Рішення № 98304169, 30.06.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
620/1216/21
Номер документу
98304169
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/1216/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Ткаченко О.Є.,

за участю секретаря Гариги Л.О.,

представника позивача Волько К.В.,

представника відповідачів Бисикало Т.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" (далі - ТОВ "Чернігів-Агроенерджи") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ про проведення документальної планової перевірки від 11.02.2021 № 198-п.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на дату початку проведення перевірки, 24.02.2021, дія мораторію на проведення планових перевірок передбаченого підрозділом 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не закінчилась, тому перевірка є незаконною, а оскаржуваний наказ податкового органу протиправним.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У встановлений строк Головним управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - відповідач 1) подано відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що порядок проведення документальних планових перевірок визначається ст.77 Податкового кодексу України. Так, зокрема, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Планова перевірка позивача - ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» внесена до Плану-графіку документальних планових перевірок на 2021 рік, інформація про що оприлюднена на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України. Початок перевірки запланований на другий місяць 2021 року. Таким чином, оскаржуваний наказ як акт індивідуальної дії, прийнятий з дотриманням встановлених вимог щодо його підстав прийняття, змісту, форми, обґрунтованості, а Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому останній підтримав доводи позовної заяви.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.03.2021 ухвалено розгляд справи проводити в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

24.05.2021 представник позивач надіслав до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати наказ про проведення документальної планової перевірки від 11.02.2021 № 198-п;

визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо включення ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Ухвалою суду від 24.05.2021, із занесенням до протоколу судового засідання, Державну податкову службу України залучено в якості другого відповідача.

Державна податкова служба України (відповідач -2) надіслав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, оскільки ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік як платник податків, що має критерії ризику податків високого та середнього ступенів. Для ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» критерії ризику розраховано засобами інформаційно-комунікаційної системи контролюючого органу згідно з декларуванням за 2019 рік: критерій ризику «рівень сплати податку па прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю» розраховано згідно з показниками податкових декларацій з податку на прибуток за 2019 рік, як відхилення між рівнем сплати податку на прибуток суб`єкта господарювання та рівнем сплати податку на прибуток суб`єктів господарювання, які декларують галузь «вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур»; критерій ризику «рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю» розраховано згідно з показниками податкових декларацій з податку на додану вартість за 2019 рік, як відхилення між рівнем сплати ПДВ суб`єкта господарювання та рівнем сплати ПДВ суб`єктів господарювання, які декларують галузь «вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур», критерій ризику «декларування від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, коли податковий (звітний) період є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, коли податковий (звітний) період є календарний рік»-свідчить про те, що у ТОВ «Чернігів- Агроенерджи» за 2019 рік значення рядка 4 декларації з податку на прибуток становить (-) 4220587 гривень. Разом з тим повідомив, що наявність критеріїв ризику у платника податків вказує на вірогідність недоплати або приховування об`єкта оподаткування, що підтверджується або спростовується під час здійснення контрольно-перевірочної роботи.

На відзив Державної податкової служби України позивачем надіслано відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що станом на дату складання та публікування плану-графіку пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 дію карантину було продовжено до 28 лютого 2021 року. Виходячи з приписів п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України мораторій на проведення перевірок було встановлено по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, тобто до 28.02.2021. Таким чином, під час формування контролюючим органом плану-графіку проведення документальної планової перевірки позивача як платника податків було неможливим з огляду на пряму заборону відповідних дій положеннями п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. Отже, включення позивача до плану-графіку перевірок відбулось безпідставно, всупереч положеннями п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, без фактичної можливості реалізації контролюючих заходів, а відтак відповідні дії контролюючого органу мають бути визнані протиправними.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" (код ЄДРПОУ 35166947) зареєстровано в якості юридичної особи 16.07.2010, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6).

Видами економічної діяльності ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" є:

01.11. Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний);

01.49. Розведення інших тварин;

46.21. Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;

47.29. Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах.

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області 30.11.2020 листом № 5681/8/25-01-07-08 надіслано до Державної податкової служби України проект плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік, сформований засобами ІТС «Податковий блок». В даний проект був включений такий платник податків як ТОВ «Чернігів-Агроенеррджі» (код 35155947), що підтверджується витягом з ІТС «Податковий блок» (а.с.94-95).

Державна податкова служба України листом від 24.12.2020 № 23704/7/99-00-07-02-07 повідомила про затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік Головою Державної податкової служби України Любченком О.М. 23.12.2020. Також повідомлено про розміщення плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік на офіційному вебсайті ДПС (а.с.97-98).

17.02.2020 на адресу ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" надійшов наказ ГУ ДПС у Чернігівській області №198-п від 11.02.2021 «Про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" з 24.02.2017 тривалістю 10 робочих днів (а.с.4).

Підстава винесення наказу план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, затверджений Державною податковою службою України 23.12.2020 (а.с.133-134).

24.02.2021 головним державним ревізор-інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області складено акт відмови від підписання направлень для проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» №81/07/35166947 (а.с.28) та акт про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» №82/07/35166947 (а.с.29).

Вважаючи дії відповідачів протиправними ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" звернулось до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, як: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Положеннями п. 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Порядок проведення документальних планових перевірок, врегульовано статтею 77 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп. 77.1, 77.2 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Так, з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24.06.2015 за № 751/27196 (далі - Порядок - № 524).

Пунктом 3 Розділу І Порядку № 524 передбачено, що проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДПС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Відповідно до п. 4 Розділу І Порядку № 524 до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Порядок відбору до плану-графіку платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів встановлено розділом ІІІ Порядку № 524.

Згідно приписів, встановлених Розділом ІІІ Порядку № 524, до розділів I та II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.

До розділів I, II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.

Формування переліку платників податків до розділів I, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за результатами діяльності платника податків за останній податковий (звітний) період, крім показників за результатами діяльності платника податків за перший квартал.

До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Структурні підрозділи ДПС надають підрозділу, до функцій якого входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів з юридичних осіб, до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об`єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.

Пропозиції структурних підрозділів ДПС направляються підрозділом, до функцій якого входить здійснення контрольно-перевірочної роботи податків і зборів з юридичних осіб, до територіальних органів ДПС для використання при формуванні плану-графіка.

Критерії відбору платників податків - юридичних осіб:

1) високого ступеня ризику:

рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування;

рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис. грн;

наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн;

наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн;

здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис. грн;

наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків:

які мають ознаки фіктивності;

реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;

стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів;

які знаходяться в розшуку;

які визнані банкрутами;

щодо яких порушено кримінальні справи, які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;

інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності;

декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн;

декларування від`ємного значення фінансового результату від операційної діяльності;

наявність в органів ДПС оригіналів розрахункових документів, що не передані до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв`язку у вигляді електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані;

наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел;

здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків;

здійснення операцій з реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) нижче собівартості;

різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції;

декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій;

зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів;

сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг);

інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;

рівень сплати податку на прибуток знизився на 50 та більше відсотків порівняно з календарним роком, що передував останній документальній плановій перевірці платника податків;

наявність інформації в судових рішеннях за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків;

невідповідність залишків запасів на складах до обсягів реалізації;

зменшення вартості основних фондів у значних обсягах при відсутності збільшення сплати податку на прибуток;

зростання довгострокових зобов`язань і забезпечень в сумі більше ніж 10 млн грн або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання;

дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;

наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операцій з продажу із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу продажу, але не менше ніж 100 тис. грн;

сума розрахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів на 30 відсотків перевищує суму нарахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Як вбачається з тексту наявної у матеріалах справи інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка на 2021 рік, ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" (код ЄДРПОУ 35166947) було включене до такого Плану-графіка на 2021 рік як платник з високим та середнім ризиком несплати податків за наступними критеріями:

- рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю - у платника 0,99% (ризик високого ступеня);

- рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю - у платника 3,93% (ризик високого ступеня);

- декларування від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, коли податковий (звітний) період є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, коли податковим періодом є календарний рік - 4220587 грн. (ризик середнього ступеня);

- IP-адреса або електронна адреса, яка використовується платником податків для листування з контролюючими органами, використовується більш ніж сімома платниками податків з обсягами реалізації понад 4 млн. гривень - 1 (ризик незначного ступеня).

