
Справа № 420/7763/21
У Х В А Л А
12 липня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Одеської міської ради про звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи №420/7763/21 як зразкової у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів – Одеську міську раду про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 12 травня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити виплати ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомогли.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 року, в задоволенні клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про заміну відповідача у справі – відмовлено.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 року, клопотання Одеської міської ради про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів – Одеської міської ради – задоволено та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів – Одеську міську раду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року, в задоволенні клопотання Одеської міської ради про заміну відповідачів у справі – відмовлено.
02 липня 2021 року від Одеської міської ради надійшло клопотання про звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи №420/7763/21 як зразкової (вхід. №ЕП/17979/21), в якому представник просить звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд справи №420/7763/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Одеської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії як зразкової.
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання третьої особи, а також дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до приписів п.21 та п.22 ч.1 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Згідно із положеннями п.7 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
Приписами ч.10 ст.29 КАС України передбачено, що передача справи на вирішення Верховного Суду як зразкової справи здійснюється відповідно до вимог статті 290 цього Кодексу.
Суд зазначає, що положеннями статті 290 КАС України визначено, що якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
З ухвали Верховного Суду від 17 червня 2020 року про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №440/2722/20 та матеріалів адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії встановлено, що зазначені справи є типовими, оскільки наявні ознаки типової справи, визначені в ухвалі Верховного Суду від 17 червня 2020 року:
1) позивачами має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня.
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормативно-правовими актами, а саме: Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Рішенням Верховного суду від 29.09.2020 року №440/2722/20 по зразковій справі позов задоволено в частині визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 року.
У вказаному рішенні визначені обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
(а) особа має статус особи з інвалідністю війни, має право на пільги, передбачені ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
(б) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат);
(в) предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
Зазначеним рішенням також встановлено, що у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) та визнанням таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, стаття 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» діяла та мала застосовуватись у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши адміністративну справу №420/7763/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів – Одеську міську раду про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання вчинити певні дії, суд встановив, що вона відповідає ознакам типової справи №440/2722/20-а, що прийнята Верховним Судом як зразкова адміністративна справа.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа №420/7763/21 відповідає обставинам зразкової справи №440/2722/20-а, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права.
Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав для направлення справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції у порядку, визначеному статтею 290 КАС України, у зв`язку з чим клопотання Одеської міської ради задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.4, 29, 241-246, 256, 290, 294-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Одеської міської ради про звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи №420/7763/21 як зразкової – відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя С.О. Стефанов