
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/370/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Бодюл М.В.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
позивач: приватне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кропивницький, Студентський бульвар, 15, код ЄДРПОУ 23226362)
представники: адвокати Григоренко В.В., Даценко О.О.
відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133)
представники: ОСОБА_1 , ОСОБА_2
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: державне підприємство "Балтське лісове господарство" (66101, Одеська область, місто Балта (пн), вул. Шевченка, 5А, код ЄДРПОУ 00992579)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
представник: адвокат Терновенко Р.М.
про визнання частково протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" (надалі - ПрАТ "Кіровоградобленерго") звернулося до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП), в якому просив визнати протиправними та скасувати абзаци перший, другий, третій, шостий, сьомий пункту 1 та абзаци третій, четвертий пункту 2 резолютивної частини постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року "Про накладення штрафу на ПрАТ "Кіровоградобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання".
Позов мотивовано тим, що за результатами проведення позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Кіровоградобленерго" відповідачем складено акт №666 від 18.12.2020 року. На підставі цього акту на засіданні НКРЕКП, яке відбулося 13.01.2021 року, прийнято постанову "Про накладення штрафу на ПрАТ "Кіровоградобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" №30 від 13.01.2021 року. Позивач вважає постанову в частині зобов`язання здійснити заходи щодо відновлення постачання електричної енергії до об`єкта громадянина ОСОБА_3 та забезпечити внесення змін до місць провадження господарської діяльності протиправною. Стверджує, що ним правомірно розірвано договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, позаяк об`єкт громадянина ОСОБА_3 - службовий будинок (кордон обходу №3) - розташований на земельній ділянці, яка відноситься до земель Балтського району Одеської області, тобто поза межами місць провадження господарської діяльності позивача, визначених ліцензією на право провадження господарською діяльністю №1416 від 13.11.2018 року. Позивач вказує, що ним правомірно припинено постачання електричної енергії ОСОБА_3 після направлення відповідних попереджень. На виконання ухвали Гайворонського районного суду від 03.01.2020 року про забезпечення позову ОСОБА_3 надання йому послуг з розподілу електричної енергії було відновлено. Проте у березні 2020 року у зв`язку з падінням опор, які знаходяться поза межею балансової належності ПрАТ "Кіровоградобленерго", та перебуванням проводів під напругою на відстані менше 1 м від землі, позивач з метою запобігання можливих нещасних випадів здійснив відключення ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-219, від якої заживлено службовий будинок (кордон обходу №3). Позивач наполягає, що на його балансі та технічному обслуговуванні знаходиться КТП-219 та частина повітряної лінії Л-1, а він не може нести відповідальність за технічний стан всієї повітряної лінії. Позивач наголошує, що на виконання листів відповідача він не має можливості відновити постачання електричної енергії до об`єкта ОСОБА_3 , який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки, як установлено обстеженням, проведеним у серпні 2020 року, серед житлових будинків і споруд, розташованих по АДРЕСА_1 , відсутнє домоволодіння, яке належить ОСОБА_3 . Натомість службовий будинок, який він займає, знаходиться за межами населеного пункту с. Бандурове Гайворонського району, а розташований на території Піщанського лісництва Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства. Позивач стверджує, що договір про користування електроенергією від 14.01.2016 року та договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт ОСОБА_3 укладено на підставі завідомо підроблених документів. Після встановлення факту розташування даного об`єкту на території іншої області, встановлення права власності на даний об`єкт за іншою особою, з метою уникнення порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії позивач використав право на припинення дії договору, передбачене договором, та обов`язок припинення розподілу електричної енергії, передбачений ПРРЕЕ та Кодексом систем розподілу. Враховуючи, що договір споживача ОСОБА_3 про надання послуг з розподілу електричної енергії є розірваним, а інші побутові споживачі, які розташовані на території іншої області, у нього відсутні, позивач стверджує, що рішення відповідача про зобов`язання його забезпечити внесення змін до місць провадження господарської діяльності з урахуванням території адміністративно-територіальної одиниці, є незаконним. З цих підстав позивач просить суд визнати протиправним та скасувати постанову в оскарженій ним частині.
Ухвалою від 18.02.2021 року суд відмовив позивачу у вжитті заходів забезпечення позову.
Ухвалою від 20.02.2021 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі за цим позовом та призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.
Ухвалою від 05.03.2021 року суд залучив до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - державне підприємство "Балтське лісове господарство" та ОСОБА_3 .
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на підставі звернень громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 постановою НКРЕКП №2331 від 09.12.2020 року призначено проведення позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Кіровоградобленерго", результати якої оформлені актом №666 від 18.12.2020 року. Перевіркою встановлено недотримання ПрАТ "Кіровоградобленерго" вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення ним Правил роздрібного ринку електричної енергії та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, зокрема у зв`язку із припиненням достроково в односторонньому порядку дії договору споживача ОСОБА_3 про надання послуг з розподілу електричної енергії. Доводячи правомірність постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року в оскаржуваній позивачем частині, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій наполягав на задоволенні позовну. Наголошував, що дію договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії було припинено ПрАТ "Кіровоградобленерго" у зв`язку із закінченням терміну його дії, а не достроково в односторонньому порядку, як про це вказує відповідач.
Представник відповідача подав заперечення на відповідь, які за змістом аналогічні його відзиву.
Треті особи подали пояснення, у яких позовні вимоги не визнали та просили у задоволенні позову ПрАТ "Кіровоградобленерго" відмовити.
Ухвалою від 19.03.2021 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.
Розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ПрАТ "Кіровоградобленерго" здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Кіровоградської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ "Кіровоградобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством), на підставі ліцензії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП №1416 від 13.11.2018 року.
За зверненнями громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 постановою НКРЕКП "Про проведення позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Кіровоградобленерго" №2331 від 09.12.2020 року відповідно до пункту 2 частини 7 статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" призначено проведення позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Кіровоградобленерго". (а.с. 37 - 41, 53, т.2)
Посадовими особами НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Кіровоградській області у грудні 2020 року на підставі посвідчення на перевірку №748 від 11.12.2020 року проведено позаплановий захід державного контролю щодо дотримання ПрАТ "Кіровоградобленерго" вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, про що складено акт №666 від 18.12.2020 року. (а.с. 54 - 75, т. 2)
Позивач 22.12.2020 року подав до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та виявлених порушень. (а.с. 163 - 169, т.2)
Акт позапланової виїзної перевірки №666 від 18.12.2020 року винесений на засідання НКРЕКП, яке відбулося 13.01.2021 року. За результатами засідання НКРЕКП прийнято постанову "Про накладення штрафу на ПрАТ "Кіровоградобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" №30 від 13.01.2021 року, якою постановлено:
1. Відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17, статей 19, 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" накласти штраф у розмірі 170 000 грн. на ПрАТ "Кіровоградобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
- пункту 1.2.3 глави 1.2 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що оператор системи не має права відмовити в розподілі (передачі) електричної енергії електропостачальникам та споживачам до межі балансової належності їх електроустановок, у приєднанні до його мереж інших операторів системи, у тому числі оператора малої системи розподілу, або інших замовників послуги приєднання до електричних мереж за умови дотримання ними вимог законодавства України, зокрема законодавства у сфері енергетики;
- пункту 7.1 розділу VІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
- пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією);
- підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії у частині обов`язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України "Про ринок електричної енергії" за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу;
- підпункту 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата припиняти електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених Кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").
2. Відповідно до пункту 1 частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" у межах здійснення заходів державного регулювання зобов`язати ПрАТ "Кіровоградобленерго" у строк до 28.02.2021 року:
- привести свої дії стосовно громадянина ОСОБА_4 у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу, шляхом надання технічних умов на стандартне приєднання, підписаних ОСР, разом з проектом договору на стандартне приєднання;
- здійснити заходи щодо відновлення постачання електричної енергії до об`єкта гр. ОСОБА_3 (кордон обходу №3 Державного підприємства "Балтське лісове господарство" Одеського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів (службові приміщення (будинок) лісника ));
- забезпечити внесення змін до місць провадження господарської діяльності з урахуванням території адміністративно-територіальної одиниці, де розташована система розподілу електричної енергії, зокрема Л-1 ПЛ-0,4 кВ від КТП-219, що перебуває у власності ПрАТ "Кіровоградобленерго" та до якої приєднано електроустановки гр. ОСОБА_3 .
Про виконання вимог цього пункту поінформувати НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Кіровоградській області у строк до 15.03.2021 року з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів. (а.с. 10 - 13, т.1)
Позивач 23.02.2021 року сплатив штраф у розмірі 170 000 грн. до Державного бюджету України.
Не погоджуючись з абзацами першим, другим, третім, шостим та сьомим пункту 1 та абзацами третім та четвертим пункту 2 резолютивної частини цієї постанови, які стосуються порушень, встановлених перевіркою звернення ОСОБА_3 , позивач звернувся до суду з цим позовом.
Перевіряючи правомірність постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року в оскарженій позивачем частині, суд дійшов до таких висновків.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (надалі - Закон №1540-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Частиною 1 статті 2 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Згідно зі статтею 5 Закону №1540-VIII Регулятор у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Закону №1540-VIII засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу.
Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
Згідно з частиною 4 статті 14 Закону №1540-VIII Регулятор на своїх засіданнях: 1) розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; 2) розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції; 4) затверджує щорічний звіт Регулятора; 5) затверджує регламент Регулятора; 6) розглядає справи про адміністративні правопорушення; 7) розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суміжних ринків.
Відповідно до частини 5 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Згідно з частиною 9 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Частиною 1 статті 17 Закону №1540-VIII передбачено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: 1) приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; 11) контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; 12) розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства; 14) забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз`яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Закону №1540-VIII регулятор має право: 1) приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов`язковими до виконання.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Частиною 4 статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб`єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.
Згідно з частиною 5 статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частиною 7 статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є зокрема: 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Під час проведення позапланової виїзної перевірки з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
Згідно з частиною 11 статті 19 Закону №1540-VIII рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.
Статтею 22 Закону №1540-VIII передбачена відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з частиною 1 цієї статті суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Згідно з частинами 3, 4 статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Частиною 5 статті 22 Закону №1540-VIII передбачено, що суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії визначає Закон України "Про ринок електричної енергії", який регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону: 72) Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 74) ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам; 78) розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії; 96) учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з частиною 4 статті 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" Регулятор має право: 4) видавати обов`язкові для виконання учасниками ринку рішення; 5) накладати санкції на учасників ринку (крім споживачів), які порушили свої зобов`язання відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
Відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, регламентована статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Так, частиною 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
У частині 2 цієї статті наведений перелік правопорушень на ринку електричної енергії. Такими правопорушеннями зокрема є: 1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; 2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до частини 3 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Згідно з частиною 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у розмірах, установлених цією нормою.
Так, відповідно до пункту 4 частини 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, накладається штраф у розмірі від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за такі порушення:
а) за провадження господарської діяльності на ринку електричної енергії за відсутності остаточного рішення про сертифікацію, прийнятого щодо відповідного суб`єкта;
б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню;
в) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
г) за відмову в доступі до системи передачі або системи розподілу в непередбачених законом випадках.
Згідно з частиною 5 статті 7 Закону України "Про ринок електричної енергії" при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами.
Відповідно до частини 6 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки.
Застосування санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо правопорушення було виявлено через п`ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків.
Згідно з частиною 7 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.
Частиною 8 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що рішення про застосування санкцій Регулятором та штрафних санкцій центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, може бути оскаржено в судовому порядку.
Зі змісту пункту 1 постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року вбачається, що нею відповідно до пунктів 11 та 12 частини 1 статті 17, статей 19, 22 Закону №1540-VII, статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" на позивача накладено штраф у розмірі 170 000 грн., що складає 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як пояснив суду представник відповідача, розмір штрафу у цій постанові визначений відповідно до пункту 4 частини 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", а саме за порушення, передбачені підпунктами "б", "в" цієї норми (порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії), виявлені при перевірці фактів відновлення постачання електричної енергії до об`єкта громадянина ОСОБА_3 та приєднання до електричних мереж об`єктів громадянина ОСОБА_4 . Штраф застосований у мінімальному розмірі 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне порушення, що загалом склало 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Перевіряючи правомірність притягнення позивача до відповідальності за скоєння правопорушення на ринку електричної енергії щодо громадянина ОСОБА_3 , вчинення якого позивач заперечує, суд установив такі обставини.
ОСОБА_3 з 1996 року працює на посаді майстра лісу Піщанського лісництва ДП "Балтський лісгосп" та на підставі договору оренди будівлі №168 від 02.10.2019 року користується службовим будинком лісника за адресою: АДРЕСА_1 , який фактично розташований на межі Одеської та Кіровоградської областей. (а.с. 56 - 59, т.1; а.с. 114 - 117, т.2)
Між ОСОБА_3 та Гайворонським РЕМ ПрАТ "Кіровоградобленерго" укладено договір №17-06-1 від 14.01.2016 року про користування електричною енергією, за умовами якого енергопостачальник зобов`язувався надійно постачати споживачеві електричну енергію у необхідних йому обсягах в межах дозволеної потужності 3 кВт до межі розподілу належності електроустановок споживача та енергопостачальника, з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач - оплачувати використану електричну енергію за діючими тарифами (цінами) у терміни, передбачені цим договором. (а.с. 40 - 43, т.1)
У січні 2019 року споживач ОСОБА_3 прийняв умови публічного договору №17-06-1 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго", здійснивши 17.01.2019 року оплату за спожиту електроенергію. (а.с. 45 - 54, т.1)
Листом №948/50 від 27.11.2019 року Гайворонський РЕМ ПрАТ "Кіровоградобленерго" повідомив ОСОБА_3 про припинення з 01.01.2020 року дії вказаного договору по об`єкту: АДРЕСА_1 . Згодом Гайворонський РЕМ ПрАТ "Кіровоградобленерго" надіслав ОСОБА_3 повідомлення про відключення електроенергії з 02.01.2020 року на підставі п.7.5 Правил роздрібного ринку електроенергії, у зв`язку із закінченням терміну дії договору споживача про розподіл електроенергії. (а.с. 63, 65, т.1)
Не погоджуючись з такими діями, ОСОБА_3 28.12.2019 року звернувся до Гайворонського районного суду Кіровоградської області із заявою про забезпечення позову до пред`явлення позову, у якій просив забезпечити його позов про захист прав споживача та заборонити ПрАТ "Кіровоградобленерго" в особі Гайворонського РЕМ вчиняти дії щодо відключення його від електроенергії.
Ухвалою Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 03.01.2020 року у справі №385/1855/19 за заявою ОСОБА_3 заборонено ПрАТ "Кіровоградобленерго" в особі Гайворонського РЕМ вчиняти дії щодо відключення від електроенергії абонента ОСОБА_3 (особовий рахунок НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 192 - 193, т.2)
Електропостачання до вказаного будинку було відновлено, однак вже 06.03.2020 року ПрАТ "Кіровоградобленерго" знову припинило постачання електричної енергії до цього будинку.
ОСОБА_3 неодноразово звертався до НКРЕКП зі зверненнями про порушення ліцензійних умов ПрАТ "Кіровоградобленерго" та невиконання умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. (а.с. 37 - 43, т.2)
За результатами позапланового заходу державного контролю, проведеного у грудні 2020 року посадовими особами НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Кіровоградській області, результати якого оформлені актом №666 від 18.12.2020 року, дії позивача кваліфіковані як порушення пункту 1.2.3 глави 1.2 розділу І, пункту 7.1 розділу VІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії та підпункту 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (надалі - Правила №312 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 1.2.3 глави 1.2 розділу І Правил №312 передбачено, що оператор системи не має права відмовити в розподілі (передачі) електричної енергії електропостачальникам та споживачам до межі балансової належності їх електроустановок, у приєднанні до його мереж інших операторів системи, у тому числі оператора малої системи розподілу, або інших замовників послуги приєднання до електричних мереж за умови дотримання ними вимог законодавства України, зокрема законодавства у сфері енергетики.
