
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" липня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/694/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєву О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт", м. Харків до 1. Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України", м. Харків, 2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт", м. Харків про визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету, визнання недійсним договору щодо надання послугза участю представників сторін:
позивача - Бикова О.Ю., ордер № 1050915 від 12.05.2021 року
відповідачів – 1. Жданова В.Б., дов., № 244 від 02.04.2021 року, 2. Кулаковський О.М., ордер № 1013035 від 05.04.2021 року
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт", м. Харків звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України", м. Харків, в якій просить суд визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" № 2 від 06 січня 2021 року щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, буд. 1, м. Харків) ідентифікатор закупівлі UA-2020-12-17-005050-с.b2 яким визнано переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (код ЄДРПОУ 41637745); визнати недійсним договір № 3-л від 03 лютого 2021 року, укладений між Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" (код ЄДРПОУ: 02012154) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (код ЄДРПОУ: 41637745) щодо надання послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, буд. 1, м. Харків, код класифікатора предмета закупівлі ДК-021:2015-50750000-7 - послуги з технічного обслуговування ліфтів.
05 березня 2020 року через канцелярію суду, Комунальним спеціалізованим підприємством "Харківгорліфт" подано заяву (вхідний № 5325), в якій зазначена інформація, яка повинна містити позовна заява згідно статті 162 Господарського процесуального кодексу України. Суд приймає надану заяву та долучає її до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін та призначено підготовче засіданні на 07 квітня 2021 року на 11:20 годин.
05 квітня 2021 року через канцелярію суду, Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" подано заяву (вхідний № 7554) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт".
05 квітня 2021 року через канцелярію суду, Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" подано відзив (вхідний № 7555) на позовну заяву, який суд приймає та долучає до матеріалів справи.
07 квітня 2021 року через канцелярію суду, Комунальним спеціалізованим підприємством "Харківгорліфт" подано клопотання (вхідний № 7853) про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт".
07 квітня 2021 року через канцелярію суду, Комунальним спеціалізованим підприємством "Харківгорліфт" подано заяву (вхідний № 7852), в порядку статті 46 Господарського процесуального кодексу України.
07 квітня 2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" подано заяву (вхідний № 1966) про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07 квітня 2021 року клопотання (вхідний № 7853 від 07 квітня 2021 року) Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт" про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" задоволено; залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (61174, м. Харків, вул. Чернишевського, 40, код ЄДРПОУ 41637745); прийнято до розгляду заяву позивача (вхідний № 7852 від 07 квітня 2021 року), в порядку статті 46 Господарського процесуального кодексу України; відмовлено у задоволенні заяви (вхідний № 7554 від 05 квітня 2021 року) Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт"; відмовлено у задоволенні заяви (вхідний № 1966 від 07 квітня 2021 року) Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача та відкладено підготовче засідання на 19 квітня 2021 року на 11:40 годин.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19 квітня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, до 10 червня 2021 року; відкладено підготовче засідання; встановлено другому відповідачеві - Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" строк до 12 травня 2021 року для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк другий відповідач має надіслати суду відзив, який повинен відповідати вимогам статті 165 Господарського процесуального кодексу України, і всі письмові та електронні докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Копію відзиву та доданих до нього документів відповідач має надіслати (надати) іншим учасникам справи одночасно із надсиланням (наданням) відзиву до суду та докази надіслання надати суду разом із відзивом на позов.
Протокольною ухвалою суду від 19 квітня 2021 року, на підставі статтей 177, 181, пункту 3 частини 2 статті 183, статті 232 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 12 травня 2021 року на 11:20 годин.
12 травня 2021 року через канцелярію суду, Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" подано відзив (вхідний № 10717) на позовну заяву, який суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою суду від 12 травня 2021 року, на підставі статтей 177, 181, пункту 3 частини 2 статті 183, статті 232 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 26 травня 2021 року на 11:40 годин.
Протокольною ухвалою суду від 26 травня 2021 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 185, статті 232 Господарського процесуального кодексу України закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 червня 2021 року на 12:20 годин.
Протокольною ухвалою суду від 16 червня 2021 року, на підставі 3 частини 2 статті 216, статті 232 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено перерву до 06 липня 2021 року на 11:20 годин.
Протокольною ухвалою суду від 06 липня 2021 року, на підставі 3 частини 2 статті 216, статті 232 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено перерву до 12 липня 2021 року на 10 годин.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник першого відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Представник другого відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідачів, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
17 грудня 2020 року Державна установа "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" на Веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено оголошення про проведення тендерної закупівлі послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, будинок 1, м. Харків відповідно до коду за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 – 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів.
04 січня 2021 року об 15 годині 39 хвилин відбувся аукціон, в якому прийняли участь два учасники закупівлі, а саме: Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт".
