Рішення № 98265638, 12.07.2021, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
917/505/21
Номер документу
98265638
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2021 Справа № 917/505/21

м. Полтава

За позовною заявою Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради, вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут", вул. В. Козака, 2а, м. Полтава, 36000

про стягнення грошових коштів.

Суддя Господарського суду Полтавської області Семчук О.С.

Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (далі - позивач/ Управління) звернулося з позовною заявою до Господарського суду Полтавської області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (далі - відповідач/ ТОВ "Полтавагаз збут") 25648,83 грн дебіторської заборгованості, яка виникла у зв`язку зі зменшенням нарахувань по субсидіях за перерахунками проведеними Управлінням.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 26.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач у відзиві позов заперечує посилаючись на його необґрунтованість.

Позивач у відповіді на відзив наполягає на задоволенні позову, посилаючись на необґрунтованість заперечень відповідача.

Відповідач у запереченнях просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Рішення приймається в порядку визначеному ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

Позивач зазначає, що відповідно до умов чинного законодавства було перераховано відповідачу субсидії на відшкодування витрат населення за надані відповідачем послуги з газопостачання.

Позивач у позові стверджує, що станом на 01 липня 2020 року за відповідачем виникла дебіторська заборгованість на суму 25648,83 грн, яка виникла в зв`язку із зменшенням нарахувань по субсидіях за перерахунками проведеними Управлінням.

01.07.2020 Управлінням було направлено лист № 08-4237 до ТОВ «Полтавагаз збут» з проханням повернути дебіторську заборгованість на суму 25648,83 грн., відповідно до п. 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 від 21.10.1995 (далі - Положення), також направлено акт звіряння розрахунків станом на 01.07.2020 для погодження та підпису у 2-х екземплярах (копія листа № 08-4237 від 01.07.2020 - в матеріалах справи). Позивач зазначає, що до цього часу відповідачем екземпляр акту звірки повернуто не було.

На підтвердження заборгованості відповідача, яка виникла у зв`язку зі зменшенням нарахувань по субсидіях, позивачем надано:

- копію довідки про суму нарахованих субсидій за червень 2020 року без номера та дати;

- копію зведеної відомості про субсидії по ЖКП по організаціях у червні 2020 року;

- копію наказу позивача № 11-аг від 07.04.2020 про проведення інвентаризації матеріальних цінностей, нематеріальних активів, коштів та розрахунків у 2020 році;

- копію акту інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами від 04.01.2021;

- копію розгорнутої накопичувальної відомості за розрахунками з іншими кредиторами за червень 2020 року;

- копію зведеної накопичувальної відомості за розрахунками з іншими кредиторами за червень 2020 року.

Також позивачем надано копію платіжного доручення № 20 від 10.03.2020 про сплату відповідачем на користь позивача 2219,97 грн. (повернення перерахованої субсидії за минулі роки згідно листа від 02.03.2020 № 08-1823 та акту звірки).

Позивач зазначає, що саме Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.

Відповідач у листі від 09.07.2020, адресованому позивачу, вказав, що підстав для повернення коштів у нього немає, суми надмірно перерахованих субсидій громадянам зараховуються в рахунок оплати на наступний розрахунковий період.

Позивач не погоджуючись з такою позицією ТОВ «Полтавагаз збут» направив відповідачу претензію від 10.08.2020 № 13-5215 згідно ст. 222 Господарського кодексу України, яка залишена відповідачем поза увагою.

Також позивач відзначає те, що відповідач на лист управління № 08-1823 від 02.03.2020про наявність дебіторської заборгованості у розмірі 2 219,97 грн, яка також виникла у зв`язку зі зменшенням нарахувань по субсидіях за перерахунками проведеними управлінням, сплатив борг у розмірі 2219,97 грн 10.03.2020, однак вже у липні 2020 року відмовився повернути дебіторську заборгованість на суму25648,83 грн, спираючись на положення ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу».

Вважаючи свої права порушеними позивач просить суд стягнути з відповідача 25648,83 грн заборгованості.

Відповідач позов заперечує посилаючись на те, що позивачем не надано жодного належного доказу про перерахування відповідачу сум житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі.

Також відповідач відмічає, що Положення, врегульовуючи питання повернення субсидії, ставить таке питання у залежність від форми отримання такої субсидії готівкової громадянином, або безготівкової, але із позовної заяви та наданих до неї доказів незрозуміло, яка форма субсидії надавалась позивачем.

Відповідно до п. 125-1 Положення, кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на небюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Таким чином відповідач вважає, що законодавцем встановлено, що надмірно перераховані (виплачені) житлові субсидії повертаються громадянином, а не виконавцем комунальної послуги.

Крім того, порядок повернення субсидій також регулюється "Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5 (далі - Порядок повернення субсидій).

Пунктом 1 Порядку повернення субсидій встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами - підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

Згідно з п. 2 цього ж Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів; припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Пунктом 3 Положення про призначення субсидії передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Згідно з п. 4 Порядку повернення субсидії у разі виявлення при перевірках неправильних відомостей у довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами-підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб-підприємців) у судовому порядку.

Відповідач зазначає, що інших підстав звернення з позовом про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів із юридичних осіб надавачів комунальних послуг діючим законодавством не передбачено.

Крім того відповідно до ст. 11, гл. 1 розділу III Закону України «Про ринок природного газу» побутові споживачі оплачують вартість спожитого ними газу шляхом перерахування коштів виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкритий в установах уповноваженого банку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов`язки, та їх структурними підрозділами.

Кошти перераховуються з поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкритих в установах уповноваженого банку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов`язки, та їх структурними підрозділами згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим Регулятором, виключно на:

1) поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового продавця, що здійснює продаж природного газу такому постачальнику на виконання спеціальних обов`язків, покладених на такого продавця;

2) поточний рахунок оператора газотранспортної системи;

3) поточний рахунок постачальника природного газу, на якого покладені спеціальні обов`язки.

Інших перерахувань, крім перелічених вище, Законом не передбачено. Суми надмірно перерахованих субсидій громадянам зараховуються в рахунок оплати на наступний розрахунковий період.

Таким чином, з урахуванням Положення про призначення субсидії та Порядку повернення субсидії, відповідач вважає, що виявлене позивачем надмірне перерахування коштів у червні 2020 році не передбачає обов`язку підприємств-виконавців житлово-комунальних послуг відшкодовувати надмірну виплачену суму субсидії органу, що її призначив, а тому відповідач вважає, що заявлені позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

До відзиву відповідачем додано довідку від 06.05.2021 № 06/2153, у якій ТОВ "Полтавагаз збут" інформує, що у Товариства перед УСЗН виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради станом на 01.07.2020 відсутня кредиторська заборгованість.

Позивач у відповіді на відзив зазначає, що постанова КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 не містить обов`язку структурних підрозділів з питань соціального захисту населення повідомляти підприємства, установи, організації надавачів послуг про результати перевірки подання громадянами документів для призначення житлових субсидій, в тому числі чи мають вони право на подальше її призначення, а лише повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії, що і було зроблено Управлінням.

Також позивач наголошує на тому, що питання та випадки повернення надмірно отриманих субсидій саме громадянами - отримувачами субсидій, не є предметом позовної заяви.

Крім цього, позивач відзначає, що довідка № 06/2153 від 06.05.2021 ТОВ «Полтавагаз збут», на яку посилається відповідач у відзиві, зовсім не спростовує надані позивачем докази.

Отже на підставі вищевикладеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги до ТОВ «Полтавагаз збут» у повному обсязі, як такі, що є законними та обґрунтованими.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив зазначає, що у відповіді на відзив позивачем не спростовано жодного доводу відповідача по справі та не надано жодного належного доказу на підтвердження позовних вимог. Також відповідач наполягає на тому, що законодавством встановлено, що надмірно перераховані (виплачені) житлові субсидії повертаються громадянином, а не виконавцем комунальної послуги.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Згідно ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Позивач стверджує, що станом на 01 липня 2020 року за відповідачем виникла заборгованість на суму 25648,83 грн у зв`язку із зменшенням нарахувань по житлових субсидіях, які надавалася не у грошовій формі.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначається Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 від 21.10.1995 (далі - Положення),

Згідно п. 9 Положення 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до п. 125 Положення 848 (тут та далі Положення в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Відповідно до абз. 4-7 п. 119 Положення 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

При цьому відповідно п. 94 Положення у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.

Отже п. 125 Положення 848 передбачено обов`язок виконавця комунальних послуг повернути суми надміру перерахованих житлових субсидій, які надавалися не у грошовій формі.

На підтвердження вказаної суми позивачем надано:

- копію довідки про суму нарахованих субсидій за червень 2020 року без номера та дати з переліком уповноважених власників/наймачів, яким призначено субсидію, на 425 стор.;

- копію зведеної відомості про субсидії по ЖКП по організаціях у червні 2020 року;

- копію наказу позивача № 11-аг від 07.04.2020 про проведення інвентаризації матеріальних цінностей, нематеріальних активів, коштів та розрахунків у 2020 році;

- копію акту інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами від 04.01.2021;

- копію розгорнутої накопичувальної відомості за розрахунками з іншими кредиторами за червень 2020 року;

- копію зведеної накопичувальної відомості за розрахунками з іншими кредиторами за червень 2020 року.

В свою чергу відповідач зазначає, що позивачем не надано жодного належного доказу про перерахування відповідачу сум житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі. Разом з тим відповідач не заперечує факту перерахування йому субсидій за спірний період не у грошовій формі.

Крім того, як зазначалось вище, саме Положення 848 визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам, умови їх призначення та порядок надання і відповідач, як виконавець комунальних послуг, бере безпосередню участь в реалізації цієї програми.

Так п. 68 Положення 848 визначено, що списки осіб, яким призначено житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, із зазначенням форми одержання житлової субсидії подаються щомісяця структурним підрозділом з питань соціального захисту управителям або об`єднанням, а також виконавцям комунальних послуг.

Для реалізації механізму надання житлових субсидій їх одержувачам у грошовій (безготівковій та готівковій) формі інформаційна взаємодія між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, Мінсоцполітики, Пенсійним фондом України, АТ "Ощадбанк" та управителями багатоквартирного будинку, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг здійснюється шляхом обміну електронними документами з використанням кваліфікованого електронного підпису (п. 104 Положення 848).

Відповідно п. 111 Положення 848 облік в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів одержувачів житлової субсидії здійснюється в такій послідовності: 1) на підставі поданих громадянами заяв структурні підрозділи з питань соціального захисту населення кожного робочого дня формують реєстри осіб, яким призначено житлову субсидію (далі - реєстр одержувачів житлової субсидії), які захищеними каналами зв`язку передаються Мінсоцполітики. Форма реєстру одержувачів житлової субсидії встановлюється договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк"; 2) Мінсоцполітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня передає АТ "Ощадбанк" отримані реєстри одержувачів житлової субсидії захищеними каналами зв`язку для обліку в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів одержувачів житлової субсидії; 3) АТ "Ощадбанк" протягом наступного робочого дня формує в автоматизованих системах банку облікові записи одержувачів житлової субсидії, інформацію про які передає Мінсоцполітики; 4) Мінсоцполітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня передає отримані дані про облікові записи одержувачів житлової субсидії структурним підрозділам з питань соціального захисту населення; 5) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення відображають дані про облікові записи одержувачів житлової субсидії у списках осіб, яким призначено житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, що подаються управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг відповідно до пункту 68 цього Положення. У разі зміни відомостей, що були включені до реєстрів одержувачів житлової субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення коригують відповідні дані під час подальшого формування реєстрів одержувачів житлової субсидії в порядку, визначеному підпунктами 1 - 4 цього пункту.

Відповідно до п. 113 Положення 848 перерахування коштів з рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ “Ощадбанк” в такій послідовності:

1) управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг, які уклали з АТ “Ощадбанк” договори, подають щомісяця до 13 числа (включно) АТ “Ощадбанк” реєстри одержувачів житлової субсидії разом з даними про облікові записи одержувачів житлової субсидії, нараховані суми за спожиті послуги у попередньому місяці та загальні суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди окремо за кожним видом послуги, крім витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - реєстр нарахованих сум платежів).

Форму реєстру нарахованих сум платежів визначає АТ “Ощадбанк” та оприлюднює на власному офіційному веб-сайті.

Під час перерахування коштів з рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг АТ “Ощадбанк” утримує з сум нарахованих субсидій комісійну винагороду в розмірі 0,7 відсотка суми платежу;

2) АТ “Ощадбанк” на підставі отриманих реєстрів нарахованих сум платежів здійснює щомісяця до 18 числа (включно) перерахування коштів загальними сумами з рахунка для виплати житлової субсидії на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг з наданням реєстрів нарахованих сум платежів, із зазначенням інформації про перерахування коштів.

Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

Одержувач житлової субсидії може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

У разі коли в реєстрах нарахованих сум платежів не містяться дані про обліковий запис одержувача житлової субсидії або відповідний обліковий запис одержувача житлової субсидії відсутній в автоматизованих системах АТ “Ощадбанк”, банк не здійснює переказ коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг;

3) АТ “Ощадбанк” протягом доби після здійснення перерахування коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг інформує одержувача субсидії шляхом надсилання йому смс-повідомлення про стан розрахунків за послуги. У смс-повідомленні обов`язково зазначаються дані про наявний залишок платежу за кожним видом послуг та перелік послуг, за якими від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг АТ “Ощадбанк” не отримані реєстри нарахованих сум платежів;

4) АТ “Ощадбанк” подає щомісяця до 5 числа Мінсоцполітики за попередній місяць інформацію про:

кількість облікових записів одержувачів житлових субсидій; перелік управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг, які уклали договори з АТ “Ощадбанк” (його установами), у розрізі структурних підрозділів з питань соціального захисту населення;

суму нарахованих субсидій; суму профінансованих субсидій, суму коштів, зарахованих на рахунок для виплати житлових субсидій, суму коштів, повернутих Мінсоцполітики; залишок коштів на рахунку для виплати житлових субсидій у розрізі структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та облікових записів одержувачів житлової субсидії;

нараховані суми за спожиті послуги у попередньому місяці; суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди в розрізі структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та видів послуг.

Отже відповідач (виконавець комунальних послуг), як учасник державної програми щодо надання населенню субсидій, мав всю необхідну інформацію для виконання п. 125 Положення 848 та отримавши від позивача лист № 08-4237 від 01.07.2020 щодо повернення коштів та акт звіряння розрахунків станом на 01.07.2020, міг повернути суми надміру перерахованих житлових субсидій, які надавалися не у грошовій формі шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Тому посилання відповідача на відсутність належних доказів є безпідставним.

Статтями 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та підлягає поверненню відповідачем становить 25648,83 грн, що підтверджується зведеною відомістю про субсидії по ЖКП по організаціях у червні 2020 року.

Відповідач не надав жодного обгрунтування неможливості виконання свого обов`язку, передбаченого п. 125 Положення, щодо повернення позивачу суми надміру перерахованих житлових субсидій, які надавалися не у грошовій формі шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Заперечення відповідача стосовно того, що перерахування сум субсидії не передбачено Законом України "Про ринок природного газу", зокрема ст. 11 Закону, судом до уваги не береться, оскільки в матеріалах справи наявні докази повернення відповідачем перерахованої субсидії за минулі роки, а саме платіжне доручення № 20 від 10.03.2020 про перерахування відповідачем на користь позивача 2219,97 грн з призначенням платежу: "Повернення перерахованої субсидії за минулі роки, зг. листа від 02.03.2020 № 08-1823 та акту звірки".

Суд зазначає, що з березня 2020 року норми ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" не змінювалися, отже підстав стверджувати, що у відповідача була можливість повертати суми субсидії, яка пізніше зникла у зв`язку зі зміною вимог законодавства, у суду немає.

Посилання відповідача на те, що порядок повернення субсидій регулюється "Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, яким не встановлено обов`язку виконавця комунальних послуг повернути суми субсидії, які були перераховані Управлінням, в даному випадку не спростовує обов`язку відповідача повернути суми надміру перерахованих житлових субсидій відповідно до п. 125 Положення 848.

До того ж, цей Порядок затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України та розроблено відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. N 1050. Останні зміни в Порядок вносились 18 липня 2014 року. Редакція Положення № 848 неодноразово змінювалась і після липня 2014. Тому, враховуючи зазначене та те, що Положення № 848, затверджене постановою Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу ніж Порядок, до спірних правовідносин має застосовуватись Положення № 848, а саме п. 125, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин.

Надана відповідачем довідка про відсутність у нього кредиторської заборгованості перед позивачем не спростовує позовних вимог та наданих позивачем доказів.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача 25648,83 грн надмірно перерахованої житлової субсидії є обгрунтованими, підтвердженими належними та достатніми доказами, а отже підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи приписи ст. 123, 129 ГПК України, судовий збір покладається судом на відповідача у повному обсязі.

Керуючись статтями 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавагаз збут" (вул. В. Козака, 2а, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 39813404) на користь Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040; код ЄДРПОУ 03195317) 25648 грн 83 коп надмірно перерахованої житлової субсидії та 2270 грн 00 коп судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 256, 257 ГПК України). Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.С. Семчук