Рішення № 98304080, 14.07.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
580/3843/21
Номер документу
98304080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року справа № 580/3843/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

11.06.2021 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового розміру його пенсії з 90% до 70% при її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342;

зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342, враховуючи 90% розміру грошового забезпечення (відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №580/2894/19).

Додатково просив:

розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження;

судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що з дати призначення пенсії її розмір становив 90% відповідного грошового забезпечення. Відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення розміру пенсії під час здійснення її перерахунку.

Ухвалою суду від 15.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

08.07.2021 відповідач подав до суду відзив на позов (вх.№24977/21), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №580/2894/19 20.07.2020 здійснив позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення та нарахував доплату за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Доплату пенсії за період з 02.07.2019 (дати набрання законної сили рішенням суду) до 31.07.2020 в сумі 1860,97грн виплатив разом із перерахованою пенсією за серпень 2020 року. На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №580/1129/21 позивачу проведено перерахунок пенсії за період з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342 із розміру грошового забезпечення 18653,25грн. Вказує, що пенсію позивача з 01.04.2019 перераховано за відповідною посадою в розмірі 70% відповідно до вказаної довідки. Пенсію у розмірі 13539,53грн позивач отримує із червня 2021 року, розмір доплати пенсії за період з 01.04.2019 до 31.05.2021 становить 120040,92грн. Стверджує, що порушень законодавства не допустив, оскільки ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, перерахунок позивачу пенсії здійснено за чинною на час її перерахунку редакцією вказаного закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. Тому відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 із розрахунку 90% оновленого грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 11.02.2021 №ФР46342. Вказує на дискреційні повноваження.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Із даних автоматизованої системи «Діловодство» та Єдиного Державного реєстру судових рішень суд встановив, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебували адміністративні справи: №580/2894/19 та №580/1129/21 за позовами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року в адміністративній справі №580/2894/19, яке набрало законної сили 02.07.2020, адміністративний позов задоволено частково:

визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення та щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;

зобов`язано відповідача здійснити позивачу з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії, в розміру 90% суми грошового забезпечення;

зобов`язано відповідача провести позивачу виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

З 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.07.2019, 04.09.2019, 01.12.2019, 01.01.2020, 01.07.2020, 02.07.2020 та 01.12.2020 на виконання вказаного вище рішення суду проведені перерахунки пенсії позивача, застосовуючи відсоткове значення пенсії 90% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 5070,00грн., оклад за військове звання – 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) – 3205,00 грн. (усього – 9615,00грн.), що підтверджується відповідними перерахунками пенсії в пенсійній справі позивача №ФР46342 - Міноборони.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року в адміністративній справі №580/1129/21, яке набрало законної сили 08.05.2021, адміністративний позов задоволено частково:

визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;

зобов`язано відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.

З 01.04.2019, 01.12.2019 та 01.12.2020 на виконання вказаного вище рішення суду проведені перерахунки пенсії позивача, застосовуючи відсоткове значення пенсії 70% грошового забезпечення, на підставі довідки від 14.07.2020 №11/359, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 5070,00грн., оклад за військове звання – 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) – 3205,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення офіцер.прапор 1 класу 5% 5%, надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15%ёнадбавка за особливо важливі завдання %, премія 35% – 9038,25грн., (усього – 18653,25грн.).

19.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №580/1129/21 провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342 про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії (враховуючи 90% розмір грошового забезпечення згідно з рішенням суду від 21.10.2019 у справі №580/2894/19).

Листом від 03.06.2021 №3520-3419/м-03/8-2300/21 відповідач повідомив, що позивачу 14.05.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно до вказаної вище довідки із грошового забезпечення 18653,25грн. Під час перерахунку пенсії її максимальний розмір чинним законодавством установлено на рівні 70% грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії після перерахунку з 01.04.2019 становить 13471,53грн, з 01.07.2019 – 13488,28грн, з 01.12.2019 – 13506,78грн, з 01.07.2020 – 13525,28грн, з 01.12.2020 – 13539,53грн (13057,28грн (18653,25грн(грошове забезпечення) х 70% + 442,25грн(підвищення учаснику бойових дій) + 40,00грн(цільова допомога учаснику бойових дій). Пенсію у перерахованому розмірі 13539,53грн позивач отримує із червня 2021 року. Розмір доплати за період з 01.04.2019 до 31.05.2021 становить 120040,92грн. Вважає, що рішення суду виконав. Тому, законодавчих підстав для перерахунку пенсії з 01.04.2019 із розрахунку 90% оновленого грошового забезпечення відповідно до вказаної вище довідки немає.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі – Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі – ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Врахувавши зазначений підхід, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові та фактичні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення з 01.04.2019 її перерахунку з 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342, до 70%.

Отже, позовні вимоги в частині щодо визнання таких дій протиправними та зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 (дати порушення стверджуваного права) з урахуванням виплачених сум перерахунок та виплату пенсії, враховуючи основний її розмір 90% грошового забезпечення, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень – ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера щодо перерахунку його пенсії, відповідач зобов`язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 11.06.2021 №14 на суму 908,00грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача повністю.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР46342, враховуючи 90% розміру грошового забезпечення (відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №580/2894/19).

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 908,00грн. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 14.07.2021.