
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2021 року
м. Черкаси справа № 925/445/21
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., із секретарем судового засідання Дяченко Т.В., за участю представників: за участю представників: позивача – Махаринець В.І. за довіреністю, відповідача – Філіпова О.О. за посадою, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі Черкаської міської філії публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” до Державного начального закладу “Черкаський професійний автодорожній ліцей” про стягнення 411363,95 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство “Черкасиобленерго” в особі Черкаської міської філії публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача 411 363,95 грн. недорахованої електричної енергії згідно акту про порушення від 14.02.2020 №000051.
Позивач обґрунтував заявлені вимоги тим, що 14.02.2020 представниками Черкаського міського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», здійснюючи перевірку електропостачання об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 , (споживач Державний навчальний заклад «Черкаський професійний автодорожній ліцей») було виявлено порушення цілісності пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на обліковому комутаційному апараті (двері шафи В.Р.).
Позивач зазначив, що 10.10.2020 він направив відповідачу Протокол № 160 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 01.10.2020, розрахунок та рахунок на суму 411363,95грн. недорахованої електричної енергії , які Споживач отримав 27 жовтня 2020 року. Проте, станом на час звернення позивача до суду зазначена сума відповідачем позивачу не перерахована.
Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
05.05.2021 від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач повідомив, що не заперечує у позові факту аварійного ремонту, але вважає вимоги позивача такими, що не можуть бути задоволені посилаючись на те, між сторонами спору не діють договірні умови договору про постачання електроенергії від 28.01.2011 № 318, який надав позивач до суду, оскільки цей договір припинив свою дію 02.01.2019.
Відповідач вказує на те, що згідно пункту 8.2.6 ПРРЕЕ Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, а розглянутий позивачем через 229 календарних днів.
Відповідач зазначив, що позивач, посилаючись на Акт про порушення № 000051 від 14.02.2020 та протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 01.10.2020 № 160, не визначився чітко щодо порушення, яке саме вчинив відповідач - зрив або відсутність пломби, чи порушення цілісності пломбувального матеріалу.
На думку відповідача, позивач фактично встановив одне порушення, а вчинив дії із застосування оперативно - господарських санкцій за інше порушення, що є порушенням встановленого порядку.
Відповідач вважає, що Акт про порушення має містити назву пломбувального матеріалу - (дріт, кордова нитка тощо), але Акт про порушення такого визначення не містить.
Також, відповідач вказує, що у позивача відсутній Акт про пломбування, тобто такий Акт, складний сторонами до введення у дію ККОЕЕ, не має юридичної сили.
Відповідач зауважив, що позивач не направив пломбу та пломбувальний матеріал на експертизу та не мав підстав для застосування норм ПРРЕЕ і визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
Відповідач вважає, що позивач порушив пункт 6.5.1. ПРРЕЕ, не здійснивши з 02.01.2019 жодної контрольної перевірки, порушив терміни, та не мав права застосовувати відповідні норми ПРРЕЕ, а також повідомив, що позивачем не надано доказів про належне повідомлення відповідача про час, місце і дату засідання комісії.
08.06.2021 від позивача надійшла до суду письмова відповідь на відзив відповідача, в якій позивач заперечував проти доводів відповідача, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними.
11.06.2021 відповідач подав до суду письмове заперечення на відповідь на відзив, в якому не погодився із позицією позивача вважаючи, що позов не може бути задоволеним.
17.06.2021 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на заперечення відповідача, в якому позивач вважає твердження відповідача необґрунтованими і такими, що не відповідають чинному законодавству.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні цих вимог повністю.
Суд, вислухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі-Закон), відповідно до положень якого з 1 січня 2019 року ПАТ «Черкасиобленерго» здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права і обов`язки Оператора системи розподілу.
Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 Операторів систем розподілу (далі - ОСР) було зобов`язано укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем (споживачем) було підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 02 січня 2019 р.
Згідно п. 1.1. цього Договору, цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.
Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між оператором системи розподілу (ПАТ "Черкасиобленерго") та користувачами системи розподілу є Кодекс системи розподілу (далі - КСР), затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 та Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Відповідно до вимог п.5.5.1. ККОЕЕ, Власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішньою середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених \ місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії. який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеному ПРРЕЕ. (п. 8.2.4 ПРРЕЕ).
Згідно п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення.
Судом встановлено, що Черкаський міський РЕМ з 01.01.2021 змінив назву на Черкаську міську філію ПАТ «Черкасиобленерго».
14.02.2020 представниками позивача в ході перевірки електропостачання об`єкту у відповідача за адресою: м. Черкаси, вул. О.Панченка було виявлено порушення цілісності пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на обліковому комутаційному апараті (двері шафи В.Р.).
Про зазначене порушення був оформлений Акт № 000051 від 14 лютого 2020 року в двох примірниках з додатками, один з яких наданий особі, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) Споживача.
За умовами п.2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Розгляд вказаного Акту по порушення ПРРЕЕ було призначено на 19 березня 2020 р.
19.03.2020 Акт про порушення № 000051 від 14.02.2020 не був розглянутий комісією позивача у зв`язку з неповною інформацією та неявкою представників відповідача.
Відсутність відповідача підтверджується протоколом комісії з розгляду актів про порушення № 96 від 19.03.2020.
Повторний розгляд Акту про порушення № 000051 від 14.02.2020 (далі - Акт) був назначений на 09.04.2020.
07 квітня 2020 р. позивач листом за № 1611 повідомив відповідача про те що, повторний розгляд 09.04.2020 Акту не відбудеться через введений в країні загальнодержавний карантин.
09 вересня 2020 р. позивач відповідачу направив письмове повідомлення № 3021 про призначення засідання комісії з розгляду Акту на 01 жовтня 2020 р. Споживач даний рекомендований лист було отримано 30.09.2020.
01 жовтня 2020 р. комісією з розгляду актів було проведено засідання та розглянуто Акт про порушення № 000051 від 14.02.2020.
П.8.2.6. ПРРЕЕ передбачає, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
При розгляді зазначеного Акту відповідно положень ПРРЕЕ був складений Протокол № 160 та вирішено, що обсяг та вартість не облікованої електричної енергії складала: 266 400 кВт.год. на суму 411363,95 грн.
10.10.2020 позивачем відповідачу був направлений Протокол № 160 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 01.10.2020, розрахунок та рахунок, які Споживач отримав 27 жовтня 2020 року.
Розрахунок позивачем був виконаний на підставі підпункту 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Відповідно до зазначеного підпункту 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ, розрахунок може проводитись у разі пошкодження або відсутності пломб та за наявності акту про пломбування, який підтверджує факт пломбування і передачу Споживачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб.
П.8.4.10 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень. зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт год) розраховується за формулою:
W доб. = Р * t доб. * Кв (4)
де Р- потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує. дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недоиуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).
У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;
Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6)
W доб. = Р*tдоб.*Кв
Р = 100 кВт згідно договору
t доб. = 24 год. згідно договору
Кв = 0,6 згідно п.8.4.10 ПРРЕЕ
W доб. = 100 кВт (потужність) * 24 годин на день * коефіцієнт 0,6 по ПРРЕЕ = 1440 кВт*год. (це величина добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу).
Обсяг безобліково спожитої електричної енергії визначається: W = Wдоб. * К діб
W = 1440 кВт.год * 185 діб = 266400кВт.год
К діб =185 діб.
Таким чином, відсутність пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на до обліковому комутаційному апараті (автоматичному вимикачі 2/25А) є порушенням ПРРЕЕ і умов договору, а відтак і правовою підставою для застосування встановлених Договором та ПРРЕЕ санкцій до порушника.
26 січня 2021 року позивачем направлено відповідачу претензію №115 на суму 411363,95грн., яка залишена відповідачем без відповідного реагування.
Суд бере до уваги, що:
Розподіл електричної енергії це - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.
Система розподілу - система ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, що використовується для розподілу електроенергії.
Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності. Користувачі системи розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи розподілу або використовують системи розподілу для розподілу електричної енергії.
КСР визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу та користувачів системи та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок.
ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з оператором системи розподілу. Фактом приєднання є заява - приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
За приписами ч.2 ст.193 Господарського кодексу (далі – ГК) України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єкта господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання, в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Згідно ч.1 ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарської санкції є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкції визначається договором.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Між сторонами був укладений публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 318, копія зави приєднання та копія паспорту точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача.
11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії». Відповідно до положень цього Закону, з 01.01.2019 ПАТ «Черкасиобленерго» здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права і обов`язки Оператора системи розподілу.