У суду є сумніви щодо наявності у контролюючого органу достатніх підстав для віднесення ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» до категорії платників з високим ризиком несплати податків на підставі наведених критеріїв, а саме неточність та недостовірність наведених даних про господарську діяльність ТОВ «Чернігів-Агроенерджи», оскільки останнє здійснює різні види господарської діяльності (так, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» окрім основного виду господарської діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, також здійснює діяльність щодо розведення інших тварин; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах). Тому в даному випадку є незрозумілим, за якою галуззю здійснювалось формування інформації, що наведена в інформаційно-аналітичній довідці (а.с. 171).

Нормами ч. 1, 2 ст. 73, ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З метою з`ясування обставин щодо наявності у контролюючого органу підстав для включення ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» до Плану-графіка на 2021 рік та відповідно затвердження проекту річного плану-графіка в частині, що стосується позивача, як таких, що мають значення для правильного вирішення даної справи по суті, суд протокольною ухвалою від 14.06.2021 зобов`язав відповідача надати до суду засвідчені копії всіх наявних у ДПС України, ГУ ДПС в Чернігівській області документів і матеріалів, що були враховані відповідачем при затверджені Плану-графіка на 2021 рік в частині, що стосується позивача.

Проте жодні заяви (клопотання) та копії документів на спростування доводів позовної заяви та відповідно документального підтвердження обставин правомірності та обґрунтованості включення позивача до Плану-графіка на 2021 рік (а саме на лютий 2021 року), як платника з високим ризиком несплати податків, та відповідно затвердження проекту річного плану-графіка в частині, що стосується позивача, відповідач до суду не подав та про причини неможливості надання тих чи інших документів суд не повідомив.

Крім того, вказана інформаційно-аналітична довідка щодо діяльності ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» не містить номеру та дати, не зазначено посадової особи, яка її склала та органу, який її прийняв. Також, з вказаної довідки не вбачається, яким чином вираховувався ступінь ризику.

Отже, податковим органом не було доведено та підтверджено документально, що позивач є платником з найбільш високим ступенем ризику несплати до бюджету податків та зборів, що у розумінні Порядку № 524 є підставою для першочергового включення підприємств до плану-графіка документальних перевірок. Не було наведено, з яких фактичних числових даних та розрахунків виходив податковий орган, стверджуючи, що рівень сплати податків 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі. Податковий орган також не довів, що цей показник є нижчим від середнього рівня по відповідній галузі, та не вказав, яка саме галузь була взята до уваги.

Таким чином, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження підстав включення ТОВ «Чернігів-Агроенерджи» до плану-графіку на 2021 рік, що свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу ГУ ДПС у Чернігівській області №198-п від 11.02.2021 про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Чернігів-Агроенерджи".

Крім того, стосовно підставності прийняття спірного наказу у зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки", якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу, суд уважає за необхідне зазначити наступне.

Як убачається із матеріалів справи ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято наказ «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" від 11.02.2021 №198-п з 24.02.2017 тривалістю 10 робочих днів.

Також суд враховує, що дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину до 30.04.2021.

Законом України від 13.05.2020 № 591-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" було продовжено дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

У відповідності до пункту 2.1 статті 2 Податкового кодексу України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Норма пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, якою встановлений мораторій на проведення перевірок, є чинною та не була змінена.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" суперечить нормам пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Виходячи із визначених у частині 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення правомірності дій ГУ ДПС у Чернігівській області при прийнятті наказу №198-п від 11.02.2021 про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Чернігів-Агроенерджи" слід застосовувати норми Податкового кодексу України, який має вищу юридичну силу.

Нормами статті 2 КАС України, визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до приписів частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням встановлених обставин та аналізу норм чинного законодавства, та виходячи із наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов переконання, що відповідачами не доведено дотримання умов та порядку включення підприємства позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та правомірності наказу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області №198-п від 11.02.2021 про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області №198-п від 11.02.2021 про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" судові витрати в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" судові витрати в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи" (вул. Дружби, 2, с. Серединка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15573, код ЄДРПОУ 3516697).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124).

Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).

Повне рішення складено 12 липня 2021 року.

Суддя О.Є. Ткаченко