
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"13" липня 2021 р. Справа № 300/3401/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08.07.2021 ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі – відповідач 1), Івано-Франківського обласного військового комісаріату (надалі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії з 01.01.2018 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах, враховуючи вимоги Постанови КМУ №704;
- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату в відмові підготувати та надати оновлену довідку в ГУПФУ в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІ1 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (надбавки, доплати, підвищення) та премії, передбачені наказом МО України №260 від 07.06.2018, для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;
- зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати оновлену довідку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області (копію на адресу позивача) про розмір грошового забезпечення станом на 05 .03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, передбачених наказом МО України №260 від 07.06.2018, для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в нових розмірах, згідно оновленої довідки, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та виплачувати позивачу перераховану пенсію в 100-відсотковому об`ємі від обчисленого розміру без застосування зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 по день проведення доплати.
Пунктами 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Так, пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України, оскільки позивачем у позовній заяві зазначено найменування відповідача 2 “Івано-Франківський обласний військовий комісаріат”, однак лист від 26.05.2021 №9/1/1674, яким йому відмовлено у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення направлений позивачу Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
При цьому, відповідно до листа Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №6/2 від 23.11.2020, адресованого голові Івано-Франківського окружного адміністративного суду, відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2020 №Д-321/7/ДСК “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2020 році”, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат був переформований в Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Правонаступником Івано-Франківського обласного військового комісаріату з 31.10.2020 є Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Відтак, належним відповідачем у даній справі має бути Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
З огляду на вищезазначене, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України, шляхом вірного зазначення відповідача 1.
Також пунктом 5 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві, зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, відповідно до прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 , серед іншого, просить зобов`язати відповідача виплачувати позивачу перераховану пенсію в 100-відсотковому об`ємі від обчисленого розміру без застосування зменшення розміру пенсії, однак у позовній заяві не зазначає жодних обставин, якими він обґрунтовує зазначені позовні вимоги та не зазначає доказів, що підтверджують вказані обставини, у зв`зку з чим судом становлено невідповідність позовної заяви вимогам пункту 5 частини 5 статті 160 КАС України.
Окрім цього, відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011.
Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", який вступив в дію з 01.01.2021, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року складає 2 270,00 гривень.
Із змісту позовних вимог вбачається, що позивач звернувся до суду з двома вимогами немайнового характеру, кожна з яких є об`єктом сплати судового збору: 1) визнання дій протиправними та зобов`язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати пенсійному органу нову довідку про розмір грошового забезпечення; 2) визнання дій протиправними та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії на підставі нової довідки.
Отже, розмір судового збору, який підлягає сплаті позивачем при зверненні до суду з заявленими вимогами становить 1816 грн. (908 грн. х 2).
Однак позивачем не долучено квитанцію про сплату судового збору у зазначеному розмірі та не зазначено жодних підстав для звільнення від такої сплати.
При цьому, позивач до позовної заяви додає копію посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 27.11.1997, очевидно, вважаючи, що наявні підстави для звільнення від сплати судового збору осіб, яким надано статус учасника бойових дій.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено пільги зі сплати судового збору. Так, пунктом 13 частини 1 статті 5 передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Правову оцінку питанню стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій надано, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду (надалі - Суд) в ухвалі від 06.05.2020 по справі №9901/70/20 (провадження №11-128заі20) (http://reestr.court.gov.ua/Review/89180574). Так, Суд зазначив, що пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-XII (надалі – Закон №3551-XII). У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
При цьому, наведена норма не містить положень, що стосувалися б надання учасникам бойових дій будь-яких пільг, пов`язаних із зверненням до суду із спором щодо перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Зважаючи на те, що предмет позову в даній справі стосується реалізації позивачем права на отримання пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, тобто за відсутності будь-яких встановлених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” пільг, правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не вбачається.
Зважаючи на викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1816 грн. або подати інші документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи вищенаведене, позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись частиною 5 статті 160, частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом:
- визначення відповідачем 2 у даній справі Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо зобов`язання відповідача виплачувати ОСОБА_1 перераховану пенсію в 100-відсотковому об`ємі від обчисленого розміру без застосування зменшення розміру пенсії та зазначення і подання доказів, що підтверджують вказані обставини;
- подання документа про сплату судового збору в розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.