
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 липня 2021 року справа № 810/1109/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, заяви та клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Чорнобривченко І.І.,
в с т а н о в и в:
12.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії/бездіяльність Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за відмову надати запитувану інформацію на запит інформації від 18.01.2018, за порушення терміну розгляду звернення та надання недостовірної інформації;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області у м.Бровари надати інформацію про зміни в пенсійному законодавстві та який Закон України набув чинності з 01.11.2011, ким та коли вказаний закон прийнято, коли цей закон опубліковано та які правові підстави були застосовувати цей закон до заявника всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію чи застосувало Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області дані «зміни в законодавстві» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів чи зміни в законодавстві були застосовані до соціально незахищених громадян, або можливо зміни в законодавстві застосували тільки до заявника;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно розпорядження відповідача від 22.12.2011, в якому, посилаючись на «зміну надбавки», позивачу був зменшений основний розмір пенсійних виплат в двадцять два рази, з 2941,00 грн. на 01.10.2011 до 135,00 грн. у грудні 2011 та надати інформацію, що за надбавка, яка застосувалася до основного розміру пенсії позивача, яким чином дана надбавка була застосована до позивача, коли дана надбавка набула чинності.
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно застосування даної «надбавки» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, в тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів чи дана надбавка була застосована до соціально незахищених громадян, або можливо дану «надбавку» застосували тільки до позивача;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області компенсувати завдані позивачу матеріальні збитки у розмірі 10000,00 грн. та стягнути з відповідача кошти у розмірі 10000,00 грн. за ненадання запитуваної інформації, за порушення прав позивача, гарантованих ст. 22, 24, 58 Конституції України, та перешкоди позивачу знати все про своє пенсійне забезпечення, в результаті чого позивачу протягом тривалого строку була недоотримана пенсія в передбаченому законодавством розмірі;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області компенсувати позивачу моральну шкоду у розмірі 10000,00 грн. та стягнути кошти у розмірі 10000,00 грн., за порушення прав позивача, гарантованих ст. 22, 24, 57, 58 Конституції України, за виявлену зневагу до позивача, вчинену з цинізмом, виявлену в застосуванні до пенсійних виплат позивачу "протокольного доручення КМУ" та відмови надати інформацію, надання недостовірної інформації щодо рішень судів, які набули чинності, що завдало позивачу тяжких моральних страждань.
У якості підстави позову позивач зазначає, що відповідач не надав відповіді на питання, поставленні у запиті про інформацію.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 (суддя Панченко Н.Д.):
1. Адміністративний позов задоволено частково.
2. Визнано протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що полягають у наданні неповної інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 від 18.01.2018 №54/Л-01.
3. Визнано протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що полягають у порушенні строків надання відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1 від 18.01.2018 №54/Л-01.
4. Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію про зміни в пенсійному законодавстві та щодо Закону України, який набрав чинності 01.11.2011, ким та коли вказаний закон прийнято, коли цей закон опубліковано та які правові підстави були застосовувати цей закон всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України.
5. Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію чи застосовувало Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області «зміни в законодавстві» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи зміни в законодавстві були застосовані до соціально незахищених громадян або, можливо, зміни в законодавстві застосували тільки до заявника.
6. Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно розпорядження від 22.12.2011, у якому, посилаючись на «зміну надбавки», позивачу був зменшений основний розмір пенсійних виплат в двадцять два рази, з 2941,00 грн. на 01.10.2011 до 135,00 грн. у грудні 2011 року та надати інформацію, що за надбавка застосувалася до основного розміру пенсії позивача, яким чином дана надбавка була застосована до позивача, коли дана надбавка набула чинності.
7. Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно застосування «надбавки» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи дана надбавка була застосована до соціально незахищених громадян або, можливо, «надбавку» застосували лише до позивача.
8. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
9. Судові витрати розподілу не підлягають у зв`язку з їх відсутністю (недоведеністю).
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 в апеляційному порядку не оскаржено та набрало законної сили 07.06.2018.