Згідно з пунктом 7.1 розділу VІІ Правил №312 електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
Постановою НКРЕКП №1470 від 27.12.2017 року затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, які визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов`язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
Підпунктом 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен відновлювати електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку.
Суд установив, що ОСОБА_3 , з метою захисту своїх прав споживача послуг з розподілу електричної енергії у січні 2020 року звернувся до Гайворонського районного суду Кіровоградської області з позовом до ПрАТ "Кіровоградобленерго", в якому просив визнати неправомірними дії ПрАТ "Кіровоградобленерго" в особі начальника Гайворонського РЕМ Сухацього С.В. по відключенню з 06.03.2020 року ОСОБА_3 (особовий рахунок НОМЕР_2 ), як споживача послуг з електропостачання, від електричної мережі: за адресою: АДРЕСА_1 , визнати продовженим публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого споживач ОСОБА_3 приєднався з 17.01.2019 року на той самий строк і на тих самих умовах, зобов`язати ПрАТ "Кіровоградобленерго" здійснити підключення до електричної енергії абонента ОСОБА_3 (особовий рахунок НОМЕР_2 ), адреса: АДРЕСА_1 , стягнути з ПрАТ "Кіровоградобленерго матеріальні збитки в розмірі та завдану моральну шкоду в розмірі 50000 грн.
Рішенням Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 09.12.2020 року в цивільній справі №385/68/20 у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено. (а.с. 103 - 112, т.1)
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 01.04.2021 року вказане рішення суду скасоване та ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано неправомірними дії ПрАТ "Кіровоградобленерго" по відключенню ОСОБА_3 як споживача послуг з електропостачання за адресою: АДРЕСА_1 . Визнано продовженим публічний договір, укладений між ПрАТ "Кіровоградобленерго" та ОСОБА_3 про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого він як споживач приєднався з 17.01.2019 року, на той самий строк і на тих самих умовах. Зобов`язано ПрАТ "Кіровоградобленерго" здійснити підключення до електричної енергії абонента ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 . Стягнуто з ПрАТ "Кіровоградобленерго" на користь ОСОБА_3 10000 грн. на відшкодування моральної шкоди. У задоволенні позовної вимоги про стягнення матеріальної шкоди відмовлено. (а.с. 223 - 235, т.1)
Вказане судове рішення набрало законної сили 01.04.2021 року. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 14.05.2021 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ПрАТ "Кіровоградобленерго" на цю постанову суду.
Цим судовим рішенням установлено, що, незважаючи на те, що споживачем ОСОБА_3 не було допущено порушення умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та Правил №312, ПрАТ "Кіровоградобленерго" безпідставно в односторонньому порядку припинило дію цього договору. ПрАТ "Кіровоградобленерго" не мало підстав для відключення будинку споживача ОСОБА_3 від електромережі, а здійснене відключення є незаконним.
Відповідно до статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У ході розгляду адміністративної справи знайшли своє підтвердження висновки відповідача про вчинення ПрАТ "Кіровоградобленерго" правопорушень на ринку електричної енергії, які полягали у тому, що позивач, порушивши вимоги пункту 1.2.3 глави 1.2 розділу І, пункту 7.1 розділу VІІ Правил №312 та підпункту 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, в односторонньому порядку розірвав договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладений з ОСОБА_3 , та безпідставно припинив електроживлення та передачу (постачання) електричної енергії до будинку, який перебуває у користуванні ОСОБА_3 .
Доводи позивача про правомірність розірвання (припинення) договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та відсутність його обов`язку відновити постачання електричної енергії до об`єкта громадянина ОСОБА_3 спростовуються обставинами, встановленими постановою Кропивницького апеляційного суду від 01.04.2021 року в цивільній справі №385/68/20, у якій брали участь позивач та третя особа ОСОБА_3 .
