
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2021 року Справа № 160/93/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
04.01.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку її пенсії із заробітної плати за 12 місяців роботи у зоні відчуження та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату її пенсії із заробітної плати за 12 місяців роботи у зоні відчуження за період з 16 жовтня 1988 року (враховувати як за повний місяць) по 30 жовтня 1989 року, відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 24.06.2020 року (дати подачі заяви про перерахунок пенсії).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 24.06.2020 року вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за 12 місяців роботи в зоні відчуження за період з 16.10.1988 (врахувати яка за повний місяць) по 30.10.1989 року, обчисливши розмір пенсії за ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, відповідачем відмовлено в проведені такого перерахунку згідно відповіді від 30.06.2020 № 11957-12639/Б-03/8-0400/20, в якій не наданого її обґрунтування, а також не вирішено питання щодо проведення перерахунку. При цьому, у листі зазначено, що з 01.01.2006 року пенсії перераховано, виходячи із заробітку за 60 календарних місяців. Взято для обчислення пенсії період з 01.09.1984 року по 30.11.1989 року (за 60 місяців), тому згідно чинного законодавства, провести перерахунок пенсії від заробітку за травень 1986 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач, не погоджуючись з відмовою відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/93/21. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
05.04.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надано відзив на позовну заяву в якому зазначено, що законодавчо визначено, що саме пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатись із заробітку, одержаного за будь-які 12 місяців роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків. Враховуючи наведене, просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , з 25.06.2003 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, як потерпіла внаслідок ЧАЕС за списком №1.
24.06.2020 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила перерахувати її пенсію з заробітної плати за 12 місяців роботи у зоні відчуження за період з 16.10.1988 року (врахувати, як за повний місяць) по 30.10.1989 року, згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 30.06.2020 року за № 11957-12639/Б-03/8-0400/20 відділом з питань перерахунків пенсій №13 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення позивача повідомлено, з 25.06.2003 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС за Списком № 1, розрахунок якої проведено із середньомісячного заробітку, визначеного відповідно до ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 24 останніх календарних місяці за період з 01.06.2001 по 31.05.2003. З 01.01.2006 року пенсія була перерахована виходячи із заробітної плати за 60 календарних місяців з 01.11.1989 по 31.01.1993 та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". За даними пенсійної справи, розмір пенсії обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 29.02.2020 року, що складає 82 роки 1 місяць 26 днів (в т.ч. за Списком № 1 додатково зараховано 31 рік). Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.10.1987 року по 31.03.1993 роки та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 28.02.2014 рік. Законодавчо визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися із заробітку, одержаного за будь-які 12 місяців роботи в зоні відчуження у 1986-1990 рр. у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Позивач вважає таку відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії протиправною, що й стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону
В свою чергу, статтею 57 Закону № 796-XII встановлено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
З аналізу наведених норм права суд дійшов висновку, що особі надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначена вище позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 року у справі № 754/12072/14-а, та Верховним Судом у постанові від 25.09.2018 року у справі № 185/3101/17 (2-а/185/253/17), яка в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України має враховуватись судом під час вибору та застосування норм права.
Суд звертає увагу, що відповідно до посвідчення, серії НОМЕР_1 від 01.11.1992 року, ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесена до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає підстави для висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В силу вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області оформлене листом від 30.06.2020 року № 11957-12639/Б-03/8-0400/20, яким фактично відмовлено в перерахунку пенсії позивачеві не відповідає зазначеним вимогам, оскільки воно необґрунтоване, прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) і належним захистом порушеного права буде, в даному випадку, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях позивачів - громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, відповідно вона звільнена від сплати судового збору. Оскільки позивачем не надано доказів понесення нею інших судових витрат, будь-які судові витрати стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за 12 місяців роботи у зоні відчуження.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська