
Справа № 462/2791/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2021 року Залізничний районний суд м.Львова у складі головуючої судді Румілової Н.М., при секретарі Шиманській Я.І., за участю позивача ОСОБА_1 , розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора лейтенанта роти №2 батальйону №1 УПП у Львівській області Матківського Євгена Володимировича, Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 23 квітня 2021 року звернувся до суду з позовом до відповідача інспектора лейтенанта роти №2 батальйону №1 УПП у Львівській області Матківського Євгена Володимировича, в якому зазначив, що 17 квітня 2021 року відповідачем інспектором УПП у Львівській області Матківським Є.В. було винесено постанову серія ЕАН №4082887 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу 510 гривень. Відповідно до постанови, він нібито о 21 годині 4 хвилини, рухаючись на автомобілі AUDI А4, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 у м. Львів по вул. Городоцькій 319А, користувався засобом зв`язку, а саме телефоном, тримаючи його в руці, чим порушив п. 2.9.Д.ПДР - користування під час руху ТЗ засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук. З постановою він не погоджується, оскільки переглянувши його документи, інспектор пішов до свого службового транспорту, та через деякий час повернувся з бланком постанови, який був вже заповнений, та повідомив його про таку постанову, при чому не надавши докази такого правопорушення, не вислухавши його пояснення, свідків, чим порушив вимоги ст.ст.278,279, та 280 КУпАП. Просить суд скасувати постанову серії ЕАН№ 4082887 від 17 квітня 2021 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП, провадження по справі закрити.
Ухвалою суду від 25 червня 2021 року залучено у якості співвідповідача по справі за даним позовом Управління патрульної поліції у м.Львові Департаменту патрульної поліції.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, зазначив, що він дійсно розмовляв у транспортному засобі під час керування автомобілем, однак розмова відбувалась за допомогою пристрою Bluetooth, а телефон був увімкнений ще перед початком руху. Просив задовольнити позов.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причина неявки суду невідома, відзив на позовну заяву суду не наданий.
Вислухавши пояснення позивача, оцінивши подані докази, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Судом встановлено, що згідно до постанови серія ЕАН №4082887 від 17.04.2021 року ОСОБА_1 17.04.2021 року о 21.04. у м.Львів, вул.Городоцька 319А керуючи транспортним засобом під час руху користувався засобом зв`язку, а саме телефоном, тримаючи його в руці, чим порушив п.2.9.д ПДР - користування засобом під час руху транспортного засобу зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук - ч.2 ст.122 КУпАП. Накладений штраф – 510грн.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Статтею ст.245 КУпАП визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об`єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону.
Відповідно до ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Положення ст. 7 КАС України передбачає, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Позиція сторін має бути визначеною юридично і доведеною безспірними доказами, якими в даній справі є конкретні документи та матеріали.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За вимогами п. п.2.9д ПДР водієві забороняється під час руху транспортного засобу користуватися засобами зв`язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
Частиною 2ст.122 КУпАП передбачена відповідальність за користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
Суд звертає уваги, що в оскаржуваній постанові, притягаючи до відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП, відсутні відомості яким чином відповідач дійшов висновку про порушення водієм ОСОБА_1 правил дорожнього руху.
Позиція сторін має бути визначеною юридично і доведеною безспірними доказами, якими в даній справі є конкретні документи та матеріали.
Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не є беззаперечним доказом вчинення ним правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
Враховуючи зазначене та з урахуванням положень ст. 77 КАС України суд вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню у зв`язку з ненаданням доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, вимоги позивача про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху серії ЕАН №4082887 від 17.04.2021 року підлягають задоволенню, постанову слід скасувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про необхідність стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений ним за подання позовної заяви до суду, за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Львівській області в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Керуючись ст.ст. 9, 134, 139, 241-246, 250, 255, 271, 286, 295, п.п. 15.5 розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до інспектора лейтенанта роти №2 батальйону №1 УПП у Львівській області Матківського Євгена Володимировича, Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАН№ 4082887 від 17 квітня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП, провадження по справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань із суб`єкта владних повноважень Управління патрульної поліції у Львівській області (ЄДРПОУ 39962825) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 )судовий збір в розмірі 454 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення .
Суддя: Н.М.Румілова