
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/4386/20
категорія 113070200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Свитязь" до Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування постанови,
встановив:
Приватне підприємство «Свитязь» (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області від 19.11.2019 №147658 про накладення на Приватне підприємство "Свитязь" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Приватне підприємство «Свитязь» зазначило, що 19 листопада 2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" була прийнята оскаржувана постанова №147658, якою до підприємства застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 8500,00 гривень за допущене товариством правопорушення, передбачене статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", яке полягало у перевищенні встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Приватне підприємство «Свитязь» вважає, вказану постанову від 19.11.2019 №147658 протиправною, оскільки 11 жовтня 2019 ним дійсно на виконання умов договору надання транспортних послуг від 02.10.2019 №02/10-19, укладеного між підприємством та ПП «Трейд-КМС», здійснювалось перевезення вантажу автомобілем Мерседес НОМЕР_1 . Однак, позивач вказує, що під час здійсненого габаритно-вагового контролю інспекторами було встановлено відсутність перевищення норм навантаження, оскільки перевантаження було незначне до 2 % гранично допустимих норм. У зв`язку з чим водію було повернуто документи і він продовжив рух, транспортний засіб не затримувався. Натомість у випадку, виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу згідно з пунктом 21 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Крім того, згідно з пунктом 22 вищезазначеного Порядку у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних пунктах габаритно-вагового контролю порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З огляду на те, що про затримання транспортного засобу Мерседес НОМЕР_1 Приватне підприємство «Свитязь» ніхто не повідомляв, будь яких плат за проїзд 11 жовтня 2019 року підприємство не вносило, жодних дій щодо часткового розвантаження чи перевантаження на інший транспорт не вчиняло, позивач вважає, що ним не було перевищено дозволені габаритно-вагові параметри.
Ухвалою судді від 26 березня 2020 року позовну заяву Приватного підприємства "Свитязь" було залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків позовної заяви.
Крім того, одночасно з подачею позовної заяви, Приватне підприємство "Свитязь" подало до суду заяву про забезпечення позову.
Оскільки заява про забезпечення позову була подана без додержання вимог КАС України, суд ухвалою від 24 березня 2020 року повернув її заявнику без розгляду.
09 квітня 2020 року до відділу документального забезпечення суду надійшла позовна заява Приватного підприємства "Свитязь" до Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області з усуненими недоліками.
Ухвалою судді від 13 квітня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/4386/20 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Крім того, 09 квітня 2020 року Приватне підприємство "Свитязь" подало до суду заяву про забезпечення позову, в якій просило зупинити проведення будь-яких стягнень та виконавчих дій в рамках виконавчого провадження ВП №61281068 на час розгляду судом адміністративного позову щодо визнання неправомірними дії та скасування постанови №147658 від 19.11.2019 про накладення на Приватне підприємство "Свитязь" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень.
Ухвалою від 13 квітня 2020 року вищезазначену заяву задоволено та вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення стягнення у виконавчому провадженні №61281068 з примусового виконання виконавчого документа - постанови Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області від 19.11.2019 №147658 про накладення на Приватне підприємство "Свитязь" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень - до набранням законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №240/4386/20.
30 квітня 2020 року до суду надійшов відзив Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області на позовну заяву, в якому відповідач повідомив, що заперечує проти заявлених позовних вимог у зв`язку з їх необгрунтовністю та безпідставністю. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що 11 жовтня 2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області під час рейдової перевірки на 471 км автомобільної дороги М 03 «Київ-Харків-Довжанський» на пункті зважування був проведений габаритно-ваговий контроль належного Приватному підприємству "Свитязь" на праві приватної власності транспортного засобу Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) під керуванням водія ОСОБА_1 . За результатами вказаного контролю виявлено перевищення транспортним засобом встановлених вагових норм: загальна маса транспортного засобу на 9,01 %, навантаження на одиничну вісь на 3,91 %, а навантаження на строєну з одиничними шинами вісь на 14 % перевищували нормативно встановлені параметри. У зв`язку з чим, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області були складені: довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.10.2019 №007164, акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.10.2019 №190212 та акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів від 11.10.2019 №0023129,20.08.2020 №030207. При цьому, перевізник здійснював рух без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами з перевищенням вагових параметрів, а тому на підставі Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, був проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 1446,93 євро. Водночас, відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм передбачена абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно якого перевищення встановлених габаритно-вагових норм понад 5 %, але не більше 10 % при перевезені вантажу без відповідного дозволу карається штрафом у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи перевищення транспортним засобом Приватного підприємства "Свитязь" встановлених вагових норм, управління вважає, що ним за результатами розгляду справ про порушення, було правомірно винесено постанову про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень. Враховуючи вказані обставини, відповідач просив відмовити в задоволенні позову Приватного підприємства "Свитязь" в повному обсязі.
Відповідно до норм ст.ст. 257, 262 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
З наявних у матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_2 та НОМЕР_3 вбачається, що Приватному підприємству «Свитязь» на праві приватної власності належать автомобіль Mercedes Bens Actoros 1846 LS (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), а ОСОБА_2 , яка згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником Приватного підприємства «Свитязь», на праві приватної власності належать та спеціалізований напівпричіп SCHMITZ GOTHA (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) (а.с.4, 87).
В ході розгляду справи встановлено, що 02 жовтня 2019 року між Приватним підприємством «Свитязь» та Приватним підприємством «ТРЕЙД-КМС» був укладений договір про надання транспортних послуг юридичною особою №02/10-19, згідно якого позивач взяв на себе зобов`язання за завданням замовника – Приватного підприємства «ТРЕЙД-КМС» надати йому транспортні послуги (а.с.10-11).
На виконання умов вищезазначеного договору від 02.10.2019 №02/10-19 Приватне підприємством «Свитязь» згідно з товарно-транспортною накладною від 11.10.2019 №6 здійснювало 11 жовтня 2019 року перевезення вантажу (деревної тріски насипом) від Приватного підприємства «ТРЕЙД-КМС» (с. Заріччя, Овруцький район, Житомирська область) до Товариств з обмеженою відповідальністю «Бікорм» (смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область) (а.с.12).
Судом встановлено, що в період з 07.10.2019 по 11.10.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області на підставі направлення від 07.10.2019 №018901 здійснювалась рейдова перевірка додержання транспортними засобами вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема й на автомобільній дорозі М-03 «Київ-Харків-Довжанський» км 429-550 (а.с.80-81).
11 жовтня 2019 року під час вказаної рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області на 471 км автомобільної дороги М-03 «Київ-Харків-Довжанський» на пункті зважування був проведений габаритно-ваговий контроль належного Приватному підприємству «Свитязь» транспортного засобу Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ), керування яким здійснював водій ОСОБА_1 .
Вказаний габаритно-ваговий контроль був проведений за допомогою автоматичного приладу для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-AS2-PWIA виробник ESIT ELEKTRONIK SISTEMLER IMALAT ve TICARET LTD.STI, зав. №17-423.
Відповідно до свідоцтва про повну повірку законодавчо регульованого засобу вимірювання техніки від 07.12.2020 №35-02/5358, вищезазначений автоматичний прилад для зважування транспортних засобів у русі 030Т-AS2-PWIA ESIT зав. №17-423 відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року №94 (а.с.76-79).
Згідно талону зважування від 11.10.2019, загальна вага транспортного засобу Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) склала 43605 кг, а навантаження на осі: 1) 7095 кг 2) 11430 кг 3) 7895 кг 4) 8600 кг 5) 8585 кг (а.с.85 зворотній бік).
Результати зважування були зафіксовані в довідці від 11.10.2019 №0007164 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.84).
У зв`язку з тим, що вага транспортного засобу перевищувала дозволені вагові норми, був складений акт від 11.10.2019 №0023129 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, в якому зафіксовано, що фактична маса автомобіля Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) становила 43,605 тонн, при нормативно допустимій масі 40,000 тонни, а фактичні осьові навантаження склали: на передню одиничну вісь автомобіля – 7,095 тонни (при нормативно допустимому значенню 11,00 тонн); на задню одиничну вісь автомобіля – 11,430 тонни (при нормативно допустимому значенню 11,00 тонн); на строєну вісь напівпричіпа 25,08 тонн (7,895 т + 8,600 т + 8,585 т) (при нормативно допустимому значенню 22,00 тонни) (а.с.83).
За наслідками проведеного габаритно-вагового контролю посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.10.2019 №190212, згідно якого під час перевірки належного Приватному підприємству «Свитязь» транспортного засобу Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) виявлено порушення п. 22.5 ПДР України, яке виявилось у перевезенні вантажу (згідно ТТН №6 від 11.10.2019) з перевищенням вагових обмежень на 9,01 % (загальна маса транспортного засобу становила 43,605 тонн замість дозволених 40,00 тонн) без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових норм, відповідальність за яке передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (а.с.82).
Водій транспортного засобу – ОСОБА_1 з актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.10.2019 №190212 був ознайомлений, однак підписати його та надати пояснення відмовився (а.с.82).
Крім того, відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Харківській області було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0023129 від 11.10.2019 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів та нараховано Приватному підприємству «Свитязь» плату за проїзд в розмірі 1446,93 євро (а.с.85).
При цьому, зі змісту розрахунку вбачається, що перевищення транспортним засобом нормативно встановлених параметрів навантаження на одиничну вісь складало 3,91 % (фактичне навантаження становило 11,430 т при дозволених 11,0 т), на строєні осі – 14,00% (фактичне навантаження становило 25,08 т при дозволених 22,0 т), а перевищення загальної маса транспортного засобу – 9,01 % (фактичне навантаження становило 43,605 т при дозволених 40,0 т).
Відповідно до пункту 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Оскільки місцезнаходженням суб`єкта господарювання Приватного підприємства «Свитязь» є м. Овруч Житомирської області, то на підставі пункту 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, матеріали, складені за наслідками проведеного габаритно-вагового контролю, були направлені до Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області для розгляду справа про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт за місцем знаходженням позивача.
Згідно наявного у матеріалах справи листа Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області, адресованого Приватному підприємству «Свитязь», розгляд справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезення автомобільним транспортом по акту від 11.10.2019 №190212, складеному посадовими особами Управління Укртансбезпеки в Харківській області, був призначений на 19 листопада 2019 року (а.с.89).
Копія вказаного листа з інформацією про дату, час та місце розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт Приватне підприємство «Свитязь» отримало 31 жовтня 2019 року, що підтверджується інформацією про відстеження поштового відправлення з сайту Укрпошти (а.с.89).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, начальником Управління Укртрансбезпеки в Житомирській області винесено постанову від 19.11.2019 №147658 про застосування до Приватного підприємства «Свитязь» адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500,00 гривень за порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", яке полягало у перевищенні ним при перевезені вантажу встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5 %, але не більше 10 %, відповідальність за яке передбачена абзацом 14 частини першої статті 60 цього Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.91).
Позивач, вважаючи вищезазначену постанову Управління Укртрансбезпеки в Житомирській області 19.11.2019 №147658 протиправною, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Підпунктами 2, 15, 27, 54, 58, 62 пункту 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб`єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, (далі - Порядок № 1567) органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Отже, з огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки в Харківській області та Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області під час здійснення своїх повноважень діяли як суб`єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно з пунктом 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Пунктом 16 Порядку №1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно з частиною першою статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Частиною четвертою статті 48 Закону № 2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил №30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
При цьому, осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Відповідно до наявної у матеріалах справи довідки від 11.10.2019 №0007164 (а.с.84) про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акту від 11.10.2019 №0023129 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів (а.с.83) фактична маса належного позивачу автомобіля Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) становила 43,605 тонн, при нормативно допустимій масі 40,000 тонни, а фактичні осьові навантаження склали: на передню одиничну вісь автомобіля – 7,095 тонни (при нормативно допустимому значенню 11,00 тонн); на задню одиничну вісь автомобіля – 11,430 тонни (при нормативно допустимому значенню 11,00 тонн); на строєну вісь напівпричіпа 25,08 тонн (7,895 т + 8,600 т + 8,585 т) (при нормативно допустимому значенню 22,00 тонни).
Вказане свідчить про перевищення транспортним засобом нормативно встановлених параметрів навантаження:
1) загальної маса транспортного засобу на 9,01 % встановлених законом нормативних вагових параметрів (фактичне навантаження становило 43,605 т при дозволених 40,0 т);
2) на одиничну вісь на 3,91 % встановлених законом нормативних вагових параметрів (фактичне навантаження становило 11,430 т при дозволених 11,0 т);
3) на строєні осі на 4,00 % встановлених законом нормативних вагових параметрів (фактичне навантаження становило 25,08 т при дозволених 22,0 т).
При цьому, Приватне підприємство «Свитязь» стверджуючи про відсутність факту перевищення його транспортним засобом нормативних вагових параметрів долучило до позовної заяви товарно-транспортну накладну від 11.10.2019 №6, згідно з якою маса вантажу (деревної тріски), який ним перевозився становила 19,140 тонн (а.с.12 зворотній бік).
Відтак, на переконання позивача, вказане свідчить, що загальна маса належного йому транспортного засобу з вантажем становила менше 40,00 тонн (19,14 т маса вантажу + 7,542 т маса автомобіля Mercedes Bens згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу + 9,16 т маса напівпричіпом SCHMITZ згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу).
Однак, з даного приводу суд зазначає, що під час здійснення габаритно-вагового контролю водієм автомобіля Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) ОСОБА_3 надавалась товарно-транспортну накладну від 11.10.2019 №6, згідно якої маса вантажу, що перевозився 23,00 тонн (а.с.86 зворотній бік).
Крім того, визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу здійснюється шляхом зважування транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті, а тому відомості з товарно-транспортної накладної не можуть спростовувати встановлені під час такого контролю показники.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позивач в ході судового розгляду справи не спростував факту перевищення належним йому транспортним засобом законодавчо встановлених вагових параметрів навантаження на осі автомобіля.
Зважаючи на те, що загальна маса належного Приватному підприємству «Свитязь» транспортного засобу Mercedes Bens (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) з напівпричіпом SCHMITZ (реєстраційний номер НОМЕР_4 ) перевищила нормативно допустимі вагові параметри на 9,01 % (фактичне навантаження становило 43,605 т при дозволених 40,0 т), то відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", п. 4 Правил №30, обов`язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами мав бути відповідний дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції перевізнику після внесення ним плати за проїзд у розмірі, визначеному за ставками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".
Доказів наявності у позивача такого дозволу при перевезенні вантажу 11 жовтня 2019 року до суду надано не було.
Відтак, суд приходить до висновку, що в ході розгляду справи доведено факт вчинення позивачем, як автомобільним перевізником, господарського правопорушення, передбаченого абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5%, але не більше 10 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Відтак, приймаючи оскаржувану в даній справі постанову від 19 листопада 2019 року №147658 про застосування до Приватного підприємства «Свитязь» адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем під час розгляду справи доведено правомірність оскаржуваної постанови від 19 листопада 2019 року №147658про застосування до Приватного підприємства «Свитязь» адміністративно-господарського штрафу в розмірі 8500,00 гривень, натомість позивачем не спростовано факт вчинення ним порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність оскаржуваної постанови є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, суд розподіл судових витрат не здійснює.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову Приватного підприємства «Свитязь» (вул. І.Богуна, 45, м.Овруч, Житомирська область, 11104; код ЄДРПОУ 31277255) Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області (майдан ім.С.П.Корольова, 12, м. Житомир, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович