Ухвала суду № 98300017, 14.07.2021, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
405/4898/21
Номер документу
98300017
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 405/4898/21

1-кс/405/2313/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Тьор Є.М., при секретарі Мишевець Т.І., за участі слідчого Лимаренка М.А., розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання заступника начальника слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області Дідковського О.С. у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2021 №42021121010000011, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку,

встановив:

слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення обшуку в службових кабінетах Онуфріївської центральної районної лікарні Кіровоградської області, розташованої за адресою: Кіровоградська область, сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 90, яке належить до комунальної власності в особі Онуфріївської районної ради Кіровоградської області, з метою виявленнята фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення шляхом відшукання і вилучення речей і документів із такими відомостями, встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та мають значення для досудового слідства і можуть бути доказами під час судового розгляду, а саме:

1) документів, які складались при оформленні проходження медичних оглядів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ;

2) грошових коштів - доларів США надані ОСОБА_1 ОСОБА_5 як неправомірна вигода для ОСОБА_6 ;

3) записок, чернеток, листування з такими відомостями, матеріальних носіїв із відповідними записами в електронному вигляді, в т.ч. флеш-накопичувачі, комп`ютерної техніки з відповідними документами в електронному вигляді;

4) інших речей та документів, що містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення.

В обґрунтування клопотання слідчий вказав, що ОСОБА_6 проходить військову службу на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_8, у військовому званні «підполковник».

Відповідно до вимог статей 8, 19, 68 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно з положеннями статей 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції», військовим посадовим особам Збройних Сил України забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Статтями 6, 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством. На військових посадових осіб поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до вимог статей 11, 16, 58, 59, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, підполковник ОСОБА_6 у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами України, несе повну та одноособову відповідальність за роботу з особовим складом, дотримання підпорядкованим особовим складом законності, правопорядку та дисципліни, запобігання правопорушенням та корупційним проявам серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини, здійснювати управління військкоматом.

Пунктами 1, 3, 8, 9, 11, 15 «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389, визначено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_8, відповідає за оформлення військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період, ведення їх спеціального обліку, організацію контролю за ходом оповіщення на території відповідальності та вручення військовозобов`язаним персональних повісток, ведення військового обліку військовозобов`язаних, у тому числі резервістів, проведення з визначеною періодичністю медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних і резервістів, управління проведенням мобілізації людських і транспортних ресурсів, здійснює контроль за веденням військового обліку військовозобов`язаних та правомірністю видачі громадянам документів військового обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», військові комісаріати є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, а відтак військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_6 , відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України, ст. 6 Закону України «Про державну службу», являється службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Таким чином, підполковник ОСОБА_6 являється військовою службовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави та постійно виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Крім того, ОСОБА_6 є суб`єктом, на якого, відповідно до підпункту «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», поширюється дія вказаного Закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Нормами ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особам, зазначеним у частині першій ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положеннями ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вимоги для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Нехтуючи вищезазначеними нормами чинного законодавства, а також нівелюючи основні засади державної служби в Україні, ОСОБА_6 , будучи військовою службовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави та постійно виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, вчинив кримінальне правопорушення у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Переслідуючи мету незаконного збагачення, шляхом отримання неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення дій з використанням наданої йому влади та службового становища, а також бажаючи уникнути відповідальності за це, ОСОБА_6 , у невстановлений період часу за невстановлених обставин вступив у змову з мешканцями м. Кропивницький ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої останні взяли на себе зобов`язання за винагороду у сприянні ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, шляхом підшукання осіб з числа військовозобов`язаних, які бажають незаконно ухилитись від проходження військової служби та надати за це неправомірну винагороду. При цьому, з метою конспірації, такі особи мали надавати неправомірну вигоду та особисті документи ОСОБА_7 або ОСОБА_5 , а ОСОБА_6 , в свою чергу, використовуючи свою владу та службове становище незаконно оформлювати таким особам тимчасові посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби. При цьому, в разі перебування військовозобов`язаних на обліках ІНФОРМАЦІЯ_12 інших районів, ОСОБА_6 , використовуючи своє службове становище, організовував передачу їх особових справ на облік до ІНФОРМАЦІЯ_8. Незаконно оформленні тимчасові посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби ОСОБА_6 передавав військовозобов`язаним через ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , що мало унеможливити ідентифікувати його як службову особу, яка отримує неправомірну вигоду.

У лютому 2021 року мешканець м. Кропивницький ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вирішив неофіційно з`ясувати вірогідність свого призову на строкову військову службу у ЗСУ. З цією метою він звернувся до свого товариша ОСОБА_8 , який, в свою чергу, познайомив його з ОСОБА_5 ..

Через деякий час, приблизно 11.02.2021 ОСОБА_8 , повідомив ОСОБА_1 , про те, що, зі слів ОСОБА_5 , ОСОБА_1 підлягає призову на строкову військову службу, але якщо він має намір уникнути призову, йому необхідно особисто зустрітися з ОСОБА_5 та надати останньому 2 000 (дві тисячі) доларів США. ОСОБА_5 запевнив ОСОБА_8 , що за вищевказану неправомірну вигоду, він, використовуючи свої зв`язки серед службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 (яких саме ОСОБА_5 не повідомляв), посприяє ОСОБА_1 у вирішенні питання щодо незаконного виключення останнього з військового обліку, у зв`язку з визнанням непридатним до проходження строкової військової служби у ЗС України за станом здоров`я, та в отриманні тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби.

Приблизно 12-13.02.2021, ОСОБА_8 повідомив, ОСОБА_1 про те, що, зі слів ОСОБА_5 , в разі відмови ОСОБА_1 від надання неправомірної вигоди в розмірі 2000 доларів США за отримання тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби, він вплине на службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9, з метою якнайшвидшого призову останнього на строкову військову службу.

Враховуючи вищевикладені обставини, 17.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до правоохоронних органів із відповідною заявою про перевірку законності дій ОСОБА_5 та невстановлених службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9, які вимагають у нього неправомірну вигоду за звільнення від призову на службу у ЗС України.

23.03.2021 у період часу з 09 год. 10 хв. по 09 год. 22 хв., біля ринку «Босфор» (м. Кропивницький, вул. Вокзальна, 39), відповідно до попередньої телефонної домовленості, яка полягала в підвищенні суми неправомірної вигоди з 2000 (двох тисяч) доларів США до 2200 (дві тисячі двісті) доларів США, ОСОБА_1 , перебуваючи в автомобілі марки ВАЗ 21099, ДНЗ НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 , передав останньому неправомірну вигоду в сумі 2200 доларів США, для подальшої їх передачі службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_9, з метою незаконного виключення останнього з військового обліку, у зв`язку з визнанням непридатним до проходження строкової військової служби у ЗС України за станом здоров`я, та в отриманні тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби. Також ОСОБА_1 передав ОСОБА_5 свої документи, необхідні для оформлення тимчасового посвідчення військовозобов`язаного: оригінал приписного свідоцтва, фотокартки та ксерокопію паспорта.

При цьому, в ході зустрічі, ОСОБА_5 надав ОСОБА_1 контактний номер телефону ОСОБА_7 : НОМЕР_2 , розповів як знайти місце його проживання та наголосив на необхідності контакту з останнім, у разі виникнення непередбачуваних ситуацій, пов`язаних з подальшим незаконним оформленням та незаконною видачею ОСОБА_1 тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби.

23.03.2021 у період часу з 14 год. 34 хв. по 15 год. 00 хв., біля будинку, в якому проживає ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_5 , відповідно до раніше досягнутої домовленості, перебуваючи у власному автомобілі марки ВАЗ 21099, ДНЗ НОМЕР_1 , передав ОСОБА_7 грошові кошти у розмірі 2 100 (дві тисячі сто) доларів США, отриманих від ОСОБА_1 , з яких 100 (сто) доларів США, відповідно до попередньої домовленості, залишились у ОСОБА_5 , 100 (сто) доларів США залишились у ОСОБА_7 , а кошти у розмірі 2000 (дві тисячі) доларів США останній повинен передати ОСОБА_6 , як винагороду за незаконну видачу ОСОБА_1 тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби.

25.03.2021, ОСОБА_7 будучи біля власного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , зустрівся з військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_6 , який прибув на автомобілі марки Mitsubishi Lancer 9, сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 . В ході вищевказаної зустрічі, ОСОБА_7 передав ОСОБА_6 кошти в сумі 2000 (дві тисячі) доларів США за вирішення питання щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв`язку з визнанням останнього непридатним до проходження строкової військової служби у ЗС України за станом здоров`я та видачі йому тимчасового посвідчення військовозобов`язаного із відміткою про непридатність до військової служби.

В свою чергу, ОСОБА_6 , зранку 26.03.2021 приїздив до заступника військового комісара - начальника сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в коло функціональних обов`язків якого входить контроль за постановкою та зняттям на облік громадян призовного віку Кіровоградської області.

З матеріалів провадження вбачається, що для зв`язку з ОСОБА_7 . ОСОБА_6 використовував мобільні телефони з сім-картками номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5 .

Не дивлячись на те, що ОСОБА_1 стояв на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11, в квітні 2021 року ОСОБА_6 , використовуючи своє службове становище, за невстановлених обставин, в порушення ч. 3 ст. 14 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» організував передачу особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 без фактичної зміни останнім місця реєстрації та проживання.

11.07.2021 ОСОБА_6 передав незаконно оформлене ним тимчасове посвідчення військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , який в свою чергу 12.07.2021 в телефонній розмові повідомив про це ОСОБА_1 .

Слідчим вказується, що військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, за сприяння ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , одержав неправомірну вигоду, для себе за вчинення в інтересах ОСОБА_1 дій з використанням наданої йому влади та службового становища, чим своїми діями вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлені факти отримання за аналогічних обставин неправомірної вигоди ОСОБА_6 , при сприянні ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , за незаконне оформлення тимчасових посвідчень військовозобов`язаного із відмітками про непридатність до військової служби наступним громадянам:

1) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцю м. Кіровоград, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 .

2) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженцю м. Кіровоград, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_3 .

3) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженцю та мешканцю с. Квітка Новоукраїнського району Кіровоградської області, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_4 .

Відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: документи, які складались при оформленні проходження медичних оглядів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ; грошові кошти - долари США надані ОСОБА_1 . ОСОБА_5 як неправомірна вигода для ОСОБА_6 ; а також записки, чернетки, листування з такими відомостями, матеріальні носії із відповідними записами в електронному вигляді, в т.ч. флеш-накопичувачі, комп`ютерна техніка з відповідними документами в електронному вигляді, зберігаються в службових кабінетах Онуфріївської центральної районної лікарні Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 01995284), розташованої за адресою: Кіровоградська область, сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 90.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав, нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 , належить до комунальної власності в особі Онуфріївської районної ради Кіровоградської області.

В клопотанні слідчий вказує, що з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей і документів із такими відомостями, а саме: документів, які складались при оформленні проходження медичних оглядів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ; грошових коштів - доларів США надані ОСОБА_1 ОСОБА_5 як неправомірна вигода для ОСОБА_6 ; а також записок, чернеток, листування з такими відомостями, матеріальних носіїв із відповідними записами в електронному вигляді, в т.ч. флеш-накопичувачів, комп`ютерної техніки з відповідними документами в електронному вигляді, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та мають значення для досудового слідства і можуть бути доказами під час судового розгляду у кримінальному провадженні, необхідно провести обшук за вказаною адресою.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав.

Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши доводи слідчого, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Встановлено, що слідчими слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області здійснюється досудове слідство кримінального провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2021 №42021121010000011, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

За обставин вказаних в клопотанні, слідчий суддя вважає про наявність обґрунтованих підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, наявні підстави для проведення обшуку в службових кабінетах Онуфріївської центральної районної лікарні Кіровоградської області, розташованої за адресою: Кіровоградська область, сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 90, яке належить до комунальної власності в особі Онуфріївської районної ради Кіровоградської області з метою виявлення та вилучення наступних речей та документів, а саме:

1) документів, які складались при оформленні проходження медичних оглядів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ;

2) записок, чернеток, листування з такими відомостями, матеріальних носіїв із відповідними записами в електронному вигляді, в т.ч. флеш-накопичувачі, комп`ютерної техніки з відповідними документами в електронному вигляді.

При цьому, не підлягає задоволення клопотання в частині надання дозволу на відшукання грошових коштів - доларів США наданих ОСОБА_1 ОСОБА_5 як неправомірна вигода для ОСОБА_6 , оскільки хоча з клопотання видно про передання грошових коштів в сумі 2200 доларів США, проте відсутні відомості про ідентифікацію цих коштів, як таких що надавались в якості неправомірної вигоди, тому в разі надання дозволу на відшукання грошей - доларів США, як того просить слідчий неможливо встановити походження цих коштів, як незаконно отриманих; інших речей та документів, що містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, оскільки слідчим не визначено індивідуальних та родових ознак речей, які він планує відшукати, як того вимагає п. 7 ч. 3 ст. 234 КПК України.

За даним клопотанням відзначається наявність достатніх підстав вважати, що вчинено кримінальне правопорушення, зазначені в клопотанні речі та документи, крім виключених за вказаного вище обґрунтування, які планується відшукати, мають значення для кримінального провадження, відомості, які містяться в них, можуть бути доказами під час судового розгляду.

У зв`язку з чим, слід визнати наявність передбачених законом підстав для надання дозволу на проведення обшуку за вказаною адресою, та часткового задоволення клопотання.

Керуючись ст.ст. 234-235, 369-372 КПК України,

постановив:

клопотання слідчого про надання дозволу на проведення обшуку - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обушку в службових кабінетах Онуфріївської центральної районної лікарні Кіровоградської області, розташованої за адресою: Кіровоградська область, сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 90, яке належить до комунальної власності в особі Онуфріївської районної ради Кіровоградської області з метою виявлення та вилучення наступних речей та документів, а саме:

1) документів, які складались при оформленні проходження медичних оглядів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ;

2) записок, чернеток, листування з такими відомостями, матеріальних носіїв із відповідними записами в електронному вигляді, в т.ч. флеш-накопичувачі, комп`ютерної техніки з відповідними документами в електронному вигляді.

Відмовити в іншій частині клопотання.

Строк дії ухвали визначити до 14.08.2021.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Євгеній Миколайович Тьор