
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2021 р. Справа№200/7171/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК» про застосування заходів реагування, -
УСТАНОВИВ:
У червні 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі – ГУ ДСНС, позивач) звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК» (далі – ТОВ «Краснолиманський ТЗК», відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи АГЗС Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК», розташованого за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Пушкіна, буд. 58 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Обґрунтовуючи позов Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області посилається на наявність порушень, що створюють безпосередню загрозу життю і здоров`ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей в разі настання надзвичайної ситуації, ускладнюють гасіння пожежі.
Відповідач не надав відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 14 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Відповідно до доручення Прем`єр-міністра України № 10033/1/1-21 від 11.03.2021 ГУ ДСНС у Донецькій області прийнято наказ від 19.05.2021 № 181 «Про здійснення позапланової перевірки» щодо проведення позапланової перевірки за додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки з 21 по 24 травня 2021 року ТОВ «Краснолиманський ТЗК».
На підставі вказаного наказу видано посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 19.05.2021 № 329 щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «Краснолиманський ТЗК» в м. Красний Лиман.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «Краснолиманський ТЗК», за адресою Донецька область, м. Красний Лиман, вул. Пушкіна, буд. 58 вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складений акт від 24.05.2021 року № 228.
Указаним актом установлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), і Правил техногенної безпеки, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 5 листопада 2018 року № 879, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 року за № 1346/32798, а саме:
- Не подана декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (абзац перший частини другої статті 57 КЦЗУ);
- Посадові особи не пройшли навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 16 розділу II ППБУ);
- У приміщенні операторської не вивішена табличка на видному місці із зазначенням прізвища, ім`я, по батькові та посади працівника, відповідального за пожежну безпеку (пункт 5 глави 2 розділу ІІ Наказу № 658 від 24.12.208);
- У приміщенні операторської поряд з телефоном на видимому місці не вивішена табличка з номерами телефонів для виклику аварійно-рятувальних служб (пункт 7 розділу II ППБУ);
- З метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння на підприємстві не створена добровільна пожежна охорона (пункт 12 розділу II ППБУ Пункт 1, глави V, розділу І наказу Міністерства полива та енергетики “Про затвердження Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів “ № 658 від 24.12.2008 року);
- Відсутній акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) по горючим основам облицювання стін та стелі в приміщенні операторської, який підтверджує їх ізоляцію від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу (пункт 1.12 глави 1 розділу IV ППБУ);
- Електророзетки та вимикачі, в приміщенні операторської встановлені на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (пункт 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ);
- Лінії живлення до кондиціонеру у приміщенні операторської не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту (пункт 2.26 глави 2 розділу ІV ППБУ);
- АГЗС не укомплектована набором інструменту з металу, що не утворює іскор (пункт 10.11 розділу IV ППБУ);
- Не розроблений план евакуації під час пожежі людей і матеріальних цінностей (пункт 2 глави 2 розділу II Наказі № 658 від 24.12.2008);
- Підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ не здійснюється відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування (пункт 1.4 глави 1, розділу V ППБУ);
- На об`єкті відсутній журнал обліку вогнегасників (Пункт 3.10, розділу V, ППБУ Пункт 3, розділу 3, Наказу № 25 від 15.01.2018 року);
- Пожежний щит не доукомплектований пожежним інвентарем та сертифікованими вогнегасниками згідно норм належності, а саме: - 3 порошкових вогнегасники з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг; - 1 лопата; - 1 пожежне відро; - 1 сокира; - ноші або возик для перенесення (перевезення) пожежного інвентарю та піску (Пункт 3.11, глави 3, розділу V ППБУ, Пункт 16, додатку 2, Наказ № 658 від 24.12.2008 р);
- На пожежному щиті не вказано його порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (Пункт 3.12, глави 3, розділу V ППБУ);
- Особи які допускаються до роботи на АГЗС, не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та не мають відповідного посвідчення відповідно до вимог пункту 16 Постанови кабінету Міністрів України № 444 від 26.06.2013 року «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (пункт 10 глави 10 розділу ІV ППБУ);
- На об`єкті відсутні плакати, які містять перелік обов`язків водія під час заправлення автотранспорту, а також інструкції та заходи пожежної безпеки (Пункт 10.4, розділу VI, ППБУ Пункт 15, розділу VII наказу № 658 від 24.12.2008 р);
- На об`єкті відсутня жорстка буксирна штанга довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території об`єкту у випадку пожежі (Пункт 11, глави 1, розділу VII наказу № 658 від 24.12.2008 р);
- Резервуари для зберігання зрідженого газу на АГЗС не оснащена 3 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг (Пункт 9 додатку 2 наказу № 658 від 24.12.2008 р);
- Необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння не визначена відповідальним за пожежну безпеку на об`єкті (Пункт 3.8, глава 3 розділ V ППБУ);
- Приміщення операторської на АГЗС не забезпечено двома переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг та 1 вуглекислотним з масою заряду вогнегасної речовини 3 кг (Пункт 3.6, глава 3 розділ V ППБУ Пункт 7 розділу VІ наказу Міністерства внутрішніх справ “Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників” № 25 від 15.01.2018);
- Посадові особи не пройшли підготовку у сфері цивільного захисту відповідно до вимог Постанови кабінету Міністрів України № 819 від 23.10.2013 року «Про затвердження порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією та здійсненням заходів з питань цивільного захисту» (Пункт 8, частини 1 статті 20 КЦЗУ);
- Не створений об`єктовий матеріальний резерв на випадок виникнення та ліквідації аварійних ситуацій відповідно до вимог Постанови кабінету Міністрів України № 775 від 30.09.2015 року «Про затвердження порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій» (Пункт 18, частини 1, статті 20 КЦЗУ, Пункт 3, розділу 3 ПТБ);
- Не проведене обов`язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об`єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежевибухо-небезпечні об`єкті (ПКМУ № 1788 від 16.11.2002 року);
- Відсутня схема оперативного оповіщення, яка розроблюється відповідальною особою і затверджується керівником об`єкту (Пункт 4 глави 2 розділу 5 ПТБ);
- Працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту відповідно до вимог Постанови кабінету Міністрів України №1200 від 19.08.2002 року «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю» (Пункт 2, частини 1, статті 20 КЦЗУ Пункт 4, статті 35 КЦЗУ);
- Не розроблений графік проведення об`єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту з урахуванням вимог техногенної безпеки відповідно до вимог пункту 3, розділу 1 Наказу Міністерства внутрішніх справ № 991 від 28.11.2019 року «Про затвердження порядку організації та проведення спеціальних об`єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту» (Пункт 2, розділу 3, ПТБ Пункт 11, частини 1, статті 20 КЦЗУ);
- З ціллю виявлення джерел небезпеки, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення НС, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій не проведена ідентифікація об`єкту згідно Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів, затверджених наказом МНС України від 23.02.2006 року № 98 (Літ. “ґ” підпункт 2 частини 1 ст. 69 КЦЗУ, Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів затверджено Наказом МНС України від 18.12.2000 року № 338);
- Не забезпечено аварійно-рятувальне обслуговування об`єкту (пункт 12, частини 1, статті 20 КЦЗУ, пункту 2 ПКМУ № 763 від 26.10.2016 року).
Також зазначено, що ризик настання негативних наслідків – пожежа.
Указаний акт перевірки підписано представником відповідача, зауваження до акта не надані.
Відповідно до статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII “Про охорону праці”, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 4 вказаного Закону встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України від 5 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно з ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
За приписами ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Пунктами 1 і 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, передбачено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки.
Зазначене відповідає правовим висновкам Верховного Суду які наведені в постанові від 7 серпня 2019 року у справі №810/1820/18.
Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Крім того, застосування до відповідача заходу реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. Цей захід не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Відповідні висновки наведені в постанові Верховного Суду від 28 лютого 2019 року у справі № 810/2400/18.
Як було встановлено судом, позивачем установлені порушення вимог законодавства при організації роботи відповідача з питань пожежної безпеки, а також у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки, які на думку уповноваженого суб`єкта владних повноважень створюють безпосередню загрозу життю і здоров`ю людей.
Отже наявність порушень відповідачем вимог чинного законодавства України у сфері пожежної безпеки підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, а тому суд дійшов висновку щодо наявності підстав для застосовування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи закладу охорони здоров`я.
Щодо зазначеного в позові клопотання позивача про встановлення в судовому рішенні способу і порядку його виконання, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення в цьому судовому рішенні способу і подяку його виконання, оскільки «повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів» безпосередньо передбачено ст. 70 Кодексу цивільного захисту України і не потребує визначення судом певної відповідальної за виконання рішення суду особи.
З огляду на приписи ч. 2 ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962; 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 175) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК» (ідентифікаційний код: 39108056; 84401, Донецька область, м. Красний Лиман(п), вул. Пушкіна, буд. 58) про застосування заходів реагування – задовольнити повністю.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК» заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи АГЗС Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманський ТЗК», розташованого за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Пушкіна, буд. 58 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Повне рішення суду складено 15 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков