Ухвала суду № 98251026, 12.07.2021, Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
683/1891/21
Номер документу
98251026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 683/1891/21

2-а/683/22/2021

У Х В А Л А

08 липня 2021 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., ознайомившись із матеріалами справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування моральної шкоди,

встановила:

07 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області і просить визнати незаконною та скасувати постанову серії ЕАН №4407295 від 27 червня 2021 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП, а також просить стягнути із Управління патрульної поліції моральну шкоду в розмірі 2500 грн., завдану йому протиправними діями поліцейських.

Поданий адміністративний позов не може бути прийнятий до розгляду і підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до положень ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору.

Разом з тим, він вказує, що він є учасником бойових дій і має ІІІ групу інвалідності й на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій.

Відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-V «Про судовий збір», учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Вказана норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.

Отже, під час вирішення питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч.1 ст. 5 Закону № 3674-VI враховується предмет та підстави позову, чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст. 12, 22 Закону №3551-XII.

Такий висновок щодо застосування п.13 ч.1 ст. 5 Закону № 3674-VI викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі №9901/311/19.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності та відшкодування моральної шкоди. Спір не пов`язаний з порушенням прав позивача як учасника бойових дій.

Серед пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначених у ст.12 Закону №3551-XII, немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.

Інших підстав для звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 не наводить.

З матеріалів справи вбачається, що одним із предметів позову у даній справі є оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Стаття 286 КАС України визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Приписи даної норми не передбачають розміру судового збору у даній категорії справ та порядку його справляння.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до положень статей 3, 5 Закону № 3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви, скарги у справах про оскарження постанов про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву чи апеляційну скаргу у даній категорії справ з об`єктів оплати судовим збором.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

У вищезазначеній постанові також вказано, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини п`ятої с

висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Враховуючи наведене, позивач не відноситься до категорії осіб, звільнених від сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року з наступними змінами і доповненнями.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270 грн.

Отже, позивач за вимогу щодо визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності повинен був сплатити судовий збір в розмірі 454 грн., однак квитанція про сплату судового збору у матеріалах справи відсутня.

Тому позивачеві слід сплатити 454 грн. судового збору, які внести або перерахувати за такими реквізитами: отримувач ГУК у Хмел. обл/Старокост мтг/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), номер рахунку UA918999980313101206000022751; код класифікації доходів бюджету 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050), пункт таблиці 1.2 ставок судового збору.

Крім того, позивач також просить стягнути з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області моральну шкоду в розмірі 2500 грн.

Відповідно до п.1.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тому, позивачеві слід сплати судовий збір в сумі 908 грн., які слід внести або перерахувати за такими реквізитами: отримувач ГУК у Хмел. обл/Старокост мтг/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), номер рахунку UA918999980313101206000022751; код класифікації доходів бюджету 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050), пункт таблиці 1.1 ставок судового збору.

Відповідно до положень ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи зазначене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху і надати строк – 10 днів з дня отримання копії ухвали для сплати судового збору в розмірі 454 грн. за вимогу про визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності, та 908 грн. за вимогу щодо відшкодування моральної шкоди, на вищезазначені розрахункові рахунки.

На підставі наведеного, керуючись ст.169 КАС України,

постановила:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування моральної шкоди залишити без руху, про що повідомити позивача та надати йому строк – десять днів з дня отримання копії ухвали для сплати судового збору в розмірі 454 грн. за вимогу про визнання незаконною та скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності та 908 грн. за вимогу щодо відшкодування моральної шкоди, які внести на вищезазначені розрахункові рахунки .

Оригінали квитанцій про сплату судового збору надіслати на адресу Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області у зазначений вище строк.

У разі невиконання до вказаного терміну вищезазначених вимог закону, позовна заява буде повернута позивачу.

Ухвала негайно набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя: