Рішення № 98302773, 13.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
360/3048/21
Номер документу
98302773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3048/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 ОСОБА_1 , на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Луганській області від 06.05.2021 № 8/02-21/266;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Луганській області від 06.05.2021 № 8/02-21/266 з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату однією сумою, з урахуванням індексації.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ). 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

У 2018 році було перераховано пенсію з 01.01.2018 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку видав відповідач. Зазначений перерахунок був здійснений ГУ ПФУ в Луганській області із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.

На його заяву, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 у справі № 360/2668/20, ГУ ДСНС України у Луганській області було підготовлено та направлено ГУ ПФУ у Луганській області оновлену довідку №8/02-21/266 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до якої посадовий оклад 4370 грн., оклад за військове звання 1270 грн., надбавка 45% за вислугу років - 2538 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 4089 грн., премія 45% посадового окладу 1966,50 грн., усього 14233, 50 гривень.

Додатково позивач 19.05.2021 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з 01.04.2019. Листом від 31.05.2021 №1897-2035/Б-02/8-1200/21 Головне управління пенсійного фонду України у Луганській області повідомило позивача, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Відтак, на виконання Постанови №103 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" станом на 01.03.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостою апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Однак, після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи вищевикладене, підстави для проведення перерахунку пенсії у зв`язку з надходження довідки про розмір грошового забезпечення, на думку відповідача, відсутні.

Не погоджуюсь із діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, оскільки її видано ГУ ДСНСУ в Луганській області на підставі рішення суду, отже право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки було підтверджено в судовому порядку.

07.07.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 25-26), в якому зазначено, що управління заперечує проти позову за таких підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХП від 09.04.1992 (далі - Закон №2262).

21.05.2021 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Бушлі І.С. від 19.05.2021, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я від 06.05.2021 №8/02-21/266.

У довідні зазначено, що дана довідка оформлена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року №826/3858/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.

Головне управління листом від 31.05.2021 року відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були визначені пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Головне управління вважає, що відсутні підстави для вибіркового застосування висновків суду у справі № 826/3858/18.

Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не приймалось.

Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 20-21).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 29.03.2018 № 632 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2018 року (а.с. 35, 36).

21.05.2021 на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшла заява позивача, до якої була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 від 06.05.2021 №8/02-21/266, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою начальника караулу 27 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Білокуракине) ГУ ДСНС України в Луганській області становить: посадовий оклад 4370,00 грн, оклад за військовим званням (капітан) - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (НВР) 45% - 2 538,00 грн, НОПС 50% - 4089,00 грн, премія 45% - 1966,50 грн, всього 14 233,50 грн (а.с. 13).

У примітці довідки зазначено, що дана довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повернуло без виконання надану довідку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 31.05.2021 № 1897-2035/Б-02/8-1200/21 роз`яснило позивачу, що перерахунок пенсії було проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 29.03.2018 №632, наданої ГУ ДСНС України в Луганській області, та встановлено збільшений розмір пенсії з 01.01.2018.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким було визначено противоправними на нечинними, зокрема, пункти 1,2 Постанови №103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. З урахуванням вищевикладеного, повернуто довідку про розмір грошового забезпечення, видану ГУ ДСНС України в Луганській області від 06.05.2021 № 8/02-21/266, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії (а. с. 15).

Отже, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 01.05.2018 здійснено на підставі довідки від 29 березня 2018 року № 632, виданої ГУ ДСНС України в Луганській області, до складу якої входить:

- посадовий оклад 4370,00 грн,

- оклад за військовим званням - 1270,00 грн,

- надбавка за вислугу років (45%) 2538,00 грн,

Як встановлено судом, відповідач 21.05.2021 отримав довідку ГУ ДСНС України в Луганській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, однак жодного рішення (про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку) за вказаною довідкою не прийняв.

Листом від 31.05.2021 № 1897-2035/Б-02/8-1200/21 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки № 8/02-21/266, виданої ГУ ДСНС України в Луганській області, з тих підстав, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Порядку №103, а іншого порядку перерахунку пенсії військовослужбовців КМУ не встановлено.

Отже, спірними для сторін є дві обставини:

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення щодо нарахування та виплати не в повному обсязі підвищення до пенсії позивача;

- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв`язку із збільшенням (уточненням) складових розміру грошового забезпечення позивача (посадового окладу, надбавки за вислугу років), що підтверджено довідкою ГУ ДСНС України в Луганській області від 06.05.2021 № 8/02-21/266.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, що передбачено вимогами статті 46 Конституції України.

Відповідно до статтей 13,43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Законом № 2262-XII гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»(далі - Постанова № 704) встановлено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Пунктом другим Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту десятого Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі -Порядок № 45).

Пунктом четвертим Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом п`ятим Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018.

З системного аналізу наведених норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Як встановлено судом, з 01.05.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області був зроблений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від ГУ ДСНС України в Луганській області від 29.03.2018 № 632, що враховується для перерахунку пенсій (посадовий оклад 4370,00 грн, оклад за військовим званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) 2538,00 грн, всього 8 178,00 грн.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією Постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою Уряду № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У подальшому, на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, ГУ ДСНС України в Луганській області надано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 05.03.2019 від 06.05.2021 №8/02-21/266 із зазначенням в більшому розмірі складових грошового забезпечення за посадою позивача (посадовий оклад 4370,00 грн, оклад за військовим званням (капітан) - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (НВР) 45% - 2538,00 грн, НОПС 50% - 4089,00 грн, премія 45% 1966,50 грн, всього 14 233,50 грн), яка в подальшому направлена позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Однак, жодних рішень щодо перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням грошового забезпечення позивача на підставі вказаної довідки відповідач не прийняв, проте листом від 31.05.2021 №1897-2035/Б-02/8-1200/21 повернули позивачу довідку №8/02-21/266 від 06.05.2021, що свідчить про протиправність дій відповідача.

Тому належним ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання пенсії з розрахунку складових його грошового забезпечення в більшому розмірі з 01.04.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 № 8/02-21/266 є зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплатити різницю в розмірі пенсії з часу виникнення права на такий перерахунок у позивача - з 01.04.2019.

Щодо позовних вимог про виплату пенсії з урахуванням індексації пенсії, суд зазначає наступне.

Пенсію за вислугу років позивачу призначено відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до статті 64 якого призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

У свою чергу, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Окрім того, суд враховує, що постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та від 1.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" не передбачено проведення індексації пенсій військовослужбовцям.

З 01.01.2018 виплата індексації пенсії позивача була припинена пенсійним органом в зв`язку з проведенням перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", оскільки розмір підвищення пенсії склав 2 809,05 грн., що перевищує суму індексації (67,38 грн).

Водночас, суд наголошує, що позивачем не надано жодних, у розумінні статті 73 КАС України, доказів того, що управління Пенсійного фонду України, не здійснило індексацію його пенсії за періоди, коли індекс споживчих цін перевищував законодавчо встановлений рівень і не виплатило відповідні суми збільшення. Таким чином, підстави для виплати індексації пенсії позивачу відсутні, а позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Що стосується позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії однією сумою, суд зазначає наступне.

Право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (стаття 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, заявлена позовна вимога щодо виплати однією сумою, за висновком суду, є передчасною та задоволенню не підлягають.

Таким чином, факт порушення права позивача на отримання пенсії в більшому розмірі протиправними діями відповідача встановлено в ході розгляду справи, що є підставою для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 пункту 13 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу цих судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст.6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 8/02-21/266 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області станом на 05 березня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки № 8/02-21/266 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області станом на 05 березня 2019 року та виплату заборгованості перерахованої пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова