Рішення № 98331413, 08.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
160/6968/21
Номер документу
98331413
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року Справа № 160/6968/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняБороди І.В. за участі: представника позивача представника відповідача Александрової І.І. Сидорова Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

29 квітня 2021 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", в якій просить: стягнути з публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік у розмірі 99 275 850,80 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідач перебуває на обліку у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, однак за не працевлаштування 434 осіб з інвалідністю, у відповідності до вимог статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинен сплатити адміністративно-господарську санкцію у розмірі 99 275 850,80 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

25 травня 2021 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву вх.№42374/21, в якому останній просить залишити адміністративний позов без задоволення у зв`язку із наступним.

26 лютого 2020 року відповідач подавав до Фонду соціального захисту інвалідів звіт про наявність та працевлаштування інвалідів за 2020 рік за формою №10-ПІ, в якому зазначив, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві становила 19469 осіб, з них кількість штатних працівників - осіб з інвалідністю 345 особи, кількість осіб з інвалідністю штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» - 779 особа, середньорічна заробітна плата штатного працівника 228746,20 грн.. сума адміністративно-господарських санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 0.

Публічним акціонерним товариством "АрселорМіттал Кривий Ріг" видано наказ від 11.05.2004 року №341 «Про проведення атестації та організації робочих місць інвалідів», а також було розроблене Типове положення про організацію праці на робочому місці інваліда від 06.07.2004 року.

Згідно з наказом №1055 від 30.12.2005 року «Про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на комбінаті» на підприємстві було додатково створено 1500 робочих місць для працевлаштування інвалідів. На виконання вказаного наказу було видано розпорядження №71 від 16.02.2006 року «Про організацію працевлаштування інвалідів».

Зазначено, що на підприємстві працюють робітники, визнані медико-соціальною експертною комісією особами з інвалідністю, і які можуть виконувати роботи в умовах звичайного виробництва. Особи з інвалідністю виконують роботу і прийняті або переведені на ті робочі місця, які відповідають рекомендаціям МСЕК та індивідуальним програмам реабілітації.

З огляду на вищевикладене представник відповідача вважає, що підприємством у повному обсязі виконано покладений на нього обов`язок щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, дoтpимано існуючі правила здійснення господарської діяльності щодо забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю та вжито всіх можливих заходів, спрямованих на забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю на власне підприємство, тобто, відсутні підстави для застосування до відповідача адміністративного-господарських санкцій.

У судовому засіданні 27 травня 2021 року представником позивача надано відповідь на відзив на позовну заяву, в якій представник позивача підтримав доводи, що були викладені у позовній заяві, та зазначив, що сума адміністративного-господарських санкцій у розмірі 99 275 850, 80 грн., враховуючи норму ч.4. ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", повинна бути сплачена відповідачем до 15 квітня 2021 року.

10 червня 2021 року на адресу суду представником відповідача на підтвердження власної правової позиції щодо необґрунтованості та безпідставності позовних вимог позивача надано заперечення на відповідь на відзив, де зазначено наступне.

Протягом 2020 року публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» надавало Криворізькому міському центру зайнятості звіти про наявність вакансій, складені за формою №3-ПН, в яких зазначено потребу в працівниках-особах з інвалідністю, а також повідомляло Криворізький міський центр зайнятості про наявність актуальних вакантних робочих місць, у тому числі для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Щодо вакансій для працевлаштування інвалідів, які були утворені раніше, у попередніх періодах звітність за формою №3-ПН не подається. Іншого способу інформування про наявність вакансій для інвалідів чинним законодавством не передбачено, а тому відповідач інформував центр зайнятості протягом 2020 року у довільній формі та систематично.

Окрім того, представник відповідача запевнив, що упродовж 2020 року Криворізьким міськрайонним центром зайнятості на подані вакансії на підприємство було направлено 7 осіб з інвалідністю, які були працевлаштовані з 14 лютого 2020 року по 25 листопада 2020 року на посадах: комірник - 1 особа з інвалідністю та підсобний робітник - 6 осіб з інвалідністю.

Останнє судове засіданні у справі відбулось 08 липня 2021 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, адміністративний позов просила задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, підтримавши доводи викладені у відзиві та запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року №875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ).

Згідно з частиною другою статті 17 Закону №875-ХІІ підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Частинами першою, другою статті 19 Закону №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до норм статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону №875-ХІІ забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, обов`язок пошуку підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, відповідно до абзацу 3 статті 18-1 Закону №875-ХІІ покладено на державну службу зайнятості.

Відповідно до частини третьої статті 17 Закону №875-ХІІ, відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров`я перешкоджає виконанню професійних обов`язків, загрожує здоров`ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров`я осіб з інвалідністю.

Пунктом 4 частини 3 статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що роботодавці зобов`язані, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Згідно пункту 2.1 Розділу 2 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії (й).

Процедура подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 Порядку, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Таким чином, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналіз зазначених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком самостійно підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Так, згідно з поданим відповідачем 26 лютого 2021 р. звітом за формою №10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік» середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 19469 осіб, кількість штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 779 осіб, кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 345.

Також матеріалами справи підтверджується, що на протязі 2020 року публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" систематично надавало до Криворізького міського центру зайнятості звіти про наявність вільних робочих місць за формою 3-ПН, в яких були заявлені вакантні посади для працівників, яким встановлено інвалідність та письмове підтвердження щодо актуальності заявлених вакансій.

Надані відповідачем до Криворізького міськрайонного центру зайнятості форми №3-ПН вих. №05-14 від 10.01.2020 р., №05-50 від 21.01.2020 р., №05-104 від 30.01.2020 р., №05-206 від 24.02.2020 р. та №05-240 від 04.03.2020 р., №05-256 від 12.03.2020 р., №05-725 від 16.07.2020 р., №05-870 від 29.07.2020 р., №05-936 від 14.08.2020 р., №05-972 від 28.08.2020 р., №05-1027 від 10.09.2020 р., №05-1015 від 30.09.2020 р., №05-1185 від 19.10.2020 р., №05-1277 від 05.11.2020 р., №05-1311 від 17.11.2020 р., №05-1351 від 07.12.2020 р., №05-1388 від 18.12.2020 р., №05-1440 від 30.12.2020 р. подавалися з причин наявності вакантних посад для виконання нормативу з працевлаштування інвалідів.

Щодо вакансій для працевлаштування інвалідів, які були утворені раніше, у попередніх періодах, звітність за формою №3-ПН не подається. Іншого способу інформування про наявність вакансій для інвалідів чинним законодавством не передбачено, а тому відповідач інформував центр зайнятості протягом 2020 року у довільній формі та систематично.

При цьому, інформування центру зайнятості про актуальні вакансії для інвалідів підтверджує той факт, що кількість вказаних в них вакансій для працевлаштування інвалідів з`явилися та існували протягом 2020 року на підприємстві відповідача. Оскільки не було необхідної кількості осіб з інвалідністю, які б бажали на них працевлаштуватися, то вони залишались вакантними у подальшому.

Упродовж 2020 року Криворізьким міськрайонним центром зайнятості на подані вакансії на підприємство було направлено 7 осіб з інвалідністю, які були працевлаштовані з 14 лютого 2020 року по 25 листопада 2020 року на посадах: комірник - 1 особа з інвалідністю та підсобний робітник - 6 осіб з інвалідністю.

Також, приймаючи рішення по справі, суд враховує ту обставину, що окрім звітів №3-ПН та звіту за формою 10-ПІ, публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" також надсилало на адресу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної ради міста Кривого Рогу повідомлення про можливість працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджується листами: вх.№05-138 від 06.02.2020 року, №05-239 від 03.03.2020 року, №05-596 від 16.06.2020 року, №05-917 від 10.08.2020 року, №05-1006 від 08.09.2020 року, №05-1162 від 13.10.2020 року, №05-1294 від 11.11.2020 року.

Публічним акціонерним товариством "АрселорМіттал Кривий Ріг" видано наказ від 11.05.2004 року №341 «Про проведення атестації та організації робочих місць інвалідів», а також було розроблене Типове положення про організацію праці на робочому місці інваліда від 06.07.2004 року.

Згідно з наказом №1055 від 30.12.2005 року «Про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на комбінаті» на підприємстві було додатково створено 1500 робочих місць для працевлаштування інвалідів. На виконання вказаного наказу було видано розпорядження №71 від 16.02.2006 року «Про організацію працевлаштування інвалідів».

Таким чином, на підприємстві працюють робітники, визнані медико-соціальною експертною комісією особами з інвалідністю, і які можуть виконувати роботи в умовах звичайного виробництва. Особи з інвалідністю виконують роботу і прийняті або переведені на ті робочі місця, які відповідають рекомендаціям МСЕК та індивідуальним програмам реабілітації.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб`єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

Суд вважає, що відповідачем було вчинено усіх залежних від нього заходів для виконання нормативу з працевлаштування інвалідів, а тому в його діях відсутня вина у тому, що на підприємстві за 2020 рік не було виконано норматив по працевлаштуванню інвалідів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 липня 2021 року.

Суддя В.М. Олійник