Рішення № 98319843, 09.07.2021, Лановецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
602/507/21
Номер документу
98319843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 602/507/21

Провадження № 2-а/602/9/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" липня 2021 р. Лановецький районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого РАДОСЮКА А. В.

при секретарі МАЙХРУК Н. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ланівці за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про скасування постанови №3 у справі про адміністративне правопорушення, винесеної 20 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Лановецького районного суду Тернопільської області із позовною заявою, де просить скасувати постанову №3 від 20 квітня 2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 340 гривень. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 20 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради була винесена постанова №3 про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн., у зв`язку з не укладенням договору на вивезення твердих побутових відходів. Позивач з даною постановою не згідна, оскільки вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, не відображає дійсних обставин справи, складена за відсутності належних доказів та з порушенням законодавства, тому просить її скасувати.

Ухвалою суду від 14 травня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Чаус С.В. в судове засідання не з`явилися, хоча про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, однак на адресу суду від представника позивача надійшла заява, в якій він просить розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача - Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, в якій він просить розгляд справи проводити без його участі, та відзив на позовну заяву. У відзиві вважає постанову №3 від 20 квітня 2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради правомірною, при цьому посилається ст.ст.1, 10, 20, 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.3 розділ 5 Правил благоустрою на території Борсуківської сільської ради, ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.1,17 Закону України «Про відходи», «Порядок надання послуг з вивезення побутових відходів», ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» . Крім того зазначає, що під час розгляду адміністративної справи щодо ОСОБА_1 адміністративною комісією були досліджені протокол про адміністративне правопорушення № 1279 від 01 квітня 2021 року, пояснення

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, з`ясувавши обставини справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази вважає, що позов задоволенню не підлягає за таких підстав.

Рішенням Борсуківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області № 1027 від 23 липня 2020 року затверджено Правила благоустрою на території Борсуківської сільської ради.

Рішенням виконавчого комітету Борсуківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області від 22 грудня 2020 року № 87 «Про визначення виконавця послуг поводження з побутовими відходами на території Борсуківської сільської ради» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів визначено комунальне підприємство «Наш добробут».

Позивач ОСОБА_1 є фізичною особою та проживає в АДРЕСА_1 в житловому будинку.

20 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення № 3 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладання на неї штрафу в розмірі 340,00 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП. Постанова мотивована тим, що позивач не уклала договір на вивіз твердих побутових відходів, чим порушила п. 3 розділу 5 Правил благоустрою на території Борсуківської сільської ради. У постанові зазначено, що на засідання адміністративної комісії ОСОБА_1 не з`явилася, від її імені на засідання комісії прибув її чоловік, який пояснив, що вони з дружиною вини щодо не укладення договору на вивезення твердих побутових відходів не визнають, всі побутові відходи вони переробляють і відходів у них немає.

Підставою для винесення вказаної постанови є протокол про адміністративне правопорушення від 01 квітня 2021 року №617718, складений ст. ДОП відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області

Гончуком С.О., згідно якого ОСОБА_1 не уклала договір на вивіз твердих побутових відходів, чим порушила р.5 п.3 Правил благоустрою на території Борсуківської сільської ради.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст.293 КУпАП та роз`яснень, викладених в пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1988 року №6 "Про практику розгляду судами скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення", орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови. Суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані помякшуючі обставини, майновий стан винного.

Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Тобто, з аналізу вказаного вбачається, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності у даному випадку повинна передувати протиправна, винна (умисна або необережна) бездіяльність, яка полягає у не укладенні договору на вивіз твердих побутових відходів (ТПВ) зі спеціалізованими підприємствами.

Згідно з ч.2 ст.218 КУпАП, адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 92, статтею 99 (коли правопорушення вчинено громадянином), статтями 103-1, 103-2, 104, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 141, 142, 150-152, статтями, 155, 155-2, частиною другою статті 156, частинами першою - четвертою статті 156-1, статтями 156-2, 159, частиною першою статті 163-17, статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, частиною першою статті 182, статтями 183, 186, 212-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення га озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових га екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Фізичні та юридичні особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів (п. 2 ч. 2 ст.17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

За приписами ч.ч. 1, 2 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Частиною першою статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

Частиною 4 ст.20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Також, відповідно до ч. 1 ст.34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Відповідно до ст. 10 ч. 1 п. 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Пунктом 3 розділу 5 Правил благоустрою на території Борсуквської сільської ради, які затверджені рішенням Борсуківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області № 1027 від 23 липня 2020 року передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, земельних ділянок в обов`язковому порядку зобов`язані укладати договори на вивезення твердих побутових відходів з особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Згідно ст. 73 ч. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; в) виконувати інші обов`язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Так, факт не укладення позивачем договору на вивіз твердих побутових відходів підтверджується матеріалами справи та показами чоловіка позивача на засіданні адміністративної комісії, де чоловік ОСОБА_1 зазначив, що договір на вивіз твердих побутових відходів вони з дружиною не укладали, всі побутові відходи вони переробляють і відходів у них немає.

Крім того, даний факт було визнано позивачем і під час розгляду справи в суді.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено, що послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 17 ч. 4 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.

Згідно п. 3Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1070 від 10 грудня 2008 року, послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що додається.

Відповідно постанови Верховного Суду України від 10 жовтня 2012 року №6-110 цс12, зазначено, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст. ст. 627, 630 ЦК України та ст. ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

На підставі викладеного суд вважає, що ОСОБА_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 , умисно ухиляється від укладення договору на вивіз твердих побутових відходів, її правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП постановою №3 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради від 20.04.2021 року та застосовано стягнення в межах санкції цієї статті, тому підстав для задоволення позову немає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.152, 280 КУпАП, ст.ст.73-77,90, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,-

в и р і ш и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: с.Борсуки Кременецького району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04395886) про скасування постанови №3 у справі про адміністративне правопорушення, винесеної 20 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Борсуківської сільської ради – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.

Повне судове рішення складено 09 липня 2021 року.

Суддя: А. В. Радосюк