Ухвала суду № 98302220, 13.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
240/12196/19
Номер документу
98302220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(про заміну сторони або третьої особи на правонаступника)

13 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/12196/19

категорія 109010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження питання про заміну відповідача на його правонаступника в адміністративній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Доманевський" до Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року було задоволено позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Доманевський" (Старий Бульвар,16/1 кв.6 м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 41228547) до Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації (вул.Мала Бердичівська,25 м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 02227665) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії .

Визнано протиправною та скасувати відмову Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації в погодженні науково-проектної документації "Реставрація пам`ятки архітектури та історії місцевого значення "Особняк Доманевського" на Старому бульварі, 16/1 в м.Житомирі. Охоронний № 8", викладену у листі від 06.08.2019 №1342-1.19/12-19.

Зобов`язано Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації погодити науково-проектну документацію "Реставрація пам`ятки архітектури та історії місцевого значення "Особняк Доманевського" на Старому бульварі, 16/1 в м.Житомирі. Охоронний № 8" з вмотивованим висновком щодо умов реалізації проекту чи виконання певних дій, зазначених у листі від 06.08.2019 № 1342-1.19/12-19, або без такого висновку.

На адресу суду надійшла заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Доманевський" про заміну відповідача у справі Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації на його правонаступника Департамент культури, молоді та спорту Житомирської облдержадмніністрації.

Керуючись приписами частини 3 статті 194, частини 9 статті 205, частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну відповідача на правонаступника, зазначає наступне.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Управління культури та туризму Житомирської ОДА ліквідовано відповідно з розпорядженням голови Житомирської ОДА від 26.09.2019 № 337, запис в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.05.2020, номер запису: 13051120034002143.

Разом з тим, було утворено Департамент культури, молоді та спорту Житомирської ОДА шляхом приєднання двох управлінь, зокрема управління культури та туризму Житомирської ОДА до якого перейшли функції управління культури та туризму Житомирської ОДА.

З огляду на викладене, оскільки відповідач вибув, а його правонаступником є управління соціальної політики Департамент культури, молоді та спорту Житомирської ОДА, суд вважає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво та замінити вибувшого відповідача - Управління культури та туризму Житомирської ОДА його правонаступником - Департамент культури, молоді та спорту Житомирської ОДА, а як наслідок задовольнити заяву позивача.

Така позиція суду грунтується на правовій позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 06.10.2020 у справі №804/958/17.

Керуючись статтями 52, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

Замінити відповідача у справі – Управління культури та туризму Житомирської облдержадміністрації на його правонаступника – Департамент культури, молоді та спорту Житомирської облдержадміністрації ( вул. Мала Бердичівська,25 м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 43257766) .

Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного суду за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя М.С. Токарева