
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"13" липня 2021 р. Справа № 300/3418/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08.07.2021 ОСОБА_1 , через уповноваженого представника адвоката Варчина Р.С., звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 роки в меншому розмірі, ніж встановлено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов`язання здійснити нарахування та виплату такої допомоги у належному розмірі, у рахуванням попередньо виплачених сум.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено, що позивачем пропущено встановлений КАС України строк звернення до суду в частині позовних вимог щодо виплати грошової допомоги за 200 рік, та всупереч вимогам частини 6 статті 161 КАС України не наведено поважних причин такого пропуску з поданням відповідних доказів.
Натомість, у позовній заяві представником позивача зазначено, що предметом судового спору в межах даного випадку є недоплачена сума щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки, про виплату яких у неналежних розмірах позивач дізнався з відповіді відповідача від 16.06.2021 на особисте звернення, тому не було можливості оскаржити бездіяльність відповідача своєчасно. У зв`язку з наведеними обставинами, представник стверджує про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, тому просить його поновити.
Так, згідно із частиною 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З аналізу зазначених норм КАС України, вбачається, що необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є долучення позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно зі змістом позову, представник позивача, серед іншого, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у належному розмірі та зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату зазначеної допомоги у належному розмірі.
Статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що кожного року до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (особами з інвалідністю ІІІ групи) виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Водночас, відповідно до приписів частини 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Враховуючи наведені правові положення суд зазначає, що право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають визначені в статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб`єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.
Частиною 5 статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В контексті зазначеного, суд зважає на позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, згідно із якою, Суд відхилив посилання позивача про те, що строк звернення до суду із аналогічним позовом ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік він дізнався після отримання листа управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 грн позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
Отже, суд зазначає, що 30 вересня 2020 року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги за 2020 рік, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована. А тому, звернувшись 08.07.2021 із позовом про нарахування грошової допомоги за 2020 рік позивач порушив 6-місячний строк звернення до суду із цим позовом.
У позовній заяві представник позивача просить поновити строк звернення до суду, однак не наводить об`єктивних і непереборних обставин, що перешкоджали позивачу вчасно реалізувати своє право на звернення до суду. При цьому необізнаність позивача про невиплату зазначеної грошової допомоги в належному розмірі не є поважною причиною на поновлення строку звернення до суду, оскільки отримавши разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у сумі 3160 грн. позивач міг дізнатися про порушення своїх прав.
Враховуючи наведене та з огляду на приписи статті 123, частини 6 статті 161 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання представнику позивача строку для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами та надання доказів наявності поважних причин пропуску такого строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтею 123, частиною 6 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Визнати неповажними, наведенні у позовній заяві від 01.07.2021, причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із позовом до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання нарахувати та виплатити таку допомогу у належному розмірі.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду в частині позовних вимог щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у належному розмірі із зазначенням причин пропуску строку, відмінних від тих, які наведенні представником позивача у позовній заяві від 01.07.2021, разом з доказами поважності причин такого пропуску.
Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.