
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.06.2021 Справа №607/3088/21
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Грицай К.М.,
за участю секретаря судового засідання Стус К.І.,
учасників справи: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачів ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України та начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України Бугая Івана Тарасовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль про визнання недійсним протоколу № 98 засідання Об`єднання житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1176, КЕВ м. Тернопіль від 08.12.2020 року; скасування наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року; зобов`язання поновити на обліку, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідачів Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України та начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України Бугая Івана Тарасовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль про визнання недійсним протоколу № 98 засідання Об`єднання житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1176, КЕВ м. Тернопіль від 08.12.2020 року; скасування наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року; зобов`язання поновити на обліку.
В обґрунтування заявлених вимог вказує на наступні обставини. На підставі Наказу командувача військ оперативного командування «Захід» (по особовому складу) від 09.12.2019 року №58-РС, Наказу командира військової частини А1167 (по стройовій частині) від 23.12.2019 року №75 його було звільнено у запас відповідно до п.2 ч.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за підпунктом «к» - які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжити військову службу під час особливого періоду, з правом носіння військової форми. Крім того, позивача виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років ОСОБА_3 у Збройних Силах становить: календарна - 25 років 6 місяців, пільгова - 03 місяці на день виключення зі списків особового складу. 08 грудня 2020 року позивача знято з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та з черги на отримання житла в першочерговому порядку, що оформлене протоколом №98 засідання Об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1 176, КЕВ м. Тернопіль від 08 грудня 2020 року та оголошеного наказом начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року №113-АГ «Про оголошення рішення житлової комісії від 08.12.2020 року». Вказані протокол та наказ позивач вважає такими, що порушують його права на житло та суперечать чинному законодавству. Згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями. У відповідності до п. 30 «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцями ЗС України та членам їх сімей житлових приміщень» передбачено перелік випадків за яких військовослужбовці знімаються з квартирного обліку, згідно якого не передбачено, що підлягає знаттю з квартирного обліку військовослужбовець, який звільнений з військової служби у запас. Враховуючи наведене просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 24 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
26 березня 2021 року відповідачем ОСОБА_4 подано відзив на позовну заяву у якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на наступні обставини. Прапорщик ОСОБА_3 звільнений із військової служби у запас ЗСУ у зв`язку із закінченням строку дії контракту, що позбавляє його права залишатися на квартирному обліку при Тернопільському зональному відділі Військової служби правопорядку, оскільки підставою для звільнення в запас було закінчення строку дії контракту, а не вік, стан здоров`я або скорочення штатів чи проведення інших організаційний заходів. П. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями не містить вичерпних підстав для зняття військовослужбовця з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки передбачає можливість зняття особи з обліку й в інших передбачених законодавством випадках. Натомість п. 19 та п. 21 розділу VІ Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 року за № 1020/32472 не передбачають підстав для залишення прапорщика запасу ОСОБА_3 на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, з огляду на його звільнення у запас у зв`язку з закінченням строку дії контракту.
Крім того, звертає увагу суду на те, що протокол №98 засідання Об`єднаної житлової комісії, поруч із питанням зняття прапорщика запасу ОСОБА_3 з квартирного обліку, містить й результати розгляду питання щодо перебування на черзі іншої особи. Зокрема, п. 1 протоколу №98 прийнято рішення щодо внесення змін в склад сім`ї майора запасу ОСОБА_5 . При цьому позивачем протокол №98 в частині розгляду питання про внесення змін в склад сім`ї майора запасу ОСОБА_6 позивачем не оскаржується, мотивів його недійсності не наводиться. А скасування протоколу №98 в цілому призведе до необгрунтованих порушень прав третьої особи, яка не залучена до справи в якості її учасника. Також вказує на те, що начальник Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку не уповноважений приймати рішення щодо взяття чи зняття з обліку військовослужбовців.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, які наведені у позовній заяві.
Представник відповідачів ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог з підстав, які наведені у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль у судове засідання не з`явився, подавши суду заяву про розгляд справ за відсутності їх представника, щодо задоволення позовних вимог заперечує.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
Суд встановив, що на підставі Наказу командувача військ оперативного командування «Захід» (по особовому складу) від 09.12.2019 року №58-РС, Наказу командира військової частини А1167 (по стройовій частині) від 23.12.2019 року №75 ОСОБА_3 було звільнено у запас відповідно до п.2 ч.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за підпунктом «к» - які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжити військову службу під час особливого періоду, з правом носіння військової форми одягу. 23 грудня 2019 року позивача було виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Вислуга років ОСОБА_3 у Збройних Силах на день виключення зі списків особового складу становить: календарна – 25 років 06 місяців 00 днів, пільгова – 03 місяці 00 днів, що підтверджується Витягом з Наказу командира військової частини А1167 (по строковій частині) № 75 від 23 грудня 2019 року.
У відповідності до витягу з протоколу № 4 спільного засідання житлової комісії та командування в/ч А2170 від 25.05.2002 року, затвердженого командиром військової частини А2170, ОСОБА_3 зараховано на квартирний облік з 25.05.2002 року із складом сім`ї 1 особи в тому числі ОСОБА_3 . Постановлено включити в Книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання житлових приміщень в житловій комісії А2170 за № 44 на підставі п.п. 6 п. 13 Правил обліку громадян, п. 6 ст. 34 ЖКУ.
Згідно витягу з протоколу № 31 засідання об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон» та кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського від 19 грудня 2013 року на квартирний облік було зараховано прапорщика ОСОБА_3 .
Відповідно до витягу з Наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку № 306 від 26 грудня 2018 року, оголошено до зарахування на квартирний облік прапорщика ОСОБА_3 зі складом сім`ї з 1 особи у загальній черзі з 25.05.2002 року.
07 червня 2019 року прапорщика ОСОБА_3 включено в списки осіб, які мають право на першочергове отримання жилих приміщень, що підтверджується протоколом №91 від 07.06.2019 року засідання Об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1167, КЕВ м. Тернопіль, оголошеного наказом начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 07.06.2019 року №80-АГ.
Надалі, 08 грудня 2020 року прапорщика запасу ОСОБА_3 знято з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та з черги на отримання житла в першочерговому порядку, що оформлено протоколом №98 засідання Об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1176, КЕВ м. Тернопіль від 08 грудня 2020 року та оголошеного наказом начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року №113-АГ «Про оголошення рішення житлової комісії від 08.12.2020 року».
Позивач ОСОБА_3 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , яке видане Управлінням персоналу штабу військової частини А0796 16.08.2016 року.
Суд встановив, що у період з 12 травня 2016 року по 27 червня 2016 року ОСОБА_3 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Старобільськ Луганської області, що підтверджується довідкою від 12.11.2019 року №186.
Крім того, як вбачається з посвідчення серія НОМЕР_2 , виданого Тернопільським обласним військовим комісаріатом 25.06.2020 року ОСОБА_3 є ветераном військової служби.
Згідно довідки № 136 від 08 лютого 2021 року позивач з 24 грудня 2019 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, як пенсіонер Міністерства оборони України та отримую пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з довідки № 12 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль від 30.01.2019 року, прапорщик ОСОБА_3 під час проходження служби у АДРЕСА_1 та в/ч А1769 у період з 23.06.1994 року по 27.09.2013 року не отримував жиле приміщення.
Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (частина 1 ст.11 ЦПК України).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Зокрема ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, яка діяльна на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 ЖК України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, згідно ст. 38 ЖК України встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 11.12.1984 р. № 470 були затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Згідно п.10 цих Правил громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв`язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 р. було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Згідно п.3 даного Порядку військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Крім того, даний Порядок передбачає і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством ( п. 30).
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 р.
Крім того, на час взяття позивача на квартирний облік порядок взяття на облік та отримання житла визначався Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних силах України, затвердженим наказом Міністра Оборони України № 20 від 03.02.1995 р.
Пунктом 13 вказаного Положення передбачалося, що військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
Тобто, даний нормативний акт також не передбачав можливість зняття з квартирного обліку з підстав звільненням в запас у зв`язку із закінченням строку контракту.
Наказ Міністра Оборони України № 20 від 03.02.1995 р. втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 577 від 06.10.2006 р., яким була затверджена Інструкція про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень.
П.1.4 даної Інструкції передбачалося, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання, а військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року "Про внесення змін до статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.
Наказ Міністра Оборони України № 577 від 06.10.2006 р. втратив чинність на підставі Наказу Міністерства Оборони № 737 від 30.11.2011 р., яким була затверджена Інструкція про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка також передбачає, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання, а військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до 1 січня 2005 року (набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року "Про внесення змін до статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку - без врахування вислуги на військовій службі ( п. 1.4).
Окрім цього у відповідності до п.2.18 вищевказаної Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 1 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу - у разі звільнення з військової служби за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів та неможливістю проходити військову службу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно Наказу Міністерства оборони від 31.07.2018 № 380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» вищезазначена Інструкція втратила чинність.
Пунктом 4 Розділу І «Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» від 31.07.2018 № 380 визначено, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Пунктом 9 Розділу VІ Інструкції від 31.07.2018 № 380 передбачено, що військовослужбовці, які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби, на загальних підставах в органах місцевого самоврядування та до набрання чинності цією Інструкцією зараховуються на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також заносяться у списки осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла за наявності підстав. Час перебування військовослужбовців на обліку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) не враховується.
Згідно п. 21 Розділу VІ Інструкції від 31.07.2018 № 380 зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, на час виключення позивача із квартирного обліку таких підстав для зняття з обліку позивача як звільнення військовослужбовця з військової служби в запас не передбачено.
Пунктом 1 Розділу ІІ Інструкції від 31.07.2018 № 380 визначено, що для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
В силу п. 3 Розділу ІІ Інструкції від 31.07.2018 № 380 у разі прийняття рішення про утворення об`єднаних житлових комісій обов`язково визначається командир військової частини, який відповідає за організацію роботи об`єднаної житлової комісії та організовує проведення загальних зборів військовослужбовців військових частин (підрозділів), для забезпечення яких створюється (об`єднана житлова комісія), де обираються члени об`єднаної житлової комісії.
Відповідно до п. 7 даної Інструкції Житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
Пунктом 8 даної Інструкції передбачено, що рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі. Рішення об`єднаної житлової комісії затверджується командиром військової частини підрозділу, який відповідає за організацію роботи об`єднаної житлової комісії, та оголошується в наказі командиром військової частини за місцем проходження військової служби.
Відповідно до ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_3 має вислугу на військовій службі 25 років 06 місяців, поставлений на квартирний облік складом сім`ї 1 особа при військовій частині А2170 з 25 травня 2002 року. У зв`язку із розформуванням військової частини позивача зараховано на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов та включено в загальну чергу з 25.05.2002 року при Тернопільському зональному відділі Військової служби правопорядку із збереженням попередньої дати зарахування на квартирний облік. Позивач звільнений в запас на підставі пункту 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» за підпунктом «к» - які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особового періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжити військову службу під час особливого періоду, з правом носіння військової форми одягу, тобто не за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, є пенсіонером, ветераном військової служби та учасником бойових дій, про що свідчать посвідчення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що, наведені норми Закону та «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» передбачають підстави для залишення позивача на обліку громадян потребуючих поліпшення житлових умов, з огляду на його звільнення у запас на підставі пп. «к» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» за підпунктом «к», наявністю у нього 25 років 06 місяців календарної вислуги та зарахування його на квартирний облік до 01.01.2005 р.
Частиною 1 статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5,6 статті 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що підстави для зняття позивача з квартирного обліку були відсутні, тому рішення про його виключення з квартирного обліку було прийнято неправомірно, а відтак право позивача ОСОБА_3 на забезпечення його житлом підлягає судовому захисту в частині скасування рішення об`єднаної житлової комісії та скасування п. 1 наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року №113-АГ «Про оголошення рішення житлової комісії від 08.12.2020 року» в частині зняття ОСОБА_3 з 08.12.2020 року з квартирного обліку та зобов`язання поновити його на квартирному обліку.
