
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 липня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1483/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправною бездіяльністю та зобов`язати вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльністю Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради щодо не проведення перерахунку йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 р., 2018 р., 2019 р., 2020 р. у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Департамент соціальної політики Коломийської міської ради здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2017 р., 2018 р., 2019 р., 2020 р. у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченому ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленому ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідачем подано до суду заяву про залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.
В обґрунтування заяви відповідач зазначав, що Міністерство соціальної політики України здійснює функції головного розпорядника коштів бюджетних призначень за бюджетною програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особисті трудові заслуги перед Батьківщиною», а Департамент соціальної політики Коломийської міської ради здійснює виключно безпосередні виплати.
З огляду на наведене, відповідач вважає, що необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.
Розглянувши вказану заяву, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, з аналізу вказаної норми видно, що у справу можуть вступити треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
Однак, всупереч наведених норм, відповідачем не обґрунтовано, яким чином судове рішення в даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси та обов`язки Міністерства соціальної політики України.
На переконання суду, оскаржувана бездіяльність відповідача не є такою, яка породжує, змінює або припиняє права та обов`язки Міністерства соціальної політики України.
Частинами 1 та 2 ст. 44 КАС України встановлено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов`язки. Учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Згідно ч. 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають право, в т. ч.: подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
Статтями 72 - 76 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Однак, жодних достатніх, достовірних та належних доказів, в порядку, передбаченому ст. ст. 72 - 77 КАС України, на підтвердження своїх тверджень щодо залучення третьої особи, які свідчать про можливе порушення прав, інтересів або обов`язків Міністерства соціальної політики України, відповідач до суду не надав.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що подана відповідачем заява про залучення третьої особи є необґрунтованою, не підтверджена жодними доказами, відтак є безпідставною.
На підставі викладеного, керуючись ст. 44, 48, 72-77, 248, 256 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про залучення до участі у справі як третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.К. Левицький