06 січня 2021 року Державна установа "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" відповідно до протоколу тендерного комітету щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 2 (надалі-протокол) визнало переможцем тендерної закупівлі № UA-2020-12-17-005050-с.b2 згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - ДК 021:2015: 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, будинок 1, м. Харків) учасника торгів - Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (код ЄДРПОУ 41637745, місцезнаходження: 61002, Харківська область, м. Харків, Київський район, вул. Чернишевська, буд. 40) пропозиція якого найбільш економічно вигідна за результатами аукціону на загальну суму 147389,00 грн., з ПДВ, відповідає умовам та вимогам до предмета закупівлі.
Не погодившись з прийнятим рішенням Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" звернулося через Веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель з вимогою про усунення порушень Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" під час розгляду тендерної пропозиції.
16 січня 2021 року Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" подало до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель скаргу №73/0 про зобов`язання тендерного комітету Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" відмінити тендер згідно пункту 2 розділу 1 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" через неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 18 січня 2021 року № 791-р/пк-пз скаргу комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт" від 16 січня 2021 року № UA-2020-12-17-005050-c.b2 прийнято до розгляду.
20 січня 2021 року Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" подало пояснення по суті скарги вих.№48.
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 28 січня 2021 року № 1538-р/пк-пз відмовлено у задоволені скарги Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт" від 16 січня 2021 № UA-2020-12-17-005050-c.b2 з огляду на те, що пропущено строк подання скарг щодо положень Документації у редакції від 03 січня 2021 року.
Згідно протоколу тендерного комітету Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем закупівлі - Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт".
03 лютого 2021 року було укладено договір про закупівлю №3-л між Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" в особі директора Бойко Валерія Володимировича та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" в особі тимчасово виконуючого обов`язки директора Бурди Сергія Валерійовича.
03 лютого 2021 року було укладено три додаткові угоди до договору про закупівлю №3-л від 03 лютого 2021 року.
Представник позивача наголошує, що тендерна пропозиція другого відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт", договір про закупівлю та додаткові угоди до нього не відповідають вимогам тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Замовники, учасники процедур закупівлі, суб`єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.
Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.
Пунктами 31, 32 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Згідно пункту 3 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.
Частиною 1 статті 25 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі.
У відповідності до статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відміняє тендер у разі: відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг; неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.
Основним документом, який визначає правила конкретної закупівлі, є тендерна документація.
Замовник оприлюднює тендерну документацію для вільного доступу будь-якої особи з метою дотримання принципів публічних закупівель.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" у тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;
18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;
19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
У спірних правовідносинах відповідно до пункту 4.4 розділу "Загальні положення" тендерної документації процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) визначено з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року.
Також, у пункті 12.1. розділу XІI. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ Додатку 2 до тендерної документації "Проекту договору про закупівлю" Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2021 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань згідно цього Договору. Дія цього договору розповсюджується на відносини мі Сторонами, які виникли з __2021р. на підставі ч.3 ст.631 ЦКУ."
Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно пункту 25 частини 1 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі", публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.
Згідно частини 8 статті 33 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув.
Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами представника позивача, що з огляду на те, що рішення, дії або бездіяльність замовника можуть бути оскаржені суб`єктом оскарження, зважаючи при цьому на можливість відмови переможця торгів підписати договір про закупівлю, а також відміну замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, з підстав, передбачених Законом, а також з урахуванням особливостей, визначених Законом, під час проведення тендера, за результатами якого укладається договір про закупівлю застосування положень частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України у такому договорі про закупівлю не є можливим.
У спірних правовідносинах відповідно до пункту 4.2 розділу 4 "Результати торгів та укладання договору про закупівлю" тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (в тому числі ціни за одиницю товару) переможця закупівлі".
Згідно пункту 4.4 розділу "Загальні положення" тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) з 01 січня 2021 до 31 грудня 2021 року.
Відповідно до пункту 12.1 розділу 12 "Строк дії договору" Договору про закупівлю №3-Л від 03 лютого 2021 року "Цей договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2021 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань згідно цього договору. За відомостями, розміщеними на платформі Prozorro за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-12-17-005050-c до укладеного договору одночасно внесено зміни додатковими угодами №1, №2, №3, внаслідок чого зміст договору, укладеного за результатами відкритих торгів, відрізняється від тендерної документації.
Згідно частини 3 статті 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами представника позивача, оскільки строк дії договору відноситься до істотних умов, однак під час підписання Договору про закупівлю №3-Л від 03 лютого 2021 року Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" дана умова була змінена, що є порушенням умов тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року та Закону України "Про публічні закупівлі".
Додатковими угодами до договору про закупівлю №3-Л від 03 лютого 2021 року було внесено зміни до специфікації, а саме ціну знижено з 147389,00 грн з ПДВ до 135104,64 грн з ПДВ, а також у додатку 2 до договору "Комплекс робіт та періодичність проведення технічного обслуговування ліфтів" у графі місячний ремонт змінено з 8 разів на рік до 7 раз на рік, тобто зменшення обсягу закупівлі.
Таким чином, фактично договором та змінами до нього одномоментно було змінено вартість предмета закупівлі та його склад порівняно з тендерною документацією, що є прямим порушенням статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" вказані твердження позивача не спростовані за допомогою належних та допустимих доказів.
Суд погоджується з доводами представника позивача, що укладення одномоментно з договором додаткових угод №1, №2, №3 від 03 лютого 2021 року до договору про закупівлю №3-л від 03 лютого 2021 року істотно змінює зміст договору порівняно з вимогами тендерної документації.
Відповідно до пунктів 7.1, .7.2 розділу "Загальні положення" тендерної документації під час проведення процедур закупівель усі документи що готуються замовником, викладаються українською мовою. Під час проведення процедури закупівлі усі документи, що мають відношення до тендерної пропозиції та складаються безпосередньо учасником, викладаються українською мовою. У разі надання інших документів складених мовою іншою ніж українська мова або російська мова, такі документи повинні супроводжуватися перекладом українською мовою, переклад (або справжність підпису перекладача) - засвідчений нотаріально або легалізований у встановленому законодавством України порядку. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою.
Згідно пункту 9 статті 12 Закону України "Про публічні закупівлі" під час проведення процедур закупівель/спрощених закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою.
У складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" містяться скановані посвідчення працівників.
Посвідчення №26/10 видане на ім`я Зазуляк, посвідчення №699, видане на ім`я Чернов, посвідчення № НОМЕР_1 (дублікат), видане на ім`я Белечук - викладені російською мовою, переклад українською мовою відсутній.
Вказані твердження не спростовані другим відповідачем за допомогою належних та допустимих доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами представника позивача, що посвідчення, викладене російською мовою, без наявності перекладу на українську мову є порушенням вимог тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року та Закону України "Про публічні закупівлі" та Закону України "Про публічні закупівлі". Аналогічної позиції дотримується Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до пункту 3 розділу "Інша інформація" тендерної документації Процедура закупівлі – відкриті торги закупівля за кодом ДК 021:2015- 50750000-7 "Послуги з технічного обслуговування ліфтів", затвердженої протоколом засідання тендерного комітету № 81 від 17 грудня 2020 року учасник у складі пропозиції надає документи, що підтверджують правомочність на укладення договору про закупівлю: Статут (остання зареєстрована редакція), чи інший установчий документ, або опис за підписом державного реєстратора, за допомогою коду якого є можливим перевірити останню редакцію такого установчого документу через офіційний веб-сайт (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
Враховуючи те, що частиною першою статті 44 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" статут товариства може встановлювати особливий порядок надання згоди уповноваженими на те органами товариства на вчинення певних правочинів залежно від вартості предмета правочину чи інших критеріїв (значні правочини), учасник, який має організаційно-правову форму товариство з обмеженою відповідальністю або товариство з додатковою відповідальністю надає довідку в довільній формі про наявність/відсутність встановлення у статуті такого особливого порядку.
У разі встановлення у статуті особливого порядку надання згоди уповноваженими на те органами товариства на вчинення певних правочинів, тобто наявності встановлення обмежень, необхідно подати документальне підтвердження права уповноваженої особи учасника на підписання договору про закупівлю за результатами даної процедури закупівлі.
Враховуючи те, що частиною 2 статті 44 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" передбачено, що рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, приймаються виключно загальними зборами учасників, якщо інше не передбачено статутом товариства, учасник процедури закупівлі, який має організаційно-правову форму товариство з обмеженою відповідальністю або товариство з додатковою відповідальністю має надати- довідку в довільній формі про те, що згідно статуту товариства до товариства не застосовується вимога частини другої статті 44 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" про те, що рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, приймаються виключно загальними зборами учасників, так як статутом товариства передбачено інше, з посиланням на сторінку статуту.
Якщо статутом товариства таке не передбачено, учасник процедури закупівлі має надати: рішення загальних зборів учасників (протокол) про надання згоди уповноваженій особі учасника на вчинення будь-яких правочинів у випадках якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом таких правочинів перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності; або рішення загальних зборів учасників (протокол) про надання згоди уповноваженій особі учасника на вчинення правочину, предмет якого перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, а саме укладення та підписання договору про закупівлю товарів із Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" згідно суми наданої пропозиції.
У разі, якщо вартість товару згідно пропозиції не перевищує 50% відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, учасник надає довідку у довільній формі.
У складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" міститься довідка щодо особливого порядку від 24 грудня 2020 року №75/16, в якій зазначає про відсутність встановлення в Статуті особливого порядку та обмежень на вчинення певних правочинів залежно від вартості предмета правочину чи інших критеріїв, а також Рішення учасника Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" від 23 грудня 2020 року про те, що уповноважує тимчасово виконуючого обов`язки директора Товариства Бурду С.В., протягом строку виконання обов`язків на вчинення будь-яких правочинів у випадках якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом таких правочинів перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" установчим документом товариства є статут.
Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у статуті товариства зазначаються відомості про: 1) повне та скорочене (за наявності) найменування товариства; 2) органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття ними рішень; 3) порядок вступу до товариства та виходу з нього.
Згідно пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.
У складі тендерної пропозиції учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" оприлюднено Статут в редакції 2017 року.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.
Зміни до Статуту не вносились.
Суд погоджується з доводами представника відповідача, що нечинність окремих пунктів статуту товариства з обмеженою відповідальністю не є законодавчим обмеженням здійснення господарської діяльності.
Але з огляду на встановлення більш суворих вимог до організації витрачання публічних коштів, у сукупності з іншими порушеннями вимог Закону України "Про публічні закупівлі", суд вважає, що для цілей публічних закупівельне чинність окремих пунктів статуту є підставою для відхилення пропозиції. При цьому суд констатує, що в цій частині не має права втручатись у дискреційні повноваження тендерного комітету щодо визначення відповідності кваліфікаційним критеріям, якщо інших більш істотних порушень встановлено б не було.
Таким чином, в якості алгоритму дій тендерного комітету Закон визначає не лише можливість, а й обов`язок відхилити тендерну пропозицію, навіть якщо за критерієм ціни вона визначена електронною системою як економічно найвигідніша.
Згідно статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:
1) учасник процедури закупівлі:
не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;
не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п`ятнадцятою статті 29 цього Закону;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
2) тендерна пропозиція учасника:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;
викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;
є такою, строк дії якої закінчився;
3) переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону;
не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні та протоколі розгляду тендерних пропозицій, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов`язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через п`ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.
Підставою недійсності правочину згідно частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України є не додержання в момент вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Стаття 207 Господарського кодексу України передбачає, що господарське зобов`язання, яке не відповідає вимогам закону або вчинено з метою, яка за відомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності), може бути на вимогу однієї із сторін чи відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Частина 3 статті 215 Цивільного кодексу України визначає, що якщо недійсність правочину прямо не встановлено законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до статті 236 Цивільного кодексу України, правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов`язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Згідно статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.
При встановленні недійсності такого правочину, відповідно частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України, сторони зобов`язані повернути одна одній все, що вони одержали на виконання такого правочину.
Таким чином, підставами недійсності укладеного за результатами вище вказаної закупівлі правочину в момент його укладення є недодержання вимог Закону України Про публічні закупівлі в частині недотримання порядку здійснення закупівель.
Вирішуючи питання щодо наявності порушеного права та належного способу його захисту, суд звертає увагу, що ефективність позовної вимоги має оцінюватися, виходячи з обставин справи залежно від того, чи призведе задоволення такої вимоги до дійсного захисту інтересу позивача без необхідності повторного звернення до суду (принцип процесуальної економії).
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином на відповідачів покладається судовий збір у розмірі 4540,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 183, 194, 195, 196, 201, 208-210, 217, 218, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" № 2 від 06 січня 2021 року щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення закупівлі ДК 021:2015 – 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, будинок 1, м. Харків) ідентифікатор закупівлі UA-2020-12-17-005050-с.b2 яким визнано переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (ЄДРПОУ 41637745).
Визнати недійсним договір № 3-л від 03 лютого 2021 року укладений між Державною установою "Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" (ЄДРПОУ: 02012154) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання Харківліфт» (ЄДРПОУ 41637745) щодо надання послуги з технічного обслуговування ліфтів за адресою: вулиця Балакірєва, будинок 1, м. Харків, код класифікатора предмета закупівлі ДК 021:2015 – 50750000-7 - послуги з технічного обслуговування ліфтів.
Стягнути з Державної установи "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України" (61103, м. Харків, вул. Балакірєва, буд. 1, код ЄДРПОУ 02012154) на користь Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт" (61024, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 30, код ЄДРПОУ 34754617) 2270,00 грн. судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання Харківліфт" (61174, м. Харків, вул. Чернишевського, 40, код ЄДРПОУ 41637745) на користь Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт" (61024, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 30, код ЄДРПОУ 34754617) 2270,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "14" липня 2021 р.
Суддя П.В. Хотенець