19.07.2018 позивачем під розписку були отримані чотири виконавчі листи №810/1109/18, видані Київським окружним адміністративним судом 05.07.2018:
- Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно розпорядження від 22.12.2011, у якому, посилаючись на «зміну надбавки», позивачу був зменшений основний розмір пенсійних виплат в двадцять два рази, з 2941,00 грн. на 01.10.2011 до 135,00 грн. у грудні 2011 року та надати інформацію, що за надбавка застосувалася до основного розміру пенсії позивача, яким чином дана надбавка була застосована до позивача, коли дана надбавка набула чинності;
- Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію про зміни в пенсійному законодавстві та щодо Закону України, який набрав чинності 01.11.2011, ким та коли вказаний закон прийнято, коли цей закон опубліковано та які правові підстави були застосовувати цей закон всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України;
- Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію чи застосовувало Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області «зміни в законодавстві» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи зміни в законодавстві були застосовані до соціально незахищених громадян або, можливо, зміни в законодавстві застосували тільки до заявника;
- Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно застосування «надбавки» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи дана надбавка була застосована до соціально незахищених громадян або, можливо, «надбавку» застосували лише до позивача.
18.06.2019 позивачем подано заяву про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі, накладення на відповідача штрафу та розподіл судових витрат.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 (суддя Панченко Н.Д.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі № 810/1109/18 відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 задоволено частково. Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 у справі № 810/1109/18 скасовано. Заяву ОСОБА_1 про зобов`язання подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі, накладення на відповідача штрафу та розподіл судових витрат задоволено частково. Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати в двомісячний термін з дня проголошення даної постанови Київському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18. У задоволенні решти заяви – відмовлено.
17.10.2019 до Київського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.10.2019 №2471/108-05 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18.
06.11.2019 через канцелярію суду ОСОБА_1 подано заяву від 06.11.2019 про накладення на відповідача в порядку ст. 382 КАС України штрафу у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України, за невиконання рішення суду Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Панченко Н.Д.) від 05.12.2019 поданий представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області звіт про виконання судового рішення від 15.10.2019 № 2471/108-05 у справі №810/1109/18 повернуто відповідачу на доопрацювання. Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про заміну сторони правонаступником задоволено. Замінено сторону в порядку процесуального правонаступництва у адміністративній справі № 810/1109/18, а саме: відповідача - Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, Подільський район, вул. Ярославська, буд. 40.
16.01.2020 на адресу суду від відповідача на виконання рішення суду надійшов звіт від 09.01.2020 №1000-0502-7/8 про виконання судового рішення.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2020 апеляційне провадження, відкрите за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі №810/1109/18 закрито, як помилково відкрите.
30.03.2020 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшла заява про накладення на відповідача штрафу у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України та зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення і встановити термін один місяць з часу отримання рішення суду про накладення штрафу на відповідача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 (суддя Панченко Н.Д.) призначено судове засідання з розгляду заяви про накладення штрафу на відповідача на 27.10.2020.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 у справі оголошено перерву до 02.11.2020.
02.11.2020 на адресу суду від позивача надійшли додаткові пояснення від 02.11.2020, в яких позивач просив відмовити в прийнятті звіту та за результатами звіту відповідача просив накласти на відповідача штраф за невиконання рішення суду від 07.05.2018 у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України.
02.11.2020 відповідачем подано повторно звіт від 30.10.2020 №1000-0905-7/88318 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі №810/1109/18.
08.02.2021 на офіційну електронну адресу суду позивачем подано заяву від 08.02.2021 про відмову в прийнятті звіту наданого відповідачем та застосування штрафу до відповідача за невиконання рішення суду у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 (суддя Панченко Н.Д.) у прийняті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 відмовлено та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення – протягом десяти днів з дня набрання даною ухвалою суду законної сили.
Постановляючи дану ухвалу, судом проаналізовано зазначені у звіті про виконання судового рішення відомості щодо кожного з пунктів резолютивної частини рішення суду від 07.05.2018, які мають зобов`язальний характер та вказано, що інформація щодо зменшення основного розміру пенсійних виплат позивачеві є непослідовною та суперечливою, відповідачем не зазначено закону, який набрав чинності 01.11.2011 та правові підстави його застосування всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України. За наведених обставин суд констатував факт виконання рішення суду не у повному обсязі.
22.02.2021 від ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшла заява про відвід судді Панченко Н.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 (суддя Панченко Н.Д.) визнано відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. по справі № 810/1109/18 необґрунтованим. Матеріали адміністративної справи №810/1109/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - передано до відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду у відповідності до вимог частини 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 (суддя Горобцова Я.В.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. в адміністративній справі №810/1109/18 відмовлено.
01.03.2021 через канцелярію суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області надійшов звіт від 17.02.2021 №1000-0905-8/17104 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 (суддя Панченко Н.Д.) призначено судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі №810/1109/18 на 23.03.2021.
23.03.2021 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшла заява про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 17.02.2021 №1000-0905-8/17104, накладення штрафу на відповідача у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України та зобов`язання відповідача надати новий звіт про виконання судового рішення.
23.03.2021 суддею Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. подано заяву про самовідвід, у зв`язку з тим, що в судовому засіданні 23.03.2021 позивачем ОСОБА_1 заявлено про те, що позивач не довіряє складу суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 заяву про самовідвід судді Панченко Н.Д. задоволено. Матеріали адміністративної справи №810/1109/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії передано до відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду у відповідності до вимог частини 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розпорядженням керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 23.03.2021призначено повторний автоматизований розподіл справи №810/1109/18.
В результаті автоматизованого розподілу вказаний звіт був переданий до розгляду судді Кушновій А.О. 23.03.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 призначено судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 17.02.2021 №1000-0905-8/17104 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 та заяв та клопотань позивача ОСОБА_1 про накладення штрафу від 06.11.2019, від 30.03.2020, від 02.11.2020, від 08.02.2021, від 23.03.2021 в адміністративній справі №810/1109/18 на 19.04.2021 о 12:00 год.
19.04.2021 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшла заява від 19.04.2021 про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та накладення штрафу на відповідача у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та стягнути її половину на користь позивача, а іншу половину - до Державного бюджету України та зобов`язання відповідача надати новий звіт про виконання судового рішення.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення у зв`язку із клопотанням позивача відкладено на 25.05.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення у зв`язку з неявкою сторін відкладено на 10.06.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 17.02.2021 №1000-0905-8/17104 повернуто Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області без розгляду. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 - протягом п`яти днів з дня отримання копії даної ухвали із доказами направлення звіту про виконання судового рішення і всіх доданих до нього документів позивачу.
16.06.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, підписаний начальником Головного управління Василем Фатхутдіновим, разом із доказами направлення копії звіту позивачу.
24.06.2021 звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 був переданий судді Кушновій А.О. (після виходу судді з відпустки).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 призначено судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 та заяв та клопотань позивача ОСОБА_1 про накладення штрафу від 06.11.2019, від 30.03.2020, від 02.11.2020, від 08.02.2021, від 23.03.2021 та від 19.04.2021 в адміністративній справі №810/1109/18 на 06.07.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 витребувано докази від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та від начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Фатхутдінова В.Г. Відкладено судове засідання на 13.07.2021. Явку представника відповідача у судове засідання 13.07.2021 визнано обов`язковою.
У судове засідання 13.07.2021 з`явились позивач та представник відповідача.
У судовому засіданні долучені до матеріалів справи надані представником відповідача докази на виконання вимог ухвали суду.
Позивач у судовому засіданні 13.07.2021 просив суд відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та накласти штраф на відповідача у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зобов`язати відповідача надати новий звіт про виконання судового рішення.
Представник відповідача у судовому засіданні 13.07.2021 просив суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 та відмовити позивачу у задоволенні заяв та клопотань про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області за невиконання судового рішення.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання судового рішення та докази, надані відповідачем на підтвердження виконання судового рішення у даній справі, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.08.2019 обов`язок Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області надати в двомісячний термін з дня проголошення даної постанови Київському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 стосується чотирьох пунктів резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, які мають зобов`язальний характер, а саме:
"4. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію про зміни в пенсійному законодавстві та щодо Закону України, який набрав чинності 01.11.2011, ким та коли вказаний закон прийнято, коли цей закон опубліковано та які правові підстави були застосовувати цей закон всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України.
5. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію чи застосовувало Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області «зміни в законодавстві» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи зміни в законодавстві були застосовані до соціально незахищених громадян або, можливо, зміни в законодавстві застосували тільки до заявника.
6. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно розпорядження від 22.12.2011, у якому, посилаючись на «зміну надбавки», позивачу був зменшений основний розмір пенсійних виплат в двадцять два рази, з 2941,00 грн. на 01.10.2011 до 135,00 грн. у грудні 2011 року та надати інформацію, що за надбавка застосувалася до основного розміру пенсії позивача, яким чином дана надбавка була застосована до позивача, коли дана надбавка набула чинності.
7. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно застосування «надбавки» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи дана надбавка була застосована до соціально незахищених громадян або, можливо, «надбавку» застосували лише до позивача.".
У поданому до суду звіті від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляє, що Броварським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 виконано у повному обсязі.
Так, у звіті від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області повідомлено наступне (дослівно):
"Щодо пункту 4 зобов`язання:
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7 Закону України від 14.06.2011 №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» (далі – Закон №3491-VI) (опублікований в газеті «Голос України» №110 18.06.2011, набрав чинності 19.06.2011) прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» було доповнено п.4, за змістом якого у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону №796-ХІІ, статей 14.22.37 і ч.3 ст.43 Закону України №2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог Закону України №3491-VI Кабінетом Міністрів було прийнято такі постанови:
- «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745 від 06.07.2011, яка набрала чинності 23.07.2011 і була опублікована в Урядовому кур`єрі №133 від 23.07.2011;
- «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011, яка набрала чинності 01.01.2012 і була опублікована в Урядовому кур`єрі №223 від 30.11.2011;
- «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28.12.2011, яка набрала чинності 01.01.2012 і була опублікована в Урядовому кур`єрі №5 від 12.01.2012.
Кошти на виплату пенсій зазначеним категоріям громадян були закладені до державного бюджету відповідно до Постанови №745 від 06.07.2011. За змістом п.5 якої мінімальний розмір пенсії по інвалідності, яка призначається відповідно до Закону України №2262-ХІІ для інвалідів війни ІІ групи не може бути нижче 110% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно з п.1 Постанови №745 особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що належать до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-ХІІ виплачується у розмірі 10% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 у справі №1-11 п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційними).
Постановою №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 23.11.2011, було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Порядком, зокрема, встановлено розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, що належить до різних категорій. Постанова набрала чинності 01.01.2012. Пунктом 13 встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-ХІІ, особам, що належать до категорії 3, виплачується з 01.01.2012 у розмірі 10%, з 01.07.2012 – в розмірі 12% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України від 22.12.2011 №4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що і в 2012 році норми статей 20-23, 30,31,37,39,48,50,51,54 Закону №796-ХІІ та статей 14,22 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Пунктом 2 даної постанови встановлено, що мінімальний розмір пенсії по інвалідності, який визначається відповідно до Закону №2262-ХІІ, для інвалідів війни ІІ групи не може бути нижче 110% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, яків тратили працездатність.
П.4 Перехідних положень Закону України від 06.12.2012 №5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (діла – Закон №5515-VI), зокрема, встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону №796-ХІІ, статей 14, 22, 37 та 43 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Вказана норма Закону №5515-VI неконституційною не визнавалася та її дія у 2013 році не зупинялася.
Законом України від 31.07.2014 №1622-VIІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким розділ Прикінцеві положення Закону №719- VIІ доповнено пунктом 67, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ, статей 14, 22, 37 та 43 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 №80-VIІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі – Закон №80- VIІІ), серед іншого, установлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону №796-ХІІ, статей 14, 22, 36, 37 та 43 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
01.01.2012 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», з урахуванням якої з січня місяця 2012 року призначаються та виплачуються пенсії особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям громадян.
Пункт 7 постанови №1381 вносить зміни в абзац перший пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій», який викладений у наступній редакції: « 1.Установити, що з 01.01.2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни І групи – 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, ІІ групи – 255, ІІІ групи – 225, учасників бойових дій – 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів».
Тобто, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 , з 01.01.2012 року по даний час, не може бути меншою 255 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Якщо розмір пенсійної виплати менший – виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Таким чином, Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області має всі законодавчі підстави проводити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 (з 23.07.2011), від 23.11.2011 №1210 (з 01.01.2012), від 28.12.2011 №1381 (з 01.01.2012) та від 28.07.2010 №656 (з 01.01.2012).
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011, від 25.01.2012 №3-рп/2012 підтверджено повноваження Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в т.ч. щодо регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави.
Щодо пункту 5 зобов`язання:
Порядок виплати пенсії, встановлений вищезазначеними нормативно-правовими актами, був застосований Пенсійним фондом до осіб які отримували підвищення та доплати до пенсій відповідно до:
- 14, 22, 37 і ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту, інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом;
- статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадян, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Щодо пункту 6 зобов`язання:
До 01.11.2011 ОСОБА_1 отримував надбавку до основного розміру пенсії в розмірі 110% від 3,5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2011 року по справі №2-а-1322/10. Розмір надбавки склав 2887,50 грн.
На виконання листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 року №18964/02-20 щодо забезпечення виплати пенсій у порядку, зазначеному у протокольному дорученні КМУ від 05.09.2011 року №63, виплата пенсій з листопада 2011 року проводиться без урахування сум, встановлених за рішенням суду.
Оскільки формування та друк відомостей на виплату пенсій проводився ІОЦ Міністерства соціальної політики України автоматизовано, то відновлення у відомостях сум пенсій, встановлених до рішення суду, відбулося теж автоматично. Враховуючи це, у листопаді 2011 року ОСОБА_1 отримав розмір пенсії значно менший ніж у жовтні і вересня (без державної адресної допомоги). В такому ж розмірі була проведена і виплата пенсії у грудні 2011 року. Розпорядженням від 22.12.2011 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2011 і в січні 2012 року виплачено різницю між виплаченою та нараховую пенсією.
Оскільки, враховуючи вищезазначені нормативні акти, виплата пенсій з 01.11.2011 проводиться без сум, встановлених за рішенням суду розмір надбавки став складати 948,64 грн.
При цьому Головне управління Пенсійного фонду у Київській області звернуло увагу на те, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 при цьому не змінився і залишився на рівні 135,07959 грн.
Щодо пункту 7 зобов`язання:
На виконання листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 року №18964/02-20 щодо забезпечення виплати пенсій у порядку, зазначеному у протокольному дорученні КМУ від 05.09.2011 року №63, виплата пенсій з листопада 2011 року проводиться без урахування підвищення розмірів раніше призначених пенсій які були проведені на виконання вимог судових рішень, а саме: інвалідам війни з числа солдатів і матросів строкової служби І групи, іншим інвалідам з числа солдатів і матросів строкової служби І групи, інвалідам з числа єфрейторів (старших солдатів) і сержантів, старших матросів і старшин строкової служби відповідно до Закону №2262-ХІІ та осіб віднесених до категорії 2 і 3 відповідно до Закону №796-ХІІ."
До звіту про виконання судового рішення додано копію листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-8/57971 на адресу позивача, в якому повідомлено про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, із доказами направлення цього листа та звіту позивачу.
З`ясовуючи питання щодо виконання відповідачем рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, судом враховане таке.
14.06.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», який був опублікований в газеті «Голос України» №110 від 18.06.2011, та набрав чинності з дня, наступного за днем опублікування, тобто 19.06.2011.
Пунктом 7 Закону України від 14.06.2011 №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» (далі – Закон №3491-VI) Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» було доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог Закону України №3491-VI Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №745 від 06.07.2011 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 з дня її опублікування в газеті "Урядовий кур`єр" №133 від 23.07.2011.
На виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 №3491-VI на засіданні Кабінету Міністрів України 05 вересня 2011 року ухвалене протокольне рішення:
"Пенсійному фонду України на виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 №3491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" забезпечити належне здійснення виплат, передбачених статтями 39, 50 - 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статтями 14, 22, 37 і частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у тому числі відповідно до судових рішень, ухвалених на виконання зазначених статей Законів України у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Мінсоцполітики разом з Мін`юстом та Пенсійним фондом України у тижневий строк організувати та провести конференцію з питань забезпечення виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 №3491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".".
Копія витягу з протоколу №63 засідання Кабінету Міністрів України від 05.09.2011 наявна в матеріалах справи (т.3, а.с.21, т.3, а.с. 114).
На виконання даного протокольного рішення Кабінету Міністрів України, зокрема згідно витягу з протоколу засідання Кабінету Міністрів України №63 від 05.09.2011 Пенсійним фондом України листом від 08.09.2011 №18964/02-20 на адресу головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, надіслано для виконання витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України №63 від 05.09.2011 (т.3, а.с.113).
У листі Пенсійного фонду України від 08.09.2011 №18964/02-20 головним управлінням доручено провести підготовчу роботу та забезпечити виплату пенсій з 1 жовтня 2011 року у порядку, зазначеному в протокольному дорученні.
В судовому засіданні представником відповідача зазначено, що на підставі Закону України №3491-VI, постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011, протокольного рішення Кабінету Міністрів України №63 від 05.09.2011 та листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 №18964/02-20 був проведений перерахунок пенсії позивача з 01.11.2011 року, на підтвердження чого в матеріалах справи наявна копія розпорядження №201582 від 22.12.2011 (т.1, а.с.189), відповідно до якого пенсію позивачу було перераховано, виходячи з розмірів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 та без урахування підвищення розмірів раніше призначених пенсій, які були проведені на виконання вимог судових рішень, зокрема згідно з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2011 у справі №2-а-1322/10.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 06.07.2021 надано копію постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2011 у справі №2-а-1322/10, відповідно до якої зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області провести з 11.01.2010 перерахунок розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст. 22 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із розрахунку 110% від трьох з половиною мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених виплат. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області провести з 11.01.2010 перерахунок розміру додаткової пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених виплат (т.3, а.с.115-117).
З пояснень, наданих представником відповідача у судовому засіданні 13.07.2021 слідує, що іншого Закону України, який набрав чинності 01.11.2011, крім Закону України №3491-VI, на підставі якого позивачу було здійснено перерахунок його пенсії з 01.11.2011, не існує.
Отже, враховуючи матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Щодо пункту 4 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18: "4. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію про зміни в пенсійному законодавстві та щодо Закону України, який набрав чинності 01.11.2011, ким та коли вказаний закон прийнято, коли цей закон опубліковано та які правові підстави були застосовувати цей закон всупереч статтям 22, 57, 58 Конституції України", суд зазначає, що відповідачем надано вичерпну відповідь, що Законом України, на підставі якого позивачу з 01.11.2011 здійснено перерахунок пенсії позивача, є Закон України від 14.06.2011 №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011.
Так, перерахунок пенсії позивача проведений на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745 від 06.07.2011, яка набрала чинності 23.07.2011, за змістом п.5 якої мінімальний розмір пенсії по інвалідності, яка призначається відповідно до Закону України №2262-ХІІ для інвалідів війни ІІ групи не може бути нижче 110% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно з п.1 Постанови №745 особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що належать до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796-ХІІ виплачується у розмірі 10% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Саме на підставі вказаних нормативно-правових актів було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2011.
Дата, з якої проведено такий перерахунок пенсії (з 01.11.2011), пов`язана із отриманням відповідачем протокольного рішення Кабінету Міністрів України, зокрема витягу з протоколу засідання Кабінету Міністрів України №63 від 05.09.2011 та листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 №18964/02-20, який зобов`язував головні управління ПФ в областях забезпечити виплату пенсій з 1 жовтня 2011 року у порядку, зазначеному в протокольному дорученні.
Суд зазначає, що іншого Закону України, який би вплинув на здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.11.2011 та був застосований відповідачем саме з 01.11.2011, не існує, що свідчить про виконання відповідачем п. 4 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 та надання позивачу вичерпної та повної відповіді на це питання.
При цьому суду позбавлений права надавати оцінку правомірності дій пенсійного органу щодо застосування під час перерахунку пенсії позивача з 01.11.2011 положень Закону України №3491-VI, постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011, протокольного рішення Кабінету Міністрів України №63 від 05.09.2011 та листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 №18964/02-20, адже це виходить за межі предмету даної справи, оскільки правомірність здійснення пенсійним органом самого перерахунку пенсії позивача не є предметом даного спору.
Щодо пункту 5 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18: "5. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію чи застосовувало Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області «зміни в законодавстві» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи зміни в законодавстві були застосовані до соціально незахищених громадян або, можливо, зміни в законодавстві застосували тільки до заявника.", суд зазначає таке.
Відповідь відповідача у звіті про виконання судового рішення про те, що порядок виплати пенсії, встановлений вищезазначеними нормативно-правовими актами, був застосований Пенсійним фондом до осіб, які отримували підвищення та доплати до пенсій відповідно до: статей 14, 22, 37 і ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту, інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом; статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадян, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - на думку суду свідчить про надання відповідачем повної відповіді на пункт 5 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, адже пенсійним органом чітко визначені категорії осіб, до яких застосовані зміни у пенсійному законодавстві відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів.
Щодо пункту 6 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18: "6. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно розпорядження від 22.12.2011, у якому, посилаючись на «зміну надбавки», позивачу був зменшений основний розмір пенсійних виплат в двадцять два рази, з 2941,00 грн. на 01.10.2011 до 135,00 грн. у грудні 2011 року та надати інформацію, що за надбавка застосувалася до основного розміру пенсії позивача, яким чином дана надбавка була застосована до позивача, коли дана надбавка набула чинності.", суд зазначає таке.
До 01.11.2011 ОСОБА_1 отримував надбавку до основного розміру пенсії в розмірі 110% від 3,5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2011 року по справі №2-а-1322/10. Розмір надбавки склав 2887,50 грн.
На виконання листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 року №18964/02-20 щодо забезпечення виплати пенсій у порядку, зазначеному у протокольному дорученні КМУ від 05.09.2011 року №63, виплата пенсій з листопада 2011 року проводиться без урахування сум, встановлених за рішенням суду.
При цьому представник відповідача пояснив у судовому засіданні 13.07.2021, що з урахуванням прийняття Закону України №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 застосуванню підлягають прямі положення вказаних нормативно-правових актів.
Звернув увагу суду на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 у справі №1-11 пункт 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), а щодо застосування відповідачем під час перерахунку пенсії позивача з 01.11.2011 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745 від 06.07.2011 додав, що постанови Уряду є обов`язковими до виконання, до того ж така постанова не була визнана нечинною в судовому порядку, тому підстав для її незастосування у відповідача не було.