Як зазначалося вище, основними нормативно-правовими актами, що встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між оператором системи розподілу та користувачами системи розподілу є КСР; ККОЕЕ та ПРРЕЕ.
Доступ до системи розподілу та послуги з розподілу надаються на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між оператором системи розподілу (ОСР) та Користувачем відповідно до цього Кодексу. Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії визначає зобов`язання ОСР забезпечити розподіл електричної енергії в межах замовленого Користувачем обсягу потужності за тарифами, що встановлюються Регулятором. Договір про надання послуг з розподілу електроенергії - домовленість сторін про доступ до системи розподілу, яка укладається між ОСР, що здійснює розподіл електроенергії на території ліцензованої діяльності, та Користувачем (в тому числі споживач і постачальник), (укладання такого договору є обов`язковим та першочерговим для того, щоб споживати електроенергію)
Усі споживачі (непобутові та побутові), електроустановки яких приєднані до мереж ОСР, та усі електропостачальники. які хочуть мати право на доступ до мереж ОСР, зобов`язані укласти договір про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідачем (споживачем) було підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 02 січня 2019 р.
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР і споживачем та між ОСР і електропостачальником укладаються відповідно до умов ПРРЕЕ.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до ПРРЕЕ.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання. Така заява прийнята позивачем 02.01.2019. Враховуючи даний факт, між позивачем і відповідачем був укладений публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 318, копія зави приєднання та копія паспорту точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача.
ОСР під час укладення із споживачами договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії (оформлення заяв-приєднання та паспортів точок розподілу) присвоює всім точкам розподілу електричної енергії за об`єктами існуючих споживачів ЕІС-коди за точками комерційного обліку відповідно до порядку, передбаченого Кодексом комерційного обліку, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311, та інших нормативно-правових актів НКРЕКП. а також актів адміністратора комерційного обліку, (п.9 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018).
Суд також бере до уваги, що 11 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS8-СоV-2» встановлено карантин на території Україні та прийнято ряд заходів обмежувального характеру.
16 березня 2020 року було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211», якою розширено перелік обмежувальних заходів, спрямованих на запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS8-СоV -2».
17 березня 2020р року Законом України № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» частину другу статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» після слів «введення комендантської години» доповнено словами «карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України». Таким чином, до переліку Форс-мажорних обставин (обставини не переборної сили) віднесено, зокрема й введення карантину Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вище законодавчих актів, ПАТ «Черкасиобленерго» наказом № 163 від 06.04.2020 «Про оголошення простою» вжив обмежувальні заходи, спрямовані на запобігання поширення гострої респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS8-СоV-2, зокрема зупинив роботу Комісії з розгляду з розгляду актів про порушення Черкаського міського РЕМ (з 01.01.2021р. змінено назву на Черкаська міська філія) ПАТ «Черкасиобленерго».
07 квітня 2020 р. позивач листом № 1611 повідомив відповідача про те що повторний розгляд акту про порушення № 000051 від 14.02.2021, який був призначений на 09.04.2020 не відбудеться.
Згідно наказу № 104 від 25 серпня 2020 року було відновлено роботу Комісії з розгляду актів про порушення.
Відтак, враховуючи вказані форс-мажорні обставини, саме з 25.08.2020, після відновлення роботи комісії, почав обліковуватися термін 60 днів. Отже доводи відповідача про розгляд позивачем Акту через 229 календарних днів, суд оцінює критично і вважає їх безпідставними.
09 вересня 2020 року позивачем направлено письмове повідомлення № 3021 про те, що засідання комісії з розгляду актів про порушення № 000051 від 14.02.2021 призначено на 1 жовтня 2020 року.
Суд враховує, що ПАТ «Черкасиобленерго», як самостійна юридична особа має право проводити господарську діяльність в межах визначених Статутом та ліцензією, і не зобов`язано повідомляти інших суб`єктів господарювання про рішення та накази які воно приймає в межах своєї господарської діяльності.
У відповідності до вимог п. 5.5.1. ККОЕЕ, Власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Згідно п. 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до пп.3 п. 6.2. Договору, Споживач зобов`язується невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання. Споживач після виявлення пошкодження пломб та пошкодження ізоляції пломбувального тросу, не повідомив Оператора системи про ці недоліки. Доказів проведення аварійних відключень та ремонту представниками Позивача, Відповідачем не надано, звернень до Позивача щодо пломбування вузла обліку від Відповідача не надходило.