Відтак, суд прийшов до висновку, що пунктом 1 постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року до позивача правомірно застосовано санкції у виді штрафу на підставі підпунктів "б", "в" пункту 4 частини 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, та за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Суд враховує, що постановою НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року штраф накладений на позивача також за порушення ним вимог пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 року, та підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, допущені при приєднанні до електричних установок громадянина ОСОБА_4 , розміщених на об`єкті, розташованому у с. Богданівка Знам`янського району Кіровоградської області. Вказані порушення на ринку електричної енергії позивачем не заперечуються, а постанова у цій частині ним не оспорюється.
При визначенні розміру штрафу відповідач врахував серйозність і тривалість правопорушень, їхні наслідки для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, а також дотримався принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, як того вимагає стаття 22 Закону №1540-VIII та частина 5 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Тож підстави для скасування постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року в частині абзаців першого, другого, третього, шостого, сьомого пункту 1 цієї постанови відсутні, а у задоволенні позову у цій частині вимог слід відмовити.
Пунктом 2 постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року з посиланням на пункт 1 частини 1 та пункт 1 частини 2 статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та здійснення заходів державного регулювання, зобов`язано ПрАТ "Кіровоградобленерго" у строк до 28.02.2021 року вчинити зокрема такі дії:
- здійснити заходи щодо відновлення постачання електричної енергії до об`єкта громадянина ОСОБА_3 (кордон обходу №3 ДП "Балтське лісове господарство" Одеського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів (службові приміщення (будинок) лісника) (абзац 3);
- забезпечити внесення змін до місць провадження господарської діяльності з урахуванням території адміністративно-територіальної одиниці, де розташована система розподілу електричної енергії, зокрема Л-1 ПЛ-0,4 кВ від КТП-219, що перебуває у власності ПрАТ "Кіровоградобленерго" та до якої приєднано електроустановки громадянина ОСОБА_3 (абзац 4).
Таким чином у постанові про накладення штрафу відповідач висунув до позивача вимоги щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю.
Суд зазначає, що перелік санкцій, визначених частиною 2 статті 22 Закону №1540-VIII та частиною 3 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", які застосовуються Регулятором у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку, є вичерпним та передбачає санкції у виді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. Інші заходи впливу (державного регулювання) Регулятора, які випливають з мети та завдань його діяльності, не є санкціями відповідальності.
За змістом частин 5, 9 статті 14 Закону №1540-VIII НКРЕКП може приймати рішення у формі постанов та розпоряджень, які є обов`язковими для виконання. При цьому рішення НКРЕКП щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, оформлюються розпорядженнями, а рішення НКРЕКП про застосування санкцій у вигляді штрафу оформлюється постановою. Згідно з частиною 7 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.
Судом установлено, що НКРЕКП розпорядження щодо усунення ПрАТ "Кіровоградобленерго" порушень, виявлених під час здійснення контролю, не видавалося, натомість про необхідність усунення таких у строк до 28.02.2021 року було обумовлено в постанові про накладення штрафу №30 від 13.01.2021 року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено у частині 2 статті 2 КАС України, де зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, вчинення державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, протиправними.
Відповідно до частини 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Тож оскільки НКРЕКП оформило рішення щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю щодо ПрАТ "Кіровоградобленерго", постановою про накладення штрафу, а не розпорядженням, тож оскаржені позивачем абзаци третій та четвертий пункту 2 спірної постанови НКРЕКП №30 від 13.01.2021 року слід визнати протиправними та скасувати, а позов у цій частині вимог - задовольнити.
Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у загальному розмірі 4820 грн., із яких за подання майнової вимоги на суму 170 000 грн. - 2550 грн., за подання немайнової вимоги - 2270 грн. З огляду на задоволення позову в частині немайнової вимоги, понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 2270 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати абзаци третій та четвертий пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №30 від 13.01.2021 року "Про накладення штрафу на ПрАТ "Кіровоградобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" судові витрати на сплату судового збору у сумі 2270 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Повне рішення суду складено 14.07.2021 року.