний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Також таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Предметна юрисдикція – розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання, тобто діяти в межах установленої компетенції.
За приписами ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В розумінні п.п.1, 2, 7, 17 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір – спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; суб`єкт владних повноважень – орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; публічна служба – діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб`єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.02.2020 р. у справі №693/1140/16-ц (провадження №14-4цс20) зазначила, що участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Тобто суд повинен з`ясувати у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Згідно з ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції є: наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства; спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією із сторін є, як правило, фізична особа.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Одна із позовних вимог у даній справі стосується визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області».
Так, наказом начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01.09.2020 р. №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області» скорочено 02 листопада 2020 року посаду директора Тишківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області. Попереджено ОСОБА_1 , директора Тишківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області про майбутнє звільнення із займаної посади у зв`язку із скороченням посади 02 листопада 2020 року директора Тишківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України (а.с.55, Т.1).
Таким чином, оскаржуваним наказом начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01.09.2020 р. №62-од скорочено посаду директора Тишківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області та попереджено позивача про майбутнє звільнення із займаної посади у зв`язку із скороченням посади, тобто врегульовано відносини, які за своїм змістом не є публічно-правовими, оскільки не пов`язані з реалізацією публічної влади, а стосуються взаємовідносин між роботодавцем і працівником поза межами публічної служби.
Зважаючи на викладене позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області» підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Зважаючи на викладене та враховуючи, що дану позовну вимогу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області».
Згідно з ч.2 ст.238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
За позовну вимогу про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області» позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн відповідно до квитанції №0.0.1940970177.1 від 14.12.2020 р. (а.с.141, Т.1).
Клопотання про повернення судового збору позивачем до суду не подавалося.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 840,80 грн може бути повернуто за клопотанням ОСОБА_1 .
Керуючись п.1 ч.1, ч.2 ст.238, ст.ст.248, 256, 293-297 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Закрити провадження у справі №340/5441/20 за позовом ОСОБА_1 до Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області про визнання протиправним, скасування рішень та наказів, в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму виконавчого комітету Тишківської сільської ради від 01 вересня 2020 року №62-од «Про скорочення посади директора Тишківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №1 Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області».
2. Роз`яснити позивачу право на звернення за захистом порушеного права у порядку цивільного судочинства.
3. Роз`яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
4. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали – 08 липня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт