
Справа № 304/1023/20 Провадження № 2/304/77/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючої судді Гевці В.М.,
за участі секретаря судового засідання Ковач М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 304/1023/20 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу,
В С Т А Н О В И В:
АТ "Закарпатгаз" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 13680,43 гривень вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач приєднався до умов Договору розподілу природного газу шляхом приєднання, відтак зобов`язаний виконувати умови договору. Разом із цим, відповідач допустив порушення: зокрема, під час демонтажу лічильника газу у відповідача встановлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника - пошкоджена пломба відлікового механізму, внаслідок чого складено акт про порушення від 19 вересня 2019 року.
Враховуючи наведене позивачем здійснено перерахунок об`єму природного газу у зв`язку з виявленим порушенням за період з 08 березня 2019 року по 08 вересня 2019 року, що становить 13 680,43 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані такими нормами права: ст. ст. 15, 16, 526, 530, 610, 611 ЦК України, ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС.
Ухвалою суду від 11 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження.
У судове засідання представник позивача не з`явився, попередньо подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якому також зазначає, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, а тому суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності відповідача. Через канцелярію суду відповідач подав заперечення, зі змісту яких вбачається, що він не визнає позовні вимоги та просить суд відмовити у позові, оскільки ще у 2004 році працівники АТ «Закарпатгаз» встановили лічильник, після чого відповідач сплачував за спожитий об`єм газу. Зазначає, що жодної повірки лічильника після 2004 року працівники АТ «Закарпатгаз» не здійснили. Просить суд врахувати те, позивачем не доведено втручання відповідача в роботу лічильника, що спричинило викривлення облікових даних газу. Зазначив також, що не мав жодних сумнівів у працездатності лічильника, тому систематично оплачував рахунки.
Представником позивача у справі 12 липня 2021 року подано додаткові пояснення, відповідно до яких позивач просить суд не враховувати заперечення відповідача, оскільки такі подано з порушенням порядку та строку їх подання. Разом із цим, висловив позицію і по суті заперечень: вважає, що відповідач був не позбавлений права висловлювати окрему думку під час проведення експертизи лічильника, проте не скористався своїм правом, а також мав право заявити клопотання про призначення судової експертизи, яким також не скористався.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено такі фактичні обставини.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем АТ «Закарпатгаз» є оператором ГРМ, який надає послуги з розподілу природного газу.
ОСОБА_1 (далі - відповідач) є споживачем природного газу за об`єктом, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Протоколу № 34830 від 09 вересня 2019 року встановлений за вказаною адресою ЗВТ: лічильник PREMAGAS G4 ВК 2.5T № НОМЕР_1 , який виготовлено у 2003 році, направлено на повірку в КПП ДП «Закарпаттястандартметрологія».
Відповідно до Акту № 197972 від 19 вересня 2019 року під час огляду лічильника PREMAGAS G4 ВК 2.5T № НОМЕР_1 , який виготовлено у 2003 році, виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ: пошкоджена пломба відлікового механізму - розрізана, нижня частина пломби тримається на речовині, схожій на клей; змінена конструкція лічильника - біля диску десятків тисяч метрів кубічних підрізана ступиця, у зв`язку з чим лічильник упаковано у сейф-пакет № А0004279 до вирішення питання про складання акту про порушення та направлення лічильника на експертизу відповідно до положень Кодексу ГРС.
Сімнадцятого жовтня 2019 року представниками позивача за участі відповідача складено Акт про порушення № 895 від 17 жовтня 2019 року, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу ГРС: несанкціоноване втручання в роботу лічильника № 1691994: пошкоджена пломба відлікового механізму - розрізана, нижня частина пломби тримається на речовині, схожій на клей; змінена конструкція лічильника - біля диску десятків тисяч метрів кубічних підрізана ступиця.
Сімнадцятого жовтня 2019 року проведена експертиза лічильника газу типу G4 BK 2,5T Premagas, № 1691994, 2003 року випуску, за результатами якої складено Акт № 20244 від 17 жовтня 2019 року.
Експертизою встановлено:
-лічильник функціонує, є герметичним, похибки лічильника не перевірялися;
-лічильник непридатний через несанкціоноване втручання, пошкоджена пломба відлікового механізму - розрізана, нижня її частина тримається на речовині, схожій на клей; відліковий механізм знімається; встановлено, що змінена конструкція відлікового механізму - підрізана частина (ступиця) диску десятків тисяч метрів кубічних, внаслідок чого всі диски можуть зміщуватись вліво та виходити із зачеплення з приводною шестернею.
Відповідно до Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 199497 від 17 жовтня 2019 року встановлено, що лічильник типу G4 BK 2,5 T, Premagas, № НОМЕР_2 , за результатами повірки не відповідає вимогам Рекомендацій Р50-071-98.
На підставі наведеного позивачем складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 14 листопада 2019 року, відповідно до якого відповідачу нараховано 13 680,43 гривень газу до сплати, а також направлено на адресу споживача вимогу № 11057 від 27 листопада 2019 року про сплату вказаної суми необлікованого газу.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно з ст. ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
Правовідносини між споживачем та Оператором ГРМ врегульовані Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року № 285.
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до пункту 2, 3 частини 2 статті 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
За змістом пункту 1 глави 3 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Пунктом 6 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
З аналізу вищенаведених вимог закону вбачається, що перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 12, ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження порушення зобов`язання, вчинення саме відповідачем ОСОБА_1 протиправних дій, які б спричинили використання необлікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, та їх причинно-наслідкового зв`язку з необлікованим використання природного газу, тобто наявності вини та відповідно наявності встановлених законом підстав для стягнення з нього вартості необлікованого обсягу природного газу.
Незважаючи на те, що лічильник типу G4 BK 2,5 T, Premagas, № НОМЕР_2 , за результатами повірки не відповідає вимогам Рекомендацій Р50-071-98, сама по собі ця обставина не свідчить про порушення відповідачем своїх зобов`язань, та не може бути підставою для відповідальності споживача, оскільки останній не може нести відповідальність за ті чи інші невідповідності лічильника державним стандартам. Будь-яких належних, допустимих та достатніх доказів винних дій відповідача позивачем не надано.
За таких обставин, суд визнає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що у позові відмовлено, судові витрати на підставі ст. 141 ЦПК України належить покласти на позивача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Згідно з п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», код ЄДРПОУ 05448610; місцезнаходження: 88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, № 2.
Відповідач: ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Головуюча: Гевці В. М.