
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 року Справа № 480/2854/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2854/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФК в Сумській обл.), в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 на її заяву від 01.10.2020 пенсії держслужбовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 з 22.09.2020;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду в Сумській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 з 22.09.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 22.09.2020 отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при цьому, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії держслужбовця, на підставі того, що до страхового стажу не зарахований період роботи з 07.08.1990 по 31.08.1995 у Сумському міськвиконкомі, оскільки запис про звільнення не завірений підписом відповідальної особи.
12.11.2020 ОСОБА_2 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про зарахування до страхового стажу період роботи з 07.08.1990 по 31.08.1995 у Сумському міськвиконкомі та здійснення перерахунку пенсії з 22.09.2020. Крім того, просила призначити з 22.09.2020 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом №9480/М-1800-20 від 11.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв`язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
На переконання ОСОБА_1 , вказані дії відповідача є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого призначення. В зв`язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 05.04.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/2854/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , з 22.09.2020 отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при цьому, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії держслужбовця, на підставі того, що до страхового стажу не зарахований період роботи з 07.08.1990 по 31.08.1995 у Сумському міськвиконкомі, оскільки запис про звільнення не завірений підписом відповідальної особи.
12.11.2020 ОСОБА_2 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про зарахування до страхового стажу період роботи з 07.08.1990 по 31.08.1995 у Сумському міськвиконкомі та здійснення перерахунку пенсії з 22.09.2020. Крім того, просила призначити з 22.09.2020 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом №9480/М-1800-20 від 11.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв`язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
01.05.2016 р. набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До досягнення віку, встановленого першим реченням ч. 1 цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці, визначені цією статтею.
Таким чином, необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 р., відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01.05.2016 р. (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 р. (зразкова справа № 822/524/18).
Крім того, суд зазначає, що згідно положень пунктів 1- 3 Порядку № 622 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При наявності у особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.05.1983 по 27.06.1988 працювала у Жданівській міській раді, з 11.07.1988 по 30.06.2000 на різних посадах в Сумському міськвиконкомі, з 01.07.2000 по 18.04.2011 на різних посадах в Сумській міській раді.
Оскільки ОСОБА_1 на дату набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016 р.) мала наяний стаж державного службовця 26 років 09 місяців 12 днів, тому вона зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця не відповідають критеріям, встановленим ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку із чим, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 на її заяву від 01.10.2020 пенсії держслужбовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 з 22.09.2020.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 з 22.09.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик