
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"14" липня 2021 р. Справа № 906/1072/20.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Лозинської І.В., секретаря судового засідання Стретович Н.К., розглянувши заяву стягувача про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Житомир)
До: Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області (Житомирська область, м. Баранівка)
про стягнення 41518,31 грн.
без участі представників сторін
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 23.12.2020 стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації 40217,20 грн. вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення; 2102,00 грн. витрат по сплаті судового збору. На виконання вказаного рішення суду, видано наказ №906/1072/20 від 18.01.2021 (а. с. 85 - 89; 92).
05.07.2021 до суду від ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надійшла заява від 23.06.2021, вих. № 180/20 про заміну боржника у справі, а саме - Управління праці та соціального захисту населення Баранівської РДА Житомирської області на його правонаступника - Новоград-Волинську районну державну адміністрацію Житомирської області. Разом із вказаною заявою стягувачем до суду повернуто оригінал наказу №906/1072/20 від 18.01.2021.(а. с. 101 - 107).
Подана заява мотивована тим, що 30.12.2020 Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області реорганізовано шляхом приєднання до Новоград-Волинської РДА, яка згідно з розпорядженням від 30.12.2020 голови Баранівської РДА є правонаступником Баранівської РДА і його структурних підрозділів.
Як вбачається з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 05.07.2021 вказану заяву передано до розгляду судді Соловей Л.А.
Однак, у зв`язку з перебуванням судді Соловей Л.А. у відпустці з 05.07.2021 по 16.07.2021, здійснено повторний автоматизований розподіл заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі, про що свідчить розпорядження керівника апарату Господарського суду Житомирської області від 05.07.2021 №43/2021.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.07.2021, заяву передано до розгляду судді Лозинській І.В.
Ухвалою від 06.07.2021 господарський суд прийняв заяву стягувача до провадження, призначив засідання суду для її розгляду на 14.07.2021 о 12:20; витребував у Новоград-Волинської РДА належні докази правонаступництва щодо Управління праці та соціального захисту населення Баранівської РДА (а. с. 111).
14.07.2021 до суду від Новоград-Волинської РДА надійшли заперечення на заяву від 14.07.2021, вих. № 02-14/11402 разом з доданими документами (а. с. 116 - 125), в яких зазначено що Новоград-Волинська РДА не являється правонаступником відповідача; посилаючись на передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів повідомлено, що правонаступником боржника є управління соціального захисту населення Новоград - Волинської РДА Житомирської області.
В засідання суду представники учасників справи не прибули.
Судом встановлено, що наказ Господарського суду Житомирської області №906/1072/20 від 18.01.2021 повернуто без виконання на підставі п.п.3 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 , про що свідчить лист Новоград - Волинського УДКСУ Житомирської області вих. № 04.2-06.2/1173, від 08.06.2021 (а. с. 103,104).
Відповідно до ст. 107 ЦК України, ст. ст. 6, 39, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321, Положення про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482, п. 1-2 розділу VII "Порядок прийняття та передачі справ і майна державним службовцям", розпорядження голови районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 51 "Про передачу майна, справ постійного зберігання структурним підрозділам Новоград-Волинської районної державної адміністрації", затверджено передавальні акти балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192796) до правонаступника - управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192589) (а. с. 120 - 122).
Як вбачається з передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів, всі зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації перед кредиторами, усі права та обов`язки, а також всі активи і пасиви переходять безоплатно до правонаступника - управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області (а. с. 123, 124).
Як вбачається з відповідних Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Баранівської РДА Житомирської області з 04.01.2021 знаходиться в стані припинення, а Управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації є юридичною особою та зареєстровано за адресою: 11708, Житомирська область, м. Новоград - Волинський, вул. Єрьоменка, буд. 10, ідентифікаційний код 03192589 (а. с. 114, 115).
Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 52 ГПК України, серед іншого, про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Слід зазначити, що процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником), тому у кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права, які мали місце.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. При цьому положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступництва, а також стадію судового процесу, на якій може бути здійснено таке правонаступництво.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст.107 ЦК України, відповідно до положень якої після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передання не окремого майна, прав або обов`язків, а всієї їх сукупності. Тобто, при універсальному правонаступництві до правонаступника чи правонаступників переходить усе майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать (незалежно від їх виявлення на момент правонаступництва), на підставі передавального акта. Наведені обставини передують внесенню запису до реєстру про припинення юридичної особи, яка припиняється у результаті реорганізації.
Слід зазначити, що Верховний Суд постановою від 04.11.2020 по справі №922/817/18 наголосив, що за висновком Великої палати ВС, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому ВП ВС у зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх інстанцій про те, що правонаступництво не відбулось за відсутності в реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалась шляхом злиття; з огляду на викладене та те, що положеннями стст.104, 107 ЦК не визначений момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, суд вважає, що такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи.
Зазначене кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що судові рішення відповідно до ст. 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви стягувача від 23.06.2021, вих. № 180/20 про заміну сторони виконавчого провадження та здійснення заміни боржника з управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області на управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації.
Керуючись ст. ст. 52, 234, 235, 334 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 23.06.2021, вих. № 180/20 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити частково.
2. Замінити сторону у виконавчому провадженні про примусове виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 23.12.2020 у справі №906/1072/20, а саме, боржника - управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192796) на управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації (11708, Житомирська область, м.Новоград - Волинський, вул. Єрьоменка, буд. 10, ідентифікаційний код 03192589).
3. Повернути стягувачу оригінал наказу №906/1072/20 від 18.01.2021.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. ст. 254, 255 ГПК України.
Ухвала підписана 14.07.2021
Суддя Лозинська І.В.
Друк:
1 - в справу
2 - стягувачу з оригіналом наказу
4 - Управлінню соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації (11708, Житомирська область, м. Новоград - Волинський, вул. Єрьоменка, буд. 10)