Рішення № 98331975, 14.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
200/6288/20-а
Номер документу
98331975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2021 р. Справа№200/6288/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

01 липня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Донецького обласного військового комісаріату (далі – відповідач 1, Донецький ОВК), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач 2, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий на адресу суду 30 червня 2020 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправними дії Донецького ОВК щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року;

2. зобов`язати Донецький ОВК протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осі» із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії;

3. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з відсоткового значення розміру його пенсії – 85 відсотків суми грошового забезпечення і щодо ігнорування ним рішення Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 щодо зменшення органом Пенсійного фонду України відсоткового показника обмеження пенсій;

4. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, обов`язковому до здійснення у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45;

5. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області протягом десяти днів після отримання нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від Донецького ОВК здійснити перерахунок належної позивачу пенсії з 01 січня 2018 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов`язковим врахуванням при перерахунку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії і при цьому виходячи з максимального відсоткового значення розміру пенсії – 85 відсотків від суми грошового забезпечення позивача;

6. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області направити в установу Ощадного банку України розпорядження про виплату ОСОБА_1 суми недоотриманої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2020 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

06 липня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/6288/20-а; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідачів докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

05 серпня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача 1.

10 серпня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача 2, яке також містило клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Заявлене відповідачем 2 клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягає задоволенню, оскільки категорія та складність справи не вимагають проведення підготовчого провадження для повного та всебічного встановлення обставин справи; щодо розгляду цієї категорії спорів наявна правова позиція Верховного Суду, яка підлягає врахуванню судом першої інстанції.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги вмотивовано протиправністю відмови у наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та в перерахунку пенсії, оскільки з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Крім того, вказує на протиправність перерахунку пенсії, виходячи з 70% суми грошового забезпечення, оскільки частина друга статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначена відповідачем як підстава перерахунку, встановлює максимальний розмір пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення під час її призначення; застосування цієї норми під час перерахунку є неправомірним.

05 серпня 2020 року від Донецького ОВК надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в позові з огляду на те, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, новий порядок перерахунку пенсій не визначено. Отже, відсутні підстави для виготовлення та направлення довідок для перерахунку пенсій до пенсійних органів.

10 серпня 2020 року від ГУ ПФУ в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в позові з підстав, аналогічним тим, що викладені в листі від 11 червня 2020 року. Додатково зауважував, що перерахунок пенсії позивача, в тому числі зменшення розміру його пенсії до 70% суми грошового забезпечення відповідає приписам чинного пенсійного законодавства.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , майор у відставці, є пенсіонером Міністерства оборони України.

З 13 листопада 1997 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі – Постанова № 103), пункт 1 якої зобов`язував перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року […], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби […], що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704.

Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Постанова № 45).

Так, абзац 1 пункту 5 Постанови № 45 в редакції Постанови № 103 передбачав аналогічні складові грошового забезпечення, визначені пунктом 1 Постанови № 103; Додаток 2 до Порядку № 45, в якому міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, викладався в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Відповідно до вищезазначених положень 21 березня 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 07 березня 2018 року № 97072/6/48, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 4 090 грн; оклад за військовим званням – 1 340 грн, надбавка за вислугу років (50%) – 2 715 грн.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Вважаючи, що виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії, позивачем направлено запит до Донецького ОВК щодо підготовки та наданні ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Листом Донецького ОВК від 03 червня 2020 року № 11/647 позивачеві відмовлено у підготовці та наданні довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки вони готуються на підставі списків територіального органу Пенсійного фонду України, який ці списки не направляв. Відмова вмотивована посиланням на Порядок № 45, зазначивши, що іншого порядку законодавство не передбачає.

Одночасно позивачем направлено запит до ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку пенсії з огляду на зміни законодавчого врегулювання.

Листом від 11 червня 2020 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав.

Окремо слід зазначити, що за відомостями протоколу за пенсійною справою 0501005716 (Міноборони) від 21 березня 2018 року пенсія за вислугу років призначена позивачу в розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 34). Цей протокол відображає відомості до проведеного перерахунку.

За протоколами за пенсійною справою 0501005716 (Міноборони) від 21 березня 2018 року пенсія за вислугу років обчислена вже, виходячи з 70% грошового забезпечення (вислуга років 34). Цей протокол відображає відомості після проведеного перерахунку.

При цьому на час призначення пенсії її розмір становив 85% сум грошового забезпечення, про що зазначає позивач.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-ХІІ).

За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].

Ця норма кореспондується з приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі – Постанова № 704).

Але, враховуючи, що лише 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ, яка визначає складові грошового забезпечення.

Частиною першою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Крім Порядку № 45, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок №3-1, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, може бути і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Визначаючи дату, з якого повинен здійснюватись перерахунок, суд керується приписами частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. […].

Відтак, датою проведення перерахунку пенсії є 01 квітня 2019 року (перше числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними дії Донецького ОВК щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2018 року. Вимоги в частині підготовки та надання довідки станом на 01 березня 2018 року задоволенню не підлягають, оскільки підстави для перерахунку пенсії виникли з 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18.

Вказане є підставою для задоволення похідної вимоги.

З метою ефективного захисту прав позивача позовна вимога на підставі частини другої статті 9 КАС України підлягає задоволенню шляхом зобов`язання Донецький ОВК скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2018 року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01 квітня 2019 перерахунку пенсії.

Вимоги в частині зобов`язання складення та надання довідки протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду задоволенню не підлягають з огляду на презумпцію обов`язковості судового рішення.

Позовні вимоги до ГУ ПФУ в Донецькій області, пов`язані з набранням законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, є передчасними, оскільки до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача, а тому в цій частині позову слід відмовити.

При аналізі та застосуванні вищенаведених норм судом враховано правову позицію, викладену у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

Щодо вимог до ГУ ПФУ в Донецькій області, пов`язаних із зменшенням відсоткового показника обмеження пенсії, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 13 цього Закону № 2262-ХІІ регламентовано розміри пенсій за вислугу років, які встановлюються при призначенні цих пенсій; частиною другою – максимальний розмір пенсії.

Так, частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону від 25 березня 1996 року № 103/96-ВР, яка була чинною на час призначення пенсії позивачеві, визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення […].

На підставі цієї норми позивачеві при призначенні пенсії встановлено максимальний розмір пенсії – 85% грошового забезпечення, про що безпосередньо зазначає позивач у позовній заяві, і що підтверджено наявними у справі письмовими доказами.

Наступними законами до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ неодноразово вносились зміни. Внаслідок цих змін змінювався і відсотковий розмір пенсії, яку отримував позивач.

Так, частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону від 27 березня 2014 року № 1166-VII, яка була чинною на день проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року і є чинною на сьогоднішній день, передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), […].

Ця редакція норми застосована відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, здійсненого відповідно до статті 63 «Перерахунок раніше призначених пенсій» Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45), та на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі – постанова № 103).

Проте, слід враховувати, що стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо максимального розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Порядок № 45 і постанова № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, здійсненого відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45 та на підставі постанови № 103, не підлягає застосуванню механізм обчислення розміру пенсії, визначений частиною другою статті 13 указаного Закону, який застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії на підставі постанови № 103 змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

При аналізі та застосуванні наведених норм судом врахована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року та постанові Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18.

Вказане є підставою для задоволення вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з відсоткового значення розміру його пенсії 85 % суми грошового забезпечення; а також про зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 85% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ігнорування ним рішення Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 щодо зменшення органом Пенсійного фонду України відсоткового показника обмеження пенсій задоволенню не підлягають. Належним і достатнім способом захисту є визнання дій в частині відмови в перерахунку пенсії.

Вимога про зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області направити в установу Ощадного банку України розпорядження про виплату ОСОБА_1 суми недоотриманої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2020 року є передчасною, оскільки підстав вважати, що позивачеві не буде виплачено недоотриманої пенсії немає, а тому слід відмовити в її задоволенні.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Докази понесення позивачем судових витрат суду не надані, а тому вони не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Донецького обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код: 08301764, місцезнаходження: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 67), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Донецького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2018 року.

3. Зобов`язати Донецький обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2018 року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення перерахунку пенсії.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з 85% суми грошового забезпечення.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 85% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

6. В іншій частині позовних вимог – відмовити.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 14 липня 2021 року.

Суддя Т.О. Кравченко