
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 липня 2021 року м. Київ 320/6082/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В. розглянувши клопотання Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області про залучення співвідповідача в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, передбаченої статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі меншому ніж вісім мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, передбаченої статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру восьми мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
09.07.2021 на адресу суду від Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області надійшов відзив на позовну заяву, у прохальній частині якого відповідач заявив клопотання про залучення до участі в справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що відповідач зазначив про те, що здійснити вимогу позивача не може, у зв`язку з відсутністю повноважень згідно Положення «Про управлінням соціального захисту населення Васильківської міської ради» та чинного законодавства України, оскільки в жодному нормативному акті, в тому числі в Положенні «Про управління соціального захисту населення Васильківської міської ради» не визначено обов`язку установи робити нарахування та перерахунки.
Додатково, відповідач зазначив, що Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради особових справ ветеранів війни не формує, не веде, не зберігає, тому можливості, підстав та повноважень для проведення дій (перерахунків) управління не має. При цьому, позивач не перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області, як особа, яка має право на одноразову допомогу до 5 травня. Стосовно здійснення перерахунку, позивач повинен звертатись до належного відповідача, там де він перебуває на обліку, як учасник бойових дій, зокрема, Пенсійний фонд на відміну від управління має такі повноваження як здійснювати перерахунок, призначення надбавок, підвищень та доплат щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Дослідивши вказане клопотання, суд зазначає наступне,
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Вимогами ч. 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. За приписами ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Суд при вирішенні клопотання бере до уваги наступне. Позовних вимог до установи Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачем не заявлено і в якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не зазначено.
Відповідно до вимог п. 1 «Положення про Міністерство соціальної політики», затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 423 від 17 червня 2015 р. Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Отже, відповідно до цієї постанови Кабінету Міністрів України № 423 виплату одноразової допомоги до 5-го травня проводить Мінсоцполітики через свої структурні підрозділи, одним з яких є відповідач.
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» постановлено Забезпечити подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»:
Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;
Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Разом з тим, пунктом 3 вказаної постанови обумовлено, що Міністерству фінансів і Державній казначейській службі забезпечити до 16 квітня поточного року перерахування коштів Міністерству соціальної політики для їх спрямування структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій з метою виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Отже, з викладеного вбачається, що Міністерство фінансів і Державна казначейська служба перераховують кошти Міністерству соціальної політики для спрямування структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій з метою виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відтак, саме Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області є належним відповідачем по цій справі.
Згідно з наведеними відповідачем аргументами Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області лише визначається персональний склад отримувачів допомоги, а не її розмір. При цьому саме розмір допомоги і є предметом спору.
За таких обставин клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у справі №320/6082/21 є не обґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 205, 223, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області про залучення до участі в справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач перебуває на обліку як учасник бойових дій, - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Панова Г. В.