Також, суд враховує, що оскаржуване рішення, яке було оформлене протоколом та наказ містять результат розгляду питання щодо перебування на черзі іншої особи та стосуються не лише права позивача, у зв`язку з чим задоволення вимог в повному обсязі призведе до порушення прав інших осіб.
Крім того, з огляду на те, що спірним протоколом № 98 було затверджене рішення об`єднаної житлової комісії, яке є правовим актом індивідуальної дії органу державної влади, оскільки стосується прав та обов`язків позивача, а сам по собі протокол не є правочином та не породжує жодних прав та обов`язків, суд вважає, що вимоги про визнання недійсним протоколу до задоволення не підлягають.
Поряд з тим, позивачем в судовому засіданні не наведено обставин та не подано належних та допустимих доказів порушення прав позивача відповідачем начальником Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України Бугай І.Т., у зв`язку з чим суд вважає, що вимоги до даного відповідача до задоволення не підлягають.
Заперечення представника відповідачів щодо відсутності підстав для залишення позивача на квартирному обліку суд відкидає як такі, що не ґрунтуються на вимогах закону та спростовані в судовому засіданні.
Тому, проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, які до них застосовуються, суд приходить до переконання, що порушене право позивача ОСОБА_3 на забезпечення його житлом підлягає судовому захисту шляхом скасування рішення об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1167, КЕВ М.Тернопіль, оформленого протоколом №98 від 08 грудня 2020 року в частині зняття ОСОБА_3 з 08.12.2020 року зі складом сім`ї одна особа з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги на отримання житла в першочерговому порядку; скасування п. 1 наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року №113-АГ «Про оголошення рішення житлової комісії від 08.12.2020 року» в частині зняття ОСОБА_3 з 08.12.2020 року з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги на отримання житла в першочерговому порядку та зобов`язання Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку в особі об`єднаної житлової комісії поновити прапорщика запасу ОСОБА_3 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання з 25.05.2002 року та на черзі на отримання житла в першочерговому порядку з 07.06.2019 року, відмовивши у задоволенні решти позовних вимог.
Суд вважає, що згідно ст. 141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 405,00 грн.
Керуючись ст.ст. 15,16, 21 ЦК України, ст.ст. 40, 43, 47 ЖК України, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 12, 13, 78, 81, 82, 89, 141, 263, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон», кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, військової частини А1176, КЕВ М.Тернопіль, оформлене протоколом №98 від 08 грудня 2020 року в частині зняття ОСОБА_3 з 08.12.2020 року зі складом сім`ї одна особа з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги на отримання житла в першочерговому порядку.
Скасувати п. 1 наказу начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку від 08.12.2020 року №113-АГ «Про оголошення рішення житлової комісії від 08.12.2020 року» в частині зняття ОСОБА_3 з 08.12.2020 року з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги на отримання житла в першочерговому порядку.
Зобов`язати Тернопільський зональний відділ Військової служби правопорядку в особі об`єднаної житлової комісії поновити прапорщика запасу ОСОБА_3 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання з 25.05.2002 року та на черзі на отримання житла в першочерговому порядку з 07.06.2019 року.
Стягнути із Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України в користь держави судовий збір в сумі 405 (чотириста п`ять) грн. 00 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Тернопільський зональний відділ Військової служби правопорядку Міністерства оборони України, місцезнаходження: м. Тернопіль, вул. Дубовецька, 1, ЄДРПОУ 07810417.
Відповідач: Начальник Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Міністерства оборони України Бугай Іван Тарасович, місцезнаходження: м. Тернопіль, вул. Дубовецька, 1, РНОКПП невідомий.
Третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль, місцезнаходження: м. Тернопіль, вул. Галицька, 1, ЄДРПОУ 08464162.
Повний текст судового рішення складений 05 липня 2021 року.
Головуючий суддяК. М. Грицай