Рішення № 98320749, 16.03.2021, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
295/91/21
Номер документу
98320749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/91/21

Категорія 27

2-а/295/34/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2021 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого - судді Перекупка І.Г.

при секретарі Капустинській Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Богунського районного суду м. Житомира позовну заяву ОСОБА_1 до Управління забезпечення виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточненої заяви просить: визнати протиправною бездіяльність Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ((м. Хмельницький) код ЄДРПОУ 43316784), яка виразилася у не направленні своєчасно, на ОСОБА_1 , адресу, копії постанови про відкриття виконавчого провадження №63874125 відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року та перешкодила реалізації моїх прав, як сторони провадження; зобов`язати Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) негайно направити копію постанови (із зазначенням коду доступу) про відкриття виконавчого провадження №63874125, на ОСОБА_1 , адресу у встановленому законодавством порядку; зобов`язати Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ((м. Хмельницький) код ЄДРПОУ 43316784) вжити передбачених законодавством заходів для примусового виконання у повному обсязі судового рішення, відповідно до виконавчого листа виданого 20 червня 2018 року Богунським районним судом м. Житомира по справі №295/12303/17 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, враховуючи аргументи, щодо неповного виконання вказаного судового рішення.

В обґрунтування позову зазначив, що 5.12.2020 року на ім`я та адресу начальника Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально- західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), рекомендованим поштовим відправленням (з описом вкладення) було направлено заяву про примусове виконання судового рішення, в якій просив прийняти до примусового виконання оригінал виконавчого листа виданого 20 червня 2018 року Богунським районним судом м. Житомира по справі №295/12303/17 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не в повному обсязі виконано постановлене судом рішення в даній справі. Станом на 30.12.2020 року, від відповідача, у встановленому порядку, будь-якої письмової інформації, щодо вчинення дій по даній заяві, з копіями відповідних документів - не отримав. 30.12.2020 року, стало відомо, що за вказаною моєю заявою, 13.12.2020 року було відкрито виконавче провадження №63874125, однак копія постанови про відкриття даного провадження з кодом доступу до автоматизованої системи виконавчих проваджень, йому як стороні провадження, в установленому порядку (рекомендованим відправленням) направлена не була, мої права як сторони виконавчого провадження мені роз`яснено не було. Такою протиправною бездіяльністю, відповідач грубо порушив його права.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 11.01.2021 року відкрито провадження по даній справі.

Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні вимог.

Позивач надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, адміністративні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача надіслав заяву, в якій просить проводити судове засідання без його участі, просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1ст. 205 КАС України, неявка в судове засідання будь-якого учасник справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, дійшов наступного висновку.

Вимогами ч. 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до положень ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний, у тому числі, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень ст.41 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає відновленню у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку.

Згідно ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження» (далі -Закону N 1404-УІІІ).

Так, відповідно до статті 1 Закону N 1404-УІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч. 5 ст. 26 N 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Встановлено, на виконання у відділ примусового виконання рішень надійшов на виконання 09.12.2020 року виконавчий лист по справі №295/12303/17 виданий 20.06.2018 Богунським районним судом м. Житомира про зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки №85/1842 від 25.04.2017 року, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Постановою державного виконавця від 13.12.2020 відкрито виконавче провадження №63874125. В даній постанові державним виконавцем зазначено про необхідність боржнику виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови про відкриття виконавчого провадження для виконання та до відома в порядку ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» надіслано сторонам виконавчого провадження.

Частиною 2 ст. 18 Закону N 1404-УІІІ в п. 5 передбачає, що виконавець зобов`язаний роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки. Тобто це може відбуватися в ході примусового виконання як усно, так і письмово при звернені сторони до державного виконавця.

Усі постанови, які приймаються державним виконавцем при вчиненні виконавчих дій формуються у Автоматизованій системі виконавчого провадження відповідно до Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5. Відповідно до 4 Розділу вказаного Положення - державний або приватний виконавець (далі - виконавець) після отримання виконавчого документа у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», приймає рішення про відкриття виконавчого провадження чи про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.

Виконавцем до Системи обов`язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень.

Відомості про проведення виконавчих дій вносяться до Системи одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія, або одночасно з виготовленням документа, яким оформлюється проведення виконавчої дії.

Постанови виконавця, а також інші документи виконавчого провадження виготовляються за допомогою Системи. Виготовлення постанов та інших документів виконавчого провадження не в Системі забороняється.

В ході примусового виконання 30.12.2020 на адресу відділу надійшов запит на отримання публічної інформації від стягувача - ОСОБА_1 щодо неотримання постанови про відкриття виконавчого провадження та вимогою негайно направити на його адресу копію постанови про відкриття виконавчого провадження та копії інших сформованих у даному провадженні документів.

Листом державного виконавця вих.№3.3/807 від 15.01.2021 року на адресу ОСОБА_1 направлено та роз`яснено статтю 19 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає права та обов`язки сторін та інших учасників виконавчого провадження.

Ч. 1 ст. 28 Закону N 1404-VIII копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.

Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Відповідно до 4 Розділу вказаного Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5 - документ виконавчого провадження, який направляється у паперовому вигляді, формується виконавцем у Системі до друку та вноситься до журналу реєстрації вихідної кореспонденції протягом 24 годин з моменту формування.

Документ виконавчого провадження в паперовому вигляді передається державним виконавцем на відправку відповідальній особі органу державної виконавчої служби (направляється приватним виконавцем, помічником або відповідальною особою приватного виконавця) протягом 24 годин з моменту його формування.

Копію постанови про відкриття виконавчого провадження ВП№63874125 до відома в порядку ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» надіслано ОСОБА_1 за адресою вказаною у заяві про відкриття виконавчого провадження за вих. №3.3/34148 від 13.12.2020.

Державним виконавцем на адресу ОСОБА_1 , зазначену у виконавчому листі, направлено повторно надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження рекомендованим листом за поштовим номером №1000232190691. Згідно відомостей з сайту відстеження поштових відправлень Укрпошти вказаний лист лише 12.01.2021 року - відправлення вручено.

Таким чином, станом на 12.01.2021 року Стягувач - ОСОБА_1 отримав копію постанови про відкриття виконавчого провадження.

15.01.2021 на адресу відділу примусового виконання рішень надійшло повідомлення Головного пенсійного фонду України в Житомирській області №0600-0307-8/2074 від 13.01.2021 щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 по справі №295/12303/17, згідно якого рішення суду виконано добровільно в повному обсязі. На виконання рішення суду з 01.02.2018 виплата пенсії проводиться в перерахованому за рішенням суду розмірі. Сума доплати за період з 01.01.2016 по 31.01.2018 становить 51035,83 грн. та була зарахована на рахунок пенсіонера в лютому 2018 року разом з поточною пенсією (до повідомлення долучено копія перерахунку з 01.02.2018 та довідка про зарахування коштів).

Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону N 1404-УІИ сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Державним виконавцем направлено вимогу про надання підтверджуючих документів розрахунку заборгованості. На виконання вимоги боржником 19.01.2021 за вих. №0600-0307-8/5462 надано підтверджуючи документи розрахунку доплати ОСОБА_1 згідно довідки від 25.04.2017 №85/1842, виданої управлінням МВС України в Житомирській області за період з 01.01.2016 по 31.01.2018.

З системного аналізу усіх наявних матеріалів виконавчого провадження №63874125 та судових справ №806/3307/18 від 07.09.2018 року та 12.12.2018 року, що стосуються правильності перерахунку згідно судового рішення №295/12303/17 державним виконавцем встановлено, що рішення суду згідно виконавчого документа фактично виконано в повному обсязі.

21.01.2021 виконавче провадження закінчено згідно п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». Постанова про закінчення надіслана сторонам виконавчого провадження, виконавчий лист повернуто до Богунського районного суду м. Житомира.

Питання про закінчення виконавчого провадження, державний виконавець вирішує під час виконавчого провадження, якщо з`ясує, що для цього є відповідні підстави.

За змістом пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Таким чином, аналізуючи норми матеріального закону, суд доходить висновку, що у разі повного фактичного виконання судового рішення державний (приватний) виконавець приймає постанову про закінчення виконавчого провадження.

Згідно вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінує докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

На підставі ст.ст. 2, 9, 243-246, 255,287 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління забезпечення виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління забезпечення виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (м. Житомир, площа Соборна, 1, код ЄДРПОУ 43316784)

Суддя І.Г. Перекупка