Рішення № 98331619, 14.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
160/5566/21
Номер документу
98331619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року Справа № 160/5566/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Агро 4" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Агро 4" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4»;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є платником єдиного податку 4 групи. Вимоги перебування на спрощеній системі оподаткування ним не порушувались. Проте, 06.04.2021 року ТОВ «Гарант-Агро 4» отримано рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області про анулюванні реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 року. Рішення вмотивовано тим, що позивачем порушено п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України, станом на 01.01.2021 згідно ІТС «Податковий блок» в інтегрованій картці платника має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) по Петропавлівському району у розмірі 461,15 грн. Рішення направлено разом з листом від 30.03.2021 року вих.№13579/6/04-36-18-11. Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем порушено норми матеріального права.

Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

13.05.2021 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що ТОВ «Гарант-Агро 4» станом на 01.01.2021 згідно ІТС «Податковий блок» в інтегрованій картці платника має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) по Петропавлівському району у розмірі 461,15 грн. Наведене є підставою для прийняття рішення про анулюванні реєстрації платником єдиного податку 4 групи ТОВ «Гарант-Агро 4» у зв`язку з тим, що підприємством порушено п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України. На підставі цього та у відповідності до вимог діючого законодавства у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відсутні законні підстави для підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи у 2021 році ТОВ «Гарант-Агро 4».

Ухвалою суду від 14 липня 2021 року клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну відповідача по даній справі задоволено. Замінено відповідача у справі Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) правонаступником - Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» (код ЄДРПОУ 33117387; 52723, Дніпропетровська область, село Троїцьке, вулиця 50 років Жовтня, будинок 16) зареєстроване 17.11.2014 про що внесено запис №12131020000000022.

Відповідно до витягу №180425400002 від 18.06.2018р. ТОВ «Гарант-Агро 4» є платником податку на додану вартість з 28.02.2005 року.

Згідно довідки ГУ ДПС у Дніпропетровській області №44624/10/04-36-54-30 від 06.05.2020р., ТОВ «Гарант-Агро 4», відповідно до вимог п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України від 02.12.2010р. №2755, у 2020 ТОВ «Гарант-Агро 4» зареєстроване в Західно-Донбаському управлінні Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як платник єдиного податку ІV групи.

Згідно квитанції №2 від 21.12.2020 року податкову декларацію з податку на додану вартість (звітна листопад 2020) доставлено до ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Петропавлівський район), пакет прийнято, реєстраційний №9339654329.

Відповідно до квитанції №2 від 19.02.2021 року, до ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Петропавлівський район) доставлено податкову декларацію платника єдиного податку 4 групи за 2021 рік.

Також ТОВ «Гарант-Агро 4» надано ГУ ДПС у Дніпропетровській області: розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік, відомості про наявність земельних ділянок.

Листом від 30.03.2021 року №13579/6/04-36-18-11 ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлено керівника ТОВ «Гарант-Агро 4», що ГУ ДПС у Дніпропетровській області розглянуло документи надані ТОВ «Гарант-Агро 4» щодо підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році. Вказано, що ТОВ «Гарант-Агро 4» станом на 01.01.2021 згідно ІТС «Податковий блок» в інтегрованій картці платника має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) по Петропавлівському району (код класифікації бюджету 14010100) у розмірі 461,15 грн. Наведене вище є підставою для прийняття рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи ТОВ «Гарант-Агро 4» у зв`язку з тим, що підприємством порушено п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Кодексу. На підставі викладеного та у відповідності до вимог діючого законодавства у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відсутні законні підстави для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році ТОВ «Гарант-Агро 4». Також вказано, що вищезазначена звітність, подана ТОВ «Гарант-Агро 4» (код 33117387) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не визнана як податкова та їй присвоєно статус «Історія подання».

До даного листа від 30.03.2021 року №13579/6/04-36-18-11, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було додано рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021.

В даному рішенні зазначено, що ТОВ «Гарант-Агро 4» станом на 01.01.2021 згідно ІТС «Податковий блок» в інтегрованій картці платника має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) по Петропавлівському району (код класифікації бюджету 14010100) у розмірі 461,15 грн. Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з порушенням ТОВ «Гарант-Агро 4» п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Кодексу, приймається рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи ТОВ «Гарант-Агро 4» (код 33117387) з 01.01.2021 року.

Не погодившись з рішенням про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Відповідно до Закону України від 28.12.2014 року № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).

Відповідно до пункту 291.2 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п.297.1 ст.297 ПК України, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статті 291 ПК України встановлено, що юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: 1) перша група; 2) друга група; 3) третя група; 4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники: юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Аналіз наведених норм свідчить, що до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Водночас пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу;

Відповідно до п. 299.1, п. 299.2 ст. 299 ПК України, реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (п. 299.10 ст. 299 ПК України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (п. 291.5-1 ст. 291 ПК України).

Відповідно до п. 299.10. ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків- і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;

4)якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Згідно з абз. 2 п. 299.11 ст. 299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Суд зазначає, що ПК України передбачений порядок реєстрації або анулювання реєстрації платників єдиного податку.

Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Однак, відповідач прийняв рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 ТОВ «Гарант-Агро 4» без проведення виїзної документальної перевірки, лише використавши податкову інформацію з ІТС «Податковий блок», та направивши його позивачу листом від 30.03.2021 р. №13579/6/04-36-18-11.

Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Отже, контролюючим органом повинна бути:

1) проведена документальна перевірка платника податків;

2) прийняття рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Суд зазначає, що для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги передбачені Податковим кодексом України.

Суд вважає необґрунтованими доводи контролюючого органу про наявність податкового боргу, як підставу для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи з посиланням на норми підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України, оскільки ці норми встановлюють умови за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно прийняв рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 ТОВ «Гарант-Агро 4», а отже зазначене рішення є протиправним та належить до скасування.

Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне позовну вимогу про зобов`язання Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області відновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2021 року, задовольнити.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №659 від 09.04.2021 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено повністю, сплачений судовий збір за в сумі 2270,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» (код ЄДРПОУ 33117387).

Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17-а, м.Дніпро, 49005; код ЄДРПОУ ВП 44118658) відновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» (вул.50 років Жовтня, буд.16, с.Троїцьке, Петропавлівський район, Дніпропетровська область, 52723; код ЄДРПОУ 33117387) як платника єдиного податку четвертої групи, з 01 січня 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17-а, м.Дніпро, 49005; код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант-Агро 4» (вул.50 років Жовтня, буд.16, с.Троїцьке, Петропавлівський район, Дніпропетровська область, 52723; код ЄДРПОУ 33117387) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко