
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2021 року Справа № 480/3428/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3428/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним призупинення виплати пенсії та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , через представника - адвоката Шпіньову Олену Михайлівну, за допомогою системи "Електронний суд" звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:
1. Визнати неправомірним призупинення Роменським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відновити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01,02.2017 року та виплатити йому заборгованість, що виникла з 01.02.2017, разом з поточною пенсією одним платежем.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримував пенсію за віком до 01.02.2017 як внутрішньо переміщена особа. Однак, з 01.02.2017 виплату пенсії позивачу припинено. У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 1800-0202-8/15625 від 23.03.2021 вказує, що виплату пенії ОСОБА_1 припинено з 01.02.2017 на підставі Витягу з протоколу № 14 від 23.12.2016 засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам управління соціального захисту населення Роменської міської ради, згідно з яким закінчений термін довідки відповідно до постанови. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його права.
Ухвалою суду від 26.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Також цією ухвалою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у 15-денний строк з дати отримання цієї ухвали надати суду завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог та встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвалою суду від 31.05.2021 повторно витребуванео у Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог.
05.07.2021 до суду від представника відповідача надійшли вибіркові матеріали пенсійної справи позивача.
Ухвалу суду від 26.04.2021 отримано відповідачем 30.04.2021 (а.с. 19 ), проте на час розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не подано.
Ненадання у встановлений ухвалою суду від 26.04.2021 строк відзиву, суд, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства, кваліфікує як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 20.05.2015 (а.с. 28).
Згідно з довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 24.02.2015 № 5921000316 позивач постійно проживав у м. Дебальцеве Донецької області та перемістився з тимчасово окупованої території в м. Ромни (а.с. 32).
Згідно витягу з протоколу № 14 від 23.12.2016 засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення Роменської міської ради гр. ОСОБА_1 знятий з обліку з 24.08.2015 у зв`язку із закінченням терміну дії довідки. Вирішено Роменському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області прийняти інформацію до відома (а.с. 31).
Листом від 23.03.2021 № 1800-0202-8/1562 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що виплата пенсії була припинена з 01.02.2017 року на підставі Витягу з протоколу № 14 від 23.12.2016 року засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним осибам управління соціального захисту населення Роменської міської ради, згідно з яким закінчений термін довідки відповідно до постанови. У грудні 2016 року до Роменського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області надійшов Витяг з протоколу № 14 від 23.12.2016 з управління праці та соціального захисту населення, в якому зазначалося, що гр. ОСОБА_1 знятий з обліку з 24.08.2015 у зв`язку із закінченням терміну дії довідки відповідно до Постанови № 509 (а.с. 12-13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
З протоколу призначення пенсії (зворотній бік а.с. 26) та листа відповідача від 23.03.2021 вбачається, що виплату пенсії позивача було припинено з 01.02.2017 року у зв`язку із закінченням терміну дії довідки відповідно до Постанови № 509.
Проте вказана підстава для припинення виплати пенсії не передбачена статтею 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Крім того згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі - Порядок № 509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами п. 7.1 Порядку № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
При цьому в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували, що довідка від 24.02.2015 № 5921000316 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції є скасованою чи позивач знятий з обліку внутрішньо переміщених осіб.
А відтак суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України або підставою для їх обмеження. Таким чином, держава зобов`язана гарантувати громадянам право на соціальний захист, а обмеження цього права можливо лише на підставі законів, що приймаються Верховною Радою України.
Верховний Суд у постанові від 22.03.2018 по справі № 243/6391/17 за результатом розгляду аналогічного спору (припинення виплати пенсії особі, яка перемістилась з району проведення антитерористичної операції) дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому відповідачем не надано до суду будь-якого рішення органу Пенсійного фонду про припинення виплати позивачу пенсії з підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За таких обставин, суд доходить висновку про порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Аналогічна позиція суду викладена у постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року по справі №592/5928/17.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити заборгованість пенсії, що виникла з 01.02.2017 року, разом з поточною пенсією одним платежем, суд зазначає, що дана вимога не є позовною вимогою, а стосується порядку виконання рішення у цій справі.
Крім того, приписами ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним призупинення виплати пенсії та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Роменського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з 01.02.2017.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска