
Справа № 815/3599/15
У Х В А Л А
13 липня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Стефанова С.О.,
суддів: Вовченко О.А., Потоцької Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу №888 о/с від 18.05.2015 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 30 червня 2021 року від ОСОБА_1 надійшла заява про зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України подати звіт про виконання судового рішення (вхід. №331515/21), в якій заявник просить зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України у строк десять днів з дати отримання ухвали подати звіт про виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021 року у справі №815/3599/15 про стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу за період з 18.05.2015 року по 14.11.2017 рік.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2021 року, прийнято заяву ОСОБА_1 про зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України подати звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу №888 о/с від 18.05.2015 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу до розгляду та призначено розгляд заяви, з урахуванням перебування головуючого судді Стефанова С.О. у відрядженні, на 15 липня 2021 року.
12 липня 2021 року від представника Міністерства внутрішніх справ України, засобами електронного зв`язку, надійшло клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції (вхід. №ЕП/18780/21), в якому заявник просить:
- визнати поважними причинами відсутності представника, відкласти розгляд справи на іншу дату та задовольнити клопотання представника МВС України про розгляд справи в режимі відеоконференції;
- проведення відеоконференції доручити будь-якому суду, розташованому в межах міста Києва, в якому відповідно до інформації сайту http://vr.vourt.gov.ua «Бронювання систем відеоконференцзв`язку» буде вільний час для проведення відеоконференції, зокрема:
- Шостому апеляційному адміністративному суду (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010);
- Шевченківському районному суду м. Києва (вул. Дегтярівська, 31 А, м. Київ, 03057);
- Окружному адміністративному суд м. Києва (вул. Петра Болбочана, 8, корп. 1, м. Київ, 01051);
- Подільському районному суду м. Києва (вул. Хорива, 21, м. Київ, 04071):
- Північному апеляційному господарському суду (вулиця Шолуденка, 1, Київ, 02000).
Розглянувши клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про розгляд справи в режимі відеоконференції, суд вважає, що таке клопотання має бути повернуте заявнику без розгляду з огляду на наступне.
За правилом абзацу другого частини восьмої статті 18 КАС особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», якщо інше не визначено цим Кодексом.
Відповідно до ч.10 ст.44 КАС України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Водночас відповідно до підпункту 15.16 пункту 15 абзацу другого розділу VII «Перехідні положення» КАС Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
У газеті «Голос України» (№ 42 (7048) від 1 березня 2019 року) опубліковано повідомлення Державної судової адміністрації України, згідно з яким відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року № 624/0/15-19 та враховуючи результати обговорення із судами, іншими органами та установами системи правосуддя питання необхідності відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Державна судова адміністрація України повідомила про відкликання оголошення, опублікованого в газеті «Голос України» (№ 229 (6984) від 1 грудня 2018 року).
При цьому відповідно до підпункту 15.1 пункту 15 абзацу першого розділу VII «Перехідні положення» КАС до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Водночас Закон України від 22 травня 2003 року №852-IV «Про електронний цифровий підпис», який визначав статус електронного цифрового підпису, втратив чинність 7 листопада 2018 року на підставі Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
Тобто на сьогодні порядок використання електронного цифрового підпису врегульований Законом України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
Положенням частини другої статті 17 цього Закону встановлено, що електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
У той же час абзацом першим частини першої статті 18 Закону України від 5 жовтня 2017 року №2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» передбачено, що кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг та включає надання користувачам електронних довірчих послуг засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки для генерації пар ключів та/або створення кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або перевірки кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через «Електронний кабінет».
Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 червня 2021 року в справі №9901/82/21 та від 10 лютого 2021 року в справі № 9901/335/20 (провадження № 11-361заі20).
Згідно статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.
Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Судом встановлено, що клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про розгляд справи в режимі відеоконференції не підписане за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Таким чином, суд зазначає, що відсутність електронного цифрового підпису на електронному документі свідчить, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Згідно ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону)
Відповідно до п.3 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно з частиною 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Таким чином, клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про розгляд справи в режимі відеоконференції має бути повернуте заявнику без розгляду.
Суд роз`яснює заявнику, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 7, 44, 167, 169, 195 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу №888 о/с від 18.05.2015 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - повернути заявнику без розгляду.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Стефанов С.О.
Судді Вовченко О.А.
Потоцька Н.В.