
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року Справа № 160/10770/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
за участі секретаря судового засідання: Молоданова М.Ю.,
представника позивача: Вороніна В.В.,
представника відповідача: Похило І.І.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
ВСТАНОВИВ:
08 вересня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати незаконною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) №Ю-434704-53 від 12.06.2020 року, якою встановлено суму заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» (код ЄДРПОУ 24445557) зі сплати єдиного внеску у розмірі 187144,67 грн.
В обґрунтування пред`явленого позову зазначається, що 22.07.2020 року позивачем отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-434704-53 від 12.06.2020 року на суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ, єдиний внесок) у розмірі 187144,67грн. Позивач не погоджується з вказаною вимогою, оскільки остання винесена всупереч приписам п.4 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449, оскільки відповідачем не була проведена відповідна документальна перевірка, на підставі акта якої і могло бути сформовано вимогу зі сплати ЄСВ, проте спірна вимога складена виключно на підставі даних інформаційної системи податкового органу, тобто не у спосіб, передбачений законом. Також позивачем зазначено, що останнім за період грудень 2019 року – червень 2020 року було задекларовано нарахування єдиного соціального внеску на загальну суму 385445,84грн. і з січня по теперішній час сплачено ЄСВ у розмірі 366790,66грн. Відтак, недоїмка, яка могла виникнути у позивача у зв`язку з несплатою соціального внеску, могла становити 18655,18грн., що є сумою набагато меншою, ніж встановлена спірною вимогою. Таким чином, на думку позивача, відповідачем протиправно завищено заборгованість позивача з ЄСВ у спірній вимозі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» про поновлення процесуального строку звернення до суду задоволено та поновлено позивачу строк звернення з позовом до адміністративного суду, а також прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/10770/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), призначено цю справу до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 13 жовтня 2020 року об 11:00год., а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того вищезазначеною ухвалою суду витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області детальний розрахунок суми боргу (недоїмки), визначеної у вимозі № Ю-434704-53 від 12.06.2020 року, із зазначенням за який період та на якій підставі нарахована така заборгованість і в якій сумі.
02.10.2020 року на електронну адресу суду, з наступним наданням оригіналу до канцелярії суду 06.10.2020 року, надійшов відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на позовну заяву з витребуваними ухвалою суду від 14.09.2020 року доказами.
У поданому відзиві відповідач пред`явлений позов не визнав та просив відмовити у задоволені позову ТОВ «Універсал-Центр» у повному обсязі, посилаючись на те, що згідно з даними інформаційної системи контролюючого органу та інтегрованої картки платника ЄСВ ТОВ «Універсал-Центр» станом на 21.01.2019р. у останнього виникла недоїмка у розмірі 52893,86грн., тому в подальшому відповідно до приписів п.6.8 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449 (далі – Інструкція №449), за рахунок коштів, які надходили від позивача, здійснювалося погашення цієї недоїмки, але несвоєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого позивачу в автоматичному режимі нараховувалися штрафні санкції та пеня за порушення строків сплати самостійно визначених зобов`язань, а також систематично обліковувалась недоїмка, яка станом на 31.05.2020р. склала 187144,67грн., тому саме на цю суму недоїмки і виставлено спірну вимогу про сплату недоїмки. При цьому, відповідно до п.4 розділу VІ Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) може бути сформована не лише на підставі актів документальних перевірок, а й на підставі облікових даних з інформаційної системи фіскального органу. Отже, на думку відповідача, спірна вимога є законною та скасуванню не підлягає.
Представник позивача в підготовче судове засідання 13.10.2020р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте 13.10.2020 року до канцелярії суду від нього надійшла заява про відкладення розгляду справи, у зв`язку із неотриманням відзиву на позов.
Представник відповідача в підготовче судове засідання 13.10.2020р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Підготовче судове засідання відкладено на 11 листопада 2020 року на 10:30 год.
04.11.2020 року до суду від ТОВ «Універсал-Центр» надійшла відповідь на відзив,в якій позивач наголошував, що відповідачем протиправно завищено заборгованість позивача з ЄСВ у спірній вимозі, а надані ним докази на підтвердження наявності такої заборгованості фактично її виникнення не підтверджують, оскільки з наданого контролюючим органом витягу з інтегрованої картки платника за 2019-2020р.р. не можливо встановити дату виникнення заборгованості по сплаті зобов`язань з ЄСВ, а, навпаки, слідує, що у підприємства станом на січень 2020 року була переплата, а сума недоїмки дорівнювала нулю. Отже, з огляду на приписи п.п.60.1.1 п.60.1 ст.60 ПК України податкова вимога має бути відкликана у зв`язку із самостійним погашенням платником або органом стягнення податкового боргу. Таким чином, позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача в підготовче судове засідання 11.11.2020р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте 11.11.2020 року на електронну адресу суду від нього надійшла заява про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю бути присутнім на засіданні через зайнятість у іншому судовому процесі.
11.11.2020 року до канцелярії суду від представника відповідача надійшла заява, в якій останній просив провести підготовче судове засідання 11.11.2020 року в порядку письмового провадження та розпочати розгляд справи по суті у наступному судовому засіданні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу №160/10770/20 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 02 грудня 2020 року о 13:00год.
Відповідно до довідки секретаря судового засідання Молоданова М.Ю. від 02.12.2020р. №587 справа №160/10770/20 знята з розгляду 02 грудня 2020 року у зв`язку із перебуванням судді Турової О.М. з 01.12.2020 року по 04.12.2020 року, включно, у щорічній відпустці.
При цьому, відповідно до довідок начальника відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2020 року №236 та від 08 грудня 2020 року №240 з 01.12.2020 року по 04.12.2020 року, включно, та з 07.12.2020 року по 11.12.2020 року, включно, суддя Турова О.М. перебувала у щорічній відпустці.
Наступне судове засідання у справі призначено на 29 грудня 2020 року о 10:30год.
У судовому засіданні 29.12.2020р. представник позивача підтримав пред`явлений позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені в ньому та у відповіді на відзив доводи, просив повністю задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні 29.12.2020р. пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» (код ЄДРПОУ 24445557) перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Дніпропетровській області та є платником ЄСВ.
На підставі облікових даних з інформаційної системи фіскального органу, згідно з якими у позивача наявна недоїмка з ЄСВ, контролюючим органом винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-434704-53 від 12.06.2020 року, згідно з якою у ТОВ «Універсал-Центр» станом на 31.05.2021р.наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 187144,67грн.
Не погоджуючись з вказаною вимогою про сплату боргу (недоїмки), позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п.п.1,2,4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
База нарахування єдиного внеску визначається статтею 7 Закону №2464-VI.
Абзацом першим частини 5 статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Відповідно од абз.1 ч.7 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Абзацами 1 та 2 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з ч.11 ст.9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За приписами ч.12 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 2 статті 25 Закону №2464-VI встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464-VI, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою у розумінні приписів п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, та стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону №2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з абз.1, 3 ч.4 ст.25 Закону №2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Абзацами 4 та 5 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Частиною 6 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналогічні положення закріплено у п.6.8 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449 (далі – Інструкція №449), згідно з яким, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Крім того, ч.11 ст.25 Закону №2464-VI передбачено підстави та розміри штрафних санкцій, які можуть застосовуватися податковим органом до платника єдиного внеску, в тому числі і за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.12 ст.25 Закону №2464-VI); за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску (п.3 ч.12 ст.25 Закону №2464-VI) тощо.
Згідно з ч.13 ст.25 Закону №2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до податкового органу або позову до суду.
За приписами ч.14 ст.25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення податковим органом вищого рівня, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов`язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Абзацом 4 частини 15 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов`язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Відповідно до ч.16 ст.25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до наявного в них витягу з інтегрованої картки платника (далі – ІКП) ЄСВ ТОВ «Універсал-Центр» у останнього станом на 31.05.2020р. обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на суму 187144,67грн. (а.с.81-90).
Також з вказаного витягу з ІКП ТОВ «Універсал-Центр» судом встановлено, що з 21.01.2019 року у позивача виникла недоїмка з ЄСВ у розмірі 52893,86грн. (нарахування єдиного внеску на документ №9306873027 від 17.01.2019р.), яка в подальшому протягом 2019 року змінювалася – зростала і погашалася, навіть з 07 березня 2019 року була переплата до 12.09.2019р., а з 12.09.2019р. знову виник борг з ЄСВ на суму 6830,77грн. через несплату позивачем штрафних санкцій за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску №0121195354 від 03.07.2019р., який (борг) в подальшому був збільшений з урахуванням нарахованої на нього пені, та протягом 2019 року то зростав, то погашався, зважаючи в тому числі і на самостійне нарахування підприємством зобов`язань зі сплати ЄСВ, і на 31.12.2019р. та на 01.01.2020р. недоїмка склала позивача 22264,76грн.