Пояснив, що оскільки формування та друк відомостей на виплату пенсій проводився Державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" автоматизовано, то відновлення у відомостях сум пенсій, встановлених до рішення суду, відбулося теж автоматично. Враховуючи це, у листопаді 2011 року ОСОБА_1 отримав розмір пенсії значно менший, ніж у жовтні і вересні (без державної адресної допомоги). В такому ж розмірі була проведена і виплата пенсії у грудні 2011 року. Розпорядженням від 22.12.2011 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2011 і в січні 2012 року виплачено різницю між виплаченою та нарахованою пенсією.
Оскільки, враховуючи вищезазначені нормативні акти, виплата пенсій з 01.11.2011 проводиться без сум, встановлених за рішенням суду, розмір надбавки став складати 948,64 грн.
При цьому Головне управління Пенсійного фонду у Київській області звернуло увагу на те, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 при цьому не змінився і залишився на рівні 135,07959 грн., про що свідчать наявні у матеріалах справи копії розпоряджень №201582 від 22.09.2011 (основний розмір пенсії - 135,07959 грн.) та №201582 від 22.12.2011(основний розмір пенсії - 135,07959 грн.) (т.1, а.с.189, 190).
Копія розпорядження №201582 від 22.12.2011, на підставі якого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.11.2011 наявна в матеріалах справи (т.1, а.с.189).
Отже, відповідачем чітко надано відповідь на п.5 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 про те, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.11.2011 не змінився, що підтверджується матеріалами справи.
Також суд вважає вичерпною відповідь відповідача щодо надбавок, доплат та підвищень до пенсії позивача, які нараховані та виплачені на підставі розпорядження №201582 від 22.12.2011, у листопаді 2011 року.
Щодо пункту 7 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18: "7. Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати інформацію стосовно застосування «надбавки» до інших громадян, які отримують пенсійні виплати в управлінні, у тому числі до пенсіонерів з числа чиновників, суддів, прокурорів, офіцерів; чи дана надбавка була застосована до соціально незахищених громадян або, можливо, «надбавку» застосували лише до позивача.", суд зазначає таке.
Відповідачем на виконання даного пункту судового рішення у справі №810/1109/18 повідомлено, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 08.09.2011 року №18964/02-20 щодо забезпечення виплати пенсій у порядку, зазначеному у протокольному дорученні КМУ від 05.09.2011 року №63, виплата пенсій з листопада 2011 року проводиться без урахування підвищення розмірів раніше призначених пенсій, які були проведені на виконання вимог судових рішень, а саме: інвалідам війни з числа солдатів і матросів строкової служби І групи, іншим інвалідам з числа солдатів і матросів строкової служби І групи, інвалідам з числа єфрейторів (старших солдатів) і сержантів, старших матросів і старшин строкової служби відповідно до Закону №2262-ХІІ та осіб, віднесених до категорії 2 і 3 відповідно до Закону №796-ХІІ.
Отже, пенсійним органом чітко визначені категорії осіб, яким здійснено виплату пенсій з листопада 2011 року без урахування підвищення розмірів раніше призначених пенсій, які були проведені на виконання вимог судових рішень, відповідь відповідача на вказане питання є чіткою та зрозумілою, свідчить про надання відповідачем повної та вичерпної інформації на поставлене питання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області виконано у повному обсязі рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, тому суд приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18.
Приймаючи до уваги, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області виконано у повному обсязі рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяв та клопотань ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ у Київській області штрафу.
У судовому засіданні 13.07.2021 проголошено вступну та резолютивну частину ухвали, повний текст ухвали суду складено та підписано 14.07.2021.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.06.2021 №1000-0905-7/57920 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18.
2. Вважати рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі №810/1109/18 виконаним Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у повному обсязі.
3. Відмовити у задоволенні заяв та клопотань позивача ОСОБА_1 від 06.11.2019, від 30.03.2020, від 02.11.2020, від 08.02.2021, від 23.03.2021 та від 19.04.2021 про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень за невиконання судового рішення в адміністративній справі №810/1109/18.
4. Копію даної ухвали видати (надіслати) всім учасникам справи.
Ухвала у справі набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.