
Справа № 420/9001/20
УХВАЛА
12 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України в письмовому провадженні) заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України за вхід. № 35140/21,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/9001/20 за позовом .
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить з урахуванням поданої заяви за вхід. № 35140/21:
- встановити строк для подачі звіту суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року у справі № 420/9001/20, ухваленого на користь ОСОБА_1 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт до Одеського окружного адміністративного суду про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року у справі № 420/9001/20 у строк, визначений судом;
- за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у разі невиконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року у справі № 420/9001/20 або неподання такого звіту - накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Вказана заява обґрунтована наступним:
Рішення у справі № 420/9001/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили 31.12.2020 року, на цей час спрямовано судом сторонам, у тому числі ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області, для виконання.
Окрім того, мною через канцелярію суду отримано примірник цього судового рішення, прошитий, пронумерований та скріплений гербовою печаткою, який у січні 2021 року до ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. від 24.02.2021 року за моєю заявою через невиконання вказаного рішення суду відкрито виконавче провадження № 64609056, а з боржника стягнуто виконавчий збір у розмірі 24 000 грн.
Разом тим, згідно відповіді заступника начальника ГУ ПФУ в Одеській області Вєчканової Н. від 18.02.2021 року на мою заяву щодо виконання вказаного рішення суду вбачається, що зазначене рішення суду у частині нарахування та виплати пенсії начебто виконано, що не відповідає дійсності.
При цьому, зазначено, що розмір перерахованої пенсії з 01.01.2021 року становить 17 690 грн.
Водночас, розмір пенсії з 01.01.2021 року відповідно до вказаного рішення суду за умови висновку суду, що набрав законної сили, «без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення») та встановленого розміру грошового забезпечення для обрахування пенсії повинен становити 24 256,44 грн.
За таких обставин, для отримання вичерпної інформації щодо причин невиконання вказаного рішення суду 14.06.2021 року рекомендованим листом з додатком копії вказаного листа від 18.02.2021 року заступника начальника ГУ ПФУ в Одеській області до ГУ ПФУ в Одеській області спрямовано запит про надання публічної інформації.
Незважаючи на те, що строк надання відповіді на запити про доступ до публічної інформації відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» становить 5 діб, відповідь на вказаний запит до цього часу я не отримав.
12.07.2021 року через канцелярію суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшли заперечення за вхід. № ЕП/18727/21, в якому зазначено:
По-перше, вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням рішень суб`єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого судового рішення, при цьому встановлення такого контролю є правом суду, а не його обов`язком.
Відтак, суд першої інстанції встановлює судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень під час прийняття рішення у справі, зазначаючи про це у самому рішенні.
Під час ухвалення рішення від 23.11.2020 по справі № 420/9001/20 суд не встановлював судового контролю в порядку визначеному ст.382 КАС Україна.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною Верховним судом у постановах від 03 жовтня 2018 року по справі №826/18826/14, 21 червня 2018 по справі № 826/11347/14.
По-друге, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі № 420/9001/20, яке набрало законної сили 24.12.2020, ОСОБА_1 24.12.2020 та 09.07.2021 проведено перерахунки пенсії з 01.04.2019 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу ЦУ СБУ від 14.02.2019 року № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році», виходячи з посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9450,00 грн.; окладу за військовим званням «полковник» та надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.; доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі, 15% у розмірі 1417,50 грн.; премії 10%, у розмірі 945,00 грн.; всього з розміру грошового забезпечення 30320,55 грн.
Розмір пенсії з 01.08.2021 становитиме 24555,84 грн.
Інформація про виконання рішення у справі № 420/9001/20 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень.
По-третє, відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Таким чином, обов`язковість рішення суду, яке набрало законної сили, забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», яким, в свою чергу передбачено заходи юридичної відповідальності у вигляді накладення штрафу на боржника.
Саме таким порядком й скористався позивач (ВП 64609056 від 24.02.2021).
По-четверте, рішення суду виконано у відповідності до вимог діючого законодавства
Головним управлінням перерахунок пенсії позивачу здійснено у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією, законами України, а також з використанням повноважень з метою, якою ці повноваження надано, обґрунтовано, безпосередньо, добросовісно та розсудливо і жодним чином не порушило права та законні інтереси Позивача.
Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 01.07.2021 в сумі 239404,72 грн. буде здійснена в межах наявних бюджетних призначень Пенсійного фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику після виділення коштів з Державного бюджету України.
Розглянувши вказане клопотання суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.08.2020 року №7290-7162/Т-02/8-1500/20 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб» у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) та неврахуванням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії - провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати з 01 квітня 2019 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу ЦУ СБУ від 14.02.2019 року № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році», виходячи з посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9 450 грн.; окладу за військовим званням «полковник» та надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890 гри.;
надбавка за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.;
доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі, 15% у розмірі 1417,50 грн.;
премія 10%, у розмірі 945,00 грн.; а всього з розміру грошового забезпечення 30320,55 грн.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.
Рішення набрало законної сили 31.12.2020 року.
Відповідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення у справі №420/9001/20 від 23.11.2020 року набрало законної сили 31.12.2020 року.
01.02.2021 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 420/9001/20.
11.09.2020 року позивач звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) з заявою про відкриття виконавчого провадження.
24.02.2021 року відкрито виконавче провадження (ВП №64609056) за виконавчим листом №420/9001/20.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/9001/20, яке набрало законної сили 24.12.2020, ОСОБА_1 24.12.2020 та 09.07.2021 проведено перерахунки пенсії з 01.04.2019 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу ЦУ СБУ від 14.02.2019 року № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році», виходячи з посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9450,00 грн.; окладу за військовим званням «полковник» та надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.; доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі,15% у розмірі 1417,50 грн.; премії 10%, у розмірі 945,00 грн.; а всього з розміру грошового забезпечення 30 320, 55 грн.
Розмір пенсії з 01.08.2021 становитиме 24 555,84 грн.
Інформація про виконання рішення у справі № 420/9001/20 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом.
Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 01.07.2021 в сумі 239 404, 72 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Згідно зі ст. 1291Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун`єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.
У контексті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
Отже, механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури виконання рішень суду.
Приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 382 КАС України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
Відтак, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст. 382 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, враховуючи те, що в контексті розуміння вимог чинного законодавства дії суб`єкта владних повноважень - це активна поведінка суб`єктів владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та/чи юридичних осіб.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд, приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення судового контролю.
Щодо вимоги про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб слід зазначити, що вона є передчасною, оскільки ГУ ПФУ в Одеській області не надало Звіт про виконання рішення суду по справі № 420/9001/20.
Керуючись статтями 2-9, 167, 243, 248, 256, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України за вхід. №35140/21 – задовольнити частково.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 23.11.2020 р. шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у місячний строк звіт про виконання рішення суду по справі № 420/9001/20 з дня набрання законної сили ухвалою суду.
В іншій частині відмовити.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.