Разом з цим вказана недоїмка була погашена позивачем 20.01.2020р., про що є відповідна відмітка в ІКП і з цієї дати у підприємства навіть виникла переплата на суму 5235,24грн., яка цієї ж дати була зменшена на суму самостійно нарахованого позивачем до сплати єдиного внеску відповідно до звіту №9331324875 від 17.01.2020р., тому у останнього фактично з 20.01.2020р. знову утворилася недоїмка на суму 30764,76грн.
Крім того, судом встановлено, що 18.12.2019р. контролюючим органом було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску №0185065340 і у зв`язку із несплатою ТОВ «Універсал-Центр» визначених цим рішенням штрафних санкцій з 24.01.2020р. сума заборгованості підприємства з ЄСВ зросла до 33801,81грн.
Як слідує з ІКП ТОВ «Універсал-Центр», в подальшому протягом 2020 року сума заборгованості з ЄСВ лише зростала через нарахування пені на непогашену кожного місяця суму недоїмки з ЄСВ, що підтверджується інформацією з витягу інтегрованої картки платника у ТОВ «Універсал-Центр», і станом на 31.05.2020р. склала - 187144,67грн.
Дійсно, підприємством протягом 2019-2020р.р. здійснювалася сплата єдиного внеску, проте, з урахуванням вимог ч.6 ст.25 Закону №2464-VI та п.6.8 Інструкції №449, зарахування цих коштів здійснено на погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Вказані вище обставини спростовують доводи позивача про те, що недоїмка, яка могла у нього виникнути у зв`язку із несплатою ЄСВ, могла становити лише 18655,18грн., оскільки ним самостійно задекларовано нарахування єдиного внеску за період грудень 2019 року – червень 2020 року на загальну суму 385445,84грн. і з січня 2020 року по теперішній час сплачено ЄСВ у розмірі 366790,66грн., позаяк позивачем не враховано, що, по-перше, станом на час визначення боргу спірною вимого (31.05.2020р.) ним самостійно було сплачено ЄСВ на суму 155938,44грн., що підтверджується наданими ним платіжними дорученнями, а, по-друге, окрім самостійних нарахувань ЄСВ мало місце і застосування до нього штрафних санкцій, а також нарахування пені за несвоєчасну та неповну сплату зобов`язань з єдиного внеску, а сплачені ним суми зараховувалися на погашення боргу у порядку календарної черговості, внаслідок чого виникала нова несвоєчасна сплата ЄСВ, що тягнуло за собою накладення нових штрафів та донарахування пені.
При цьому, представник позивача у судовому засіданні підтвердив, що рішення про застосування штрафних санкцій до ТОВ «Універсал-Центр» останнім не оскаржувалися.
Таким чином, наданими відповідачем доказами підтверджено наявність у ТОВ «Універсал-Центр» заборгованості з ЄСВ станом на 31.05.2020р. у сумі 187144,67грн., на яку і сформовано спірну вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-434704-53 від 12.06.2020 року.
Щодо порядку стягнення заборгованості з платників єдиного внеску, формування, оформлення та надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, то він регулюється розділом VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 20.04.2015 року №449 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 травня 2015 року за № 508/26953) (далі - Інструкція №449).
Так, відповідно до пунктів 2-4 розділу VI Інструкції №449 у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції(для платника юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника фізичної особи). При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), 2 частина порядковий номер, 3 частина літера «У» (узгоджена вимога). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Судом встановлено, що оскаржувану вимогу сформовано та надіслано позивачу на підставі облікових даних інформаційної системи контролюючого органу, як платнику внеску (юридичній особі), який на кінець календарного місяця має борг зі сплати єдиного внеску на суму, що перевищує 10 гривень.
Доводи позивача відносно того, що вимога про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ має формуватися виключно на підставі актів документальних перевірок платника є безпідставними та необґрунтованими та прямо спростовуються вищенаведеними приписами п.4 розділу VІ Інструкції №449, згідно з якими вимога про сплату боргу (недоїмки) може бути сформована не лише на підставі актів документальних перевірок, а й на підставі облікових даних з інформаційної системи фіскального органу, що й мало місце у даному випадку.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що відповідач, надсилаючи позивачеві вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-434704-53 від 12.06.2020 року, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а вказана вимога є законною та обґрунтованою, отже, позовні вимоги про визнання цієї вимоги протиправною та про її скасування задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, відповідно до статті 139 КАС України не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсал-Центр» (код ЄДРПОУ 24445557, місцезнаходження: вул. Теплична, буд.27, смт Слобожанське, Дніпропетровська область, 52005) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 11 січня 2021 року.
Суддя: О.М. Турова