Постанова № 98291646, 14.07.2021, Рахівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
305/1160/21
Номер документу
98291646
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа 305/1160/21

Номер провадження № 3/305/474/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2021. Рахівський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючої судді Марусяк М.О.

секретаря судового засідання Найман Т.В.

за участю прокурора Чічака І.Я.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рахів матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, старости села Косівська Поляна Великобичківської селищної ради, неодруженого, військовозобов`язаного -

за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , який є посадовою особою місцевого самоврядування 13 рангу 6 категорії та який будучи суб`єктом декларування згідно підпункту в) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду декларування (до 01.04.2021), а саме 02.04.2021 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, ствердивши, що дійсно подав декларацію про доходи із запізненням, тобто 02.04.2021. При цьому, 18.02.2021, помилково подав таку ж саму декларацію, однак як кандидат на посаду. У вчиненому розкоюється.

Прокурор Чічак І.Я., у судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав у повному обсязі. Вважає, що у діях громадянина ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просив визнати ОСОБА_1 винуватим за ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню, у виді штрафу у розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 гривень та застосувати до нього додаткове покарання, передбачене ст.30 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень ст.278 КУпАП, посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.

Так, примітка до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, містить вказівку на те, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Саме стаття 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначає суб`єктів подання декларацій та строк їх подання.

Відповідно до підпункту в) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування.

Рішенням № 32 другого засідання першої сесії восьмого скликання Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 27.11.2020 «Про затвердження старости с. Косівська Поляна» ОСОБА_1 затверджено старостою села Косівська Поляна, а на підставі рішення №33 ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг 6 категорії посадової особи місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , відповідно до підпункту в) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» регламентовано, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

З наведеного випливає, що ОСОБА_1 , як посадова особа місцевого самоврядування зобов`язаний був подати декларацію про доходи за минулий 2020 рік у строк до 01.04.2021.

Про обов`язок подати таку декларацію ОСОБА_1 знав, про що свідчить копія відповідного Попередження про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби, а також копія Списку посадових осіб виконавчих органів Великобичківської селищної ради, депутатів Великобичківської селищної ради восьмого скликання, до відома яких доводиться під розпис розпорядження від 26.01.2021р. №7\02-03 про обов`язок подання в строк до 01.04.2021р. декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (на якому міститься його власноручний підпис).

Разом з тим, ОСОБА_1 подав таку декларацію в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» лише 02.04.2021. Таким чином, усвідомлюючи обов`язок подання декларації про доходи за минулий рік, ОСОБА_1 , маючи можливість подати таку декларацію у строки визначені законодавством, тобто до 01.04.2021, подав її успішно лише 02.04.2021, тобто несвоєчасно та без поважних причин.

Факт скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними по справі доказами: протоколом №222 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 24.06.2021; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копією рішення № 32 другого засідання першої сесії восьмого скликання Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 27.11.2020 «Про затвердження старости с. Косівська Поляна»; копією рішення № 33 другого засідання першої сесії восьмого скликання Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 27.11.2020 «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування старостам селища, сіл Великобичківської селищної територіальної громади»; копією Попередження про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби; копією Списку посадових осіб виконавчих органів Великобичківської селищної ради, депутатів Великобичківської селищної ради восьмого скликання, до відома яких доводиться під розпис розпорядження від 26.01.2021р. №7\02-03 про обов`язок подання в строк до 01.04.2021р. декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік; роздруківки із Єдиного державного реєстру декларацій щодо дати опублікування декларації ОСОБА_1 .

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема: протокол №222 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 24.06.2021; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копію рішення №32 другого засідання першої сесії восьмого скликання Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 27.11.2020 «Про затвердження старости с. Косівська Поляна»; копію рішення № 33 другого засідання першої сесії восьмого скликання Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 27.11.2020 «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування старостам селища, сіл Великобичківської селищної територіальної громади»; копію Попередження про обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби; копію Списку посадових осіб виконавчих органів Великобичківської селищної ради, депутатів Великобичківської селищної ради восьмого скликання, до відома яких доводиться під розпис розпорядження від 26.01.2021р. №7\02-03 про обов`язок подання в строк до 01.04.2021р. декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік; роздруківки із Єдиного державного реєстру декларацій щодо дати опублікування декларації ОСОБА_1 , суд, приходить до висновку, що ОСОБА_1 , несвоєчасно подав без поважних причин декларацію про доходи за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно зі ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Пом`якшуючими відповідальність обставинами суд визнає, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується за місцем проживання, визнав свою вину та розкаявся у скоєному. Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.

Щодо заявленого прокурором клопотання про застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення на підставі ст.30 КУпАП суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог ч.6 ст.30 КУпАП позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю призначається судом на строк від шести місяців до одного року, незалежно від того, чи передбачене воно в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, коли з урахуванням характеру адміністративного правопорушення, вчиненого за посадою, особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та інших обставин справи суд визнає за неможливе збереження за нею права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Отже, з наведеного випливає, що застосування додаткового адміністративного стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю застосовується лише у випадку коли з урахуванням обставин справи суд визнає за неможливе подальше перебування особи на займаній посаді.

Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності за те, що він невчасно подав декларацію про доходи за 2020 рік. Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до переконання про недоцільність застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

З огляду на викладене, суд, вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, без застосування додаткового адміністративного стягнення, передбаченого ст.30 КУпАП, оскільки саме таке стягнення, на думку суду, буде необхідним та достатнім для ОСОБА_1 та зможе запобігти вчиненню ним подібних адміністративних правопорушень у майбутньому.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Згідно з ч.4 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

У зв`язку з наведеним з ОСОБА_1 у користь Державної судової адміністрації України слід стягнути судовий збір в сумі 454 гривні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-6, 221, 280, 284, 287-291 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 у дохід Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307, ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений ним не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати, штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга безпосередньо в судову палату з кримінальних справ Закарпатського апеляційного суду або через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.

Головуюча: М.О. Марусяк