
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
14 липня 2021 року Справа № 280/5863/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Семененко М.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій, бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач 2), у якій позивач просить суд:
1) визнати дії відповідача 1 стосовно оформлення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги років позивача протиправними та зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити новий розрахунок вислуги років для призначення пенсії позивачу з урахуванням пільгової вислуги 04 роки 09 місяців 23 дні, де загальний страховий стаж для нарахування пенсії постановити 33 роки 10 місяців 02 дні;
2) зобов`язати відповідача 2 здійснити нарахування пенсії позивачу, у розмірі 58% раніше поданого розрахунку грошового забезпечення, виходячи з нового розрахунку вислуги років, з урахуванням пільгової вислуги 04 роки 09 місяців 23 дні, де загальний страховий стаж для нарахування пенсії встановити 33 роки 10 місяців 02 дні, з дня виникнення права на пенсію - з 02 червня 2020 року;
3) визнати бездіяльність відповідача 1 стосовно своєчасної виплати одноразової грошової допомоги по день фактичного розрахунку протиправною та зобов`язати відповідача 1 виплатити позивачу середнє грошове забезпечення за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги по день фактичного розрахунку, у розмірі 1 479,72 грн.
Позовна заява та додатки до неї сформовані в системі Електронний суд та подані у формі електронного документа представником позивача Смольяновою О.Ю., яка діє на підставі довіреності від 11.05.2021 №436.
За приписами ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
КАС України визначає особливості подання документів з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Так, згідно з ч.ч.8, 9 ст.44 КАС України в редакції від 26.05.2021 року, процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
У порушення наведених вимог КАС України, до позовної заяви не надано доказів її надсилання з додатками листом з описом вкладення на адресу інших учасників справи.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою підприємцем, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У ст.7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік установлено з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2 270,00 грн., отже, сума судового збору за вимогою немайнового характеру становить 908,00 грн.
За змістом ч.3 ст.6 Закону Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У позовній заяві завялено дві вимоги немайнового характеру (про визнання протиправними дій відповідача 1 щодо обчислення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахуванням пільгової вислуги рокі та похідні від них вимоги зобов`язального характеру; про зобов`язання відповідача 2 здійснити нарахування пенсії позивача) та вимогу майнового характеру про зобов`язання відповідача 1 здійснити виплату середнього грошового забезпечення за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 1 479,72 грн.).
Враховуючи наведене, за подання даного позову підлягає сплаті судовий збір в розмірі 2 724,00 грн. (908,00 х 3).
До позовної заяви надано докази сплати судового збору в сумі 908,00 грн.
Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір в сумі 1 816,00 грн.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №910/4518/16 сформулювала правовий висновок, відповідно до якого середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, спрямованим на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій), який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.
У зв`язку з наведеним, слід відхилити посилання позивача на те, що він звільнений від сплати судового збору в частині позовних вимог про виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку на підставі п.1 ч.1.ст.5 Закону України «Про судовий збір».
За правилами ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як слідує з позовної заяви, позивач не погоджується з розрахунком загального страхового стажу для призначення пенсії, визначеним в наказі відповідача 1 №186 о/с від 28.05.2020 (про звільнення зі служби в поліції), у зв`язку з чим заявлено позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача 1 стосовно обчислення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги років позивача.
Тобто, фактично позивач висловлює незгоду з наказом відповідача 1 №186 о/с в частині визначення загального страхового стажу для призначення пенсії.
Позов подано до суду 09.07.2021, а наказ відповідача 1 №186 о/с датований 28.05.2020, що свідчить про те, що даний позов у вказаній частині позовних вимог подано до суду з порушенням місячного строку, визначеного частиною 5 ст.122 КАС України.
При цьому, на підтвердження моменту, з якого позивач дізнався про порушення свого права, можуть бути надані докази на підтвердження дати ознайомлення позивача з наказом відповідача 1 №186 о/с від 28.05.2020.
Крім того, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.12.2020 у справі №240/12017/19 сформулював правові висновки щодо обчислення строку звернення до адміністративного суду в соціальних спорах, та зазначив, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових. З дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.
Позивачем заявлено позовні вимоги до відповідача 2 про зобов`язання здійснити з 02.06.2020 (з дня виникнення права на пенсію) нарахування його пенсії, у розмірі 58% раніше поданого розрахунку грошового забезпечення, виходячи з нового розрахунку вислуги років, з урахуванням пільгової вислуги 04 роки 09 місяців 23 дні, де загальний страховий стаж для нарахування пенсії встановити 33 роки 10 місяців 02 дні.
Як слідує з доводів позивача, викладених у позовній заяві, йому призначено пенсію у червні 2020 року, а отже, отримавши у липні 2020 року пенсію, позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів при визначенні розміру нарахованої та виплаченої пенсії.
Разом з тим, як зазначалось вище, позов подано до суду 09.07.2021, тобто більш ніж через шість місяців від дня, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав.
При цьому, слід врахувати, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому позивачем пропущений строк звернення до суду з позовними вимогами до відповідача 2 за період з 02.06.2020 по 08.01.2021.
Крім того, у постанові судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11.02.2021 у справі №240/532/20, Верховний Суд дійшов до висновку, що строк звернення до суду за вирішенням публічно-правового спору щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні охоплюється спеціальною нормою ч.5 ст.122 КАС України.
При цьому, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 10.06.2021 у справі №580/2857/20 зауважив, що такий строк розпочинається з дати проведення остаточного розрахунку.
У позовній заяві позивачем також заявлені позовні вимоги про виплату середнього грошового забезпечення за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги, при цьому, як слідує з матеріалів позовної заяви остаточний розрахунок з позивачем здійснено 05.06.2020.
Наведене дає підстави для висновку про те, що позов у цій частині подано до суду з порушенням місячного строку звернення до суду, встановленого ч.5 ст.122 КАС України.
Частиною 6 ст.161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивачем заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду не подано.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За вищенаведених обставин позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій, бездіяльності протиправними зобов`язання вчинити дії.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:
1) доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи позовної заяви, а також копій доданих до позовної заяви документів.
2) доказів сплати судового збору в сумі 1 816,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 коп).
3) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску такого строку та наданням доказів їх поважності.
Реквізити для сплати судового збору: "Отримувач коштів ГУК у Зап.обл/м.Зап. Дніпров./22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997; Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA538999980313131206084008512; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу - *; 101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Запорізький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, суд повертає позовну заяву у відповідності до пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.О. Семененко