Суд бере до уваги, межа балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, встановлена на верхніх затискачах ВРУ 0,4кВ гуртожитку, а відтак Споживач (Відповідач) має нести відповідальність за технічний стан та експлуатацію ВРУ 0,4кВ прилади обліку, схеми.
Отже, суд враховує, що відсутність пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на до обліковому комутаційному апараті (двері шафи В.Р.) є порушенням ПРРЕЕ і умов договору, а відтак і правовою підставою для застосування встановлених Договором та ПРРЕЕ санкцій до порушника.
За умовами розділу ІІІ п.3.1 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених Наказом міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 № 258 із змінами та доповненнями, особа, відповідальна за електрогосподарство, -електротехнічний працівник, у обов`язки якого входить безпосереднє виконання функцій щодо організації технічної та безпечної експлуатації електроустановок споживача, призначення якого здійснюється розпорядчим документом споживача.
Судом встановлено, що наказом в.о. директора ДНЗ «Черкаський професійний автодорожній ліцей» Філіпової О.О. № 47 від 17 лютого 2012 р., помічника директора з АГР Жеребцова Олексія Інокентійовича було призначено відповідальним за електрогосподарство ДНЗ «Черкаський професійний автодорожній ліцей». Таким чином, гр. ОСОБА_1 є належним (уповноваженим) представником відповідача.
Згідно листа відповідача № 6 від 12.01.2016 про направлення інспектора для опломбування шафи обліку щитової гуртожитку ліцею по вул. О.Панченка,3 (бувша вул.Я.Галана,3) після аварійної ситуації, для ремонту електромережі, позивачем 19.01.2016 було здійснено технічну перевірку та опломбування засобів обліку відповідача в гуртожитку за адресою: м. Черкаси вул. О.Панченка,3 (вул.Я.Галана,3) та складено Акт технічної перевірки (контрольний огляд) засобів обліку і Акт пломбування засобів обліку, на підставі якого особа відповідальна за електрогосподарство ( ОСОБА_1 як представник відповідача) прийняв на зберігання пломби, зазначені в Акті пломбування засобів обліку від 19.01.2016.
Твердження відповідача, що цей акт не має юридичної сили, оскільки складений до введення в дію ККОЕЕ є помилковим, і таким що суперечить чинному законодавству.
Суд вважає, що Акт про порушення №000051 від 14.02.2020 складено позивачем з дотриманням вимог Правил, і є правомірним.
Зокрема, за своєю правовою природою, рішення Комісії про нарахування споживачу вартості недоврахованої спожитої електричної енергії, є оперативно-господарською санкцією за скоєння порушення господарського зобов`язання. Тобто, порушення позивачем ПРРЕЕ є порушенням господарського зобов`язання з відповідальністю, встановленою Договором та законодавством України.
Суд, дослідивши в судовому засіданні поданий позивачем розрахунок недоврахованої електричної енергії в розмірі 411 363,95 грн., вважає його обґрунтованим і таким, що відповідає вимогам п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а тому потреба у проведенні експертизи для підтвердження факту порушення, не існувала.
За приписами ст.73 та ст.74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються в тому числі висновками експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За правилами ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вище викладені обставини справи і приписи чинного законодавства, суд приходить до переконання, що вимога позивача про стягнення з відповідача 411 363,95 грн недорахованої електричної енергії згідно Акту про порушення №000051 від 14.02.2020 є обґрунтованою і підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного начального закладу “Черкаський професійний автодорожній ліцей” (код ЄДРПОУ: 05537839; вул.Онопрієнка,4, м.Черкаси, 18034) на користь Публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі Черкаської міської філії (код ЄДРПОУ: 25204608; вул. М. Вербицького,1, с. Червона Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604) – 411 363,95 грн. (чотириста одинадцять тисяч триста шістдесят три грн. 95 коп.) недорахованої електричної енергії на підставі Акту про порушення № 000051 від 14.02.2020 та 6170,45 грн. (шість тисяч сто сімдесят грн.. 45 коп.) витрат на сплату судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.07.2021.
Суддя К.І. Довгань