Рішення № 98303830, 14.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
540/2175/21
Номер документу
98303830
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2175/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати на користь позивача матеріальної допомоги за 2005, 2006, 2007 роки та компенсації за невикористані у 2008, 2009 роках чергові відпустки та матеріальної допомоги для оздоровлення за 2008, 2009 роки;

- стягнути з УМВС України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 матеріальну допомогу за 2005 рік в сумі 984,23 грн., за 2006 рік в сумі 1599,38 грн., за 2007 рік в сумі 2039,84 грн.

- зобов`язати УМВС України в Херсонській області нарахувати та сплатити грошову компенсацію за невикористані у 2008, 2009 роках чергові відпустки на користь ОСОБА_1 ;

- стягнути з УМВС України в Херсонській області матеріальну допомогу для оздоровлення за 2008 рік в сумі 2307,19 грн., за 2009 рік в сумі 2894,57 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що на звернення позивача УМВС України в Херсонській області надано документи про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 2005-2009 роки. З документів за 2005-2007 роки позивач дізнався, що відповідачем не нараховано та не сплачено матеріальну допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення на рік, яка передбачена абз.2, 4 ст.4 Указом Президента України від 04.10.1996 р. № 296/96 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ". Крім того, з документів за 2008-2009 роки позивач дізнався, що йому не нараховано та не сплачено щорічна допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, яка передбачена ст.2.16 наказу МВС України від 31.12.2007 р. № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справи". Жодних відомостей щодо належних позивачу відпусток відповідач не надав. Вказує, що не надавши належні позивачу чергові відпустки, відповідач протиправно не надав матеріальну допомогу для оздоровлення. Станом на день звернення до суду із позовом УМВС України в Херсонській області не нарахувало та не сплатило ОСОБА_1 зазначені постійні складові належного йому грошового забезпечення та компенсації за невикористані дні відпустки. На думку позивача, вказаною бездіяльністю відповідач порушив конституційні права щодо своєчасного отримання постійних складових грошового забезпечення.

Ухвалою від 20.05.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

11.06.2021 р. від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що в наказі УМВС України в Херсонській області про звільнення з ОВС від 01.07.2009 р. № 377 ОСОБА_1 відсутня графа кількість днів відпустки, які підлягають компенсації, що дає підстави стверджувати про те, що на момент звільнення позивачем відпустку використано. Крім того, згідно відповіді архівного підрозділу УМВС від 08.06.2021 р. № 5/5080 інформація про перебування у відпустках ОСОБА_1 відсутня. Зазначає, що питання виплати матеріальної допомоги та її розмір у період 2005-2007 роки були правом керівника, а не його обов`язком, оскільки, як і премія, обмежувалось розміром фонду оплати праці. При цьому у 2004-2010 роках фінансування з бюджету надходило не в повному обсязі від реальних потреб кошторисів. Для включення керівником до наказу про отримання матеріальної допомоги, підлеглий повинен повідомити керівника про необхідність у матеріальній допомозі шляхом подання рапорту. Разом з тим, згідно відповіді членів ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області в архіві та в особовій справі рапорти про виплату допомоги ОСОБА_1 за 2005-2007 роки та накази по особовому складу відсутні. Так само відсутні рапорти про надання матеріальної допомоги на оздоровлення накази по особовому складу. Зауважує, що Інструкцією № 499 не передбачено можливість здійснення цих виплат поза межами періоду, в якому особа перебувала в щорічній основній відпустці та/або подавала рапорт, а також після звільнення особи зі служби в органах внутрішніх справ.

Ухвалою від 17.06.2021 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підставі для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом УМВС України в Херсонській області від 30.08.1994 р. № 92 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду оперуповноваженого групи по боротьбі з кримінальним приховуванням доходів від оподаткування відділення державної служби по боротьбі з економічними злочинами Бериславського РВ УМВС України в Херсонській області.

Наказом УМВС України в Херсонській області від 01.07.2009 р. № 377 о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у відставку Збройних Сил України за ст.65 п."а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

12.03.2021 р. позивач звернувся до УМВС України в Херсонській області із заявою щодо нарахованого та сплаченого грошового забезпечення за час служби в ОВС.

Листом від 27.04.2021 р. № 10/Т-36 відповідач повідомив, що первинним документам і додаткам до них, що фіксують факт виконання господарських операцій і стали підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку та податкових документах, встановлений строк зберігання - 3 роки. З метою отримання витягу з наказу УМВС України в Херсонській області від 01.07.2009 р. № 377 о/с у частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 із зазначенням інформації про вислугу років на день звільнення та про перебування у відпустках, архівної довідки про період проходження служби в ОВС із зазначенням посад, за якими передбачалось зарахування періодів проходження служби на пільгових умовах, ліквідаційною комісією здійснено відповідний запит у Галузевий державний архів Департаменту з питань режиму та службової діяльності МВС України.

Крім того, разом з листом надано позивачу копії особистих карток із нарахування та виплати грошового забезпечення за місцем несення служби за період з квітня 2005 року по липень 2009 року.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, а саме: не нараховано та не виплачено матеріальну допомогу за 2005-2007 роки, компенсацію за невикористані у 2008, 2009 роках чергові відпустки та матеріальну допомогу для оздоровлення за 2008, 2009 роки, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. № 114 (далі - Положення № 114), встановлено, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством (п.12.).

Відповідно до п.56 Положення № 114 особам середнього, старшого і вищого начальницького складу, звільненим із органів внутрішніх справ за віком, через хворобу, обмежений стан здоров`я чи скорочення штатів, у році звільнення, за їх бажанням, надається чергова відпустка, тривалість якої визначається відповідно до пункту 51 цього Положення.

Особам рядового і начальницького складу, які звільняються з органів внутрішніх справ, за невикористану в році звільнення відпустку виплачується грошова компенсація відповідно до законодавства.

Як вбачається з наказу від 01.07.2009 р. № 377 о/с "По особовому складу" щодо ОСОБА_1 відсутні відомості про кількість днів відпустки, які підлягають компенсації, що дає підстави стверджувати, про те, що на момент звільнення позивачем відпустку використано.

ОСОБА_1 не надав доказів не використання ним чергових відпусток за 2008-2009 роки.

Крім того, відповідач повідомив суду, що не може надати докази перебування позивача у відпустках за спірний період, оскільки ст.195 Переліку документів, що утворюються в процесі діяльності органів внутрішніх справ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій системи МВС України, строк зберігання наказів щодо надання щорічних оплачуваних відпусток встановлено 3 роки.

При вирішенні даного спору суд враховує, що відповідно до вимог ст.77 КАС України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.

Проте, у разі відсутності (у зв`язку із закінченням терміну зберігання) у відповідача доказів, які можуть підтвердити правомірність позовних вимог, позивач має самостійно надати докази на обґрунтування позову. Наведене випливає зі змісту ч.1 ст.77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Зважаючи на викладене, позивачем не доведено наявності у нього права на отримання компенсації за невикористані дні відпустки, а відтак позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності УМВС України в Херсонській області щодо не нарахування та не виплати компенсації за невикористані дні відпустки за 2008-2009 роки, стягнення вказаної компенсації задоволенню не підлягають.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зазначений період визначалися Указом Президента України "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу" від 04.10.1996 р. № 926/96.

Указ № 926/96 втратив чинність згідно з Указом Президента України від 18 грудня 2007 року № 1234/2007, тому із 2008 року змінились умови та порядок нарахування і виплати матеріальної допомоги.

Підпункт 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачав надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1.18 розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС від 31.12.2007 р. № 499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896, при прийнятті на службу до органів внутрішніх справ грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу нараховується з дня призначення на посаду. У разі звільнення зі служби грошове забезпечення особі рядового чи начальницького складу виплачується до дня виключення зі списків особового складу включно.

Згідно пункту 2.16 Інструкції № 499 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

За змістом п.2.17 Інструкції № 499 допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.

Підставою для надання допомоги для оздоровлення особам рядового чи начальницького складу є наказ про особовий склад, за яким особа рядового чи начальницького складу вибуває в чергову відпустку.

При цьому, Інструкцією № 499 не передбачено можливість здійснення цих виплат поза межами періоду, в якому особа перебувала в щорічній основній відпустці та/або подавала рапорт, а також після звільнення особи зі служби в органах внутрішніх справ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 10.05.2019 р. по справі № 815/714/16.

ОСОБА_1 не надав доказів подання ним мотивованих рапортів або наказів по особовому складу про вибуття у щорічну основну відпустку за період 2008-2009 роки.

Відповідач повідомив суду, що не може надати докази перебування позивача у відпустках за спірний період, оскільки ст.195 Переліку документів, що утворюються в процесі діяльності органів внутрішніх справ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій системи МВС України, строк зберігання наказів щодо надання щорічних оплачуваних відпусток встановлено 3 роки.

З урахуванням того, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення не є обов`язковою виплатою, а здійснюється при наданні особі щорічної основної відпуски на підставі рапорту, за умови наявності відповідного бюджетного фінансування, а позивачем в порушення ч.1 ст.77 КАС України не надано суду доказів вибуття у відпустку, подання рапортів про надання матеріальної допомоги для оздоровлення, тоді як за інформацією архівного підрозділу УМВС України в Херсонській області відсутні документи, що є підставою для виплати позивачу матеріальної допомоги, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності та стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності УМВС України в Херсонській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги за 2005-2007 роки та стягнення з відповідача вказаної матеріальної допомоги за 2005-2007 роки, то відмовляючи в задоволенні позову в цій частині суд виходить з того, що для включення керівником до наказу про отримання матеріальної допомоги, підлеглий повинен був повідомити керівника про необхідність у матеріальній допомозі шляхом подання рапорту. Однак, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з рапортом про виплату йому допомоги за 2005-2007 роки.

Так, п.2 Указу Президента України від 04.10.1996 р. № 926/26 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" з метою впорядкування грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ постановлено: виплачувати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ матеріальну допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення на рік.

Указ № 926/26 не передбачав порядку виплати матеріальної допомоги.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.06.2005 р. № 501 затверджені Методичні рекомендації про порядок застосування нормативно - правових актів з питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та умов оплати праці працівників, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу.

Пункт 3 зазначених рекомендацій передбачав, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ про встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо.

Таким чином, формою звернення підлеглого до керівника був і залишається рапорт. При цьому, для включення керівником до наказу про отримання матеріальної допомоги, підлеглий повинен був повідомити керівника про необхідність у матеріальній допомозі шляхом подання рапорту.

Як вбачається з листа члена ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, під час огляду особової справи колишнього працівника ОСОБА_1 рапортів щодо матеріальної допомоги не виявлено.

Таким чином, оскільки відсутні докази звернення позивача з рапортами про виплату йому допомоги за 2005-2007 роки, тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати на користь позивача матеріальної допомоги за 2005-2007 роки та стягнення з відповідача матеріальної допомоги за 2005-2007 роки.

Аналогічна правова позиція з вказаних питань викладена в постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2021 р. у справі № 540/1057/21.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши наявні у справі докази та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (73003, м.Херсон, вул.Лютеранська, буд.4, код ЄДРПОУ 40108782) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 106030000